Resultat Sommartävling kast och löp

Nyabvallen, Luleå   2022-07-30

Arrangör: Luleå FIF Tävlingsledare: Klas Strömberg Senast uppdaterad: 2022-07-31 02:00:30
Visa Resultatkort
Kvinnor & K22 & F17 100 m
30/7 10:05
Vind: -2.4
1 Erika Gustafsson
Boden FI
02 Boden FI 13.34 PB
2 Felicia Lindberg
Hammarby IF
97 Hammarby IF 13.65
3 Alicia Nordmark Niska
Tullinge FI
06 Tullinge FI 13.75
4 Amina Mrisho Mrisho
Riviera FI
91 Riviera FI 14.94
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Felicia Lindberg
Hammarby IF
97 Hammarby IF 13.65
2 Amina Mrisho Mrisho
Riviera FI
91 Riviera FI 14.94
K22
1 Erika Gustafsson
Boden FI
02 Boden FI 13.34
F17
1 Alicia Nordmark Niska
Tullinge FI
06 Tullinge FI 13.75
Kvinnor & K22 200 m
30/7 12:00
Vind: -1.1
1 Felicia Lindberg
Hammarby IF
97 Hammarby IF 27.70
2 Erika Gustafsson
Boden FI
02 Boden FI 28.16
3 Amina Mrisho Mrisho
Riviera FI
91 Riviera FI 31.48
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Felicia Lindberg
Hammarby IF
97 Hammarby IF 27.70
2 Amina Mrisho Mrisho
Riviera FI
91 Riviera FI 31.48
K22
1 Erika Gustafsson
Boden FI
02 Boden FI 28.16
Kvinnor 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med P17 400 m

Kvinnor 800 m

Grenen genomfördes tillsammans med F13 800 m

Kvinnor Kula
Vikt: 4,0kg
30/7 10:30
1 Felicia Lindberg
Hammarby IF
97 Hammarby IF 11.75
123456
79 Felicia Lindberg11.35x11.5511.7011.75x
Kvinnor Slägga
Vikt: 4,0kg
30/7 12:00
1 Anni Liikanen
Kuusamon Erä-Veikot (FIN)
02 Kuusamon Erä-Veikot (FIN) 43.70
123456
23 Anni Liikanen41.3643.70xx43.13x
Kvinnor Spjut
Vikt: 600g
30/7 14:30
1 Amanda Isaksson
Boden FI
01 Boden FI 36.78
Felicia Lindberg
Hammarby IF
97 Hammarby IF -
123456
79 Felicia Lindberg------
8 Amanda Isakssonx36.78x34.97xx
K22 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 100 m

K22 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 200 m

K22 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med P17 400 m

K22 800 m

Grenen genomfördes tillsammans med F13 800 m

F19 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 100 m

F19 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 200 m

F19 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med P17 400 m

F19 800 m

Grenen genomfördes tillsammans med F13 800 m

F19 Slägga
Vikt: 4,0kg
30/7 12:00
1 Linda Hedlund
Boden FI
04 Boden FI 45.01
123456
75 Linda Hedlundx45.0144.6143.7144.5841.60
F17 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 100 m

F17 & F15 200 m
30/7 11:50
Vind: -0.9
1 Alice Ridderstråle
Piteå IF
07 Piteå IF 28.18 PB
2 Alicia Nordmark Niska
Tullinge FI
06 Tullinge FI 28.92 PB
3 Elvira Stark
Riviera FI
08 Riviera FI 29.30
4 Elise Eneris
Gällivare SK
06 Gällivare SK 31.46
Sammanställning per klass
F17
1 Alicia Nordmark Niska
Tullinge FI
06 Tullinge FI 28.92
2 Elise Eneris
Gällivare SK
06 Gällivare SK 31.46
F15
1 Alice Ridderstråle
Piteå IF
07 Piteå IF 28.18
2 Elvira Stark
Riviera FI
08 Riviera FI 29.30
F17 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med P17 400 m

F17 800 m

Grenen genomfördes tillsammans med F13 800 m

F17 Kula
Vikt: 3,0kg
30/7 10:30
1 Cajsa Edelbro
Luleå FIF
06 Luleå FIF 8.79
123456
29 Cajsa Edelbro8.798.148.30xxx
F17 Spjut
Vikt: 500g
30/7 14:30
1 Elise Eneris
Gällivare SK
06 Gällivare SK 18.94 PB
123456
13 Elise Eneris15.7818.94x15.6417.1618.55
F15 80 m
30/7 10:15
Vind: -0.5
1 Alice Ridderstråle
Piteå IF
07 Piteå IF 11.13
2 Tindra Strandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 11.20
3 Elvira Stark
Riviera FI
08 Riviera FI 11.55
F15 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med F17 200 m

