Results Tyresö ungdoms- och veteranspel

Trollbäckens IP, Tyresö   2019-06-06

Arrangör: Tyresö Friidrott Senast uppdaterad: : 2019-06-06 18:17:32
F19 100 m Final
Vind: 0.0
Fatima Lourdes Cruz Barrera
Huddinge AIS
95 Huddinge AIS 14.16
F19 200 m Final
Vind: N/A
Fatima Lourdes Cruz Barrera
Huddinge AIS
95 Huddinge AIS 29.28
F19 Stav Final
torsdag 14:00
Lea Jogic
Huddinge AIS
01 Huddinge AIS x
240
130 Lea Jogicxxx
F19 Spjut Final
Vikt: 600g
torsdag 10:35
1 Emelie Eklund
Nyköpings BIS
01 Nyköpings BIS 34.69
2 Alba Lindfors
Mälarhöjdens IK
00 Mälarhöjdens IK 27.29
123456
131 Emelie Eklund 32.47 34.69 31.23 32.78 31.30 32.10
132 Alba Lindfors 26.67 27.29 24.59 23.49 25.68 24.96
F17 100 m Final
torsdag 13:20
Vind: +0.4
1 Katharina Gråman
Tyresö FK
03 Tyresö FK 12.44
2 Victoria Davidsson
Tyresö FK
02 Tyresö FK 13.05
3 Elise Legzdins
Mälarhöjdens IK
02 Mälarhöjdens IK 13.09
4 Isabell Pettersson
Tullinge FI
03 Tullinge FI 13.56
5 Emma Sidwall
Danderyds SK
02 Danderyds SK 14.26
F17 200 m Final
torsdag 14:50
Vind: +1.6
1 Tiffanie Magnusson
Upsala IF
02 Upsala IF 26.73
2 Elise Legzdins
Mälarhöjdens IK
02 Mälarhöjdens IK 27.18
3 Isabell Pettersson
Tullinge FI
03 Tullinge FI 27.82
F17 800 m Final
torsdag 16:20
Tiffanie Magnusson
Upsala IF
02 Upsala IF 2:42.70
F17 Höjd Final
torsdag 15:00
1 Moa Skagerlund
Mälarhöjdens IK
03 Mälarhöjdens IK 152
143146149152155158161
115 Moa Skagerlundooooxxx
F17 Stav Final
torsdag 14:00
1 Kristina Hvalgren
IFK Lidingö
02 IFK Lidingö 275
2 Ida Absér
Huddinge AIS
03 Huddinge AIS 255 SB
3 Emelie Forsberg
Huddinge AIS
02 Huddinge AIS 255
4 Ylva Björnsjö
Huddinge AIS
02 Huddinge AIS 240
Sophia Abdulrahim Omar
IFK Lidingö
87 IFK Lidingö 255
Moa Ivarsson
Huddinge AIS
03 Huddinge AIS x
240255265275281
120 Emelie Forsbergoxoxxx
113 Ida Absérooxxx
121 Kristina Hvalgren-oxoxxoxxx
119 Ylva Björnsjöoxxx
191 Moa Ivarsson-xxx
182 Sophia Abdulrahim Omarxoxoxxx
F17 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
torsdag 15:00
1 Hannah Hilding
Spårvägens FK
02 Spårvägens FK 35.58
2 Emelie Malmborg
Hässelby SK
03 Hässelby SK 27.44
3 Ida Arnerdal
Råby-Rekarne FIF
02 Råby-Rekarne FIF 21.00
123456
124 Ida Arnerdal 19.94 x 21.00 20.78 x x
114 Emelie Malmborg 26.62 25.06 27.28 23.08 27.44 25.97
125 Hannah Hilding 32.84 x 35.58 33.72 35.19 33.38
F17 Spjut Final
Vikt: 500g
torsdag 10:35
1 Hannah Hilding
Spårvägens FK
02 Spårvägens FK 38.79
2 Tiffanie Magnusson
Upsala IF
02 Upsala IF 28.39
3 Amanda Helgesson
Hanvikens SK
04 Hanvikens SK 27.29
123456
128 Tiffanie Magnusson 24.68 25.74 23.99 x 28.39 27.92
102 Amanda Helgesson x x 21.18 24.97 26.00 27.29
125 Hannah Hilding 38.79 35.78 36.06 37.57 36.77 38.47
F15 100 m Final
torsdag 13:00
Vind: +2.4
1 Maja Björk
Huddinge AIS
04 Huddinge AIS 13.07
2 Anelia Danielsson
Tullinge FI
04 Tullinge FI 13.50
3 Ida Reutersten
Mälarhöjdens IK
04 Mälarhöjdens IK 13.63
F15 200 m Final
Vind: +1.6
Anelia Danielsson
Tullinge FI
04 Tullinge FI 28.80
F15 Höjd Final
torsdag 15:00
Maja Björk
Huddinge AIS
04 Huddinge AIS 158 PB
146149152155158160
105 Maja Björkoooxoxoxxx
F15 Stav Final
torsdag 12:00
1 Alannah Hellstadius
Hammarby IF
04 Hammarby IF 325 SB
2 Rebecka Forsling
Huddinge AIS
04 Huddinge AIS 275
265275285295305315325335
99 Alannah Hellstadius---o-xoxxoxxx
106 Rebecka Forslingoxoxxx
F15 Kula Final
Vikt: 3,0kg
torsdag 16:00
1 Norah Lind
Tyresö FK
05 Tyresö FK 11.65
2 Sofia Eskilsson
Tyresö FK
05 Tyresö FK 10.10
3 Ida Reutersten
Mälarhöjdens IK
04 Mälarhöjdens IK 8.12
1234
94 Sofia Eskilsson 9.64 9.88 9.88 10.10
109 Ida Reutersten 7.78 7.76 8.12 7.62
95 Norah Lind 11.17 11.65 11.62 11.57
F15 Diskus Final
Vikt: 0,75kg
1 Filippa Gil
Hanvikens SK
04 Hanvikens SK 23.25
1234
183 Filippa Gil 19.21 22.03 22.88 23.25
F15 Spjut Final
Vikt: 500g
1 Norah Lind
Tyresö FK
05 Tyresö FK 32.75
1234
95 Norah Lind 32.75 30.27 32.30 30.14
F14 100 m Final
torsdag 12:15
Vind: +2.5
1 Linnea Boqvist
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 13.47
2 Ida Malmborg
Hässelby SK
05 Hässelby SK 13.74
3 Isabelle Malmborg
Hässelby SK
05 Hässelby SK 13.97
4 lovise Szwed
Hässelby SK
05 Hässelby SK 14.03
5 Sara Nilsson
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 15.51
Sofia Eskilsson
Tyresö FK
05 Tyresö FK Ej start
F14 200 m Final
torsdag 14:30
Vind: +1.9
1 Linnea Boqvist
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 27.68 PB
2 Ida Malmborg
Hässelby SK
05 Hässelby SK 28.16
3 lovise Szwed
Hässelby SK
05 Hässelby SK 28.91
4 Isabelle Malmborg
Hässelby SK
05 Hässelby SK 28.92
5 Alva Bergström
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 31.52 PB
6 Sara Nilsson
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 32.48 PB
F14 800 m Final
torsdag 16:20
1 Sara Nilsson
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 2:55.99
F14 Höjd Final
torsdag 15:00
1 Norah Lind
Tyresö FK
05 Tyresö FK 149
2 Linnea Boqvist
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 140
3 Julia Samuelsson
Hässelby SK
05 Hässelby SK 134
4 Beatrix Flensborg
Hässelby SK
05 Hässelby SK 131
125128131134137140143146149152
84 Beatrix Flensborgoooxxx
95 Norah Lind---oooxoooxxx
88 Julia Samuelssonooooxxx
78 Linnea Boqvistooooooxx
F14 Stav Final
torsdag 12:00
1 Norah Lind
Tyresö FK
05 Tyresö FK 305
2 Sofia Eskilsson
Tyresö FK
