Results Seriematch

Kristianstads IP, Kristianstad   2019-05-30

Arrangör: Åhus Friidrott Tävlingsledare: Mats Larsson & John Gardsten Senast uppdaterad: : 2019-05-31 21:20:49
Väder: Omväxlande  
Kvinnor 100 m Final
torsdag 14:10
Vind: +0,3
1 Maja Maunsbach
IFK Lund
01 IFK Lund 12.52
2 Wilma Segermalm
Falkenbergs IK
05 Falkenbergs IK 12.79
3 Hannah Hansson
Åhus FIK
00 Åhus FIK 13.11
4 Nova Fogelqvist
Motala AIF
04 Motala AIF 13.26
5 Ella Feldthusen
Trollhättan FIK
02 Trollhättan FIK 13.59
6 Ebba Toorell
Lerum Friidrott
03 Lerum Friidrott 13.93
Kvinnor 200 m Final
torsdag 15:10
Vind: 0.0
1 Elvira Tanderud
Trollhättan FIK
04 Trollhättan FIK 25.31
2 Famke Persson
IFK Lund
03 IFK Lund 25.49
3 Wilma Segermalm
Falkenbergs IK
05 Falkenbergs IK 26.74
4 Emma Gerdes
Åhus FIK
03 Åhus FIK 27.22
5 Cornelia Lindberg
Lerum Friidrott
01 Lerum Friidrott 27.30
6 Emelina Wirebro
Motala AIF
99 Motala AIF 27.67
Kvinnor 400 m Final
torsdag 17:10
1 Elvira Tanderud
Trollhättan FIK
04 Trollhättan FIK 59.18
2 Felicia Ascard
IFK Lund
96 IFK Lund 1:02.81
3 Elsa Hjelm
Åhus FIK
04 Åhus FIK 1:03.61
4 Linnea Pihl
Lerum Friidrott
01 Lerum Friidrott 1:04.17
5 Ester Björck
Motala AIF
99 Motala AIF 1:05.58
6 Rebecka Carlsson
Falkenbergs IK
06 Falkenbergs IK 1:06.98
Kvinnor 800 m Final
torsdag 15:25
1 Elin Axelsson
Trollhättan FIK
94 Trollhättan FIK 2:24.85
2 Tilde Adolfsson
Motala AIF
05 Motala AIF 2:28.79
3 Bianca Holgersson
Falkenbergs IK
07 Falkenbergs IK 2:36.69
4 Emelie Lindgren
Lerum Friidrott
89 Lerum Friidrott 2:37.00
5 Hedda Månsson
Åhus FIK
05 Åhus FIK 2:45.93
6 Malin Persson
IFK Lund
01 IFK Lund 3:02.90
Kvinnor 1500 m Final
torsdag 17:30
1 Johanna Eriksson
Motala AIF
81 Motala AIF 5:04.06
2 Linnea Isaksson
Falkenbergs IK
98 Falkenbergs IK 5:33.35
3 Ella Törnblom
Åhus FIK
07 Åhus FIK 5:40.84
4 Lovisa Nilsson
Trollhättan FIK
06 Trollhättan FIK 5:54.58
5 Regina Carlén
Lerum Friidrott
96 Lerum Friidrott 6:08.82
6 Matilda Nilsson
IFK Lund
93 IFK Lund 6:52.69
Kvinnor 5000 m Final
torsdag 15:45
1 Johanna Eriksson
Motala AIF
81 Motala AIF 17:44.65
2 Fanny Andersson
Falkenbergs IK
03 Falkenbergs IK 18:04.50
3 Julia Johansson
Lerum Friidrott
99 Lerum Friidrott 19:37.03
4 Freya Orban
IFK Lund
97 IFK Lund 20:39.09
5 Åsa Elmvik
Åhus FIK
72 Åhus FIK 21:05.32
Alva Björk
Trollhättan FIK
05 Trollhättan FIK DNS
Kvinnor 100 m häck Final
Höjd: 84,0cm
torsdag 16:35
Vind: +2,0
1 Tilde Johansson
Falkenbergs IK
01 Falkenbergs IK 13.50
2 Elvira Carlén
Lerum Friidrott
01 Lerum Friidrott 15.00
3 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 15.12
4 Maja Maunsbach
IFK Lund
01 IFK Lund 15.16
5 Agnes Johansson
Trollhättan FIK
95 Trollhättan FIK 15.71
6 Orchina Ghreibo
Motala AIF
00 Motala AIF 16.38
Kvinnor 400 m häck Final
Höjd: 76,2cm
torsdag 13:30
1 Elvira Carlén
Lerum Friidrott
01 Lerum Friidrott 1:05.86
2 Felicia Ascard
IFK Lund
96 IFK Lund 1:08.04
3 Elin Axelsson
Trollhättan FIK
94 Trollhättan FIK 1:08.87
4 Ida Bengtsson
Falkenbergs IK
98 Falkenbergs IK 1:11.76
5 Filippa Svensson
Åhus FIK
03 Åhus FIK 1:13.62
6 Nora Malmgren
Motala AIF
05 Motala AIF 1:17.75
Kvinnor 1500 m hinder Final
Höjd: 76,2cm
torsdag 14:25
1 Julia Johansson
Lerum Friidrott
99 Lerum Friidrott 5:38.07
2 Freya Orban
IFK Lund
97 IFK Lund 5:39.79
3 Matilda Martini
Motala AIF
06 Motala AIF 5:47.87
4 Indra Johansson
Trollhättan FIK
04 Trollhättan FIK 5:48.95
5 Cornelia Helgesson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 6:03.24
6 Thelma Holgersson
Falkenbergs IK
04 Falkenbergs IK 6:27.22
Kvinnor 4x100 m Final
torsdag 01:00
1 IFK Lund, K
Julia Berns 02
Alyson Vera 02
Famke Persson 03
Daga Indebetou 03

