Resultat SM Mångkamp

Sunnerbovallen, Ljungby   2021-08-07 - 2021-08-08

Arrangör: Ljungby FIK Tävlingsledare: Mia Jansson Senast uppdaterad: 2021-08-13 12:43:10
2021-08-07 2021-08-08 Alla dagar
Kvinnor Sjukamp
7 av 7 grenar genomförda
Poäng Poängdiff.
1 Bianca Salming
Turebergs FK
98 Turebergs FK 6101 0
2 Amanda Holmberg
Hässelby SK
98 Hässelby SK 5532 -569
3 Nickoline Skifter Andersen
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 5306 -795
4 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 5047 -1054
5 Clara Fallenius
Hässelby SK
03 Hässelby SK 4893 -1208
6 Laura Fodor
Hässelby SK
03 Hässelby SK 4814 -1287
7 Tiffanie Magnusson
Upsala IF
02 Upsala IF 4447 -1654
8 Emilia Stenström
Huddinge AIS
97 Huddinge AIS 4363 -1738
9 Frida Bergvall
Högby IF
99 Högby IF 3925 -2176
Klara Rådbo
Hässelby SK
01 Hässelby SK 1801 -4300 DNF
Ebba Hedberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 3384 -2717 DNF
Sophie Reid
IK Ymer
02 IK Ymer 2334 -3767 DNF
100 m häck
Höjd: 84,0cm
HöjdKula
Vikt: 4,0kg
200 mLängdSpjut
Vikt: 600g
800 m
16 Bianca Salming
Turebergs FK
929
14.35 +2.3
1041
185
803
14.13
767
26.35 -0.6
750
5.67 +0.9
862
50.11
949
2:11.08
7 Amanda Holmberg
Hässelby SK
994
13.89 +2.3
855
170
644
11.74
857
25.33 -0.6
828
5.93 +1.7
579
35.40
775
2:23.59
116 Nickoline Skifter Andersen
Sparta (DEN)
707
16.06 -0.1
747
161
781
13.81
855
25.35 -0.6
795
5.82 +1.4
653
39.26
768
2:24.12
76 Lovisa Karlsson
Högby IF
920
14.42 -0.1
818
167
579
10.75
774
26.27 0.0
765
5.72 +1.7
554
34.07
637
2:34.57
18 Clara Fallenius
Hässelby SK
952
14.19 +2.3
783
164
516
9.79
830
25.63 -0.6
738
5.63 +2.2
389
25.35
685
2:30.60
65 Laura Fodor
Hässelby SK
823
15.14 -0.1
747
161
533
10.05
757
26.47 0.0
732
5.61 +2.1
439
28.02
783
2:23.00
108 Tiffanie Magnusson
Upsala IF
734
15.84 -0.1
712
158
595
11.00
702
27.12 -0.6
626
5.24 +1.7
450
28.58
628
2:35.29
33 Emilia Stenström
Huddinge AIS
736
15.82 +2.3
712
158
645
11.75
634
27.96 0.0
562
5.01 -0.8
481
30.22
593
2:38.30
39 Frida Bergvall
Högby IF
594
17.02 -0.1
610
149
654
11.89
546
29.11 0.0
487
4.73 +1.7
562
34.50
472
2:49.24
62 Klara Rådbo
Hässelby SK
910
14.49 +2.3
891
173

DNS

-
22 Ebba Hedberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
760
15.63 -0.1
855
170
565
10.54
650
27.76 0.0

x
554
34.08

-
102 Sophie Reid
IK Ymer
927
14.37 +2.3
783
164

x

DNF

x
624
37.72

-
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Bianca Salming
Turebergs FK
98 Turebergs FK 6101
2 Amanda Holmberg
Hässelby SK
98 Hässelby SK 5532
3 Nickoline Skifter Andersen
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 5306
4 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 5047
5 Emilia Stenström
Huddinge AIS
97 Huddinge AIS 4363
6 Frida Bergvall
Högby IF
99 Högby IF 3925
Klara Rådbo
Hässelby SK
01 Hässelby SK 1801
F19
1 Clara Fallenius
Hässelby SK
03 Hässelby SK 4893
2 Laura Fodor
Hässelby SK
03 Hässelby SK 4814
3 Tiffanie Magnusson
Upsala IF
02 Upsala IF 4447
Ebba Hedberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 3384
Sophie Reid
IK Ymer
02 IK Ymer 2334
Kvinnor Sjukamp 100 m häck
IAAF Kvinnor 100m häck
Höjd: 84,0cm
7/8 12:00
Heat 1
Vind: +2.3
Poäng Tot. plac.
1 Amanda Holmberg
Hässelby SK
98 Hässelby SK 13.89 994 1
2 Clara Fallenius
Hässelby SK
03 Hässelby SK 14.19 952 2
3 Bianca Salming
Turebergs FK
98 Turebergs FK 14.35 929 3
4 Sophie Reid
IK Ymer
02 IK Ymer 14.37 927 4
5 Klara Rådbo
Hässelby SK
01 Hässelby SK 14.49 910 6
6 Emilia Stenström
Huddinge AIS
97 Huddinge AIS 15.82 736 9
Heat 2
Vind: -0.1
Poäng Tot. plac.
1 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 14.42 920 5
2 Laura Fodor
Hässelby SK
03 Hässelby SK 15.14 823 7
3 Ebba Hedberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 15.63 760 8
4 Tiffanie Magnusson
Upsala IF
02 Upsala IF 15.84 734 10
5 Nickoline Skifter Andersen
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 16.06 707 11
6 Frida Bergvall
Högby IF
99 Högby IF 17.02 594 12
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Amanda Holmberg
Hässelby SK
98 Hässelby SK 13.89 994
2 Bianca Salming
Turebergs FK
98 Turebergs FK 14.35 929
3 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 14.42 920
4 Klara Rådbo
Hässelby SK
01 Hässelby SK 14.49 910
5 Emilia Stenström
Huddinge AIS
97 Huddinge AIS 15.82 736
6 Nickoline Skifter Andersen
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 16.06 707
7 Frida Bergvall
Högby IF
99 Högby IF 17.02 594
F19
1 Clara Fallenius
Hässelby SK
03 Hässelby SK 14.19 952
2 Sophie Reid
IK Ymer
02 IK Ymer 14.37 927
3 Laura Fodor
Hässelby SK
03 Hässelby SK 15.14 823
4 Ebba Hedberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 15.63 760
5 Tiffanie Magnusson
Upsala IF
02 Upsala IF 15.84 734
Kvinnor Sjukamp Höjd
IAAF Kvinnor Höjd
7/8 12:50
Poäng
1 Bianca Salming
Turebergs FK
98 Turebergs FK 185 1041
2 Klara Rådbo
Hässelby SK
01 Hässelby SK 173 891
3 Ebba Hedberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 170 855
4 Amanda Holmberg
Hässelby SK
98 Hässelby SK 170 855
5 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 167 818
6 Sophie Reid
IK Ymer
02 IK Ymer 164 783
7 Clara Fallenius
Hässelby SK
03 Hässelby SK 164 783
8 Laura Fodor
Hässelby SK
03 Hässelby SK 161 747
9 Nickoline Skifter Andersen
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 161 747
10 Emilia Stenström
Huddinge AIS
97 Huddinge AIS 158 712
11 Tiffanie Magnusson
Upsala IF
02 Upsala IF 158 712
12 Frida Bergvall
Högby IF
99 Högby IF 149 610
140143146149152155158161164167170173176179182185188
22 Ebba Hedberg-----ooooxooxxx
16 Bianca Salming----------ooooooxxx
108 Tiffanie Magnussonoooooxoxoxxx
33 Emilia Stenström--ooxooxxx
39 Frida Bergvallooxoxxoxxx
116 Nickoline Skifter Andersen--ooxooxoxoxxx
65 Laura Fodor---ooxooxoxxx
76 Lovisa Karlsson-------ooxoxxx
62 Klara Rådbo--------oooxoxxx
18 Clara Fallenius----oooxoxxoxxx
102 Sophie Reid----xoooxoxoxxx
7 Amanda Holmberg-----ooooxoxoxxx
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Bianca Salming
Turebergs FK
98 Turebergs FK 185 1041
2 Klara Rådbo
Hässelby SK
01 Hässelby SK 173 891
3 Amanda Holmberg
Hässelby SK
98 Hässelby SK 170 855
4 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 167 818
5 Nickoline Skifter Andersen
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 161 747
6 Emilia Stenström
Huddinge AIS
97 Huddinge AIS 158 712
7 Frida Bergvall
Högby IF
99 Högby IF 149 610
F19
1 Ebba Hedberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 170 855
2 Sophie Reid
IK Ymer
02 IK Ymer 164 783
3 Clara Fallenius
Hässelby SK
03 Hässelby SK 164 783
4 Laura Fodor
Hässelby SK
03 Hässelby SK 161 747
5 Tiffanie Magnusson
Upsala IF
02 Upsala IF 158 712
Kvinnor Sjukamp Kula
IAAF Kvinnor Kula
Vikt: 4,0kg
7/8 16:00
Poäng
1 Bianca Salming
Turebergs FK
98 Turebergs FK 14.13 803
2 Nickoline Skifter Andersen
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 13.81 781
3 Frida Bergvall
Högby IF
99 Högby IF 11.89 654
4 Emilia Stenström
Huddinge AIS
97 Huddinge AIS 11.75 645
5 Amanda Holmberg
Hässelby SK
98 Hässelby SK 11.74 644
6 Tiffanie Magnusson
Upsala IF
02 Upsala IF 11.00 595
7 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 10.75 579
8 Ebba Hedberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 10.54 565
9 Laura Fodor
Hässelby SK
03 Hässelby SK 10.05 533
10 Clara Fallenius
Hässelby SK
03 Hässelby SK 9.79 516
Klara Rådbo
Hässelby SK
01 Hässelby SK DNS
Sophie Reid
IK Ymer
02 IK Ymer x
123
108 Tiffanie Magnusson11.0010.62x
16 Bianca Salming13.7414.1313.49
33 Emilia Stenström11.7511.4311.75
102 Sophie Reidxxx
18 Clara Fallenius9.799.149.73
22 Ebba Hedberg10.05x10.54
76 Lovisa Karlsson10.75x10.50
65 Laura Fodorx9.0710.05
116 Nickoline Skifter Andersen13.2313.8113.13
39 Frida Bergvall10.3311.5011.89
62 Klara RådboDNS
7 Amanda Holmberg11.6211.7411.46
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Bianca Salming
Turebergs FK
98 Turebergs FK 14.13 803
2 Nickoline Skifter Andersen
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 13.81 781
3 Frida Bergvall
Högby IF
99 Högby IF 11.89 654
4 Emilia Stenström
Huddinge AIS
97 Huddinge AIS 11.75 645
5 Amanda Holmberg
Hässelby SK
98 Hässelby SK 11.74 644
6 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 10.75 579
Klara Rådbo
Hässelby SK
01 Hässelby SK DNS
F19
1 Tiffanie Magnusson
Upsala IF
02 Upsala IF 11.00 595
2 Ebba Hedberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 10.54 565
3 Laura Fodor
Hässelby SK
03 Hässelby SK 10.05 533
4 Clara Fallenius
Hässelby SK
03 Hässelby SK 9.79 516
Sophie Reid
IK Ymer
02 IK Ymer x
Kvinnor Sjukamp 200 m
IAAF Kvinnor 200m
7/8 18:00
Heat 1
Vind: -0.6
Poäng Tot. plac.
1 Amanda Holmberg
Hässelby SK
98 Hässelby SK 25.33 857 1
2 Nickoline Skifter Andersen
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 25.35 855 2
3 Clara Fallenius
Hässelby SK
03 Hässelby SK 25.63 830 3
4 Bianca Salming
Turebergs FK
98 Turebergs FK 26.35 767 5
5 Tiffanie Magnusson
Upsala IF
02 Upsala IF 27.12 702 7
Sophie Reid
IK Ymer
02 IK Ymer DNF
Heat 2
Vind: 0.0
Poäng Tot. plac.
1 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 26.27 774 4
2 Laura Fodor
Hässelby SK
03 Hässelby SK 26.47 757 6
3 Ebba Hedberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 27.76 650 8
4 Emilia Stenström
Huddinge AIS
97 Huddinge AIS 27.96 634 9
5 Frida Bergvall
Högby IF
99 Högby IF 29.11 546 10
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Amanda Holmberg
Hässelby SK
98 Hässelby SK 25.33 857
2 Nickoline Skifter Andersen
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 25.35 855
3 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 26.27 774
4 Bianca Salming
Turebergs FK
98 Turebergs FK 26.35 767
5 Emilia Stenström
Huddinge AIS
97 Huddinge AIS 27.96 634
6 Frida Bergvall
Högby IF
99 Högby IF 29.11 546
F19
1 Clara Fallenius
Hässelby SK
03 Hässelby SK 25.63 830
2 Laura Fodor
Hässelby SK
03 Hässelby SK 26.47 757
3 Tiffanie Magnusson
Upsala IF
02 Upsala IF 27.12 702
4 Ebba Hedberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 27.76 650
Sophie Reid
IK Ymer
02 IK Ymer DNF
Kvinnor Sjukamp Längd
IAAF Kvinnor Längd
8/8 12:00
Poäng
1 Amanda Holmberg
Hässelby SK
98 Hässelby SK 5.93 +1.7 828
2 Nickoline Skifter Andersen
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 5.82 +1.4 795
3 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 5.72 +1.7 765
4 Bianca Salming
Turebergs FK
98 Turebergs FK 5.67 +0.9 750
5 Clara Fallenius
Hässelby SK
03 Hässelby SK 5.63 +2.2 738
6 Laura Fodor
Hässelby SK
03 Hässelby SK 5.61 +2.1 732
7 Tiffanie Magnusson
Upsala IF
02 Upsala IF 5.24 +1.7 626
8 Emilia Stenström
Huddinge AIS
97 Huddinge AIS 5.01 -0.8 562
9 Frida Bergvall
Högby IF
99 Högby IF 4.73 +1.7 487
Sophie Reid
IK Ymer
02 IK Ymer x
Ebba Hedberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK x
123
116 Nickoline Skifter Andersen5.40 +0.75.82 +1.45.71 +1.6
16 Bianca Salming5.67 +0.95.59 +1.85.52 +1.1
33 Emilia Stenström4.74 +1.35.01 -0.84.88 +0.5
102 Sophie Reidx
18 Clara Fallenius5.48 +1.95.40 0.05.63 +2.2
108 Tiffanie Magnusson5.24 +1.74.99 +0.95.04 +1.3
22 Ebba Hedbergx x x
65 Laura Fodor5.32 +1.45.48 +1.55.61 +2.1
76 Lovisa Karlsson5.60 +1.4x 5.72 +1.7
39 Frida Bergvall4.73 +1.74.67 +2.24.54 +0.6
7 Amanda Holmberg5.14 +1.35.93 +1.75.50 +0.5
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Amanda Holmberg
Hässelby SK
98 Hässelby SK 5.93 828
2 Nickoline Skifter Andersen
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 5.82 795
3 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 5.72 765
4 Bianca Salming
Turebergs FK
98 Turebergs FK 5.67 750
5 Emilia Stenström
Huddinge AIS
97 Huddinge AIS 5.01 562
6 Frida Bergvall
Högby IF
99 Högby IF 4.73 487
F19
1 Clara Fallenius
Hässelby SK
03 Hässelby SK 5.63 738
2 Laura Fodor
Hässelby SK
03 Hässelby SK 5.61 732
3 Tiffanie Magnusson
Upsala IF
02 Upsala IF 5.24 626
Sophie Reid
IK Ymer
02 IK Ymer x
Ebba Hedberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK x
Kvinnor Sjukamp Spjut
IAAF Kvinnor Spjut
Vikt: 600g
8/8 14:00
Poäng
1 Bianca Salming
Turebergs FK
98 Turebergs FK 50.11 862
2 Nickoline Skifter Andersen
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 39.26 653
3 Sophie Reid
IK Ymer
02 IK Ymer 37.72 624
4 Amanda Holmberg
Hässelby SK
98 Hässelby SK 35.40 579
5 Frida Bergvall
Högby IF
99 Högby IF 34.50 562
6 Ebba Hedberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 34.08 554
7 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 34.07 554
8 Emilia Stenström
Huddinge AIS
97 Huddinge AIS 30.22 481
9 Tiffanie Magnusson
Upsala IF
02 Upsala IF 28.58 450
10 Laura Fodor
Hässelby SK
03 Hässelby SK 28.02 439
11 Clara Fallenius
Hässelby SK
03 Hässelby SK 25.35 389
123
39 Frida Bergvall30.9034.5031.10
108 Tiffanie Magnusson28.5826.7925.65
116 Nickoline Skifter Andersen36.0437.6839.26
7 Amanda Holmberg34.0335.4029.09
18 Clara Falleniusx25.3524.83
33 Emilia Stenström30.2129.8730.22
65 Laura Fodor26.1928.0228.02
102 Sophie Reid35.9635.5837.72
76 Lovisa Karlsson33.8634.0733.23
16 Bianca Salming50.1147.8848.79
22 Ebba Hedberg33.6832.3834.08
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Bianca Salming
Turebergs FK
98 Turebergs FK 50.11 862
2 Nickoline Skifter Andersen
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 39.26 653
3 Amanda Holmberg
Hässelby SK
98 Hässelby SK 35.40 579
4 Frida Bergvall
Högby IF
99 Högby IF 34.50 562
5 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 34.07 554
6 Emilia Stenström
Huddinge AIS
97 Huddinge AIS 30.22 481
F19
1 Sophie Reid
IK Ymer
02 IK Ymer 37.72 624
2 Ebba Hedberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 34.08 554
3 Tiffanie Magnusson
Upsala IF
02 Upsala IF 28.58 450
4 Laura Fodor
Hässelby SK
03 Hässelby SK 28.02 439
5 Clara Fallenius
Hässelby SK
03 Hässelby SK 25.35 389
Kvinnor Sjukamp 800 m
IAAF Kvinnor 800m
8/8 15:20
Poäng
1 Bianca Salming
Turebergs FK
98 Turebergs FK 2:11.08 949
2 Laura Fodor
Hässelby SK
03 Hässelby SK 2:23.00 783
3 Amanda Holmberg
Hässelby SK
98 Hässelby SK 2:23.59 775
4 Nickoline Skifter Andersen
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 2:24.12 768
5 Clara Fallenius
Hässelby SK
03 Hässelby SK 2:30.60 685
6 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 2:34.57 637
7 Tiffanie Magnusson
Upsala IF
02 Upsala IF 2:35.29 628
8 Emilia Stenström
Huddinge AIS
97 Huddinge AIS 2:38.30 593
9 Frida Bergvall
Högby IF
99 Högby IF 2:49.24 472
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Bianca Salming
Turebergs FK
98 Turebergs FK 2:11.08 949
2 Amanda Holmberg
Hässelby SK
98 Hässelby SK 2:23.59 775
3 Nickoline Skifter Andersen
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 2:24.12 768
4 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 2:34.57 637
5 Emilia Stenström
Huddinge AIS
97 Huddinge AIS 2:38.30 593
6 Frida Bergvall
Högby IF
99 Högby IF 2:49.24 472
F19
1 Laura Fodor
Hässelby SK
03 Hässelby SK 2:23.00 783
2 Clara Fallenius
Hässelby SK
03 Hässelby SK 2:30.60 685
3 Tiffanie Magnusson
Upsala IF
02 Upsala IF 2:35.29 628
F17 Sjukamp
7 av 7 grenar genomförda
Poäng Poängdiff.
1 Linnea Svanhall
Högby IF
04 Högby IF 5220 0
2 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 4838 -382
3 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 4391 -829
4 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 4366 -854
5 Kharma Sarenbrant
Bromma IF
04 Bromma IF 3785 -1435
6 Hedvig Ström
Gefle IF
04 Gefle IF 3773 -1447
Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 3732 -1488 DNF
100 m häck
Höjd: 76,2cm
HöjdKula
Vikt: 3,0kg
200 mLängdSpjut
Vikt: 500g
800 m
71 Linnea Svanhall
Högby IF
997
13.87 +1.9
891
173
618
11.34
837
25.55 0.0
732
5.61 +1.0
555
34.11
590
2:38.54
47 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
895
14.60 +1.9
712
158
635
11.61
793
26.05 0.0
765
5.72 +2.9
506
31.54
532
2:43.61
86 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
690
16.20 +1.5
644
152
654
11.90
643
27.84 0.0
516
4.84 +1.4
658
39.52
586
2:38.89
58 Jonna Lundgren
Skruvs IF
738
15.81 +1.9
678
155
854
14.89
551
29.05 0.0
562
5.01 0.0
524
32.52
459
2:50.46
61 Kharma Sarenbrant
Bromma IF
683
16.26 +1.5
644
152
496
9.49
582
28.63 0.0
459
4.62 +0.4
321
21.72
600
2:37.67
45 Hedvig Ström
Gefle IF
634
16.67 +1.5
610
149
524
9.92
624
28.09 0.0
492
4.75 +1.0
259
18.38
630
2:35.09
105 Sydney Karström
Åhus FIK
875
14.75 +1.9
610
149
672
12.16
661
27.62 0.0
546
4.95 +1.2
368
24.24