05 Tyresö FK 275
3 Emilia Johansson
Rånäs 4H
05 Rånäs 4H 245
4 Helena Hvalgren
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 195
195215225235245255265275285295305315
95 Norah Lind-------ooooxxx
92 Emilia Johansson-xxooxxoxxoxxx
94 Sofia Eskilsson----oxooxxx
90 Helena Hvalgrenxoxxx
F14 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
torsdag 13:00
Kommentar: 0,75kg
Norah Lind
Tyresö FK
05 Tyresö FK 32.53
Julia Samuelsson
Hässelby SK
05 Hässelby SK 25.63
Sofia Eskilsson
Tyresö FK
05 Tyresö FK 25.44
Emilia Johansson
Rånäs 4H
05 Rånäs 4H 19.67
Alva Bergström
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 14.58
Andrea Davidsson
Tyresö FK
05 Tyresö FK Struken
Linnea Blidborg Stenberg
Hammarby IF
05 Hammarby IF Struken
1234
92 Emilia Johansson 17.80 x 19.67 x
95 Norah Lind 32.48 x 32.53 -
94 Sofia Eskilsson 25.44 x 21.75 x
77 Alva Bergström x 12.10 11.87 14.58
88 Julia Samuelsson 25.63 23.56 23.73 25.54
F14 Spjut Final
Vikt: 500g
torsdag 15:00
1 Julia Samuelsson
Hässelby SK
05 Hässelby SK 21.70
2 Emilia Johansson
Rånäs 4H
05 Rånäs 4H 19.85
3 Beatrix Flensborg
Hässelby SK
05 Hässelby SK 18.52
4 Alva Bergström
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 17.15 PB
5 Sara Nilsson
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 8.46
1234
77 Alva Bergström 16.53 13.99 17.15 15.13
82 Sara Nilsson x x 8.46 x
88 Julia Samuelsson 21.70 19.41 x x
84 Beatrix Flensborg 18.52 x x x
92 Emilia Johansson x x 19.41 19.85
F13 80 m Försök
torsdag 10:30
Heat 1Vind: +3.4
1 Vera Jansson
Hammarby IF
06 Hammarby IF 11.10 q
2 Tyra Hedberg
Hammarby IF
06 Hammarby IF 11.19 q
3 Tuva Johansson
Hammarby IF
06 Hammarby IF 11.36 q
4 Felicia Renman
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 11.59
5 Kristina Zervos
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 12.38
Heat 2Vind: +1.8
Esther Sahlqvist
Hammarby IF
06 Hammarby IF 10.58 q
Lii Jabbour
Hammarby IF
06 Hammarby IF 11.02 q
Elsa kjellström
Hässelby SK
06 Hässelby SK 11.55
Alva Svanlund
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 11.63
Astrid Wallman
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 11.70
Alva Öman
Upsala IF
06 Upsala IF Struken
Heat 3Vind: +2.9
1 Elin Hjertzell
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 11.12 q
2 Wilma Rydström
Hammarby IF
06 Hammarby IF 11.43
3 Emma Fogdö
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 11.58
4 Molly Zachrison
Hammarby IF
06 Hammarby IF 11.82
5 Alva Back
Turebergs FK
06 Turebergs FK 12.18
F13 80 m Final
torsdag 11:30
Vind: +0.4
1 Esther Sahlqvist
Hammarby IF
06 Hammarby IF 10.85
2 Lii Jabbour
Hammarby IF
06 Hammarby IF 10.98
3 Elin Hjertzell
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 11.37
4 Vera Jansson
Hammarby IF
06 Hammarby IF 11.58
5 Tyra Hedberg
Hammarby IF
06 Hammarby IF 11.64
6 Tuva Johansson
Hammarby IF
06 Hammarby IF 11.79
F13 800 m Final
torsdag 16:20
1 Lisa Bäckdén
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 2:45.10
2 Emilia Risberg
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 2:52.16
3 Felicia Renman
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 2:55.77
4 Alva Öman
Upsala IF
06 Upsala IF 2:57.04
5 Astrid Wallman
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 2:57.63
F13 Höjd Final
torsdag 15:00
1 Tindra Tömestam
Spårvägens FK
06 Spårvägens FK 140
2 Tove Olsson
Hammarby IF
06 Hammarby IF 140
3 Elin Hjertzell
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 137
4 Esther Sahlqvist
Hammarby IF
06 Hammarby IF 134
5 Emma Fogdö
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 134
6 Wilma Rydström
Hammarby IF
06 Hammarby IF 128
7 Astrid Wallman
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 125
=8 Molly Zachrison
Hammarby IF
06 Hammarby IF 125
=8 Alva Öman
Upsala IF
06 Upsala IF 125
10 Alva Svanlund
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 120
105110115120125128131134137140143146149152
52 Emma Fogdö---ooooxoxxx
65 Astrid Wallman-ooxooxxx
59 Elin Hjertzell---oooxooxxoxxx
49 Molly Zachrison--ooxoxxx
71 Tindra Tömestam----ooooooxxx
47 Wilma Rydström---ooxoxxx
64 Alva Svanlund-ooxoxxx
46 Tove Olsson----oooooxxoxx
48 Esther Sahlqvist---oooxooxxx
181 Alva Öman--ooxoxxx
F13 Stav Final
torsdag 12:00
1 Alva Back
Turebergs FK
06 Turebergs FK 255
2 Alva Öman
Upsala IF
06 Upsala IF 235
3 Tove Olsson
Hammarby IF
06 Hammarby IF 235
4 Lii Jabbour
Hammarby IF
06 Hammarby IF 235
5 Elin Hjertzell
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 195
6 Tyra Hedberg
Hammarby IF
06 Hammarby IF 195
Tuva Johansson
Hammarby IF
06 Hammarby IF x
155175195215225235245255265
59 Elin Hjertzell--oxxx
43 Lii Jabbourxoooxooxxoxxx
45 Tuva Johansson---------
72 Alva Back---xo-xoxxoxxoxxx
46 Tove Olsson--xooxxoxoxxx
42 Tyra Hedbergooxoxxx
181 Alva Öman---oxooxxx
F13 Kula Final
Vikt: 2,0kg
torsdag 09:30
1 Tindra Tömestam
Spårvägens FK
06 Spårvägens FK 11.68
2 Ida Edling
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 10.42
3 Tove Olsson
Hammarby IF
06 Hammarby IF 10.33
4 Elsa kjellström
Hässelby SK
06 Hässelby SK 9.77 PB
5 Ebba Wennebjer
Hammarby IF
07 Hammarby IF 9.72 PB
6 Alva Svanlund
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 9.43
7 Alva Back
Turebergs FK
06 Turebergs FK 9.09
8 Lii Jabbour
Hammarby IF