IFK Lund
IFK Lund 49.66
2 Trollhättan FIK
Elvira Tanderud 04
Agnes Johansson 95
Elin Axelsson 94
Ella Feldthusen 02

Trollhättan FIK
Trollhättan FIK 50.15
3 Åhus FIK
Hannah Hansson 00
Elsa Hjelm 04
Emma Gerdes 03
Sydney Karström 04

Åhus FIK
Åhus FIK 50.46
4 Lerum Friidrott
Cornelia Lindberg 01
Linnea Pihl 01
Elvira Carlén 01
Ebba Toorell 03

Lerum Friidrott
Lerum Friidrott 51.75
5 Falkenbergs IK
Wilma Segermalm 05
Linn Svedberg Jarlhage 05
Ida Bengtsson 98
Thea Karlsson 02

Falkenbergs IK
Falkenbergs IK 51.82
6 Motala AIF
Orchina Ghreibo 00
Emma Hjelm 05
Nova Fogelqvist 04
Emelina Wirebro 99

Motala AIF
Motala AIF 51.94
Kvinnor Höjd Final
torsdag 16:00
1 Ellen Huldén
IFK Lund
90 IFK Lund 158
2 Ebba Engdahl
Trollhättan FIK
02 Trollhättan FIK 155
=3 Kajsa Andersson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 152
=3 Agnes Dahlberg
Lerum Friidrott
02 Lerum Friidrott 152
5 Ida Kindbom
Motala AIF
05 Motala AIF 152
6 Thea Karlsson
Falkenbergs IK
02 Falkenbergs IK 146
131134137140143146149152155158161164167170173176179182185134137140143146
Thea Karlsson-oooxooxxx
Agnes Dahlberg--oooooxoxxx-
Kajsa Andersson----oooxoxxx---
Ebba Engdahl----xooooxxoxxx--
Ida Kindbom-ooooooxxoxxx
Ellen Huldén-------o-o------
Kvinnor Stav Final
torsdag 15:30
1 Linnea Pihl
Lerum Friidrott
01 Lerum Friidrott 323
2 Svea Eklundh
Motala AIF
05 Motala AIF 293
3 Jennika Larsson
IFK Lund
91 IFK Lund 263
4 Ebba Engdahl
Trollhättan FIK
02 Trollhättan FIK 213
5 Lia Dahlqvist
Åhus FIK
05 Åhus FIK 173
6 Rebecka Carlsson
Falkenbergs IK
06 Falkenbergs IK 173
173183193203213223233243253263273283293303313323133143153163173183203213223233253263273283293303313323333233233243343
Lia Dahlqvist -----------------o-oxxoxxx
Svea Eklundh--------------------------ooooxxoxxx
Jennika Larsson-----------------o--o-o-ooxoxxoxxx
Linnea Pihl------------------------------oo-xoxxx---x
Rebecka Carlssonoxoooxxoxxx
Ebba Engdahl----------------------oxoxxx
Kvinnor Längd Final
torsdag 15:40
1 Tilde Johansson
Falkenbergs IK
01 Falkenbergs IK 6.61
2 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 5.48
3 Malva Axén
Motala AIF
05 Motala AIF 4.88
4 Alva Lindberg
Trollhättan FIK
99 Trollhättan FIK 4.73
5 Cornelia Lindberg
Lerum Friidrott
01 Lerum Friidrott 4.54
6 Annika Mattsson
IFK Lund
97 IFK Lund 3.98
123456
Cornelia Lindberg x x 3.96 0.0 4.54 +0,1 4.37 +1,1 4.44 +0,9
Annika Mattsson 3.97 0.0 3.98 +1,0 3.89 +0,4 x 3.50 +2,1 -
Malva Axén 4.71 +0,5 x x x 4.55 +1,1 4.88 +2,5
Sydney Karström 5.24 +0,5 5.48 +0,4 5.28 +0,8 5.22 +1,1 - -
Alva Lindberg 4.73 +0,4 4.39 0.0 4.41 +0,4 4.22 +0,4 3.21 +3,4 4.32 0.0
Tilde Johansson 6.35 +0,8 6.47 +2,2 6.61 -0,4 x - -
Kvinnor Tresteg Final
torsdag 13:15
1 Agnes Johansson
Trollhättan FIK
95 Trollhättan FIK 11.13