DNS
F17 Sjukamp 100 m häck
IAAF Kvinnor 100m häck
Höjd: 76,2cm
7/8 14:20
Heat 1
Vind: +1.9
Poäng Tot. plac.
1 Linnea Svanhall
Högby IF
04 Högby IF 13.87 997 1
2 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 14.60 895 2
3 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 14.75 875 3
4 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 15.81 738 4
Heat 2
Vind: +1.5
Poäng Tot. plac.
1 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 16.20 690 5
2 Kharma Sarenbrant
Bromma IF
04 Bromma IF 16.26 683 6
3 Hedvig Ström
Gefle IF
04 Gefle IF 16.67 634 7
F17 Sjukamp Höjd
IAAF Kvinnor Höjd
7/8 15:20
Poäng
1 Linnea Svanhall
Högby IF
04 Högby IF 173 891
2 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 158 712
3 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 155 678
4 Kharma Sarenbrant
Bromma IF
04 Bromma IF 152 644
5 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 152 644
6 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 149 610
7 Hedvig Ström
Gefle IF
04 Gefle IF 149 610
137140143146149152155158161164167170173176
61 Kharma Sarenbrant-oooxxooxxx
105 Sydney Karström-oxoooxxx
71 Linnea Svanhall----ooooxooxoxxooxxx
45 Hedvig Strömooxooxxoxxx
58 Jonna Lundgren--oooxoxoxxx
86 Matilda Åkerman--ooxoxoxxx
47 Ida Jexe Ek---oooxooxxx
F17 Sjukamp Kula
IAAF Kvinnor Kula
Vikt: 3,0kg
7/8 17:40
Poäng
1 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 14.89 854
2 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 12.16 672
3 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 11.90 654
4 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 11.61 635
5 Linnea Svanhall
Högby IF
04 Högby IF 11.34 618
6 Hedvig Ström
Gefle IF
04 Gefle IF 9.92 524
7 Kharma Sarenbrant
Bromma IF
04 Bromma IF 9.49 496
123
61 Kharma Sarenbrant9.199.499.48
47 Ida Jexe Ek11.2211.6110.76
86 Matilda Åkerman11.9011.81x
71 Linnea Svanhall9.1011.3411.25
105 Sydney Karström11.8711.6012.16
45 Hedvig Ström9.639.879.92
58 Jonna Lundgren14.8314.89x
F17 Sjukamp 200 m
IAAF Kvinnor 200m
7/8 18:30
Heat 1
Vind: 0.0
Poäng Tot. plac.
1 Linnea Svanhall
Högby IF
04 Högby IF 25.55 837 1
2 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 26.05 793 2
3 Hedvig Ström
Gefle IF
04 Gefle IF 28.09 624 5
4 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 29.05 551 7
Heat 2
Vind: 0.0
Poäng Tot. plac.
1 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 27.62 661 3
2 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 27.84 643 4
3 Kharma Sarenbrant
Bromma IF
04 Bromma IF 28.63 582 6
F17 Sjukamp Längd
IAAF Kvinnor Längd
8/8 10:20
Poäng
1 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 5.72 +2.9 765
2 Linnea Svanhall
Högby IF
04 Högby IF 5.61 +1.0 732
3 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 5.01 0.0 562
4 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 4.95 +1.2 546
5 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 4.84 +1.4 516
6 Hedvig Ström
Gefle IF
04 Gefle IF 4.75 +1.0 492
7 Kharma Sarenbrant
Bromma IF
04 Bromma IF 4.62 +0.4 459
123
47 Ida Jexe Ek5.62 0.05.72 +2.9x
105 Sydney Karström4.83 +0.34.95 +1.24.79 0.0
61 Kharma Sarenbrant4.62 +0.44.42 +1.94.49 +1.8
58 Jonna Lundgren5.01 0.04.78 +0.8x
71 Linnea Svanhall5.61 +1.05.53 +2.45.36 +1.5
86 Matilda Åkermanx 4.84 +1.4x
45 Hedvig Ström4.35 0.04.57 +2.24.75 +1.0
F17 Sjukamp Spjut
IAAF Kvinnor Spjut
Vikt: 500g
8/8 12:10
Poäng
1 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 39.52 658
2 Linnea Svanhall
Högby IF
04 Högby IF 34.11 555
3 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 32.52 524
4 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 31.54 506
5 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 24.24 368
6 Kharma Sarenbrant
Bromma IF
04 Bromma IF 21.72 321
7 Hedvig Ström
Gefle IF
04 Gefle IF 18.38 259
123
58 Jonna Lundgren30.7730.5632.52
61 Kharma Sarenbrant17.1121.7220.21
47 Ida Jexe Ek31.0031.5431.31
71 Linnea Svanhall34.1130.80x
105 Sydney Karström24.2423.2924.02
45 Hedvig Ström17.7518.38x
86 Matilda Åkerman39.5238.6838.72
F17 Sjukamp 800 m
IAAF Kvinnor 800m
8/8 14:30
Poäng
1 Hedvig Ström
Gefle IF
04 Gefle IF 2:35.09 630
2 Kharma Sarenbrant
Bromma IF
04 Bromma IF 2:37.67 600
3 Linnea Svanhall
Högby IF
04 Högby IF 2:38.54 590
4 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 2:38.89 586
5 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 2:43.61 532
6 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 2:50.46 459
Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK DNS
F16 Sjukamp
7 av 7 grenar genomförda
Poäng Poängdiff.
1 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 4787 0
2 Lisa Mårtensson
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 4627 -160
3 Doris Theander
Varbergs GIF
05 Varbergs GIF 4396 -391
4 Linnéa Säfström
Klippans FK
05 Klippans FK 4388 -399
5 Ebba Cronholm
Ljungby FIK
05 Ljungby FIK 4330 -457
6 Matilda Halfwordson
Bromma IF
05 Bromma IF 4252 -535
7 Suzanne Lesage
Bromma IF
05 Bromma IF 3728 -1059
8 Ann-Kathrine Bergenhem
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 3672 -1115
9 Emmy Erlandsson
Luleå FI
05 Luleå FI 3508 -1279
10 Ida Kindbom
Motala AIF
05 Motala AIF 3407 -1380
11 Malva Axén
Motala AIF
05 Motala AIF 3395 -1392
12 Emelie Melin
Tierps IF
05 Tierps IF 3327 -1460
13 Svea Eklundh
Motala AIF
05 Motala AIF 2798 -1989
14 Lina Linke
IFK Lund
05 IFK Lund 2297 -2490
Iris Kihl
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 3139 -1648 DNF
Lara Johnsson
Turebergs FK
05 Turebergs FK 0 -4787 DNF
100 m häck
Höjd: 76,2cm
HöjdKula
Vikt: 3,0kg
200 mLängdSpjut
Vikt: 500g
800 m
115 Wilma Nilsson
Klippans FK
791
15.39 0.0
747
161
771
13.66
670
27.51 0.0
584
5.09 +0.3
606
36.81
618
2:36.17
75 Lisa Mårtensson
Huddinge AIS
843
14.99 0.0
712
158
531
10.03
742
26.64 0.0
626
5.24 +1.8
482
30.29
691
2:30.15
20 Doris Theander
Varbergs GIF
806
15.27 0.0
712
158
618
11.35
651
27.75 0.0
522
4.86 +1.3
501
31.30
586
2:38.83
72 Linnéa Säfström
Klippans FK
739
15.80 0.0
644
152
567
10.57
708
27.05 0.0
617
5.21 +1.7
440
28.04
673
2:31.60
21 Ebba Cronholm
Ljungby FIK
736
15.82 0.0
678
155
413
8.21
681
27.37 0.0
492
4.75 +1.4
425
27.28
905
2:14.13
85 Matilda Halfwordson
Bromma IF
763
15.61 0.0
783
164
552
10.35
563
28.88 0.0
606
5.17 0.0
437
27.93
548
2:42.17
103 Suzanne Lesage
Bromma IF
692
16.18 0.0
544
143
452
8.82
618
28.16 0.0
459
4.62 0.0
443
28.20
520
2:44.72
9 Ann-Kathrine Bergenhem
IFK Halmstad
558
17.35 0.0
644
152
451
8.80
677
27.42 0.0
477
4.69 +1.9
429
27.50
436
2:52.71
34 Emmy Erlandsson
Luleå FI
648
16.55 +1.9
610
149
543
10.20
465
30.24 0.0
454
4.60 +0.7
343
22.89
445
2:51.78
48 Ida Kindbom
Motala AIF
344
19.51 0.0
678
155
592
10.96
394
31.32 0.0
428
4.50 +1.8
531
32.89
440
2:52.26
84 Malva Axén
Motala AIF
559
17.34 +1.9
577
146
627
11.49
437
30.66 0.0
423
4.48 +0.5
417
26.82
355
3:01.11
31 Emelie Melin
Tierps IF
528
17.62 +1.9
449
134
350
7.23
636
27.93 0.0
474
4.68 -0.4
207
15.55
683
2:30.78
104 Svea Eklundh
Motala AIF
499
17.90 +1.9
512
140
410
8.16
333
32.31 0.0
283
3.89 0.0
276
19.28
485
2:47.96
68 Lina Linke
IFK Lund
325
19.73 +1.9
222
110
281
6.16
455
30.40 0.0
319
4.05 +0.8
193
14.81
502
2:46.39
49 Iris Kihl
Huddinge AIS
765
15.59 0.0
783
164
514
9.77
659
27.64 0.0
418
4.46 +0.4