F15 300 m
30/7 13:00
1 Ella Johansson
Hammarby IF
07 Hammarby IF 43.37 PB
Carl Eriksson
Luleå FIF
08 Luleå FIF DNS
Sammanställning per klass
P15
Carl Eriksson
Luleå FIF
08 Luleå FIF DNS
F15
1 Ella Johansson
Hammarby IF
07 Hammarby IF 43.37
F15 800 m

Grenen genomfördes tillsammans med F13 800 m

F15 Kula
Vikt: 3,0kg
30/7 10:30
1 Milicia Hedman Sandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 8.97 PB
2 Tindra Strandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 8.20
3 Ebba Wieslander
Gällivare SK
07 Gällivare SK 8.15
4 Elvira Stark
Riviera FI
08 Riviera FI 7.87
5 Alexandra Mattsin
Gällivare SK
08 Gällivare SK 7.21
6 Maja Stridsman
Luleå FIF
08 Luleå FIF 7.15
123456
18 Ebba Wieslander8.15x8.05xxx
43 Tindra Strandberg7.817.648.197.787.918.20
61 Elvira Stark7.877.377.287.097.267.21
83 Maja Stridsman7.15x6.745.99xx
37 Milicia Hedman Sandberg8.978.698.258.538.888.83
77 Alexandra Mattsin7.03xx7.21xx
F15 Diskus
Vikt: 0,75kg
30/7 13:15
1 Ella Johansson
Hammarby IF
07 Hammarby IF 32.60
2 Alexandra Mattsin
Gällivare SK
08 Gällivare SK 19.95 PB
3 Milicia Hedman Sandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 19.40
4 Tindra Strandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 16.68
123456
43 Tindra Strandbergxx14.31x16.68x
37 Milicia Hedman Sandberg19.4017.18xxx17.74
20 Ella Johansson31.5230.84x32.6031.8030.67
77 Alexandra Mattsinx19.95xxxx
F15 Slägga
Vikt: 3,0kg
30/7 12:00
1 Alexandra Mattsin
Gällivare SK
08 Gällivare SK 25.02 PB
2 Ebba Wieslander
Gällivare SK
07 Gällivare SK 23.87 PB
3 Nomi Hjertz
Alunda SK
08 Alunda SK 22.44
123456
18 Ebba Wieslander23.87xx23.4022.2523.86
77 Alexandra Mattsin23.9925.0225.0024.78x23.48
3 Nomi Hjertz22.44xx-18.55x
F15 Spjut
Vikt: 500g
30/7 14:30
1 Alexandra Mattsin
Gällivare SK
08 Gällivare SK 19.00 PB
2 Milicia Hedman Sandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 18.85 PB
3 Tindra Strandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 9.11
123456
77 Alexandra Mattsin14.3319.00x15.9117.17x
37 Milicia Hedman Sandberg17.5418.6918.8518.6917.82x
43 Tindra Strandbergxxxxx9.11
F13 & P13 60 m
30/7 10:20
Heat 1
Vind: -2.0
Tot. plac.
1 Nora Hjertz
Alunda SK
09 Alunda SK 8.84 1 PB
2 Miranda Nordmark Niska
Tullinge FI
09 Tullinge FI 8.89 2
3 Nova Fagerqvist
Luleå FIF
09 Luleå FIF 9.49 5
4 Ida Harming
Boden FI
09 Boden FI 11.09 8
Heat 2
Vind: -0.5
Tot. plac.
1 Svea Andersson-Junkka
IFK Umeå
10 IFK Umeå 9.23 3 PB
2 Frey Johansson
Gällivare SK
09 Gällivare SK 9.27 4 PB
3 Wilmer Lantto
Nedre Soppero IK
10 Nedre Soppero IK 9.84 6 PB
4 Torsten Pettersson
Boden FI
10 Boden FI 10.40 7
Sammanställning per klass
P13
1 Frey Johansson
Gällivare SK
09 Gällivare SK 9.27
2 Wilmer Lantto
Nedre Soppero IK
10 Nedre Soppero IK 9.84
3 Torsten Pettersson
Boden FI
10 Boden FI 10.40
F13
1 Nora Hjertz
Alunda SK
09 Alunda SK 8.84
2 Miranda Nordmark Niska
Tullinge FI
09 Tullinge FI 8.89
3 Svea Andersson-Junkka
IFK Umeå
10 IFK Umeå 9.23
4 Nova Fagerqvist
Luleå FIF
09 Luleå FIF 9.49
5 Ida Harming
Boden FI
09 Boden FI 11.09
F13 & P13 200 m
30/7 11:40
Vind: -0.2
1 Nora Hjertz
Alunda SK
09 Alunda SK 30.09 PB
2 Miranda Nordmark Niska
Tullinge FI
09 Tullinge FI 31.37
3 Adina Aidanpää
Luleå FIF
09 Luleå FIF 32.36
4 Frey Johansson
Gällivare SK
09 Gällivare SK 33.23
5 Svea Andersson-Junkka
IFK Umeå
10 IFK Umeå 33.66
6 Torsten Pettersson
Boden FI
10 Boden FI 38.87
Sammanställning per klass
P13