2 Emelina Wirebro
Motala AIF
99 Motala AIF 11.08
3 Sara Johansson
IFK Lund
94 IFK Lund 10.48
4 Thea Karlsson
Falkenbergs IK
02 Falkenbergs IK 10.35
5 Filippa Svensson
Åhus FIK
03 Åhus FIK 9.93
6 Elsa Wållgren
Lerum Friidrott
04 Lerum Friidrott 8.67
123456
Sara Johansson 9.78 +0,4 10.22 -0,9 9.99 -2,7 10.48 -1,9 9.89 -0,4 10.26 -2,4
Thea Karlsson 10.35 -0,6 10.32 -0,2 9.93 -0,2 10.16 -0,1 10.13 -2,1 10.12 +0,3
Agnes Johansson 10.90 -0,9 10.78 +0,1 11.13 +0,1 10.55 -0,1 10.73 -0,7 -
Emelina Wirebro 10.47 0.0 11.03 -2,7 10.93 +0,1 10.76 0.0 11.08 +0,4 10.97 -2,1
Filippa Svensson 9.93 -0,6 - - x - x
Elsa Wållgren x 8.67 -2,5 8.53 0.0 - - -
Kvinnor Kula Final
Vikt: 4,0kg
torsdag 16:40
1 Lisa Wållgren
Lerum Friidrott
73 Lerum Friidrott 12.49
2 Martina Efraimsson
Motala AIF
85 Motala AIF 11.14
3 Thea Löfman
Åhus FIK
03 Åhus FIK 10.68
4 Marielle Bengtsson
Trollhättan FIK
93 Trollhättan FIK 10.34
5 Karolina Wamsler
IFK Lund
98 IFK Lund 9.52
6 Ida Bengtsson
Falkenbergs IK
98 Falkenbergs IK 9.40
123456
Martina Efraimsson 9.83 11.14 11.05 x x 10.06
Marielle Bengtsson 10.34 9.92 10.23 x x x
Ida Bengtsson 9.40 8.72 x 8.66 8.74 x
Karolina Wamsler 9.52 9.21 x 9.41 x 8.90
Lisa Wållgren 11.29 12.49 - - - -
Thea Löfman 10.30 10.68 10.36 x 10.23 x
Kvinnor Diskus Final
Vikt: 1,0kg
torsdag 14:45
1 Marielle Bengtsson
Trollhättan FIK
93 Trollhättan FIK 39.58
2 Sara Forssell
Motala AIF
00 Motala AIF 35.57
3 Ebba Toorell
Lerum Friidrott
03 Lerum Friidrott 29.91
4 Maria Johansson
Åhus FIK
96 Åhus FIK 29.40
5 Saga Thornberg
IFK Lund
92 IFK Lund 24.59
6 Emma Broberg
Falkenbergs IK
00 Falkenbergs IK 22.05
123456
Maria Johansson 28.26 28.23 x 29.30 29.40 25.67
Sara Forssell x 35.57 35.34 34.55 x x
Saga Thornberg 24.26 x x 23.92 24.59 x
Ebba Toorell 26.24 29.91 29.08 x 28.82 28.35
Emma Broberg 19.92 21.52 22.05 22.04 18.60 21.98
Marielle Bengtsson x 37.55 39.58 36.98 38.45 36.34
Kvinnor Slägga Final
Vikt: 4,0kg
torsdag 11:45
1 Sara Forssell
Motala AIF
00 Motala AIF 54,07
2 Felicia Hast
IFK Lund
93 IFK Lund 46,88
3 Thea Löfman
Åhus FIK
03 Åhus FIK 45,25
4 Marielle Stålberg
Falkenbergs IK
95 Falkenbergs IK 34,50
5 Hanna Johansson
Trollhättan FIK
01 Trollhättan FIK 28,00
6 Alice Bengtsson
Lerum Friidrott
05 Lerum Friidrott 19,68
Kvinnor Spjut Final
Vikt: 600g
torsdag 16:30
1 Linn Svedberg Jarlhage
Falkenbergs IK
05 Falkenbergs IK 35.62
2 Hanna Borgemyr
Trollhättan FIK
99 Trollhättan FIK 35.23
3 Kajsa Andersson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 32.83
4 Johanna Wirebro
Motala AIF
02 Motala AIF 28.74
5 Emma Fräger
IFK Lund
02 IFK Lund 19.32
6 Josefine Holmesson
Lerum Friidrott
05 Lerum Friidrott 18.15
123456
Kajsa Andersson 31.12 31.27 31.90 32.83 x 31.83
Johanna Wirebro 27.75 27.92 28.74 x x 26.78
Emma Fräger 17.94 19.32 x 16.28 14.93 18.24