DNS

-
64 Lara Johnsson
Turebergs FK

DNS
0

DNS

-
F16 Sjukamp 100 m häck
IAAF Kvinnor 100m häck
Höjd: 76,2cm
7/8 14:00
Heat 1
Vind: 0.0
Poäng Tot. plac.
1 Lisa Mårtensson
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 14.99 843 1
2 Doris Theander
Varbergs GIF
05 Varbergs GIF 15.27 806 2
3 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 15.39 791 3
4 Linnéa Säfström
Klippans FK
05 Klippans FK 15.80 739 6
5 Ebba Cronholm
Ljungby FIK
05 Ljungby FIK 15.82 736 7
6 Ann-Kathrine Bergenhem
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 17.35 558 11
Heat 2
Vind: 0.0
Poäng Tot. plac.
1 Iris Kihl
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 15.59 765 4
2 Matilda Halfwordson
Bromma IF
05 Bromma IF 15.61 763 5
3 Suzanne Lesage
Bromma IF
05 Bromma IF 16.18 692 8
4 Ida Kindbom
Motala AIF
05 Motala AIF 19.51 344 14
Lara Johnsson
Turebergs FK
05 Turebergs FK DNS
Heat 3
Vind: +1.9
Poäng Tot. plac.
1 Emmy Erlandsson
Luleå FI
05 Luleå FI 16.55 648 9
2 Malva Axén
Motala AIF
05 Motala AIF 17.34 559 10
3 Emelie Melin
Tierps IF
05 Tierps IF 17.62 528 12
4 Svea Eklundh
Motala AIF
05 Motala AIF 17.90 499 13
5 Lina Linke
IFK Lund
05 IFK Lund 19.73 325 15
F16 Sjukamp Höjd
IAAF Kvinnor Höjd
7/8 15:00
Poäng
1 Iris Kihl
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 164 783
2 Matilda Halfwordson
Bromma IF
05 Bromma IF 164 783
3 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 161 747
=4 Lisa Mårtensson
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 158 712
=4 Doris Theander
Varbergs GIF
05 Varbergs GIF 158 712
6 Ebba Cronholm
Ljungby FIK
05 Ljungby FIK 155 678
7 Ida Kindbom
Motala AIF
05 Motala AIF 155 678
8 Linnéa Säfström
Klippans FK
05 Klippans FK 152 644
9 Ann-Kathrine Bergenhem
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 152 644
10 Emmy Erlandsson
Luleå FI
05 Luleå FI 149 610
11 Malva Axén
Motala AIF
05 Motala AIF 146 577
12 Suzanne Lesage
Bromma IF
05 Bromma IF 143 544
13 Svea Eklundh
Motala AIF
05 Motala AIF 140 512
14 Emelie Melin
Tierps IF
05 Tierps IF 134 449
15 Lina Linke
IFK Lund
05 IFK Lund 110 222
Lara Johnsson
Turebergs FK
05 Turebergs FK 0
110113116119122125128131134137140143146149152155158161164167
103 Suzanne Lesage-----oxoooooxoxxx
34 Emmy Erlandsson----------oooxoxxx
48 Ida Kindbom-------------ooxxoxxx
21 Ebba Cronholm-------------oxooxxx
31 Emelie Melin-----oooxxoxxx
68 Lina Linkeoxxx
84 Malva Axén--------oooxxoxxoxxx
72 Linnéa Säfström-----------oooxxx
49 Iris Kihl--------------oooooxxx
75 Lisa Mårtensson-------------oooxoxxx
20 Doris Theander------------ooooxoxxx
9 Ann-Kathrine Bergenhem------------oxxoxxoxxx
104 Svea Eklundh---------xoxoxxx
115 Wilma Nilsson------------oxoooxoxxoxxx
85 Matilda Halfwordson------------oooxxooxoxxoxxx
F16 Sjukamp Kula
IAAF Kvinnor Kula
Vikt: 3,0kg
7/8 17:40
Poäng
1 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 13.66 771
2 Malva Axén
Motala AIF
05 Motala AIF 11.49 627
3 Doris Theander
Varbergs GIF
05 Varbergs GIF 11.35 618
4 Ida Kindbom
Motala AIF
05 Motala AIF 10.96 592
5 Linnéa Säfström
Klippans FK
05 Klippans FK 10.57 567
6 Matilda Halfwordson
Bromma IF
05 Bromma IF 10.35 552
7 Emmy Erlandsson
Luleå FI
05 Luleå FI 10.20 543
8 Lisa Mårtensson
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 10.03 531
9 Iris Kihl
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 9.77 514
10 Suzanne Lesage
Bromma IF
05 Bromma IF 8.82 452
11 Ann-Kathrine Bergenhem
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 8.80 451
12 Ebba Cronholm
Ljungby FIK
05 Ljungby FIK 8.21 413
13 Svea Eklundh
Motala AIF
05 Motala AIF 8.16 410
14 Emelie Melin
Tierps IF
05 Tierps IF 7.23 350
15 Lina Linke
IFK Lund
05 IFK Lund 6.16 281
Lara Johnsson
Turebergs FK
05 Turebergs FK DNS
123
72 Linnéa Säfström10.5710.12
75 Lisa Mårtensson10.037.959.98
20 Doris Theander10.3810.3211.35
103 Suzanne Lesage7.917.738.82
64 Lara JohnssonDNS
34 Emmy Erlandsson9.5510.20
68 Lina Linke5.636.16
104 Svea Eklundh8.167.917.66
31 Emelie Melin7.206.837.23
115 Wilma Nilsson13.6612.49
48 Ida Kindbom10.6110.969.95
9 Ann-Kathrine Bergenhem8.678.808.71
21 Ebba Cronholm8.118.158.21
49 Iris Kihl9.029.778.49
85 Matilda Halfwordson8.429.5210.35
84 Malva Axén11.4911.27
F16 Sjukamp 200 m
IAAF Kvinnor 200m
7/8 18:30
Heat 1
Vind: 0.0
Poäng Tot. plac.
1 Lisa Mårtensson
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 26.64 742 1
2 Linnéa Säfström
Klippans FK
05 Klippans FK 27.05 708 2
3 Ann-Kathrine Bergenhem
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 27.42 677 4
4 Iris Kihl
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 27.64 659 6
5 Doris Theander
Varbergs GIF
05 Varbergs GIF 27.75 651 7
Heat 2
Vind: 0.0
Poäng Tot. plac.
1 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 27.51 670 5
2 Emelie Melin
Tierps IF
05 Tierps IF 27.93 636 8
3 Suzanne Lesage
Bromma IF
05 Bromma IF 28.16 618 9
4 Emmy Erlandsson
Luleå FI
05 Luleå FI 30.24 465 11
5 Svea Eklundh
Motala AIF
05 Motala AIF 32.31 333 15
Heat 3
Vind: 0.0
Poäng Tot. plac.
1 Ebba Cronholm
Ljungby FIK
05 Ljungby FIK 27.37 681 3
2 Matilda Halfwordson
Bromma IF
05 Bromma IF 28.88 563 10
3 Lina Linke
IFK Lund
05 IFK Lund 30.40 455 12
4 Malva Axén
Motala AIF
05 Motala AIF 30.66 437 13
5 Ida Kindbom
Motala AIF
05 Motala AIF 31.32 394 14
F16 Sjukamp Längd
IAAF Kvinnor Längd
8/8 10:00
Poäng
1 Lisa Mårtensson
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 5.24 +1.8 626
2 Linnéa Säfström
Klippans FK
05 Klippans FK 5.21 +1.7 617
3 Matilda Halfwordson
Bromma IF
05 Bromma IF 5.17 0.0 606
4 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 5.09 +0.3 584
5 Doris Theander
Varbergs GIF
05 Varbergs GIF 4.86 +1.3 522
6 Ebba Cronholm
Ljungby FIK
05 Ljungby FIK 4.75 +1.4 492
7 Ann-Kathrine Bergenhem
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 4.69 +1.9 477
8 Emelie Melin
Tierps IF
05 Tierps IF 4.68 -0.4 474
9 Suzanne Lesage
Bromma IF
05 Bromma IF 4.62 0.0 459
10 Emmy Erlandsson
Luleå FI
05 Luleå FI 4.60 +0.7 454
11 Ida Kindbom
Motala AIF
05 Motala AIF 4.50 +1.8 428
12 Malva Axén
Motala AIF
05 Motala AIF 4.48 +0.5 423
13 Iris Kihl
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 4.46 +0.4 418
14 Lina Linke
IFK Lund
05 IFK Lund 4.05 +0.8 319
15 Svea Eklundh
Motala AIF
05 Motala AIF 3.89 0.0 283
123
9 Ann-Kathrine Bergenhem4.69 +1.92.45 0.0x
31 Emelie Melin4.33 +0.54.59 +0.54.68 -0.4
115 Wilma Nilsson4.86 +1.25.09 +0.34.95 0.0
34 Emmy Erlandsson4.27 +1.64.18 +0.24.60 +0.7
20 Doris Theander4.86 +1.34.59 +0.84.86 0.0
48 Ida Kindbom4.50 +1.84.27 0.0x
21 Ebba Cronholm4.72 +1.54.75 +1.44.72 0.0
68 Lina Linke4.05 +0.83.39 +2.23.90 0.0
85 Matilda Halfwordson5.17 0.0x 5.05 +2.1
72 Linnéa Säfström4.96 +1.34.96 +1.75.21 +1.7
75 Lisa Mårtensson5.24 +1.85.08 +1.25.06 +0.1
84 Malva Axén4.41 +1.34.48 +0.54.44 0.0
49 Iris Kihl4.32 +1.34.40 +1.74.46 +0.4
103 Suzanne Lesage4.21 0.04.62 0.04.56 +1.7
104 Svea Eklundh3.87 +1.63.89 0.03.89 +3.3
F16 Sjukamp Spjut
IAAF Kvinnor Spjut
Vikt: 500g
8/8 12:10
Poäng
1 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 36.81 606
2 Ida Kindbom
Motala AIF
05 Motala AIF 32.89 531
3 Doris Theander
Varbergs GIF
05 Varbergs GIF 31.30 501
4 Lisa Mårtensson
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 30.29 482
5 Suzanne Lesage
Bromma IF
05 Bromma IF 28.20 443
6 Linnéa Säfström
Klippans FK
05 Klippans FK 28.04 440
7 Matilda Halfwordson
Bromma IF
05 Bromma IF 27.93 437
8 Ann-Kathrine Bergenhem
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 27.50 429
9 Ebba Cronholm
Ljungby FIK
05 Ljungby FIK 27.28 425
10 Malva Axén
Motala AIF
05 Motala AIF 26.82 417
11 Emmy Erlandsson
Luleå FI
05 Luleå FI 22.89 343
12 Svea Eklundh
Motala AIF
05 Motala AIF 19.28 276
13 Emelie Melin
Tierps IF
05 Tierps IF 15.55 207
14 Lina Linke
IFK Lund
05 IFK Lund 14.81 193
Iris Kihl
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS DNS
123
20 Doris Theander28.2830.6031.30
84 Malva Axénx25.8426.82
72 Linnéa Säfström25.4927.7128.04
9 Ann-Kathrine Bergenhemx27.5025.99
49 Iris KihlDNS
21 Ebba Cronholm26.5627.2824.42
34 Emmy Erlandsson22.89x19.92
104 Svea Eklundh18.5619.28x
48 Ida Kindbom32.8926.2432.89
31 Emelie Melinxx15.55
85 Matilda Halfwordson27.7727.2027.93
68 Lina Linke12.31x14.81
103 Suzanne Lesage24.8528.2026.35
115 Wilma Nilsson33.8036.5636.81
75 Lisa Mårtensson29.7030.2929.24
F16 Sjukamp 800 m
IAAF Kvinnor 800m
8/8 14:30
Heat 1
Poäng Tot. plac.
1 Emelie Melin
Tierps IF
05 Tierps IF 2:30.78 683 3
2 Suzanne Lesage
Bromma IF
05 Bromma IF 2:44.72 520 8
3 Lina Linke
IFK Lund
05 IFK Lund 2:46.39 502 9
4 Svea Eklundh
Motala AIF
05 Motala AIF 2:47.96 485 10
5 Emmy Erlandsson
Luleå FI
05 Luleå FI 2:51.78 445 11
6 Ida Kindbom
Motala AIF
05 Motala AIF 2:52.26 440 12
7 Malva Axén
Motala AIF
05 Motala AIF 3:01.11 355 14
Heat 2
Poäng Tot. plac.
1 Ebba Cronholm
Ljungby FIK
05 Ljungby FIK 2:14.13 905 1
2 Lisa Mårtensson
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 2:30.15 691 2
3 Linnéa Säfström
Klippans FK
05 Klippans FK 2:31.60 673 4
4 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 2:36.17 618 5
5 Doris Theander
Varbergs GIF
05 Varbergs GIF 2:38.83 586 6
6 Matilda Halfwordson
Bromma IF
05 Bromma IF 2:42.17 548 7
7 Ann-Kathrine Bergenhem
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 2:52.71 436 13
F15 Sexkamp
6 av 6 grenar genomförda
Poäng Poängdiff.
1 Alva Back
Turebergs FK
06 Turebergs FK 4198 0
2 Kajsa Cabanas Andersson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 3804 -394
3 Lovisa Nilsson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 3736 -462
4 Annie Thorkell
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 3556 -642
5 Esther Sahlqvist
Hammarby IF
06 Hammarby IF 3482 -716
6 Elsa Kagevik
Turebergs FK
06 Turebergs FK 3448 -750
7 Moa Andersson
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 3364 -834
8 Maggie Dahllöf
Hammarby IF
06 Hammarby IF 3155 -1043
9 Beatrice Amundin
Sävedalens AIK
06 Sävedalens AIK 3075 -1123
10 Ida Chrifi
Turebergs FK
06 Turebergs FK 3041 -1157
11 Annie Grindange
Turebergs FK
06 Turebergs FK 2919 -1279
12 Mimmi Hellberg
Sävedalens AIK
06 Sävedalens AIK 2878 -1320
13 Asta Hägglund
IFK Lund
06 IFK Lund 2867 -1331
14 Ella Gianneschi
Sävedalens AIK
06 Sävedalens AIK 2779 -1419
15 Alva Jeppsson
IFK Lund
06 IFK Lund 2620 -1578
16 Tyra Hedberg
Hammarby IF
06 Hammarby IF 2400 -1798
Lina Ås
Ystads IF
06 Ystads IF 0 -4198 DNF
80 m häck
Höjd: 76,2cm
HöjdKula
Vikt: 3,0kg
LängdSpjut
Vikt: 500g
600 m
4 Alva Back
Turebergs FK
769
12.65 -1.0
678
155
659
11.97
562
5.01 0.0
757
44.69
773
1:41.90
59 Kajsa Cabanas Andersson
Turebergs FK
769
12.65 -1.0
712
158
704
12.64
436
4.53 0.0
513
31.93
670
1:47.47
77 Lovisa Nilsson
IFK Helsingborg
800
12.45 -1.0
855
170
467
9.04
567
5.03 +1.6
370
24.34
677
1:47.09
11 Annie Thorkell
IFK Helsingborg
742
12.83 -0.9
610
149
739
13.17
648
5.32 0.0
400
25.92
417
2:03.08
37 Esther Sahlqvist
Hammarby IF
910
11.76 -1.0
544
143
548
10.29
540
4.93 +0.6
299
20.54
641
1:49.09
30 Elsa Kagevik
Turebergs FK
535
14.31 -0.9
610
149
522
9.89
492
4.75 0.0
520
32.27
769
1:42.11
89 Moa Andersson
IFK Halmstad
634
13.57 -0.9
544
143
472
9.12
492
4.75 +0.5
481
30.23
741
1:43.63
82 Maggie Dahllöf
Hammarby IF
653
13.44 -0.9
512
140
497
9.50
479
4.70 0.0
468
29.55
546
1:54.72
14 Beatrice Amundin
Sävedalens AIK
721
12.97 -1.0
610
149
441
8.64
495
4.76 +0.5
297
20.44
511
1:56.87
46 Ida Chrifi
Turebergs FK
789
12.52 -1.0
544
143
611
11.24
548
4.96 +0.6
549
33.82