1 Frey Johansson
Gällivare SK
09 Gällivare SK 33.23
2 Torsten Pettersson
Boden FI
10 Boden FI 38.87
F13
1 Nora Hjertz
Alunda SK
09 Alunda SK 30.09
2 Miranda Nordmark Niska
Tullinge FI
09 Tullinge FI 31.37
3 Adina Aidanpää
Luleå FIF
09 Luleå FIF 32.36
4 Svea Andersson-Junkka
IFK Umeå
10 IFK Umeå 33.66
F17 & F15 & F13 & Män & P17 & P13 800 m
30/7 13:15
1 Tobias Backeström
Umedalens IF
06 Umedalens IF 2:14.84
2 Martin Engkvist
Lulekamraternas MLK
82 Lulekamraternas MLK 2:18.66
3 Maja Stridsman
Luleå FIF
08 Luleå FIF 2:38.85
4 Elias Hellström
Tväråselets AIF
09 Tväråselets AIF 2:49.05
5 Elise Eneris
Gällivare SK
06 Gällivare SK 2:51.09
6 Svea Andersson-Junkka
IFK Umeå
10 IFK Umeå 2:57.75
7 Adina Aidanpää
Luleå FIF
09 Luleå FIF 3:04.35
8 Miranda Nordmark Niska
Tullinge FI
09 Tullinge FI 3:07.10
Sammanställning per klass
P17
1 Tobias Backeström
Umedalens IF
06 Umedalens IF 2:14.84
P13
1 Elias Hellström
Tväråselets AIF
09 Tväråselets AIF 2:49.05
Män
1 Martin Engkvist
Lulekamraternas MLK
82 Lulekamraternas MLK 2:18.66
F17
1 Elise Eneris
Gällivare SK
06 Gällivare SK 2:51.09
F15
1 Maja Stridsman
Luleå FIF
08 Luleå FIF 2:38.85
F13
1 Svea Andersson-Junkka
IFK Umeå
10 IFK Umeå 2:57.75
2 Adina Aidanpää
Luleå FIF
09 Luleå FIF 3:04.35
3 Miranda Nordmark Niska
Tullinge FI
09 Tullinge FI 3:07.10
F13 Kula
Vikt: 2,0kg
30/7 10:30
1 Asta Strömberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 9.40
2 Nora Hjertz
Alunda SK
09 Alunda SK 9.07 PB
3 Mira Åberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 8.28
4 Adina Aidanpää
Luleå FIF
09 Luleå FIF 8.22 PB
5 Ida Harming
Boden FI
09 Boden FI 6.83 PB
6 Sara Eriksson
Boden FI
10 Boden FI 6.14
7 Filippa Mattsin
Gällivare SK
10 Gällivare SK 5.43 PB
123456
16 Filippa Mattsin5.435.094.795.034.714.94
25 Adina Aidanpää8.227.437.087.53xx
49 Mira Åberg8.287.998.128.077.368.28
84 Asta Strömberg8.578.719.008.489.408.85
4 Nora Hjertz9.038.729.07xxx
6 Ida Harming6.566.556.646.386.83x
74 Sara Eriksson5.936.146.105.606.04x
F13 Diskus
Vikt: 0,6kg
30/7 13:15
1 Nova Fagerqvist
Luleå FIF
09 Luleå FIF 19.72 PB
2 Adina Aidanpää
Luleå FIF
09 Luleå FIF 19.18
3 Sara Eriksson
Boden FI
10 Boden FI 17.17
123456
74 Sara Eriksson17.06x14.5513.9315.0217.17
33 Nova Fagerqvist19.72x19.6118.89x19.14
25 Adina Aidanpää15.4519.1814.1116.16x17.54
F13 Slägga
Vikt: 2,0kg
30/7 12:00
1 Nora Hjertz
Alunda SK
09 Alunda SK 26.45 PB
2 Adina Aidanpää
Luleå FIF
09 Luleå FIF 20.48 PB
3 Sara Eriksson
Boden FI
10 Boden FI 17.24 PB
4 Filippa Mattsin
Gällivare SK
10 Gällivare SK 12.12
123456
4 Nora Hjertz25.0222.6723.24x26.4525.89
74 Sara Eriksson12.6217.2416.40--x
25 Adina Aidanpää19.6219.3620.4818.07x-
16 Filippa Mattsinx10.6611.9611.8011.6812.12
F13 Spjut
Vikt: 400g
30/7 14:30
1 Asta Strömberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 24.73 PB
2 Mira Åberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 21.14 PB
3 Adina Aidanpää
Luleå FIF
09 Luleå FIF 17.80 PB
4 Sara Eriksson
Boden FI
10 Boden FI 16.70
5 Ida Harming
Boden FI
09 Boden FI 16.52 PB
6 Filippa Mattsin
Gällivare SK
10 Gällivare SK 9.85
123456
16 Filippa Mattsin8.188.229.858.228.338.11
6 Ida Harming15.8014.6614.8016.5214.4814.86
49 Mira Åberg20.5021.0318.8417.9318.3821.14
74 Sara Eriksson16.0114.0516.3816.1016.7015.80
25 Adina Aidanpää14.3914.8917.8017.6216.1515.52
84 Asta Strömberg24.7322.1820.7823.6123.2717.75
F11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