06 Hammarby IF 8.89
9 Tyra Hedberg
Hammarby IF
06 Hammarby IF 8.60
10 Esther Sahlqvist
Hammarby IF
06 Hammarby IF 8.59
11 Vera Jansson
Hammarby IF
06 Hammarby IF 8.53
12 Molly Zachrison
Hammarby IF
06 Hammarby IF 8.04
13 Felicia Renman
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 6.72 PB
14 Kristina Zervos
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 6.01
Felicia Lundberg
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS Struken
1234
48 Esther Sahlqvist 8.25 8.14 8.59 8.05
24 Ebba Wennebjer 9.33 9.72 9.04 9.40
44 Vera Jansson 8.52 8.53 8.39 7.96
64 Alva Svanlund 9.43 - 9.23 -
43 Lii Jabbour 8.74 8.89 8.53 8.57
42 Tyra Hedberg 7.53 7.98 7.46 8.60
46 Tove Olsson - - 10.33 -
71 Tindra Tömestam 11.08 11.68 11.51 -
67 Kristina Zervos 5.98 5.35 5.58 6.01
20 Ida Edling 10.00 9.83 10.42 10.34
49 Molly Zachrison 6.86 7.45 6.95 8.04
55 Felicia Renman 6.62 6.39 6.72 5.98 6.72
72 Alva Back 9.09 8.44 8.43 - 9.09
68 Elsa kjellström 9.31 8.89 8.15 9.77
F13 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
torsdag 11:00
1 Tove Olsson
Hammarby IF
06 Hammarby IF 26.46
2 Alva Back
Turebergs FK
06 Turebergs FK 24.92
3 Elsa kjellström
Hässelby SK
06 Hässelby SK 24.47 PB
4 Tindra Tömestam
Spårvägens FK
06 Spårvägens FK 24.16
5 Esther Sahlqvist
Hammarby IF
06 Hammarby IF 23.39
6 Tyra Hedberg
Hammarby IF
06 Hammarby IF 19.78
7 Molly Zachrison
Hammarby IF
06 Hammarby IF 19.52
8 Wilma Rydström
Hammarby IF
06 Hammarby IF 16.17
9 Kristina Zervos
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 15.73
10 Tuva Johansson
Hammarby IF
06 Hammarby IF 13.49
Vera Jansson
Hammarby IF
06 Hammarby IF x
1234
67 Kristina Zervos 15.73 x 11.39 x
47 Wilma Rydström 16.17 x 14.16 15.63
44 Vera Jansson x - - x
48 Esther Sahlqvist 21.26 - - 23.39
45 Tuva Johansson x - - 13.49
71 Tindra Tömestam 24.16 x x 21.62
49 Molly Zachrison x x 13.28 19.52
72 Alva Back 24.39 21.17 24.92 23.49
42 Tyra Hedberg x - - 19.78
46 Tove Olsson x x 26.46 x
68 Elsa kjellström x 23.61 24.47 24.14
F13 Spjut Final
Vikt: 400g
torsdag 15:00
1 Tove Olsson
Hammarby IF
06 Hammarby IF 33.05
2 Alva Back
Turebergs FK
06 Turebergs FK 28.25
3 Tindra Tömestam
Spårvägens FK
06 Spårvägens FK 26.00
4 Elsa kjellström
Hässelby SK
06 Hässelby SK 20.69
5 Esther Sahlqvist
Hammarby IF
06 Hammarby IF 16.23
6 Wilma Rydström
Hammarby IF
06 Hammarby IF 15.45
7 Molly Zachrison
Hammarby IF
06 Hammarby IF 14.71
8 Antionia Blåner
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 8.24
1234
71 Tindra Tömestam 18.66 26.00 24.43 17.86
47 Wilma Rydström 15.45 13.22 12.67 13.94
72 Alva Back 27.78 28.25 27.92 27.91
68 Elsa kjellström 19.51 19.31 20.69 x
46 Tove Olsson x 33.05 x -
49 Molly Zachrison 13.14 14.71 14.39 10.75
48 Esther Sahlqvist 14.65 13.90 15.60 16.23
50 Antionia Blåner 7.61 3.63 6.95 8.24
F12 80 m Försök
torsdag 10:15
Heat 1Vind: +0.9
1 Anna Bergin
Hammarby IF
07 Hammarby IF 11.40 q
2 Anastasia Rozhkova
Tullinge FI
07 Tullinge FI 11.69 q
3 Evelina Lång
Bålsta IK
07 Bålsta IK 12.63 q
4 Alba Boric
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 23.27
Cassandra Mortensson
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK Struken
Heat 2Vind: +1.9
1 Clara Aldskogius
Hammarby IF
07 Hammarby IF 11.17 q
2 Matilda Borg
Österhaninge IF
07 Österhaninge IF 11.37 q
3 Ida Edling
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 12.37 q
4 Saga Drugge
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 13.77
Vera Bergqvist
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK Struken
F12 80 m Final
torsdag 11:10
Vind: -0.5
1 Matilda Borg
Österhaninge IF
07 Österhaninge IF 11.43
2 Clara Aldskogius
Hammarby IF
07 Hammarby IF 11.45
3 Anna Bergin
Hammarby IF
07 Hammarby IF 11.46
4 Anastasia Rozhkova
Tullinge FI
07 Tullinge FI 11.73
5 Ida Edling
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 12.64
6 Evelina Lång
Bålsta IK
07 Bålsta IK 12.66
F12 600 m Final
torsdag 15:20
1 Matilda Borg
Österhaninge IF
07 Österhaninge IF 1:48.29
2 Anastasia Rozhkova
Tullinge FI
07 Tullinge FI 1:52.07 PB
3 Evelina Lång
Bålsta IK
07 Bålsta IK 2:01.99 PB
4 julie Lunde Salojärvi
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 2:05.49
F12 Höjd Final
torsdag 12:10
1 Clara Aldskogius
Hammarby IF
07 Hammarby IF 1,26
=2 Anna Bergin
Hammarby IF
07 Hammarby IF 1,23
=2 Evelina Lång
Bålsta IK
07 Bålsta IK 1,23 PB
4 Matilda Borg
Österhaninge IF
07 Österhaninge IF 1,20
5 Desiree Trolling
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 1,12
F12 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
torsdag 09:30
1 Ebba Wennebjer
Hammarby IF
07 Hammarby IF 21.47
2 Clara Aldskogius
Hammarby IF
07 Hammarby IF 19.70
3 Anna Bergin
Hammarby IF
07 Hammarby IF 17.70 PB
4 Evelina Lång
Bålsta IK
07 Bålsta IK 16.30
5 Matilda Borg
Österhaninge IF
07 Österhaninge IF 16.23
6 Desiree Trolling
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 13.88
Cassandra Mortensson
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK Struken
1234
21 Evelina Lång 16.30 11.05 14.91 15.48
39 Matilda Borg 12.72 x 12.68 16.23
22 Clara Aldskogius 15.33 x 19.70 x
24 Ebba Wennebjer 17.03 21.47 20.48 21.41
32 Desiree Trolling 13.88 13.88 x x
23 Anna Bergin x x 17.70 x
F12 Spjut Final
Vikt: 400g
torsdag 14:00
1 Ebba Wennebjer
Hammarby IF