DNF
10 Annie Grindange
Turebergs FK
712
13.03 -0.9
610
149
354
7.29
451
4.59 +0.1
294
20.27
498
1:57.74
88 Mimmi Hellberg
Sävedalens AIK
601
13.81 +0.1
644
152
506
9.64
413
4.44 +1.0
214
15.93
500
1:57.58
13 Asta Hägglund
IFK Lund
596
13.85 +0.1
644
152
427
8.43
352
4.19 0.0
294
20.25
554
1:54.20
28 Ella Gianneschi
Sävedalens AIK
586
13.92 +0.1
481
137
417
8.27
474
4.68 0.0
261
18.49
560
1:53.86
5 Alva Jeppsson
IFK Lund
604
13.79 +0.1
512
140
374
7.61
329
4.09 0.0
296
20.39
505
1:57.27
110 Tyra Hedberg
Hammarby IF
498
14.60 +0.1
331
122
455
8.86
324
4.07 0.0
259
18.41
533
1:55.53
69 Lina Ås
Ystads IF
0
26.93 -0.9

DNS

DNS

-
F15 Sexkamp 80 m häck
SFIF Kompletteringstabell Flickor 80m häck
Höjd: 76,2cm
7/8 09:30
Heat 1
Vind: -1.0
Poäng Tot. plac.
1 Esther Sahlqvist
Hammarby IF
06 Hammarby IF 11.76 910 1
2 Lovisa Nilsson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 12.45 800 2
3 Ida Chrifi
Turebergs FK
06 Turebergs FK 12.52 789 3
4 Alva Back
Turebergs FK
06 Turebergs FK 12.65 769 =4 12.65
5 Kajsa Cabanas Andersson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 12.65 769 =4 12.65
6 Beatrice Amundin
Sävedalens AIK
06 Sävedalens AIK 12.97 721 7
Heat 2
Vind: -0.9
Poäng Tot. plac.
1 Annie Thorkell
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 12.83 742 6
2 Annie Grindange
Turebergs FK
06 Turebergs FK 13.03 712 8
3 Maggie Dahllöf
Hammarby IF
06 Hammarby IF 13.44 653 9
4 Moa Andersson
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 13.57 634 10
5 Elsa Kagevik
Turebergs FK
06 Turebergs FK 14.31 535 15
6 Lina Ås
Ystads IF
06 Ystads IF 26.93 0 17
Heat 3
Vind: +0.1
Poäng Tot. plac.
1 Alva Jeppsson
IFK Lund
06 IFK Lund 13.79 604 11
2 Mimmi Hellberg
Sävedalens AIK
06 Sävedalens AIK 13.81 601 12
3 Asta Hägglund
IFK Lund
06 IFK Lund 13.85 596 13
4 Ella Gianneschi
Sävedalens AIK
06 Sävedalens AIK 13.92 586 14
5 Tyra Hedberg
Hammarby IF
06 Hammarby IF 14.60 498 16
F15 Sexkamp Höjd
IAAF Kvinnor Höjd
7/8 10:10
Poäng
1 Lovisa Nilsson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 170 855
2 Kajsa Cabanas Andersson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 158 712
3 Alva Back
Turebergs FK
06 Turebergs FK 155 678
4 Asta Hägglund
IFK Lund
06 IFK Lund 152 644
5 Mimmi Hellberg
Sävedalens AIK
06 Sävedalens AIK 152 644
=6 Annie Grindange
Turebergs FK
06 Turebergs FK 149 610
=6 Elsa Kagevik
Turebergs FK
06 Turebergs FK 149 610
8 Annie Thorkell
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 149 610
9 Beatrice Amundin
Sävedalens AIK
06 Sävedalens AIK 149 610
=10 Moa Andersson
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 143 544
=10 Ida Chrifi
Turebergs FK
06 Turebergs FK 143 544
12 Esther Sahlqvist
Hammarby IF
06 Hammarby IF 143 544
13 Maggie Dahllöf
Hammarby IF
06 Hammarby IF 140 512
14 Alva Jeppsson
IFK Lund
06 IFK Lund 140 512
15 Ella Gianneschi
Sävedalens AIK
06 Sävedalens AIK 137 481
16 Tyra Hedberg
Hammarby IF
06 Hammarby IF 122 331
Lina Ås
Ystads IF
06 Ystads IF DNS
122125128131134137140143146149152155158161164167170173
5 Alva Jeppsson--oooxxoxxx
77 Lovisa Nilsson-----------oooxoooxxx
59 Kajsa Cabanas Andersson-------oooooxoxxx
88 Mimmi Hellberg---ooooooxxoxoxxx
89 Moa Andersson------oxoxxx
110 Tyra Hedbergoxxx
37 Esther Sahlqvist------xoxoxxx
13 Asta Hägglund------oxoxooxxx
14 Beatrice Amundin-----oxoxoxxoxxoxxx
10 Annie Grindange-----ooooxoxxx
11 Annie Thorkell-----xoxoooxxoxxx
4 Alva Back--------oooxxx
82 Maggie Dahllöf---ooxoxoxxx
30 Elsa Kagevik---ooooooxoxxx
28 Ella Gianneschi--oooxoxxx
46 Ida Chrifi-----ooxoxx-
F15 Sexkamp Kula
IAAF Kvinnor Kula
Vikt: 3,0kg
7/8 12:20
Poäng
1 Annie Thorkell
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 13.17 739
2 Kajsa Cabanas Andersson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 12.64 704
3 Alva Back
Turebergs FK
06 Turebergs FK 11.97 659
4 Ida Chrifi
Turebergs FK
06 Turebergs FK 11.24 611
5 Esther Sahlqvist
Hammarby IF
06 Hammarby IF 10.29 548
6 Elsa Kagevik
Turebergs FK
06 Turebergs FK 9.89 522
7 Mimmi Hellberg
Sävedalens AIK
06 Sävedalens AIK 9.64 506
8 Maggie Dahllöf
Hammarby IF
06 Hammarby IF 9.50 497
9 Moa Andersson
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 9.12 472
10 Lovisa Nilsson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.04 467
11 Tyra Hedberg
Hammarby IF
06 Hammarby IF 8.86 455
12 Beatrice Amundin
Sävedalens AIK
06 Sävedalens AIK 8.64 441
13 Asta Hägglund
IFK Lund
06 IFK Lund 8.43 427
14 Ella Gianneschi
Sävedalens AIK
06 Sävedalens AIK 8.27 417
15 Alva Jeppsson
IFK Lund
06 IFK Lund 7.61 374
16 Annie Grindange
Turebergs FK
06 Turebergs FK 7.29 354
Lina Ås
Ystads IF
06 Ystads IF DNS
123
46 Ida Chrifi10.6311.2411.01
28 Ella Gianneschi8.277.988.21
88 Mimmi Hellberg8.728.169.64
14 Beatrice Amundin8.408.648.60
82 Maggie Dahllöf9.069.50x
77 Lovisa Nilsson9.048.678.27
13 Asta Hägglund7.968.438.40
5 Alva Jeppsson7.486.937.61
11 Annie Thorkell13.1711.9812.09
59 Kajsa Cabanas Andersson12.6412.2311.04
110 Tyra Hedberg8.678.758.86
30 Elsa Kagevik9.899.189.28
69 Lina ÅsDNS
4 Alva Back11.2911.4411.97
10 Annie Grindange7.167.297.16
89 Moa Andersson8.619.128.77
37 Esther Sahlqvist9.6410.0510.29
F15 Sexkamp Längd
IAAF Kvinnor Längd
8/8 09:00
Poäng
1 Annie Thorkell
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 5.32 0.0 648
2 Lovisa Nilsson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 5.03 +1.6 567
3 Alva Back
Turebergs FK
06 Turebergs FK 5.01 0.0 562
4 Ida Chrifi
Turebergs FK
06 Turebergs FK 4.96 +0.6 548
5 Esther Sahlqvist
Hammarby IF
06 Hammarby IF 4.93 +0.6 540
6 Beatrice Amundin
Sävedalens AIK
06 Sävedalens AIK 4.76 +0.5 495
7 Moa Andersson
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 4.75 +0.5 492
8 Elsa Kagevik
Turebergs FK
06 Turebergs FK 4.75 0.0 492
9 Maggie Dahllöf
Hammarby IF
06 Hammarby IF 4.70 0.0 479
10 Ella Gianneschi
Sävedalens AIK
06 Sävedalens AIK 4.68 0.0 474
11 Annie Grindange
Turebergs FK
06 Turebergs FK 4.59 +0.1 451
12 Kajsa Cabanas Andersson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 4.53 0.0 436
13 Mimmi Hellberg
Sävedalens AIK
06 Sävedalens AIK 4.44 +1.0 413
14 Asta Hägglund
IFK Lund
06 IFK Lund 4.19 0.0 352
15 Alva Jeppsson
IFK Lund
06 IFK Lund 4.09 0.0 329
16 Tyra Hedberg
Hammarby IF
06 Hammarby IF 4.07 0.0 324
123
28 Ella Gianneschi4.47 -0.34.68 0.04.46 +0.4
13 Asta Hägglund4.19 0.0x 4.03 0.0
82 Maggie Dahllöf4.64 0.04.53 0.04.70 0.0
5 Alva Jeppsson3.72 -0.14.09 0.03.93 0.0
59 Kajsa Cabanas Andersson4.53 0.03.98 +1.04.42 0.0
11 Annie Thorkell5.28 +0.65.32 0.0x
110 Tyra Hedberg4.07 0.04.06 0.0
46 Ida Chrifi4.80 +1.24.34 +1.04.96 +0.6
4 Alva Back4.54 0.05.01 0.05.00 0.0
77 Lovisa Nilsson4.77 0.04.78 0.05.03 +1.6
10 Annie Grindange4.59 +0.13.00 +1.1x
37 Esther Sahlqvist4.62 0.04.69 0.04.93 +0.6
14 Beatrice Amundin4.76 +0.54.61 0.04.49 +1.7
89 Moa Andersson4.52 0.04.55 0.04.75 +0.5
88 Mimmi Hellberg4.44 +1.0x x
30 Elsa Kagevik4.75 0.04.18 +1.1x
F15 Sexkamp Spjut
IAAF Kvinnor Spjut
Vikt: 500g
8/8 10:40
Poäng
1 Alva Back
Turebergs FK
06 Turebergs FK 44.69 757
2 Ida Chrifi
Turebergs FK
06 Turebergs FK 33.82 549
3 Elsa Kagevik
Turebergs FK
06 Turebergs FK 32.27 520
4 Kajsa Cabanas Andersson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 31.93 513
5 Moa Andersson
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 30.23 481
6 Maggie Dahllöf
Hammarby IF
06 Hammarby IF 29.55 468
7 Annie Thorkell
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 25.92 400
8 Lovisa Nilsson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 24.34 370
9 Esther Sahlqvist
Hammarby IF
06 Hammarby IF 20.54 299
10 Beatrice Amundin
Sävedalens AIK
06 Sävedalens AIK 20.44 297
11 Alva Jeppsson
IFK Lund
06 IFK Lund 20.39 296
12 Annie Grindange
Turebergs FK
06 Turebergs FK 20.27 294
13 Asta Hägglund
IFK Lund
06 IFK Lund 20.25 294
14 Ella Gianneschi
Sävedalens AIK
06 Sävedalens AIK 18.49 261
15 Tyra Hedberg
Hammarby IF
06 Hammarby IF 18.41 259
16 Mimmi Hellberg
Sävedalens AIK
06 Sävedalens AIK 15.93 214
123
4 Alva Back44.6938.66
82 Maggie Dahllöf29.5029.5528.80
28 Ella Gianneschi18.4917.4117.61
110 Tyra Hedberg17.6218.41x
37 Esther Sahlqvist18.5614.2620.54
5 Alva Jeppssonx19.6020.39
88 Mimmi Hellbergx15.9315.46
10 Annie Grindange20.27xx
14 Beatrice Amundin20.4419.24x
46 Ida Chrifi33.82
30 Elsa Kagevik26.8632.2728.32
11 Annie Thorkell25.2924.0625.92
89 Moa Andersson26.9930.2328.49
13 Asta Hägglund19.0220.2517.62
59 Kajsa Cabanas Andersson31.9329.7628.69
77 Lovisa Nilsson24.3422.48x
F15 Sexkamp 600 m
SFIF Kompletteringstabell Flickor 600m
8/8 12:30
Heat 1
Poäng Tot. plac.
1 Ella Gianneschi
Sävedalens AIK
06 Sävedalens AIK 1:53.86 560 7
2 Asta Hägglund
IFK Lund
06 IFK Lund 1:54.20 554 8
3 Maggie Dahllöf
Hammarby IF
06 Hammarby IF 1:54.72 546 9
4 Tyra Hedberg
Hammarby IF
06 Hammarby IF 1:55.53 533 10
5 Beatrice Amundin
Sävedalens AIK
06 Sävedalens AIK 1:56.87 511 11
6 Alva Jeppsson
IFK Lund
06 IFK Lund 1:57.27 505 12
7 Mimmi Hellberg
Sävedalens AIK
06 Sävedalens AIK 1:57.58 500 13
8 Annie Grindange
Turebergs FK
06 Turebergs FK 1:57.74 498 14
Heat 2
Poäng Tot. plac.
1 Alva Back
Turebergs FK
06 Turebergs FK 1:41.90 773 1
2 Elsa Kagevik
Turebergs FK
06 Turebergs FK 1:42.11 769 2
3 Moa Andersson
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 1:43.63 741 3
4 Lovisa Nilsson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 1:47.09 677 4
5 Kajsa Cabanas Andersson
Turebergs FK
06 Turebergs FK 1:47.47 670 5
6 Esther Sahlqvist
Hammarby IF
06 Hammarby IF 1:49.09 641 6
7 Annie Thorkell
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 2:03.08 417 15
Ida Chrifi
Turebergs FK
06 Turebergs FK DNF
Män Tiokamp
10 av 10 grenar genomförda
Poäng Poängdiff.
1 Fredrik Samuelsson
Hässelby SK
95 Hässelby SK 7757 0
2 Andreas Gustafsson
Upsala IF
97 Upsala IF 7169 -588
3 Rasmus Elfgaard
Högby IF
94 Högby IF 7071 -686
4 Philip Stömne
Spårvägens FK
00 Spårvägens FK 6795 -962
5 Jonathan Carbe
Örgryte IS
90 Örgryte IS 6549 -1208
6 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 6490 -1267
7 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 6476 -1281
8 Nicklas Karlsson
Falu IK
96 Falu IK 6291 -1466
9 Gabriel Heen
Hässelby SK
95 Hässelby SK 5958 -1799
10 Emil Nilsson
IF Göta Karlstad
99 IF Göta Karlstad 5939 -1818
11 Gustaf Vennerholm
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK 3466 -4291
Karl Zuber
Hässelby SK
98 Hässelby SK 2982 -4775 DNF
Jonatan Håkansson
Hässelby SK
01 Hässelby SK 2695 -5062 DNF
100 mLängdKula
Vikt: 7,26kg
Höjd400 m110 m häck
Höjd: 106,7cm
Diskus
Vikt: 2,0kg
StavSpjut
Vikt: 800g
1500 m
38 Fredrik Samuelsson
Hässelby SK
834
11.12 +2.5
900
7.36 0.0
731
14.05
803
200
792
50.49
860
14.91 +1.4
755
44.43
819
470
719
58.74
544
5:02.71
8 Andreas Gustafsson
Upsala IF
845
11.07 +2.5
792
6.91 0.0
608
12.02
749
194
747
51.49
896
14.62 +1.4
614
37.51
702
430
645
53.81
571
4:58.05
98 Rasmus Elfgaard
Högby IF
804
11.26 +2.5
736
6.67 +1.7
722
13.89
670
185
703
52.51
831
15.15 +1.4
596
36.59
760
450
768
62.00
481
5:14.20
96 Philip Stömne
Spårvägens FK
814
11.21 +2.0
644
6.26 +2.1
548
11.04
670
185
773
50.92
814
15.30 +1.4
576
35.62
673
420
625
52.46
658
4:43.53
56 Jonathan Carbe
Örgryte IS
823
11.17 +2.5
741
6.69 0.0
579
11.54
644
182
777
50.83
798
15.43 +1.4
550
34.33
562
380
460
41.24
615
4:50.63
106 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
797
11.29 +2.0
704
6.53 +1.8
596
11.83
569
173
667
53.34
758
15.78 +1.2
605
37.08
702
430
540
46.73
552
5:01.42
100 Simon Thor
Hässelby SK
628
12.12 +1.8
707
6.54 +2.0
651
12.74
696
188
522
56.96
595
17.28 +1.2
652
39.39
790
460
706
57.85
529
5:05.44
90 Nicklas Karlsson
Falu IK
677
11.87 +2.0
668
6.37 +2.2
625
12.31
619
179
613
54.64
711
16.19 +1.4
630
38.29
731
440
535
46.34
482
5:13.94
40 Gabriel Heen
Hässelby SK
573
12.41 +1.8
567
5.91 +3.9
871
16.32
670
185
503
57.48
549
17.74 +1.2
725
42.97
482
350
737
59.94
281
5:55.90
32 Emil Nilsson
IF Göta Karlstad
795
11.30 +1.8
736
6.67 0.0
608
12.03
544
170
590
55.23
641
16.84 +1.2
494
31.49
590
390
651
54.17
290
5:53.82
41 Gustaf Vennerholm
Spårvägens FK
516
12.72 +1.8
531
5.74 +2.4
574
11.47
544
170