Män 100 m
30/7 10:00
Vind: -0.9
1 Henrik Åkeblom
Upsala IF
81 Upsala IF 11.55
2 Hjalmar Sundvall
Riviera FI
94 Riviera FI 11.67
3 Joel Reinholdsson
Umedalens IF
01 Umedalens IF 12.41
4 Mikael Larsson
Luleå FIF
75 Luleå FIF 13.76
Sammanställning per klass
Män
1 Henrik Åkeblom
Upsala IF
81 Upsala IF 11.55
2 Hjalmar Sundvall
Riviera FI
94 Riviera FI 11.67
3 Joel Reinholdsson
Umedalens IF
01 Umedalens IF 12.41
4 Mikael Larsson
Luleå FIF
75 Luleå FIF 13.76
Män & P19 & P15 200 m
30/7 12:10
Heat 1
Vind: -0.1
Tot. plac.
1 Felix Ridderstråle
Piteå IF
04 Piteå IF 22.75 1
2 Henrik Åkeblom
Upsala IF
81 Upsala IF 23.71 2
3 Ville Makslahti
Luleå FIF
03 Luleå FIF 25.13 4
4 Joel Reinholdsson
Umedalens IF
01 Umedalens IF 25.54 5
Hjalmar Sundvall
Riviera FI
94 Riviera FI DNS Robin Blomgren springer istället
Heat 2
Vind: -0.9
Tot. plac.
1 Robin Blomgren
Riviera FI
00 Riviera FI 24.44 3 springer i heat 1
2 Mikael Larsson
Luleå FIF
75 Luleå FIF 29.06 6
Carl Eriksson
Luleå FIF
08 Luleå FIF DNF
Wisdom Enoghama
Riviera FI
02 Riviera FI DNS
Sammanställning per klass
P19
1 Felix Ridderstråle
Piteå IF
04 Piteå IF 22.75
P15
Carl Eriksson
Luleå FIF
08 Luleå FIF DNF
Män
1 Henrik Åkeblom
Upsala IF
81 Upsala IF 23.71
2 Robin Blomgren
Riviera FI
00 Riviera FI 24.44
3 Ville Makslahti
Luleå FIF
03 Luleå FIF 25.13
4 Joel Reinholdsson
Umedalens IF
01 Umedalens IF 25.54
5 Mikael Larsson
Luleå FIF
75 Luleå FIF 29.06
Hjalmar Sundvall
Riviera FI
94 Riviera FI DNS
M22
Wisdom Enoghama
Riviera FI
02 Riviera FI DNS
Män 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med P17 400 m