07 Hammarby IF 19.90
2 Matilda Borg
Österhaninge IF
07 Österhaninge IF 19.40
3 Ida Edling
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 16.34
4 Desiree Trolling
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 13.05
5 Evelina Lång
Bålsta IK
07 Bålsta IK 8.16 PB
1234
21 Evelina Lång 6.56 6.35 7.25 8.16
39 Matilda Borg 17.09 16.97 x 19.40
20 Ida Edling 13.51 15.75 14.50 16.34
32 Desiree Trolling 13.05 10.08 12.69 12.06
24 Ebba Wennebjer 16.62 19.05 18.36 19.90
F11 60 m Final
torsdag 09:50
Vind: +0.9
1 Edit Jansson
Hammarby IF
08 Hammarby IF 9.59
2 Filippa Holmqvist
Hanvikens SK
08 Hanvikens SK 9.72
3 Alma Cemalovic
Hanvikens SK
08 Hanvikens SK 9.76 9.76
4 Vera Neovius
Mälarhöjdens IK
09 Mälarhöjdens IK 9.76 9.76
5 Iris Boqvist
Hanvikens SK
08 Hanvikens SK 10.17
6 Iris Renman
Hanvikens SK
08 Hanvikens SK 10.53
F11 600 m Final
torsdag 15:15
1 Alma Cemalovic
Hanvikens SK
08 Hanvikens SK 2:10.48
2 Edit Jansson
Hammarby IF
08 Hammarby IF 2:14.60 SB
3 Iris Boqvist
Hanvikens SK
08 Hanvikens SK 2:22.11
4 Iris Renman
Hanvikens SK
08 Hanvikens SK 2:38.73
F11 Höjd Final
torsdag 09:30
1 Olivia Backlund
Ösmo Nynäs FIK
08 Ösmo Nynäs FIK 133
2 Thea Lind
Hanvikens SK
08 Hanvikens SK 123
3 Filippa Holmqvist
Hanvikens SK
08 Hanvikens SK 120
4 Iris Boqvist
Hanvikens SK
08 Hanvikens SK 117
5 Vera Neovius
Mälarhöjdens IK
09 Mälarhöjdens IK 112
6 Alma Cemalovic
Hanvikens SK
08 Hanvikens SK 102
7 Edit Jansson
Hammarby IF
08 Hammarby IF 98 PB
9398102107112117120123126128130131132133134
3 Vera Neoviusooooxoxxx
15 Thea Lind--ooooooxxx
8 Iris Boqvist-ooooxxoxxx
9 Alma Cemalovicoooxxx
5 Edit Jansson-oxxx
19 Olivia Backlund ---ooooooooooo
11 Filippa Holmqvistoooooooxxx
F11 Kula Final
Vikt: 2,0kg
torsdag 11:45
1 Olivia Backlund
Ösmo Nynäs FIK
08 Ösmo Nynäs FIK 7.73
2 Thea Lind
Hanvikens SK
08 Hanvikens SK 7.70
3 Filippa Holmqvist
Hanvikens SK
08 Hanvikens SK 7.62
Alma Cemalovic
Hanvikens SK
08 Hanvikens SK 6.90
Iris Boqvist
Hanvikens SK
08 Hanvikens SK 6.30
Iris Renman
Hanvikens SK
08 Hanvikens SK 4.66
1234
15 Thea Lind 7.70 7.55 7.38 7.60
8 Iris Boqvist 5.84 6.18 6.30 6.03
16 Iris Renman 4.51 4.30 4.50 4.66
9 Alma Cemalovic 5.37 6.90 5.90 5.85
11 Filippa Holmqvist 6.70 6.64 6.70 7.62
19 Olivia Backlund 6.60 7.14 7.73 7.39
P19 Spjut Final
Vikt: 800g
torsdag 13:00
1 Carl Widenholm
Hellas FK
00 Hellas FK 53.79
2 Emil Lavett
Hammarby IF
01 Hammarby IF 42.32
123456
129 Emil Lavett 42.32 41.39 40.26 42.25 41.38 39.98
190 Carl Widenholm x 48.88 53.79 x x x
P17 100 m Final
Vind: +1.4
1 Alexanter Sparring
Tyresö FK
03 Tyresö FK 12.02
P17 200 m Final
torsdag 14:50
Vind: +2.2
1 David Thid
Hammarby IF
03 Hammarby IF 23.07
2 Jonatan Borg
Hammarby IF
03 Hammarby IF 23.24
P15 100 m Final
torsdag 12:30
Vind: +1.4
1 Oscar Niklasson
Hanvikens SK
04 Hanvikens SK 11.94
2 Kalle Aldskogius
Hammarby IF
04 Hammarby IF 12.39
3 Ludvig Granberg
Huddinge AIS
04 Huddinge AIS 12.76
P15 200 m Final
torsdag 14:40
Vind: +1.0
1 Oscar Niklasson
Hanvikens SK
04 Hanvikens SK 24.01 PB
P15 800 m Final
torsdag 16:00
1 Axel Månsson
Hanvikens SK
04 Hanvikens SK 2:12.38
2 Tobias Pettersson
Hammarby IF
04 Hammarby IF 2:14.03
3 Kostas Baritsis
Tyresö FK
04 Tyresö FK 2:21.95
4 Igor Walczak
Tyresö FK
04 Tyresö FK 2:35.10
P15 Höjd Final
torsdag 16:10
1 Ludvig Granberg
Huddinge AIS
04 Huddinge AIS 168
154157160163168173
107 Ludvig Granbergoo-xoxoxxx
P15 Kula Final
Vikt: 4,0kg
torsdag 14:30
1 Kalle Aldskogius
Hammarby IF
04 Hammarby IF 9.91 PB
1234
98 Kalle Aldskogius 9.91 - 9.60 9.81
P15 Spjut Final
Vikt: 600g
torsdag 13:00
1 Kalle Aldskogius
Hammarby IF
04 Hammarby IF 37.02
1234
98 Kalle Aldskogius 36.89 35.71 37.02 35.09
P14 100 m Final
torsdag 12:20
Vind: N/A
Jonathan Hurtig
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK DNS
P14 200 m Final
torsdag 14:30
Vind: +1.0
1 Jonathan Hurtig
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 28.10 PB
2 Linus Fondin
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 28.36
P14 800 m Final
torsdag 16:00
Marcus Julin
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 2:22.88 PB
P14 Höjd Final
torsdag 14:00
1 Linus Fondin
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 139
2 Lukas Svensson
Väsby IK
05 Väsby IK 130
Olle Skymne
Hässelby SK
05 Hässelby SK -
103108113118121124127130133136139142145
89 Olle Skymne-
96 Lukas Svensson-oooooxooxxx
79 Linus Fondin----------xoxxx
P14 Stav Final
torsdag 09:30
1 Marcus Julin
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 280
2 Lukas Svensson
Väsby IK
05 Väsby IK 195
155175195215225235245255265275280285
81 Marcus Julin-------xoxoxooxxx
96 Lukas Svenssonoxoxxoxxx
P14 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
torsdag 13:00
1 Jonathan Hurtig
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 26.76 PB
2 Isak Storm
Mälarhöjdens IK
05 Mälarhöjdens IK 24.56
3 Marcus Julin
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 24.35 PB
4 Teodor Nyman
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 22.73 PB
5 Lukas Svensson
Väsby IK
05 Väsby IK 20.52
6 Leo Håkansson
Hässelby SK
05 Hässelby SK 20.21
1234
80 Jonathan Hurtig 26.76 21.05 24.30 26.32
91 Isak Storm x 24.13 24.56 x
81 Marcus Julin 24.35 20.56 x x
96 Lukas Svensson 20.52 x 19.44 19.56
83 Teodor Nyman 22.56 21.20 21.56 22.73