DNF

DNF
511
32.37
357
300
433
39.36

DNF
60 Karl Zuber
Hässelby SK
667
11.92 +2.0
695
6.49 +3.1
515
10.49
569
173

DNF

DNF
536
33.62

DNS

-
55 Jonatan Håkansson
Hässelby SK
861
11.00 +2.5
725
6.62 +1.0
465
9.66
644
182

DNF

-
Sammanställning per klass
M22
1 Philip Stömne
Spårvägens FK
00 Spårvägens FK 6795
2 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 6490
3 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 6476
4 Emil Nilsson
IF Göta Karlstad
99 IF Göta Karlstad 5939
5 Gustaf Vennerholm
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK 3466
Jonatan Håkansson
Hässelby SK
01 Hässelby SK 2695
Män Tiokamp 100 m
IAAF Män 100m
7/8 13:00
Heat 1
Vind: +2.5
Poäng Tot. plac.
1 Jonatan Håkansson
Hässelby SK
01 Hässelby SK 11.00 861 1
2 Andreas Gustafsson
Upsala IF
97 Upsala IF 11.07 845 2
3 Fredrik Samuelsson
Hässelby SK
95 Hässelby SK 11.12 834 3
4 Jonathan Carbe
Örgryte IS
90 Örgryte IS 11.17 823 4
5 Rasmus Elfgaard
Högby IF
94 Högby IF 11.26 804 6
Heat 2
Vind: +2.0
Poäng Tot. plac.
1 Philip Stömne
Spårvägens FK
00 Spårvägens FK 11.21 814 5
2 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 11.29 797 7
3 Nicklas Karlsson
Falu IK
96 Falu IK 11.87 677 9
4 Karl Zuber
Hässelby SK
98 Hässelby SK 11.92 667 10
Heat 3
Vind: +1.8
Poäng Tot. plac.
1 Emil Nilsson
IF Göta Karlstad
99 IF Göta Karlstad 11.30 795 8
2 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 12.12 628 11
3 Gabriel Heen
Hässelby SK
95 Hässelby SK 12.41 573 12
4 Gustaf Vennerholm
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK 12.72 516 13
Sammanställning per klass
M22
1 Jonatan Håkansson
Hässelby SK
01 Hässelby SK 11.00 861
2 Philip Stömne
Spårvägens FK
00 Spårvägens FK 11.21 814
3 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 11.29 797
4 Emil Nilsson
IF Göta Karlstad
99 IF Göta Karlstad 11.30 795
5 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 12.12 628
6 Gustaf Vennerholm
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK 12.72 516
Män Tiokamp Längd
IAAF Män Längd
7/8 13:40
Poäng
1 Fredrik Samuelsson
Hässelby SK
95 Hässelby SK 7.36 0.0 900
2 Andreas Gustafsson
Upsala IF
97 Upsala IF 6.91 0.0 792
3 Jonathan Carbe
Örgryte IS
90 Örgryte IS 6.69 0.0 741
4 Rasmus Elfgaard
Högby IF
94 Högby IF 6.67 +1.7 736
5 Emil Nilsson
IF Göta Karlstad
99 IF Göta Karlstad 6.67 0.0 736
6 Jonatan Håkansson
Hässelby SK
01 Hässelby SK 6.62 +1.0 725
7 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 6.54 +2.0 707
8 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 6.53 +1.8 704
9 Karl Zuber
Hässelby SK
98 Hässelby SK 6.49 +3.1 695
10 Nicklas Karlsson
Falu IK
96 Falu IK 6.37 +2.2 668
11 Philip Stömne
Spårvägens FK
00 Spårvägens FK 6.26 +2.1 644
12 Gabriel Heen
Hässelby SK
95 Hässelby SK 5.91 +3.9 567
13 Gustaf Vennerholm
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK 5.74 +2.4 531
123
56 Jonathan Carbe6.69 0.06.55 +1.96.69 +2.6
41 Gustaf Vennerholm4.29 0.0x 5.74 +2.4
96 Philip Stömnex 6.19 +1.36.26 +2.1
38 Fredrik Samuelsson7.36 0.07.31 +1.5x
106 Teodor Sobczykx x 6.53 +1.8
32 Emil Nilsson6.67 0.06.22 0.0x
8 Andreas Gustafsson6.91 0.06.75 +1.26.89 +1.1
90 Nicklas Karlsson6.35 +1.26.37 +2.26.31 +0.9
55 Jonatan Håkansson6.62 +1.06.26 +2.7
40 Gabriel Heen5.69 +2.15.91 +3.9
100 Simon Thorx 6.25 +1.56.54 +2.0
98 Rasmus Elfgaard6.59 +2.26.67 +1.76.53 +2.5
60 Karl Zuber6.49 +3.16.36 +1.4
Sammanställning per klass
M22
1 Emil Nilsson
IF Göta Karlstad
99 IF Göta Karlstad 6.67 736
2 Jonatan Håkansson
Hässelby SK
01 Hässelby SK 6.62 725
3 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 6.54 707
4 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 6.53 704
5 Philip Stömne
Spårvägens FK
00 Spårvägens FK 6.26 644
6 Gustaf Vennerholm
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK 5.74 531
Män Tiokamp Kula
IAAF Män Kula
Vikt: 7,26kg
7/8 15:30
Poäng
1 Gabriel Heen
Hässelby SK
95 Hässelby SK 16.32 871
2 Fredrik Samuelsson
Hässelby SK
95 Hässelby SK 14.05 731
3 Rasmus Elfgaard
Högby IF
94 Högby IF 13.89 722
4 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 12.74 651
5 Nicklas Karlsson
Falu IK
96 Falu IK 12.31 625
6 Emil Nilsson
IF Göta Karlstad
99 IF Göta Karlstad 12.03 608
7 Andreas Gustafsson
Upsala IF
97 Upsala IF 12.02 608
8 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 11.83 596
9 Jonathan Carbe
Örgryte IS
90 Örgryte IS 11.54 579
10 Gustaf Vennerholm
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK 11.47 574
11 Philip Stömne
Spårvägens FK
00 Spårvägens FK 11.04 548
12 Karl Zuber
Hässelby SK
98 Hässelby SK 10.49 515
13 Jonatan Håkansson
Hässelby SK
01 Hässelby SK 9.66 465
123
41 Gustaf Vennerholm9.7611.4710.65
60 Karl Zuber10.49x10.32
90 Nicklas Karlsson12.26x12.31
98 Rasmus Elfgaard13.8913.35x
8 Andreas Gustafsson12.00x12.02
32 Emil Nilsson12.0312.0011.97
38 Fredrik Samuelsson14.05xx
100 Simon Thor12.74x12.61
106 Teodor Sobczyk11.8311.35x
55 Jonatan Håkansson9.219.667.94
56 Jonathan Carbe10.2910.9311.54
96 Philip Stömne10.5711.0410.66
40 Gabriel Heen16.32x16.30
Sammanställning per klass
M22
1 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 12.74 651
2 Emil Nilsson
IF Göta Karlstad
99 IF Göta Karlstad 12.03 608
3 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 11.83 596
4 Gustaf Vennerholm
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK 11.47 574
5 Philip Stömne
Spårvägens FK
00 Spårvägens FK 11.04 548
6 Jonatan Håkansson
Hässelby SK
01 Hässelby SK 9.66 465
Män Tiokamp Höjd
IAAF Män Höjd
7/8 17:20
Poäng
1 Fredrik Samuelsson
Hässelby SK
95 Hässelby SK 200 803
2 Andreas Gustafsson
Upsala IF
97 Upsala IF 194 749
3 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 188 696
4 Rasmus Elfgaard
Högby IF
94 Högby IF 185 670
5 Gabriel Heen
Hässelby SK
95 Hässelby SK 185 670
6 Philip Stömne
Spårvägens FK
00 Spårvägens FK 185 670
7 Jonatan Håkansson
Hässelby SK
01 Hässelby SK 182 644
8 Jonathan Carbe
Örgryte IS
90 Örgryte IS 182 644
9 Nicklas Karlsson
Falu IK
96 Falu IK 179 619
=10 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 173 569
=10 Karl Zuber
Hässelby SK
98 Hässelby SK 173 569
12 Gustaf Vennerholm
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK 170 544
13 Emil Nilsson
IF Göta Karlstad
99 IF Göta Karlstad 170 544
161164167170173176179182185188191194197200203
100 Simon Thor-------oxoxxx
55 Jonatan Håkansson---ooxoxxx
96 Philip Stömne---ooxxoxxoxxx
8 Andreas Gustafsson-------xoxooxoxxoxxx
38 Fredrik Samuelsson---------ooxxoxxx
56 Jonathan Carbe-----oxxo-
90 Nicklas Karlsson---ooxxoxxx
32 Emil Nilsson-oxxox--
41 Gustaf Vennerholm-xooxoxxx
40 Gabriel Heen-----oxoxxx
98 Rasmus Elfgaard----oooooxxx
106 Teodor Sobczykooooxxx
60 Karl Zuberooxxx
Sammanställning per klass
M22
1 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 188 696
2 Philip Stömne
Spårvägens FK
00 Spårvägens FK 185 670
3 Jonatan Håkansson
Hässelby SK
01 Hässelby SK 182 644
4 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 173 569
5 Gustaf Vennerholm
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK 170 544
6 Emil Nilsson
IF Göta Karlstad
99 IF Göta Karlstad 170 544
Män Tiokamp 400 m
IAAF Män 400m
7/8 19:00
Heat 1
Poäng Tot. plac.
1 Fredrik Samuelsson
Hässelby SK
95 Hässelby SK 50.49 792 1
2 Jonathan Carbe
Örgryte IS
90 Örgryte IS 50.83 777 2
3 Philip Stömne
Spårvägens FK
00 Spårvägens FK 50.92 773 3
4 Andreas Gustafsson
Upsala IF
97 Upsala IF 51.49 747 4
Jonatan Håkansson
Hässelby SK
01 Hässelby SK DNF
Heat 2
Poäng Tot. plac.
1 Rasmus Elfgaard
Högby IF
94 Högby IF 52.51 703 5
2 Nicklas Karlsson
Falu IK
96 Falu IK 54.64 613 7
3 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 56.96 522 9
Gustaf Vennerholm
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK DNF
Heat 3
Poäng Tot. plac.
1 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 53.34 667 6
2 Emil Nilsson
IF Göta Karlstad
99 IF Göta Karlstad 55.23 590 8
3 Gabriel Heen
Hässelby SK
95 Hässelby SK 57.48 503 10
Karl Zuber
Hässelby SK
98 Hässelby SK DNF
Sammanställning per klass
M22
1 Philip Stömne
Spårvägens FK
00 Spårvägens FK 50.92 773
2 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 53.34 667
3 Emil Nilsson
IF Göta Karlstad
99 IF Göta Karlstad 55.23 590
4 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 56.96 522
Jonatan Håkansson