Män 800 m

Grenen genomfördes tillsammans med F13 800 m

Män Kula
Vikt: 7,26kg
30/7 10:30
1 Nils Pettersson
Boden FI
81 Boden FI 11.18
2 Martin Sundström
Gällivare SK
73 Gällivare SK 7.84
123456
78 Martin Sundström 7.147.717.847.477.357.47
76 Nils Pettersson 10.8611.1211.03x11.1810.68
Män Diskus
Vikt: 2,0kg
30/7 13:15
1 Nils Pettersson
Boden FI
81 Boden FI 35.09
2 Martin Sundström
Gällivare SK
73 Gällivare SK 22.05
123456
78 Martin Sundström 22.05xx19.3619.2919.97
76 Nils Pettersson x31.6433.4733.9735.0931.77
M22 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 100 m

M22 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 200 m

M22 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med P17 400 m

M22 800 m

Grenen genomfördes tillsammans med F13 800 m

P19 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 100 m

P19 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 200 m

P19 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med P17 400 m

P19 800 m

Grenen genomfördes tillsammans med F13 800 m

P17 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 100 m

P17 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 200 m

P19 & P17 400 m
30/7 11:10
1 Felix Ridderstråle
Piteå IF
04 Piteå IF 50.25 PB
2 Joel Bergenstråle
Luleå FIF
06 Luleå FIF 56.86
Sammanställning per klass
P19
1 Felix Ridderstråle
Piteå IF
04 Piteå IF 50.25
P17
1 Joel Bergenstråle
Luleå FIF
06 Luleå FIF 56.86
P17 800 m

Grenen genomfördes tillsammans med F13 800 m

P17 Slägga
Vikt: 5,0kg
30/7 12:00
1 Anton Strömberg
Luleå FIF
06 Luleå FIF 52.26
123456
46 Anton Strömberg49.9951.49x52.2650.3751.89
P15 80 m
30/7 10:10
Vind: -2.7
1 Joar Eriksson
Turebergs FK
07 Turebergs FK 10.02
2 Carl Eriksson
Luleå FIF
08 Luleå FIF 10.44
P15 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 200 m

P15 300 m

Grenen genomfördes tillsammans med F15 300 m

P15 800 m

Grenen genomfördes tillsammans med F13 800 m

P15 Kula
Vikt: 4,0kg
30/7 10:30
1 Joar Eriksson
Turebergs FK
07 Turebergs FK 9.62
123456
66 Joar Eriksson8.778.989.029.539.629.61
P15 Spjut
Vikt: 600g
30/7 14:30
1 Joar Eriksson
Turebergs FK
07 Turebergs FK 34.17
123456
66 Joar Eriksson32.7032.8732.9034.1731.5234.11
P13 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med F13 60 m

P13 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med F13 200 m

P13 800 m

Grenen genomfördes tillsammans med F13 800 m

P13 Kula
Vikt: 3,0kg
30/7 10:30
1 Frey Johansson
Gällivare SK
09 Gällivare SK 7.43
2 Wilmer Lantto
Nedre Soppero IK
10 Nedre Soppero IK 6.49 PB
3 Torsten Pettersson
Boden FI
10 Boden FI 6.40
123456
14 Frey Johansson7.056.946.197.436.776.88
12 Torsten Pettersson 6.405.386.056.056.265.15
51 Wilmer Lantto6.496.086.056.266.246.09
P13 Diskus
Vikt: 0,6kg
30/7 13:15
1 Frey Johansson
Gällivare SK
09 Gällivare SK 21.55 PB
2 Torsten Pettersson
Boden FI
10 Boden FI 14.62
123456
12 Torsten Pettersson xxxxx14.62
14 Frey Johanssonxx16.45x21.4021.55
P13 Spjut
Vikt: 400g
30/7 14:30
1 Torsten Pettersson
Boden FI
10 Boden FI 14.64
123456
12 Torsten Pettersson x14.6411.5713.1210.8413.00
P11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

K55 Diskus
Vikt: 1,0kg
30/7 13:15
1 Eva-Lena Bergkvist
Piteå IF
64 Piteå IF 22.25
123456
52 Eva-Lena Bergkvistx19.7421.36xx22.25
K55 Slägga
Vikt: 3,0kg
30/7 12:00
1 Eva-Lena Bergkvist
Piteå IF
64 Piteå IF 29.43
123456
52 Eva-Lena Bergkvist25.1028.29x27.5829.4329.32
K55 Spjut
Vikt: 500g
30/7 14:30
1 Eva-Lena Bergkvist
Piteå IF
64 Piteå IF 21.47
123456
52 Eva-Lena Bergkvistx21.38x20.1521.4720.83