Josefine Holmesson x x 11.81 18.15 x 17.20
Linn Svedberg Jarlhage 33.71 33.04 34.16 33.33 34.82 35.62
Hanna Borgemyr 32.48 35.23 x 32.43 x 33.11
Män 100 m Final
torsdag 14:00
Vind: -3,0
1 Philip Nilsson
IFK Lund
95 IFK Lund 11.33
2 Emil Thölix
Linköpings GIF
95 Linköpings GIF 11.41
3 Max Rosquist-Larsson
Malmö AI
01 Malmö AI 11.55
4 Glody Ngoma
IFK Göteborg
00 IFK Göteborg 11.84
5 Jonathan Bruksås
IK Sisu
04 IK Sisu 13.37
Män 200 m Final
torsdag 15:00
Vind: +0,5
1 Anton Levin
Malmö AI
92 Malmö AI 22.61
2 Emil Thölix
Linköpings GIF
95 Linköpings GIF 22.62
3 Elias Wennolf
IFK Lund
03 IFK Lund 23.32
4 Glody Ngoma
IFK Göteborg
00 IFK Göteborg 23.33
5 Stefan Johansson
IK Sisu
80 IK Sisu 27.89
Män 400 m Final
torsdag 17:20
1 Philip Nilsson
IFK Lund
95 IFK Lund 52.05
2 Samuel Andreasson
IFK Göteborg
99 IFK Göteborg 52.47
3 Daniel Lundborg
Malmö AI
97 Malmö AI 54.53
4 Emil Renholm
Linköpings GIF
01 Linköpings GIF 58.61
5 Stefan Johansson
IK Sisu
80 IK Sisu 1:01.82
Män 800 m Final
torsdag 15:35
1 Daniel Lundborg
Malmö AI
97 Malmö AI 2:06.43
2 Abraham Nguse Tesfay
IK Sisu
87 IK Sisu 2:07.58
3 Oden Grahm Goles
IFK Göteborg
04 IFK Göteborg 2:10.12
4 Fabian Thun
IFK Lund
97 IFK Lund 2:12.54
5 Mikael Nilsson
Linköpings GIF
66 Linköpings GIF 2:21.66
Män 1500 m Final
torsdag 17:40
1 Tim Yngesjö
Linköpings GIF
97 Linköpings GIF 4:16.26
2 Björn Östenson
Malmö AI
93 Malmö AI 4:16.48
3 Abel Zerom
IK Sisu
92 IK Sisu 4:29.35
4 Majid Fatahi
IFK Lund
00 IFK Lund 4:58.29
5 Mårten Holm
IFK Göteborg
75 IFK Göteborg 5:11.14
Män 5000 m Final
torsdag 16:10
1 Martin Lundqvist
IK Sisu
90 IK Sisu 15:51.09
2 Olle Meijer
Malmö AI
98 Malmö AI 16:19.68
3 Sebastian Stenman
IFK Göteborg
91 IFK Göteborg 17:18.73
4 Emil Bergkvist
Linköpings GIF
02 Linköpings GIF 18:24.46
5 Martin Gustafsson
IFK Lund
01 IFK Lund 19:07.01
Män 110 m häck Final
Höjd: 106,7cm
torsdag 16:50
Vind: +2,6
1 Anton Levin
Malmö AI
92 Malmö AI 14.63
2 Johan Claeson
Linköpings GIF
01 Linköpings GIF 15.73
3 Lucas Lorentzon
IFK Göteborg
03 IFK Göteborg 17.24
Sebastian Holmberg
IFK Lund
87 IFK Lund DNS
Män 400 m häck Final
Höjd: 91,4cm
torsdag 13:45
1 Johan Claeson
Linköpings GIF
01 Linköpings GIF 53.82
2 Jacob Lenz
IFK Lund
99 IFK Lund 1:01.12
3 Samuel Andreasson
IFK Göteborg
99 IFK Göteborg 1:01.94
4 Max Rosquist-Larsson
Malmö AI
01 Malmö AI 1:05.26
Män 3000 m hinder Final
Höjd: 91,4cm
torsdag 14:45
1 Abel Zerom
IK Sisu
92 IK Sisu 10:30.19
2 David Arnesson
IFK Lund
91 IFK Lund 11:08.21
3 Daniel Pettersson
IFK Göteborg
77 IFK Göteborg 11:22.69
4 Emil Renholm
Linköpings GIF
01 Linköpings GIF 11:25.19
Modou Bah
Malmö AI
04 Malmö AI DNS
Män 4x100 m Final
torsdag 01:00
1 Linköpings GIF
William Nestor 03
Emil Thölix 95
Johan Claeson 01
Anton Östebo 96