Hässelby SK
01 Hässelby SK DNF
Gustaf Vennerholm
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK DNF
Män Tiokamp 110 m häck
IAAF Män 110m häck
Höjd: 106,7cm
8/8 10:00
Heat 1
Vind: +1.4
Poäng Tot. plac.
1 Andreas Gustafsson
Upsala IF
97 Upsala IF 14.62 896 1
2 Fredrik Samuelsson
Hässelby SK
95 Hässelby SK 14.91 860 2
3 Rasmus Elfgaard
Högby IF
94 Högby IF 15.15 831 3
4 Philip Stömne
Spårvägens FK
00 Spårvägens FK 15.30 814 4
5 Jonathan Carbe
Örgryte IS
90 Örgryte IS 15.43 798 5
6 Nicklas Karlsson
Falu IK
96 Falu IK 16.19 711 7
Heat 2
Vind: +1.2
Poäng Tot. plac.
1 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 15.78 758 6
2 Emil Nilsson
IF Göta Karlstad
99 IF Göta Karlstad 16.84 641 8
3 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 17.28 595 9
4 Gabriel Heen
Hässelby SK
95 Hässelby SK 17.74 549 10
Karl Zuber
Hässelby SK
98 Hässelby SK DNF
Gustaf Vennerholm
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK DNF
Sammanställning per klass
M22
1 Philip Stömne
Spårvägens FK
00 Spårvägens FK 15.30 814
2 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 15.78 758
3 Emil Nilsson
IF Göta Karlstad
99 IF Göta Karlstad 16.84 641
4 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 17.28 595
Gustaf Vennerholm
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK DNF
Män Tiokamp Diskus
IAAF Män Diskus
Vikt: 2,0kg
8/8 10:50
Poäng
1 Fredrik Samuelsson
Hässelby SK
95 Hässelby SK 44.43 755
2 Gabriel Heen
Hässelby SK
95 Hässelby SK 42.97 725
3 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 39.39 652
4 Nicklas Karlsson
Falu IK
96 Falu IK 38.29 630
5 Andreas Gustafsson
Upsala IF
97 Upsala IF 37.51 614
6 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 37.08 605
7 Rasmus Elfgaard
Högby IF
94 Högby IF 36.59 596
8 Philip Stömne
Spårvägens FK
00 Spårvägens FK 35.62 576
9 Jonathan Carbe
Örgryte IS
90 Örgryte IS 34.33 550
10 Karl Zuber
Hässelby SK
98 Hässelby SK 33.62 536
11 Gustaf Vennerholm
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK 32.37 511
12 Emil Nilsson
IF Göta Karlstad
99 IF Göta Karlstad 31.49 494
123
60 Karl Zuber31.5532.3333.62
100 Simon Thor38.2539.3938.60
56 Jonathan Carbe34.33x33.44
40 Gabriel Heen41.4342.9741.27
96 Philip Stömnex33.3635.62
90 Nicklas Karlsson38.2937.5636.40
98 Rasmus Elfgaard36.2836.5935.75
8 Andreas Gustafsson32.5637.5135.16
106 Teodor Sobczyk37.08x35.77
38 Fredrik Samuelsson41.6144.4343.78
32 Emil Nilssonxx31.49
41 Gustaf Vennerholm32.3731.3130.02
Sammanställning per klass
M22
1 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 39.39 652
2 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 37.08 605
3 Philip Stömne
Spårvägens FK
00 Spårvägens FK 35.62 576
4 Gustaf Vennerholm
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK 32.37 511
5 Emil Nilsson
IF Göta Karlstad
99 IF Göta Karlstad 31.49 494
Män Tiokamp Stav
IAAF Män Stav
8/8 12:50
Poäng
1 Fredrik Samuelsson
Hässelby SK
95 Hässelby SK 470 819
2 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 460 790
3 Rasmus Elfgaard
Högby IF
94 Högby IF 450 760
4 Nicklas Karlsson
Falu IK
96 Falu IK 440 731
5 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 430 702
6 Andreas Gustafsson
Upsala IF
97 Upsala IF 430 702
7 Philip Stömne
Spårvägens FK
00 Spårvägens FK 420 673
8 Emil Nilsson
IF Göta Karlstad
99 IF Göta Karlstad 390 590
9 Jonathan Carbe
Örgryte IS
90 Örgryte IS 380 562
10 Gabriel Heen
Hässelby SK
95 Hässelby SK 350 482
11 Gustaf Vennerholm
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK 300 357
Karl Zuber
Hässelby SK
98 Hässelby SK DNS
300330350360370380390400410420430440450460470480
56 Jonathan Carbe-oxoxxoxoxxx
100 Simon Thor-------ooxxoxxx
90 Nicklas Karlsson-------xoooxxoxxx
40 Gabriel Heenoooxx-
32 Emil Nilsson--xxooxo-
8 Andreas Gustafsson-------ooxoxxoxx-
38 Fredrik Samuelsson-------ooxoo-xxoxxx
96 Philip Stömne-----xoxxooxxooxxx
106 Teodor Sobczyk----oooooxxx
98 Rasmus Elfgaard-------xo-o-oxxoxxx
41 Gustaf Vennerholmo
Sammanställning per klass
M22
1 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 460 790
2 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 430 702
3 Philip Stömne
Spårvägens FK
00 Spårvägens FK 420 673
4 Emil Nilsson
IF Göta Karlstad
99 IF Göta Karlstad 390 590
5 Gustaf Vennerholm
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK 300 357
Män Tiokamp Spjut
IAAF Män Spjut
Vikt: 800g
8/8 15:40
Poäng
1 Rasmus Elfgaard
Högby IF
94 Högby IF 62.00 768
2 Gabriel Heen
Hässelby SK
95 Hässelby SK 59.94 737
3 Fredrik Samuelsson
Hässelby SK
95 Hässelby SK 58.74 719
4 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 57.85 706
5 Emil Nilsson
IF Göta Karlstad
99 IF Göta Karlstad 54.17 651
6 Andreas Gustafsson
Upsala IF
97 Upsala IF 53.81 645
7 Philip Stömne
Spårvägens FK
00 Spårvägens FK 52.46 625
8 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 46.73 540
9 Nicklas Karlsson
Falu IK
96 Falu IK 46.34 535
10 Jonathan Carbe
Örgryte IS
90 Örgryte IS 41.24 460
11 Gustaf Vennerholm
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK 39.36 433
123
38 Fredrik Samuelsson58.7456.3854.94
41 Gustaf Vennerholm38.7039.36x
32 Emil Nilsson54.1750.8050.42
8 Andreas Gustafsson45.5053.81-
96 Philip Stömne46.09x52.46
98 Rasmus Elfgaard62.00xx
40 Gabriel Heen59.94x53.99
100 Simon Thor54.9652.9657.85
106 Teodor Sobczyk44.2846.7344.10
56 Jonathan Carbe36.8040.8841.24
90 Nicklas Karlsson40.4943.0246.34
Sammanställning per klass
M22
1 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 57.85 706
2 Emil Nilsson
IF Göta Karlstad
99 IF Göta Karlstad 54.17 651
3 Philip Stömne
Spårvägens FK
00 Spårvägens FK 52.46 625
4 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 46.73 540
5 Gustaf Vennerholm
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK 39.36 433
Män Tiokamp 1500 m
IAAF Män 1500m
8/8 17:00
Poäng
1 Philip Stömne
Spårvägens FK
00 Spårvägens FK 4:43.53 658
2 Jonathan Carbe
Örgryte IS
90 Örgryte IS 4:50.63 615
3 Andreas Gustafsson
Upsala IF
97 Upsala IF 4:58.05 571
4 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 5:01.42 552
5 Fredrik Samuelsson
Hässelby SK
95 Hässelby SK 5:02.71 544
6 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 5:05.44 529
7 Nicklas Karlsson
Falu IK
96 Falu IK 5:13.94 482
8 Rasmus Elfgaard
Högby IF
94 Högby IF 5:14.20 481
9 Emil Nilsson
IF Göta Karlstad
99 IF Göta Karlstad 5:53.82 290
10 Gabriel Heen
Hässelby SK
95 Hässelby SK 5:55.90 281
Gustaf Vennerholm
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK DNF
Sammanställning per klass
M22
1 Philip Stömne
Spårvägens FK
00 Spårvägens FK 4:43.53 658
2 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 5:01.42 552
3 Simon Thor
Hässelby SK
00 Hässelby SK 5:05.44 529
4 Emil Nilsson
IF Göta Karlstad
99 IF Göta Karlstad 5:53.82 290
Gustaf Vennerholm
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK DNF
P19 Tiokamp
10 av 10 grenar genomförda
Poäng Poängdiff.
1 Jacob Thelander
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 7397 0
2 Elliot Duvert
Turebergs FK
03 Turebergs FK 7000 -397
3 Malte Fuchs Edberg
Bromma IF
03 Bromma IF 6917 -480
4 Oliver Nilsson
Linköpings GIF
03 Linköpings GIF 6843 -554
5 Rikard Throgen-Hedin
SK Bore
03 SK Bore 6200 -1197
Viktor Rydåker
Alunda SK
03 Alunda SK 4638 -2759 DNF
Vincent Arousell
Hässelby SK
03 Hässelby SK 2886 -4511 DNF
100 mLängdKula
Vikt: 6,0kg
Höjd400 m110 m häck
Höjd: 99,1cm
Diskus
Vikt: 1,75kg
StavSpjut
Vikt: 800g
1500 m
53 Jacob Thelander
Ljungby FIK
874
10.94 +1.8
900
7.36 +2.5
622
12.26
749
194
761
51.17
902
14.57 +0.8
721
42.75
645
410
660
54.78
563
4:59.49
29 Elliot Duvert
Turebergs FK
771
11.41 +2.4
762
6.78 +2.1
606
12.00
831
203
705
52.46
910
14.51 +0.8
564
35.00
760
450
502
44.13
589
4:55.03
83 Malte Fuchs Edberg
Bromma IF
767
11.43 +1.8
778
6.85 +3.1
600
11.90
749
194
789
50.55
941
14.26 +0.8
529
33.28
702
430
471
42.01
591
4:54.63
93 Oliver Nilsson
Linköpings GIF
804
11.26 +1.8
788
6.89 +2.0
611
12.07
749
194
668
53.31
869
14.84 +0.8
557
34.65
702
430
534
46.30
561
4:59.74
99 Rikard Throgen-Hedin
SK Bore
728
11.62 +2.4
608
6.10 +2.1
626
12.32
544
170
662
53.47
694
16.35 +0.8
827
47.91
617
400
331
32.26
563
4:59.42
113 Viktor Rydåker
Alunda SK
719
11.66 +2.4
673
6.39 +3.3
690
13.38
644
182
628
54.29
720
16.11 +0.8
564
35.04
0
x