85 Leo Håkansson 20.21 x x 18.92
P14 Spjut Final
Vikt: 600g
torsdag 11:30
1 Lukas Svensson
Väsby IK
05 Väsby IK 30.86
2 Isak Storm
Mälarhöjdens IK
05 Mälarhöjdens IK 28.39
3 Teodor Nyman
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 27.51
4 Jonathan Hurtig
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 24.19
5 Leo Håkansson
Hässelby SK
05 Hässelby SK 23.88
1234
96 Lukas Svensson 26.18 30.86 x 26.73
91 Isak Storm 28.39 26.93 26.54 27.11
83 Teodor Nyman 21.99 x 25.44 27.51
80 Jonathan Hurtig x 23.89 24.19 x
85 Leo Håkansson x 23.06 23.88 x
P13 80 m Final
torsdag 12:00
Vind: +1.1
1 Oliver Ericsson
Österhaninge IF
06 Österhaninge IF 10.16
2 Edvin Sidwall
Täby IS
06 Täby IS 10.73 PB
3 Ludvig Danielsson
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 11.12 PB
4 Felix Holmqvist
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 11.15
5 Erik Hagman
Väsby IK
06 Väsby IK 11.50
6 Emil Klockar
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 11.66
P13 800 m Final
torsdag 16:00
Erik Hagman
Väsby IK
06 Väsby IK 2:36.25
P13 Höjd Final
torsdag 14:00
Oliver Ericsson
Österhaninge IF
06 Österhaninge IF 168
Felix Holmqvist
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 154
Ludvig Danielsson
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 142
Erik Hagman
Väsby IK
06 Väsby IK 139
William Strandberg
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 136 PB
Oliver Sandberg
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 133
103108113118121124127130133136139142145148151154157160163168
56 William Strandberg--oooooooxoxxx
53 Felix Holmqvist----oooooooxxooxoooxxx
75 Oliver Ericsson----------o-o-oooooxo
74 Erik Hagman-oooooooxxoxxooxxx
63 Oliver Sandberg-oooooxoooxxx
51 Ludvig Danielsson--ooooooooxxoxxoxxx
P13 Stav Final
torsdag 09:30
1 Felix Holmqvist
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 245
2 Oliver Sandberg
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 215
3 William Strandberg
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 195
4 Erik Hagman
Väsby IK
06 Väsby IK 175
5 Ludvig Danielsson
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 175 =PB
155175195215225235245255265
74 Erik Hagmanooxxx
56 William Strandbergoooxxx
51 Ludvig Danielssonxoxxoxxx
53 Felix Holmqvist-ooooooxxx
63 Oliver Sandberg-oooxxx
P13 Kula Final
Vikt: 3,0kg
torsdag 10:45
1 Joel Wikström
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 11.48
2 Ludvig Fredman
IFK Märsta
06 IFK Märsta 10.47
3 Mattias Nilsson
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 10.35
4 Felix Holmqvist
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 9.95
5 NEO JANSSON
Råby-Rekarne FIF
06 Råby-Rekarne FIF 9.86 PB
6 Erik Hagman
Väsby IK
06 Väsby IK 8.40
1234
66 Joel Wikström 11.04 10.66 11.48 11.05
54 Mattias Nilsson 8.97 9.22 10.35 10.20
70 NEO JANSSON 8.94 8.63 9.78 9.86
69 Ludvig Fredman 10.00 9.43 10.47 10.21
53 Felix Holmqvist 9.84 9.32 9.49 9.95
74 Erik Hagman 7.69 7.66 8.40 7.40
P13 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
torsdag 13:00
1 Oliver Ericsson
Österhaninge IF
06 Österhaninge IF 34.89
2 NEO JANSSON
Råby-Rekarne FIF
06 Råby-Rekarne FIF 30.09
3 Felix Holmqvist
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 29.92
4 Emil Klockar
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 28.22
5 Ludvig Fredman
IFK Märsta
06 IFK Märsta 26.62
6 Joel Wikström
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 24.88
7 Erik Hagman
Väsby IK
06 Väsby IK 24.07
8 Alfred Bergkvist
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 18.39
Mattias Nilsson
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK x
1234
54 Mattias Nilsson x x x x
70 NEO JANSSON 30.09 24.55 29.03 29.78
66 Joel Wikström x 24.88 23.92 x 24.88
53 Felix Holmqvist 24.79 x 29.92 x
75 Oliver Ericsson 31.07 34.89 31.54 34.62 34.89
57 Alfred Bergkvist 16.98 14.64 18.39 x
74 Erik Hagman 21.36 22.29 17.97 24.07
60 Emil Klockar 28.22 x x 28.12
69 Ludvig Fredman 26.62 x x 26.23
P13 Spjut Final
Vikt: 400g
torsdag 11:30
1 Felix Holmqvist
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 32.67
2 Oliver Sandberg
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 31.61
3 Oliver Ericsson
Österhaninge IF
06 Österhaninge IF 30.11
4 Emil Klockar
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 27.13
5 Joel Wikström
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 26.15
6 Mattias Nilsson
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 23.69
7 Erik Hagman
Väsby IK
06 Väsby IK 22.96
8 Ludvig Fredman
IFK Märsta
06 IFK Märsta 19.29
9 Alfred Bergkvist
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 19.17
10 William Strandberg
Hanvikens SK
06 Hanvikens SK 18.94
1234
74 Erik Hagman 22.96 18.51 21.42 18.96
56 William Strandberg 17.73 10.79 18.94 15.43
63 Oliver Sandberg 31.61 29.34 28.58 26.98
75 Oliver Ericsson 20.48 28.72 - 30.11
69 Ludvig Fredman 17.03 18.45 17.96 19.29
53 Felix Holmqvist 21.28 31.07 32.67 30.84
57 Alfred Bergkvist 18.75 19.17 17.75 17.07
54 Mattias Nilsson 23.69 x
60 Emil Klockar 21.95 27.13 25.41 x
66 Joel Wikström 19.28 26.15 21.26 18.12
P12 80 m Försök
torsdag 10:05
Heat 1Vind: +0.5
1 Victor Gil
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 11.46 q
2 Kevin Allo