Linköpings GIF
Linköpings GIF 44.39
2 Malmö AI
Marcus Nyberg 97
Axel Härstedt 87
Max Rosquist-Larsson 01
Daniel Lundborg 97

Malmö AI
Malmö AI 47.17
3 IFK Göteborg
Samuel Lestander 00
Glody Ngoma 00
Lucas Lorentzon 03
Victor Kruse 02

IFK Göteborg
IFK Göteborg 49.09
4 IK Sisu
Filip Sörmander 01
Tobias Lundqvist 80
Jonathan Bruksås 04
Mikael Hernberg 82

IK Sisu
IK Sisu 49.50
IFK Lund, M
Gustav Monien 97
Philip Nilsson 95
Elias Wennolf 03
Björn Boström 87

IFK Lund
IFK Lund DQ
Män Höjd Final
torsdag 13:25
1 Samuel Fransson
Malmö AI
00 Malmö AI 201
2 Fredrik Löfgren
IFK Lund
94 IFK Lund 198
3 Erik Grundberg
Linköpings GIF
94 Linköpings GIF 183
4 Samuel Lestander
IFK Göteborg
00 IFK Göteborg 177
5 Fredrik Lundqvist
IK Sisu
77 IK Sisu 165
131149165168171174177180183186189192195198201204207
Samuel Lestander--oooooxxx
Erik Grundberg----o-o-xo-
Fredrik Löfgren-------o-o-oooxxx
Samuel Fransson -------o--o-oooxxx
Fredrik Lundqvistoooxxx
Män Stav Final
torsdag 12:30
1 Magnus Herstedt
Malmö AI
98 Malmö AI 443
2 William Nestor
Linköpings GIF
03 Linköpings GIF 373
3 Alexander Augustsson
IFK Göteborg
91 IFK Göteborg 303
4 Tobias Lundqvist
IK Sisu
80 IK Sisu 243
5 Vahid Reza Darejati
IFK Lund
66 IFK Lund 233
173203213223233243253263273283293303313373393423443473
William Nestor-------------xoxxx
Vahid Reza Darejatiooooxoxxx
Alexander Augustsson-oo-oooooxooxoxxx
Tobias Lundqvistoo--oxo--xxx
Magnus Herstedt---------------xxooxxx
Män Längd Final
torsdag 14:25
1 Björn Boström
IFK Lund
87 IFK Lund 6.99
2 Anton Östebo
Linköpings GIF
96 Linköpings GIF 6.40
3 Samuel Lestander
IFK Göteborg
00 IFK Göteborg 6.36
4 Magnus Herstedt
Malmö AI
98 Malmö AI 5.21
5 Jonathan Bruksås
IK Sisu
04 IK Sisu 4.86
123456
Jonathan Bruksås 4.73 -4,1 x 4.86 -2,0 4.67 +0,7 4.75 -4,1 4.79 0.0
Samuel Lestander 6.36 +0,2 4.75 -2,5 4.94 +0,1 5.30 +0,2 5.87 0.0 5.86 -0,1
Magnus Herstedt 4.98 -1,7 5.21 +0,6 - - - -
Anton Östebo 6.40 +0,6 x 6.25 +1,0 6.33 -2,6 - 6.33 -0,6
Björn Boström 6.68 +0,3 6.81 +0,4 6.61 0.0 6.99 -0,5 6.85 -1,8 6.86 +0,3
Män Tresteg Final
torsdag 16:50
1 Marcus Nyberg
Malmö AI
97 Malmö AI 13.81
2 Fredrik Löfgren
IFK Lund
94 IFK Lund 13.03
3 Tobias Lundqvist