-

DNS
114 Vincent Arousell
Hässelby SK
797
11.29 +1.8
776
6.84 +1.4
590
11.73
723
191

DNF

DNF

x

-

DNS
P19 Tiokamp 100 m
IAAF Män 100m
7/8 13:00
Heat 1
Vind: +1.8
Poäng Tot. plac.
1 Jacob Thelander
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 10.94 874 1
2 Oliver Nilsson
Linköpings GIF
03 Linköpings GIF 11.26 804 2
3 Vincent Arousell
Hässelby SK
03 Hässelby SK 11.29 797 3
4 Malte Fuchs Edberg
Bromma IF
03 Bromma IF 11.43 767 5
Heat 2
Vind: +2.4
Poäng Tot. plac.
1 Elliot Duvert
Turebergs FK
03 Turebergs FK 11.41 771 4
2 Rikard Throgen-Hedin
SK Bore
03 SK Bore 11.62 728 6
3 Viktor Rydåker
Alunda SK
03 Alunda SK 11.66 719 7
P19 Tiokamp Längd
IAAF Män Längd
7/8 13:40
Poäng
1 Jacob Thelander
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 7.36 +2.5 900
2 Oliver Nilsson
Linköpings GIF
03 Linköpings GIF 6.89 +2.0 788
3 Malte Fuchs Edberg
Bromma IF
03 Bromma IF 6.85 +3.1 778
4 Vincent Arousell
Hässelby SK
03 Hässelby SK 6.84 +1.4 776
5 Elliot Duvert
Turebergs FK
03 Turebergs FK 6.78 +2.1 762
6 Viktor Rydåker
Alunda SK
03 Alunda SK 6.39 +3.3 673
7 Rikard Throgen-Hedin
SK Bore
03 SK Bore 6.10 +2.1 608
123
29 Elliot Duvert6.78 +2.1x x
113 Viktor Rydåker3.28 +2.85.32 +2.16.39 +3.3
114 Vincent Arousell6.54 +2.16.84 +1.4
93 Oliver Nilsson6.65 +2.26.40 +1.96.89 +2.0
99 Rikard Throgen-Hedin6.05 +0.96.10 +2.1
53 Jacob Thelander7.05 +1.6x 7.36 +2.5
83 Malte Fuchs Edberg6.48 0.06.85 +3.16.22 +1.9
P19 Tiokamp Kula
IAAF Män Kula
Vikt: 6,0kg
7/8 15:30
Poäng
1 Viktor Rydåker
Alunda SK
03 Alunda SK 13.38 690
2 Rikard Throgen-Hedin
SK Bore
03 SK Bore 12.32 626
3 Jacob Thelander
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 12.26 622
4 Oliver Nilsson
Linköpings GIF
03 Linköpings GIF 12.07 611
5 Elliot Duvert
Turebergs FK
03 Turebergs FK 12.00 606
6 Malte Fuchs Edberg
Bromma IF
03 Bromma IF 11.90 600
7 Vincent Arousell
Hässelby SK
03 Hässelby SK 11.73 590
123
113 Viktor Rydåker12.2713.3813.27
83 Malte Fuchs Edberg11.1711.0411.90
93 Oliver Nilsson12.07x10.72
114 Vincent Arousell10.7511.7311.05
53 Jacob Thelander11.4612.2611.46
29 Elliot Duvert11.55x12.00
99 Rikard Throgen-Hedin12.32xx
P19 Tiokamp Höjd
IAAF Män Höjd
7/8 17:20
Poäng
1 Elliot Duvert
Turebergs FK
03 Turebergs FK 203 831
2 Jacob Thelander
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 194 749
3 Oliver Nilsson
Linköpings GIF
03 Linköpings GIF 194 749
4 Malte Fuchs Edberg
Bromma IF
03 Bromma IF 194 749
5 Vincent Arousell
Hässelby SK
03 Hässelby SK 191 723
6 Viktor Rydåker
Alunda SK
03 Alunda SK 182 644
7 Rikard Throgen-Hedin
SK Bore
03 SK Bore 170 544
161164167170173176179182185188191194197200203206
53 Jacob Thelander--------xooooxxx
29 Elliot Duvert------oooooxxoooxx-
99 Rikard Throgen-Hedinoxxoxxox-
113 Viktor Rydåker---ooooxoxxx
83 Malte Fuchs Edberg------oooooxxoxxx
93 Oliver Nilsson-----oooooxoxox-
114 Vincent Arousell--------oxooxxx
P19 Tiokamp 400 m
IAAF Män 400m
7/8 19:00
Heat 1
Poäng Tot. plac.
1 Jacob Thelander
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 51.17 761 2
2 Rikard Throgen-Hedin
SK Bore
03 SK Bore 53.47 662 5
3 Viktor Rydåker
Alunda SK
03 Alunda SK 54.29 628 6
Vincent Arousell
Hässelby SK
03 Hässelby SK DNF
Heat 2
Poäng Tot. plac.
1 Malte Fuchs Edberg
Bromma IF
03 Bromma IF 50.55 789 1
2 Elliot Duvert
Turebergs FK
03 Turebergs FK 52.46 705 3
3 Oliver Nilsson
Linköpings GIF
03 Linköpings GIF 53.31 668 4
P19 Tiokamp 110 m häck
IAAF Män 110m häck
Höjd: 99,1cm
8/8 10:20
Heat 1
Vind: +0.8
Poäng Tot. plac.
1 Malte Fuchs Edberg
Bromma IF
03 Bromma IF 14.26 941 1
2 Elliot Duvert
Turebergs FK
03 Turebergs FK 14.51 910 2
3 Jacob Thelander
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 14.57 902 3
4 Oliver Nilsson
Linköpings GIF
03 Linköpings GIF 14.84 869 4
5 Viktor Rydåker
Alunda SK
03 Alunda SK 16.11 720 5
6 Rikard Throgen-Hedin
SK Bore
03 SK Bore 16.35 694 6
Heat 2
Vind: +0.8
Poäng Tot. plac.
Vincent Arousell
Hässelby SK
03 Hässelby SK DNF
P19 Tiokamp Diskus
IAAF Män Diskus
Vikt: 1,75kg
8/8 10:50
Poäng
1 Rikard Throgen-Hedin
SK Bore
03 SK Bore 47.91 827
2 Jacob Thelander
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 42.75 721
3 Viktor Rydåker
Alunda SK
03 Alunda SK 35.04 564
4 Elliot Duvert
Turebergs FK
03 Turebergs FK 35.00 564
5 Oliver Nilsson
Linköpings GIF
03 Linköpings GIF 34.65 557
6 Malte Fuchs Edberg
Bromma IF
03 Bromma IF 33.28 529
Vincent Arousell
Hässelby SK
03 Hässelby SK x
123
53 Jacob Thelanderx39.9442.75
29 Elliot Duvert29.60x35.00
99 Rikard Throgen-Hedinx42.0647.91
83 Malte Fuchs Edbergx33.28x
93 Oliver Nilssonxx34.65
113 Viktor Rydåker35.04xx
114 Vincent Arousellxxx
P19 Tiokamp Stav
IAAF Män Stav
8/8 12:50
Poäng
1 Elliot Duvert
Turebergs FK
03 Turebergs FK 450 760
2 Malte Fuchs Edberg
Bromma IF
03 Bromma IF 430 702
3 Oliver Nilsson
Linköpings GIF
03 Linköpings GIF 430 702
4 Jacob Thelander
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 410 645
5 Rikard Throgen-Hedin
SK Bore
03 SK Bore 400 617
Viktor Rydåker
Alunda SK
03 Alunda SK x 0
310330350360370380390400410420430440450460
83 Malte Fuchs Edberg--------ooxoxxx
93 Oliver Nilsson------oooxxoxxx
53 Jacob Thelander--ooooooxxx
99 Rikard Throgen-Hedinooooxxoxoxoxxx
113 Viktor Rydåker-------xxx
29 Elliot Duvert-------oxoooxoxxx
P19 Tiokamp Spjut
IAAF Män Spjut
Vikt: 800g
8/8 15:40
Poäng
1 Jacob Thelander
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 54.78 660
2 Oliver Nilsson
Linköpings GIF
03 Linköpings GIF 46.30 534
3 Elliot Duvert
Turebergs FK
03 Turebergs FK 44.13 502
4 Malte Fuchs Edberg
Bromma IF
03 Bromma IF 42.01 471
5 Rikard Throgen-Hedin
SK Bore
03 SK Bore 32.26 331
123
83 Malte Fuchs Edberg42.0140.8541.28
99 Rikard Throgen-Hedin29.0732.26
53 Jacob Thelander54.7853.6249.67
29 Elliot Duvert44.1341.2441.67
93 Oliver Nilsson43.4940.7646.30
P19 Tiokamp 1500 m
IAAF Män 1500m
8/8 17:00
Poäng
1 Malte Fuchs Edberg
Bromma IF
03 Bromma IF 4:54.63 591
2 Elliot Duvert
Turebergs FK
03 Turebergs FK 4:55.03 589
3 Rikard Throgen-Hedin
SK Bore
03 SK Bore 4:59.42 563
4 Jacob Thelander
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 4:59.49 563
5 Oliver Nilsson
Linköpings GIF
03 Linköpings GIF 4:59.74 561
Viktor Rydåker
Alunda SK
03 Alunda SK DNS
Vincent Arousell
Hässelby SK
03 Hässelby SK DNS
P17 Tiokamp
10 av 10 grenar genomförda
Poäng Poängdiff.
1 Ludvig Jaasund
Västerås FK
04 Västerås FK 6637 0
2 Oscar Niklasson
Hanvikens SK
04 Hanvikens SK 6607 -30
3 Noel Rudberg
Linköpings GIF
04 Linköpings GIF 6556 -81
4 Benjamin Blomqvist
Örgryte IS
04 Örgryte IS 6139 -498
5 Elias Boman
Hässelby SK
04 Hässelby SK 5810 -827
6 David Axelsson
Upsala IF
04 Upsala IF 5508 -1129
7 Linus Öhman
Strands IF
04 Strands IF 5126 -1511
Linus Jonsson
Hässelby SK
04 Hässelby SK 3953 -2684 DNF
110 m häck
Höjd: 91,4cm
Diskus
Vikt: 1,5kg
StavSpjut
Vikt: 700g
300 m100 mLängdKula
Vikt: 5,0kg
Höjd1000 m
79 Ludvig Jaasund
Västerås FK
846
15.03 +1.7
583
35.95
731
440
439
39.79
773
36.76
689
11.81 0.0
591
6.02 -0.7
533
10.79
670
185
782
2:48.40
95 Oscar Niklasson
Hanvikens SK
807
15.36 0.0
697
41.61
509
360
624
52.38
668
38.58
699
11.76 0.0
677
6.41 -0.2
777
14.80
569
173
580
3:08.90
91 Noel Rudberg
Linköpings GIF
744
15.90 0.0
746
44.00
482
350
715
58.51
635
39.17
667
11.92 0.0
700
6.51 -1.5
722
13.90
569
173
576
3:09.33
15 Benjamin Blomqvist
Örgryte IS
778
15.60 +1.7
628
38.22
482
350
457
41.00
747
37.20
573
12.41 0.0
457
5.38 -1.5
659
12.86
619
179
739
2:52.54
26 Elias Boman
Hässelby SK
744
15.90 0.0
501
31.85
406
320
451
40.59
721
37.65
610
12.21 0.0
540
5.78 -0.3
591
11.75
544
170
702
2:56.18
19 David Axelsson
Upsala IF
703
16.27 +1.7
420
27.72
482
350
428
38.99
735
37.41
685
11.83 0.0
523
5.70 -0.1
569
11.38
472
161
491
3:18.92
74 Linus Öhman
Strands IF
582
17.41 +1.7
590
36.29
457
340
511
44.75
486
42.05
430
13.23 0.0
404
5.11 -0.9
581
11.58
593
176
492
3:18.77
73 Linus Jonsson
Hässelby SK
863
14.89 0.0
612
37.38
562
380
416
38.22
801
36.30
699
11.76 0.0