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 12.45 q
3 Dante Öberg
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 13.41 q
4 Axel Neovius
Mälarhöjdens IK
07 Mälarhöjdens IK 13.47 q
Heat 2Vind: +2.4
1 Olle Willner
Mälarhöjdens IK
07 Mälarhöjdens IK 11.28 q
2 Hannes Johansson
Österhaninge IF
07 Österhaninge IF 11.58 q
3 Anton Trygg
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 14.67
P12 80 m Final
torsdag 11:00
Vind: -0.1
1 Victor Gil
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 11.19
2 Olle Willner
Mälarhöjdens IK
07 Mälarhöjdens IK 11.46
3 Dante Öberg
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 11.89
4 Kevin Allo
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 12.89
5 Hannes Johansson
Österhaninge IF
07 Österhaninge IF 13.21
6 Axel Neovius
Mälarhöjdens IK
07 Mälarhöjdens IK 13.61
P12 600 m Final
torsdag 15:40
Kevin Allo
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 2:01.49
P12 Höjd Final
torsdag 10:35
Kommentar: +3
1 Hannes Johansson
Österhaninge IF
07 Österhaninge IF 140
2 Henrik Deresiewicz
Sundbybergs IK
07 Sundbybergs IK 127
3 Dante Öberg
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 118
4 Axel Neovius
Mälarhöjdens IK
07 Mälarhöjdens IK 113
Kevin Allo
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK x
103108113118121124127130133136140145
35 Axel Neoviusoooxxx
34 Dante Öberg-ooxxoxxx
25 Kevin Allo-x
40 Hannes Johansson---ooo-oxoxoox
37 Henrik Deresiewicz-ooo-xoxoxxx
P12 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
torsdag 13:00
1 Olle Willner
Mälarhöjdens IK
07 Mälarhöjdens IK 25.57
2 Victor Gil
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 22.50
3 Hannes Johansson
Österhaninge IF
07 Österhaninge IF 18.26
4 Axel Hagman
Väsby IK
08 Väsby IK 18.06
5 Anton Trygg
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 14.21
1234
33 Anton Trygg 13.54 14.21 14.11 x
40 Hannes Johansson x x 18.26 x
30 Victor Gil x 22.50 21.90 20.01
18 Axel Hagman 18.06 16.61 x x
36 Olle Willner 19.93 20.73 23.52 25.57
P12 Spjut Final
Vikt: 400g
torsdag 09:30
1 Victor Gil
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 22.92
2 Levi Back
Turebergs FK
08 Turebergs FK 22.43
3 Olle Willner
Mälarhöjdens IK
07 Mälarhöjdens IK 19.93
4 Tristan Back
Turebergs FK
10 Turebergs FK 19.91 PB
5 Anton Trygg
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 16.54
6 Axel Hagman
Väsby IK
08 Väsby IK 16.32
7 Dante Öberg
Hanvikens SK
07 Hanvikens SK 11.02
8 Axel Neovius
Mälarhöjdens IK
07 Mälarhöjdens IK 9.16
1234
18 Axel Hagman 14.00 11.47 16.32 11.33
35 Axel Neovius 8.65 9.16 9.02 8.91
33 Anton Trygg 14.51 15.50 15.71 16.54
30 Victor Gil 21.30 20.47 22.92 21.59
36 Olle Willner 17.30 19.93 16.77 x
17 Levi Back 21.44 22.27 20.59 22.43
2 Tristan Back 19.91 17.15 16.78 14.84
34 Dante Öberg 9.73 10.64 10.96 11.02
P11 60 m Final
torsdag 09:30
A-FinalVind: +2.4
1 Jonatan Borg
Österhaninge IF
09 Österhaninge IF 9.20 1
2 Levi Back
Turebergs FK
08 Turebergs FK 9.67 4
4 Lukas Gullbrandsson
Hanvikens SK
08 Hanvikens SK 10.47 5
3 Tristan Back
Turebergs FK
10 Turebergs FK 10.72 7
B-FinalVind: +1.2
1 Simon Hurtig
Hanvikens SK
08 Hanvikens SK 9.32 2
2 Rasmus Attersved
Hanvikens SK
08 Hanvikens SK 9.46 3
3 Axel Hagman
Väsby IK
08 Väsby IK 10.67 6
Sammanställning
1 Jonatan Borg
Österhaninge IF
09 Österhaninge IF 9.20
2 Simon Hurtig
Hanvikens SK
08 Hanvikens SK 9.32
3 Rasmus Attersved
Hanvikens SK
08 Hanvikens SK 9.46
4 Levi Back
Turebergs FK
08 Turebergs FK 9.67
5 Lukas Gullbrandsson
Hanvikens SK
08 Hanvikens SK 10.47
6 Axel Hagman
Väsby IK
08 Väsby IK 10.67
7 Tristan Back
Turebergs FK
10 Turebergs FK 10.72
P11 600 m Final
torsdag 15:30
1 Jonas Atlassi
Hanvikens SK
08 Hanvikens SK 2:01.44
2 Rasmus Attersved
Hanvikens SK
08 Hanvikens SK 2:03.91
3 Levi Back
Turebergs FK
08 Turebergs FK 2:08.04
4 Leon Eckerström
Spårvägens FK
10 Spårvägens FK 2:20.70
5 Tristan Back
Turebergs FK
10 Turebergs FK 2:34.77
P11 Höjd Final
torsdag 10:35
Kommentar: +3
1 Charlie Lind
Hanvikens SK
08 Hanvikens SK 133
2 Rasmus Attersved
Hanvikens SK
08 Hanvikens SK 130
3 Simon Hurtig
Hanvikens SK
08 Hanvikens SK 124
4 Levi Back
Turebergs FK
08 Turebergs FK 121
5 Jonatan Borg
Österhaninge IF
09 Österhaninge IF 108
Jonas Atlassi
Hanvikens SK
08 Hanvikens SK Struken
Lukas Gullbrandsson
Hanvikens SK
08 Hanvikens SK x
103108113118121124127130133136
12 Simon Hurtigooxooxooxxx
4 Jonatan Borgooxxx
7 Rasmus Attersvedooooooooxxx
14 Charlie Lindoooooooooxxx
10 Lukas Gullbrandssonxxx
17 Levi Backoooxxooxxx
P11 Kula Final
Vikt: 2,0kg
torsdag 13:30
1 Levi Back
Turebergs FK
08 Turebergs FK 8.20 PB
2 Charlie Lind
Hanvikens SK
08 Hanvikens SK 7.95
3 Jonatan Borg
Österhaninge IF
09 Österhaninge IF 7.25
4 Simon Hurtig
Hanvikens SK
08 Hanvikens SK 7.19
5 Rasmus Attersved
Hanvikens SK
08 Hanvikens SK 7.14
6 Jonas Atlassi
Hanvikens SK
08 Hanvikens SK 6.90
7 Lukas Gullbrandsson
Hanvikens SK
08 Hanvikens SK 6.89
8 Axel Hagman
Väsby IK
08 Väsby IK 6.69
9 Tristan Back
Turebergs FK
10 Turebergs FK 5.17 PB
1234
12 Simon Hurtig 7.19 6.96 6.82 6.62
18 Axel Hagman 6.32 6.69 6.06 6.28
2 Tristan Back 5.17 4.97 5.05 4.97
7 Rasmus Attersved 6.84 7.14 6.73 6.90
17 Levi Back 7.54 8.20 7.92 7.10
10 Lukas Gullbrandsson 6.89 6.43 6.86
6 Jonas Atlassi 6.90 6.81 6.29 6.90