IK Sisu
80 IK Sisu 13.00
4 Anton Östebo
Linköpings GIF
96 Linköpings GIF 12.33
5 Oden Grahm Goles
IFK Göteborg
04 IFK Göteborg 11.93
123456
Fredrik Löfgren 11.33 -0,7 12.75 0.0 - 12.78 +0,5 13.03 +0,9 -
Marcus Nyberg x x 13.80 +0,2 x 13.62 0.0 13.81 +2,2
Tobias Lundqvist 12.43 +0,7 12.86 +0,8 12.80 +0,4 x 13.00 +0,7 x
Oden Grahm Goles 11.39 +1,3 11.73 +1,9 11.93 -0,1 11.70 +1,9 - -
Anton Östebo 11.77 +3,0 12.33 +0,9 - - - -
Män Kula Final
Vikt: 7,26kg
torsdag 16:40
1 Andreas Nyman
Linköpings GIF
96 Linköpings GIF 12.68
2 Andreas Henriksson
Malmö AI
02 Malmö AI 11.55
3 Niklas Cederström
IFK Lund
89 IFK Lund 11.30
4 Peter Fritz
IK Sisu
74 IK Sisu 11.05
5 Victor Kruse
IFK Göteborg
02 IFK Göteborg 6.73
123456
Andreas Henriksson 11.03 11.55 x x x x
Peter Fritz 11.05 x x x 10.83 x
Andreas Nyman 12.68 x x x x x
Niklas Cederström 11.30 x x 11.06 11.05 11.14
Victor Kruse 6.73 x 6.20 x 6.59 -
Män Diskus Final
Vikt: 2,0kg
torsdag 14:45
1 Axel Härstedt
Malmö AI
87 Malmö AI 53.95
2 Mikael Hernberg
IK Sisu
82 IK Sisu 40.76
3 Andreas Nyman
Linköpings GIF
96 Linköpings GIF 36.52
4 Jonathan Hallinder
IFK Lund
84 IFK Lund 31.24
5 Darko Sarovic
IFK Göteborg
90 IFK Göteborg 24.10
123456
Darko Sarovic x 23.25 24.10 x x x
Andreas Nyman x 32.44 x 36.52 33.39 33.78
Jonathan Hallinder 30.01 x 31.24 x 30.61 x
Axel Härstedt 52.08 51.74 x 53.95 x x
Mikael Hernberg 37.88 x 39.49 40.76 39.76 x
Män Slägga Final
Vikt: 7,26kg
torsdag 11:45
1 Ryan McCollough
Malmö AI
89 Malmö AI 67,18
2 Niklas Cederström
IFK Lund
89 IFK Lund 45,29
3 Filip Sörmander
IK Sisu
01 IK Sisu 27,38
4 Janne Wanhainen
IFK Göteborg
71 IFK Göteborg 16,50
5 Jonas Renholm
Linköpings GIF
69 Linköpings GIF 14,34
Män Spjut Final
Vikt: 800g
torsdag 16:30
1 Jacob Larsson
IFK Lund
95 IFK Lund 60.62
2 Axel Härstedt
Malmö AI
87 Malmö AI 53.41
3 Martin Rudberg
Linköpings GIF
72 Linköpings GIF 53.05
4 Darko Sarovic
IFK Göteborg
90 IFK Göteborg 38.08
5 Mikael Hernberg
IK Sisu
82 IK Sisu 37.45
123456
Martin Rudberg 49.70 53.05 - - - -
Jacob Larsson 55.75 55.09 59.86 58.13 x 60.62
Darko Sarovic 38.08 35.90 35.06 x - -
Mikael Hernberg 36.14 37.09 35.11 36.39 x 37.45
Axel Härstedt 47.85 x 53.41 - - -