4 Jonatan Borg 7.25 6.02 6.26 6.54
14 Charlie Lind 7.65 7.54 7.95 7.91
Veteraner Kvinnor 100 m Final
torsdag 13:40
A-FinalVind: +1.1
Helen Hermundstad
Spårvägens FK
73 Spårvägens FK 13.17 1 PB
Annette Rylander
Spårvägens FK
69 Spårvägens FK 14.14 5 SB
Åsa Härkegård
Mälarhöjdens IK
70 Mälarhöjdens IK 15.51 9
Gunnel Tolfes
Turebergs FK
58 Turebergs FK 15.52 10 PB
Annika Reutersten
Mälarhöjdens IK
73 Mälarhöjdens IK 17.04 12
B-FinalVind: +2.3
1 Primrose Ulegård
Västerås FK
76 Västerås FK 13.88 4
2 Camilla Larson
Tjalve IF
69 Tjalve IF 14.71 7
3 Eva Krönlein
IFK Lidingö
66 IFK Lidingö 15.04 8
C-FinalVind: 0.0
1 Charlotte Törnqvist
Spårvägens FK
79 Spårvägens FK 13.62 2
2 Ulrika Evjen
Spårvägens FK
74 Spårvägens FK 13.77 3
3 Pernilla Thunholm
Turebergs FK
81 Turebergs FK 14.64 6
4 Anna Arnerdal
Råby-Rekarne FIF
75 Råby-Rekarne FIF 15.90 11
5 Maria Björkman
Turebergs FK
52 Turebergs FK 19.75 13
Sammanställning
1 Helen Hermundstad
Spårvägens FK
73 Spårvägens FK 13.17 PB
2 Charlotte Törnqvist
Spårvägens FK
79 Spårvägens FK 13.62
3 Ulrika Evjen
Spårvägens FK
74 Spårvägens FK 13.77
4 Primrose Ulegård
Västerås FK
76 Västerås FK 13.88
5 Annette Rylander
Spårvägens FK
69 Spårvägens FK 14.14 SB
6 Pernilla Thunholm
Turebergs FK
81 Turebergs FK 14.64
7 Camilla Larson
Tjalve IF
69 Tjalve IF 14.71
8 Eva Krönlein
IFK Lidingö
66 IFK Lidingö 15.04
9 Åsa Härkegård
Mälarhöjdens IK
70 Mälarhöjdens IK 15.51
10 Gunnel Tolfes
Turebergs FK
58 Turebergs FK 15.52 PB
11 Anna Arnerdal
Råby-Rekarne FIF
75 Råby-Rekarne FIF 15.90
12 Annika Reutersten
Mälarhöjdens IK
73 Mälarhöjdens IK 17.04
13 Maria Björkman
Turebergs FK
52 Turebergs FK 19.75
Veteraner Kvinnor 1500 m Final
torsdag 16:50
1 Gunnel Tolfes
Turebergs FK
58 Turebergs FK 6:23.68
2 Maria Björkman
Turebergs FK
52 Turebergs FK 7:49.35
Veteraner Kvinnor Extralopp 100 m Final
A-FinalVind: +1.5
1 Helen Hermundstad
Spårvägens FK
73 Spårvägens FK 12.89 1
2 Charlotte Törnqvist
Spårvägens FK
79 Spårvägens FK 13.29 2
3 Ulrika Evjen
Spårvägens FK
74 Spårvägens FK 13.50 3
4 Annette Rylander
Spårvägens FK
69 Spårvägens FK 14.05 4
5 Pernilla Thunholm
Turebergs FK
81 Turebergs FK 14.68 5
B-FinalVind: +0.1
1 Camilla Larson
Tjalve IF
69 Tjalve IF 14.75 6
2 Eva Krönlein
IFK Lidingö
66 IFK Lidingö 15.27 7
3 Gunnel Tolfes
Turebergs FK
58 Turebergs FK 15.31 8
Sammanställning
1 Helen Hermundstad
Spårvägens FK
73 Spårvägens FK 12.89
2 Charlotte Törnqvist
Spårvägens FK
79 Spårvägens FK 13.29
3 Ulrika Evjen
Spårvägens FK
74 Spårvägens FK 13.50
4 Annette Rylander
Spårvägens FK
69 Spårvägens FK 14.05
5 Pernilla Thunholm
Turebergs FK
81 Turebergs FK 14.68
6 Camilla Larson
Tjalve IF
69 Tjalve IF 14.75
7 Eva Krönlein
IFK Lidingö
66 IFK Lidingö 15.27
8 Gunnel Tolfes
Turebergs FK
58 Turebergs FK 15.31
Veteraner Kvinnor Höjd Final
torsdag 16:00
1 Åsa Härkegård
Mälarhöjdens IK
70 Mälarhöjdens IK 120
2 Annika Reutersten
Mälarhöjdens IK
73 Mälarhöjdens IK 110
Annette Rylander
Spårvägens FK
69 Spårvägens FK x Struken
105110115120125130135138
155 Annika Reutersten xoxoxxx
160 Åsa Härkegård-oooxxx
164 Annette Rylander--------
Veteraner Kvinnor Stav Final
Malin Forse´ll
Enköpings AIF
80 Enköpings AIF 310
280290300310320
194 Malin Forse´llxxoo-xoxxx
Veteraner Kvinnor Kula Final
Vikt: 4,0kg
torsdag 16:00
Primrose Ulegård
Västerås FK
76 Västerås FK 9.98
Görel Manners
Spårvägens FK
63 Spårvägens FK 8.69
Anna Werner
Turebergs FK
79 Turebergs FK 8.22
Anna-Karin Wikström
Huddinge AIS
79 Huddinge AIS 8.15
Eva Krönlein
IFK Lidingö
66 IFK Lidingö 7.70
Britt Elleborn
IF Linnéa
66 IF Linnéa 7.12
Anna Arnerdal
Råby-Rekarne FIF
75 Råby-Rekarne FIF 7.03
Åsa Härkegård
Mälarhöjdens IK
70 Mälarhöjdens IK 6.85
Linda Storm
Mälarhöjdens IK
78 Mälarhöjdens IK 6.52
123456
168 Eva Krönlein 7.60 6.44 7.16 7.70 6.98 7.04
171 Görel Manners 8.38 8.49 8.69 8.23 - 8.56
160 Åsa Härkegård 6.47 6.65 5.85 6.85 6.73 6.60
141 Anna Werner 7.72 7.81 8.22 8.14 7.92 7.62
142 Linda Storm 6.31 6.42 6.48 6.10 6.38 6.52
147 Anna Arnerdal 7.03 6.97 7.00 6.94 6.96 6.11
139 Anna-Karin Wikström 7.20 7.87 7.23 7.87 7.65 8.15
145 Primrose Ulegård 9.85 9.98 9.91 9.17 - 9.50
167 Britt Elleborn 6.69 6.81 7.09 7.07 7.12 6.80
Veteraner Kvinnor Diskus Final
Vikt: 1,0kg
torsdag 15:00
1 Anna-Karin Wikström
Huddinge AIS
79 Huddinge AIS 24.92
2 Anna Werner
Turebergs FK
79 Turebergs FK 22.67
3 Annika Reutersten
Mälarhöjdens IK
73 Mälarhöjdens IK 19.22
4 Åsa Härkegård
Mälarhöjdens IK
70 Mälarhöjdens IK 17.13
5 Gunnel Tolfes
Turebergs FK
58 Turebergs FK 16.58
6 Linda Storm
Mälarhöjdens IK
78 Mälarhöjdens IK 16.49
7 Britt Elleborn
IF Linnéa
66 IF Linnéa 15.78
123456
141 Anna Werner 22.34 22.67 x 20.75 17.55 x
155 Annika Reutersten 14.14 19.22 15.03 13.86 14.64 16.64
142 Linda Storm 14.97 16.49 13.88 14.03 10.60 15.14
139 Anna-Karin Wikström x 23.43 21.84 x x 24.92
160 Åsa Härkegård 14.99 13.46 14.30 16.54 17.13 15.10
175 Gunnel Tolfes 14.56 14.32 13.48 13.86 16.58 13.91
167 Britt Elleborn 14.03 13.76 15.27 15.43 15.78 13.90
Veteraner Män 100 m Final
torsdag 13:30
Vind: +0.8
1 Peter Johansson
Hanvikens SK
69 Hanvikens SK 11.94 PB
2 Patrik Artell
IFK Lidingö
67 IFK Lidingö 12.90
3 Thomas Jönsson
Gefle IF
65 Gefle IF 13.13
Veteraner Män 1500 m Final
torsdag 16:50
1 Christian Lindström
Hammarby IF
74 Hammarby IF 4:47.64
2 Fredrik Eckerström
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 4:55.45 SB
3 Anders Klockar
Huddinge AIS
75 Huddinge AIS 4:57.71
4 Thomas Kvarnehag
Turebergs FK
84 Turebergs FK 5:06.23
5 Danilel Rörberg
Fredrikshofs FIF
74 Fredrikshofs FIF 5:16.08
6 Jan Sjölund
Spårvägens FK
56 Spårvägens FK 5:46.61
Veteraner Män Höjd Final
torsdag 16:00
1 Mats Nagle
IFK Märsta
60 IFK Märsta 160 =SB
2 Peter Neovius
Mälarhöjdens IK
73 Mälarhöjdens IK 147
3 Anders Ekwall
Stockholms FTF
56 Stockholms FTF 144 =SB
4 Ola Gustafsson
Mälarhöjdens IK
72 Mälarhöjdens IK 135
120125130135138140144147150153157160163
157 Ola Gustafssonxooooxxx
177 Anders Ekwall----ooxoxxx
174 Mats Nagle--------oxoooxxx
154 Peter Neovius--oooooxxoxxx
Veteraner Män Stav Final
torsdag 15:10
1 Sergej Nikolajev
Hässelby SK
73 Hässelby SK 350
2 Tobias Wallin
Hässelby SK
72 Hässelby SK 330
3 Panagiotis Avramidis
Hanvikens SK
65 Hanvikens SK 320 SB
4 Tomas Bengtsson
IFK Märsta
61 IFK Märsta 280
5 Ola Gustafsson
Mälarhöjdens IK
72 Mälarhöjdens IK 210
190210230240250260270280290300310320330340350360370
170 Panagiotis Avramidis--------ooxoxoxxx
157 Ola Gustafsson-xoxxx
173 Tomas Bengtsson---xxo-x-oo-xx-
185 Sergej Nikolajev--------------o-xxx
193 Tobias Wallin ------o-ooooxoxxx
Veteraner Män Kula Final
Vikt: 7,26kg
torsdag 14:30
1 Patrick Lindfors
Mälarhöjdens IK
70 Mälarhöjdens IK 11.49
2 Panagiotis Avramidis
Hanvikens SK
65 Hanvikens SK 9.68 SB
3 Palle Storm
Ösmo Nynäs FIK
77 Ösmo Nynäs FIK 9.11
4 Peter Neovius
Mälarhöjdens IK
73 Mälarhöjdens IK 7.79
123456
144 Palle Storm 8.43 - 8.71 8.42 9.00 9.11
170 Panagiotis Avramidis - 9.65 9.68 - 9.49 -
154 Peter Neovius 7.79 7.69 7.54 7.71 7.61 7.74
161 Patrick Lindfors 10.99 11.14 11.49 - 10.78 11.43
Veteraner Män Diskus Final
Vikt: 2,0kg
torsdag 15:45
1 Erik Holmgren
Boo IF
61 Boo IF 40.73
2 Panagiotis Avramidis
Hanvikens SK
65 Hanvikens SK 36.35
3 Patrick Lindfors
Mälarhöjdens IK
70 Mälarhöjdens IK 33.41
4 Palle Storm
Ösmo Nynäs FIK
77 Ösmo Nynäs FIK 25.21
5 Jan Sjölund
Spårvägens FK
56 Spårvägens FK 23.49
6 Ola Gustafsson
Mälarhöjdens IK
72 Mälarhöjdens IK 20.21
123456
172 Erik Holmgren 37.83 37.59 40.73 x 38.60 x
176 Jan Sjölund 21.90 x x 23.49 x 21.49
161 Patrick Lindfors 30.00 x x 32.80 x 33.41
170 Panagiotis Avramidis 36.35 x 35.30 x - -
144 Palle Storm 21.38 22.43 25.06 x x 25.21
157 Ola Gustafsson 20.21 17.26 18.20 x x 16.73

Män veteran Mångkamp 35-75 Femkamp veteran

1 Anders Bäckman
Danderyds SK
Danderyds SK 0
1 Mats Kollbrink
Hässelby SK
Hässelby SK 0
1 Lars-Göran Nylén
Turebergs FK
Turebergs FK 0
1 Stellan Back
Turebergs FK
Turebergs FK 0
1 Henrik Arnerdal
Råby-Rekarne FIF
Råby-Rekarne FIF 0
1 Simon Weidersjö
Turebergs FK
Turebergs FK 0

200 mSpjut
1500 mDiskus
Längd
158 Anders Bäckman
Danderyds SK

0
44.86

DNS


159 Mats Kollbrink
Hässelby SK
0
30.80
0
25.25
0
5:35.81
0
22.38
0
5.10
149 Lars-Göran Nylén
Turebergs FK
0
30.59
0
46.65
0
6:41.92
0
28.94
0
4.56
148 Stellan Back
Turebergs FK
0
26.52
0
57.45
0
5:40.24
0
37.95
0
5.54
151 Henrik Arnerdal
Råby-Rekarne FIF
0
26.37
0
32.76
0
5:59.13
0
27.87
0
4.80
191 Simon Weidersjö
Turebergs FK
0
24.46




Män veteran Mångkamp 35-75 Femkamp veteran 200 m
torsdag 14:15
Vind: +2.0
Simon Weidersjö
Turebergs FK
95 Turebergs FK 24.46 0
Henrik Arnerdal
Råby-Rekarne FIF
74 Råby-Rekarne FIF 26.37 0
Stellan Back
Turebergs FK
75 Turebergs FK 26.52 0
Lars-Göran Nylén
Turebergs FK
75 Turebergs FK 30.59 0
Mats Kollbrink
Hässelby SK
70 Hässelby SK 30.80 0
Män veteran Mångkamp 35-75 Femkamp veteran Spjut
Vikt: 800g
torsdag 13:00
1 Stellan Back
Turebergs FK
75 Turebergs FK 57.45 0
2 Lars-Göran Nylén
Turebergs FK
75 Turebergs FK 46.65 0
3 Anders Bäckman
Danderyds SK
71 Danderyds SK 44.86 0
4 Henrik Arnerdal
Råby-Rekarne FIF
74 Råby-Rekarne FIF 32.76 0
5 Mats Kollbrink
Hässelby SK
70 Hässelby SK 25.25 0
123
159 Mats Kollbrink 25.25 23.99 23.73
149 Lars-Göran Nylén 44.65 46.65 45.06
151 Henrik Arnerdal x 32.76 x
148 Stellan Back 55.27 57.45 56.62
158 Anders Bäckman 40.64 37.70 44.86
Män veteran Mångkamp 35-75 Femkamp veteran 1500 m
torsdag 16:50
1 Mats Kollbrink
Hässelby SK
70 Hässelby SK 5:35.81 0
2 Stellan Back
Turebergs FK
75 Turebergs FK 5:40.24 0
3 Henrik Arnerdal
Råby-Rekarne FIF
74 Råby-Rekarne FIF 5:59.13 0
4 Lars-Göran Nylén
Turebergs FK
75 Turebergs FK 6:41.92 0
Anders Bäckman
Danderyds SK
71 Danderyds SK DNS
Män veteran Mångkamp 35-75 Femkamp veteran Diskus
Vikt: 2,0kg
torsdag 15:45
1 Stellan Back
Turebergs FK
75 Turebergs FK 37.95 0
2 Lars-Göran Nylén
Turebergs FK
75 Turebergs FK 28.94 0
3 Henrik Arnerdal
Råby-Rekarne FIF
74 Råby-Rekarne FIF 27.87 0
4 Mats Kollbrink
Hässelby SK
70 Hässelby SK 22.38 0
123
149 Lars-Göran Nylén 28.94 x x
159 Mats Kollbrink x x 22.38
151 Henrik Arnerdal 24.32 27.07 27.87
148 Stellan Back 35.04 37.95 33.25
Män veteran Mångkamp 35-75 Femkamp veteran Längd
torsdag 11:00
1 Stellan Back
Turebergs FK
75 Turebergs FK 5.54 0.0 0
2 Mats Kollbrink
Hässelby SK
70 Hässelby SK 5.10 +1.9 0
3 Henrik Arnerdal
Råby-Rekarne FIF
74 Råby-Rekarne FIF 4.80 +1.0 0
4 Lars-Göran Nylén
Turebergs FK
75 Turebergs FK 4.56 +0.8 0
123
159 Mats Kollbrink 4.91 x 5.10
148 Stellan Back 5.37 5.47 5.54
149 Lars-Göran Nylén 4.56 x x
151 Henrik Arnerdal 4.57 4.58 4.80