DNS

DNS

DNS

-
P17 Tiokamp 110 m häck
IAAF Män 110m häck
Höjd: 91,4cm
7/8 11:10
Heat 1
Vind: 0.0
Poäng Tot. plac.
1 Linus Jonsson
Hässelby SK
04 Hässelby SK 14.89 863 1
2 Oscar Niklasson
Hanvikens SK
04 Hanvikens SK 15.36 807 3
=3 Elias Boman
Hässelby SK
04 Hässelby SK 15.90 744 =5 15.90
=3 Noel Rudberg
Linköpings GIF
04 Linköpings GIF 15.90 744 =5 15.90
Heat 2
Vind: +1.7
Poäng Tot. plac.
1 Ludvig Jaasund
Västerås FK
04 Västerås FK 15.03 846 2
2 Benjamin Blomqvist
Örgryte IS
04 Örgryte IS 15.60 778 4
3 David Axelsson
Upsala IF
04 Upsala IF 16.27 703 7
4 Linus Öhman
Strands IF
04 Strands IF 17.41 582 8
P17 Tiokamp Diskus
IAAF Män Diskus
Vikt: 1,5kg
7/8 11:50
Poäng
1 Noel Rudberg
Linköpings GIF
04 Linköpings GIF 44.00 746
2 Oscar Niklasson
Hanvikens SK
04 Hanvikens SK 41.61 697
3 Benjamin Blomqvist
Örgryte IS
04 Örgryte IS 38.22 628
4 Linus Jonsson
Hässelby SK
04 Hässelby SK 37.38 612
5 Linus Öhman
Strands IF
04 Strands IF 36.29 590
6 Ludvig Jaasund
Västerås FK
04 Västerås FK 35.95 583
7 Elias Boman
Hässelby SK
04 Hässelby SK 31.85 501
8 David Axelsson
Upsala IF
04 Upsala IF 27.72 420
123
91 Noel Rudberg41.6444.00x
73 Linus Jonsson35.8137.3836.12
26 Elias Boman30.4131.8531.78
79 Ludvig Jaasund31.9532.7835.95
95 Oscar Niklasson36.07x41.61
15 Benjamin Blomqvist33.7638.22x
74 Linus Öhman36.17x36.29
19 David Axelsson26.4127.7225.18
P17 Tiokamp Stav
IAAF Män Stav
7/8 14:40
Poäng
1 Ludvig Jaasund
Västerås FK
04 Västerås FK 440 731
2 Linus Jonsson
Hässelby SK
04 Hässelby SK 380 562
3 Oscar Niklasson
Hanvikens SK
04 Hanvikens SK 360 509
4 Noel Rudberg
Linköpings GIF
04 Linköpings GIF 350 482
5 David Axelsson
Upsala IF
04 Upsala IF 350 482
6 Benjamin Blomqvist
Örgryte IS
04 Örgryte IS 350 482
7 Linus Öhman
Strands IF
04 Strands IF 340 457
8 Elias Boman
Hässelby SK
04 Hässelby SK 320 406
270280290300310320330340350360370380390400410420430440450
74 Linus Öhman---oxooxoxxx
91 Noel Rudberg------xooxxx
73 Linus Jonsson--------oooxxx
79 Ludvig Jaasund--------ooooooxoxoxxx
26 Elias Bomanoxoxooxoxxx
95 Oscar Niklasson-----oooxxx
19 David Axelsson-----oxxoxooxxx
15 Benjamin Blomqvist-----ooxxoxoxxx
P17 Tiokamp Spjut
IAAF Män Spjut
Vikt: 700g
7/8 17:50
Poäng
1 Noel Rudberg
Linköpings GIF
04 Linköpings GIF 58.51 715
2 Oscar Niklasson
Hanvikens SK
04 Hanvikens SK 52.38 624
3 Linus Öhman
Strands IF
04 Strands IF 44.75 511
4 Benjamin Blomqvist
Örgryte IS
04 Örgryte IS 41.00 457
5 Elias Boman
Hässelby SK
04 Hässelby SK 40.59 451
6 Ludvig Jaasund
Västerås FK
04 Västerås FK 39.79 439
7 David Axelsson
Upsala IF
04 Upsala IF 38.99 428
8 Linus Jonsson
Hässelby SK
04 Hässelby SK 38.22 416
123
19 David Axelsson38.2338.99
26 Elias Boman33.3140.5935.98
74 Linus Öhman44.75xx
95 Oscar Niklasson39.6952.38
15 Benjamin Blomqvist38.0941.0036.78
91 Noel Rudberg58.51
79 Ludvig Jaasund39.7936.7734.69
73 Linus Jonsson38.22
P17 Tiokamp 300 m
SFIF Kompletteringstabell Pojkar 300m
7/8 19:20
Heat 1
Poäng Tot. plac.
1 Linus Jonsson
Hässelby SK
04 Hässelby SK 36.30 801 1
2 Ludvig Jaasund
Västerås FK
04 Västerås FK 36.76 773 2
3 Benjamin Blomqvist
Örgryte IS
04 Örgryte IS 37.20 747 3
4 Oscar Niklasson
Hanvikens SK
04 Hanvikens SK 38.58 668 6
Heat 2
Poäng Tot. plac.
1 David Axelsson
Upsala IF
04 Upsala IF 37.41 735 4
2 Elias Boman
Hässelby SK
04 Hässelby SK 37.65 721 5
3 Noel Rudberg
Linköpings GIF
04 Linköpings GIF 39.17 635 7
4 Linus Öhman
Strands IF
04 Strands IF 42.05 486 8
P17 Tiokamp 100 m
IAAF Män 100m
8/8 09:00
Heat 1
Vind: 0.0
Poäng Tot. plac.
1 Oscar Niklasson
Hanvikens SK
04 Hanvikens SK 11.76 699 =1 11.76
2 Linus Jonsson
Hässelby SK
04 Hässelby SK 11.76 699 =1 11.76
3 David Axelsson
Upsala IF
04 Upsala IF 11.83 685 4
4 Noel Rudberg
Linköpings GIF
04 Linköpings GIF 11.92 667 5
Heat 2
Vind: 0.0
Poäng Tot. plac.
1 Ludvig Jaasund
Västerås FK
04 Västerås FK 11.81 689 3
2 Elias Boman
Hässelby SK
04 Hässelby SK 12.21 610 6
3 Benjamin Blomqvist
Örgryte IS
04 Örgryte IS 12.41 573 7
4 Linus Öhman
Strands IF
04 Strands IF 13.23 430 8
P17 Tiokamp Längd
IAAF Män Längd
8/8 09:50
Poäng
1 Noel Rudberg
Linköpings GIF
04 Linköpings GIF 6.51 -1.5 700
2 Oscar Niklasson
Hanvikens SK
04 Hanvikens SK 6.41 -0.2 677
3 Ludvig Jaasund
Västerås FK
04 Västerås FK 6.02 -0.7 591
4 Elias Boman
Hässelby SK
04 Hässelby SK 5.78 -0.3 540
5 David Axelsson
Upsala IF
04 Upsala IF 5.70 -0.1 523
6 Benjamin Blomqvist
Örgryte IS
04 Örgryte IS 5.38 -1.5 457
7 Linus Öhman
Strands IF
04 Strands IF 5.11 -0.9 404
Linus Jonsson
Hässelby SK
04 Hässelby SK DNS
123
26 Elias Boman5.76 -1.55.78 -0.3x
74 Linus Öhman5.11 -0.9 5.09 -1.0
15 Benjamin Blomqvist5.38 -1.55.35 -0.1x
19 David Axelssonx 5.70 -0.15.59 -1.1
95 Oscar Niklasson6.32 -0.66.41 -0.2
73 Linus JonssonDNS
79 Ludvig Jaasund6.02 -0.76.00 -0.95.96 -2.2
91 Noel Rudberg6.00 -0.36.46 -0.76.51 -1.5
P17 Tiokamp Kula
IAAF Män Kula
Vikt: 5,0kg
8/8 11:20
Poäng
1 Oscar Niklasson
Hanvikens SK
04 Hanvikens SK 14.80 777
2 Noel Rudberg
Linköpings GIF
04 Linköpings GIF 13.90 722
3 Benjamin Blomqvist
Örgryte IS
04 Örgryte IS 12.86 659
4 Elias Boman
Hässelby SK
04 Hässelby SK 11.75 591
5 Linus Öhman
Strands IF
04 Strands IF 11.58 581
6 David Axelsson
Upsala IF
04 Upsala IF 11.38 569
7 Ludvig Jaasund
Västerås FK
04 Västerås FK 10.79 533
Linus Jonsson
Hässelby SK
04 Hässelby SK DNS
123
19 David Axelsson10.3111.38x
15 Benjamin Blomqvist12.8612.66x
95 Oscar Niklasson14.3014.80x
74 Linus Öhman11.58x10.61
26 Elias Boman11.7511.6011.74
79 Ludvig Jaasund10.7910.7110.26
73 Linus JonssonDNS
91 Noel Rudberg13.9013.46x
P17 Tiokamp Höjd
IAAF Män Höjd
8/8 13:10
Poäng
1 Ludvig Jaasund
Västerås FK
04 Västerås FK 185 670
2 Benjamin Blomqvist
Örgryte IS
04 Örgryte IS 179 619
3 Linus Öhman
Strands IF
04 Strands IF 176 593
4 Noel Rudberg
Linköpings GIF
04 Linköpings GIF 173 569
5 Oscar Niklasson
Hanvikens SK
04 Hanvikens SK 173 569
6 Elias Boman
Hässelby SK
04 Hässelby SK 170 544
7 David Axelsson
Upsala IF
04 Upsala IF 161 472
Linus Jonsson
Hässelby SK
04 Hässelby SK DNS
152155158161164167170173176179182185188
19 David Axelssonooxoxxx
26 Elias Boman---xooxooxxx
15 Benjamin Blomqvist------oooxoxxx
74 Linus Öhman---ooxoxxx
79 Ludvig Jaasund-------ooxxoxxx
91 Noel Rudberg---oooxxx
95 Oscar Niklassonoooxxoxxx
P17 Tiokamp 1000 m
IAAF Män 1000m
8/8 15:50
Poäng
1 Ludvig Jaasund
Västerås FK
04 Västerås FK 2:48.40 782
2 Benjamin Blomqvist
Örgryte IS
04 Örgryte IS 2:52.54 739
3 Elias Boman
Hässelby SK
04 Hässelby SK 2:56.18 702
4 Oscar Niklasson
Hanvikens SK
04 Hanvikens SK 3:08.90 580
5 Noel Rudberg
Linköpings GIF
04 Linköpings GIF 3:09.33 576
6 Linus Öhman
Strands IF
04 Strands IF 3:18.77 492
7 David Axelsson
Upsala IF
04 Upsala IF 3:18.92 491
P16 Tiokamp
10 av 10 grenar genomförda
Poäng Poängdiff.
1 Victor Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK 6586 0
2 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 6563 -23
3 Lucas Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK 6408 -178
4 Erik Larripa Taxell
Hässelby SK
05 Hässelby SK 5975 -611
5 Mikola Ahlgren
Västerås FK
05 Västerås FK 5536 -1050
6 Leo Ericson
Upsala IF
05 Upsala IF 5076 -1510
7 Ludvig Palmkvist
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 4667 -1919
8 Edvin Håkansson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 4519 -2067
9 Oscar Idehall
IK Ymer
05 IK Ymer 4416 -2170
10 Rafael Vikic
Visby IF Gute
05 Visby IF Gute 3834 -2752
110 m häck
Höjd: 91,4cm
Diskus
Vikt: 1,5kg
StavSpjut
Vikt: 700g
300 m100 mLängdKula
Vikt: 5,0kg
Höjd1000 m
111 Victor Törnström
Danderyds SK
773
15.65 0.0
500
31.82
645
410
480
42.60
851
35.49
799
11.28 0.0
646
6.27 0.0
606
11.99
569
173
717
2:54.67
67 Leo Göransson
Klippans FK
742
15.92 0.0
676
40.54
590
390
619
52.04
703
37.96
703
11.74 0.0
644
6.26 -0.3
606
11.99
569
173
711
2:55.30
78 Lucas Törnström
Danderyds SK
749
15.86 0.0
571
35.38
482
350
458
41.12
859
35.37
784
11.35 0.0
639
6.24 -0.3
570
11.40
569
173
727
2:53.72
36 Erik Larripa Taxell
Hässelby SK
820
15.25 0.0
600
36.83
509
360
518
45.22
675
38.45
629
12.11 0.0
510
5.64 -0.6
618
12.19
593
176
503
3:17.52
87 Mikola Ahlgren
Västerås FK
676
16.51 0.0
461
29.85
381
310
330
32.15
655
38.80
635
12.08 0.0
624
6.17 -0.3
581
11.58
544
170
649
3:01.53
66 Leo Ericson
Upsala IF
634
16.91 0.0
417
27.57
357
300
467
41.73
596
39.88
591
12.31 0.0
439
5.29 -1.6
454
9.48
520
167
601
3:06.60
80 Ludvig Palmkvist
IFK Halmstad
594
17.29 0.0
263
19.50
381
310
221
24.35
665
38.63
624
12.14 0.0
483
5.51 -0.8
386
8.34
449
158
601
3:06.56
24 Edvin Håkansson
IFK Halmstad
484
18.43 0.0
422
27.82
242
250
248
26.36
631
39.24
531
12.64 0.0
455
5.37 -1.3
392
8.43
472
161
642
3:02.31
94 Oscar Idehall
IK Ymer
594
17.29 0.0
437
28.60
309
280
245
26.14
524
41.28
543
12.57 0.0
380
4.99 -0.6
448
9.38
472
161
464
3:22.06
97 Rafael Vikic
Visby IF Gute
431
19.02 0.0
452
29.38
199
230

x
565
40.47
624
12.14 0.0
394
5.06 -1.4
448
9.38
257
131
464
3:22.16
P16 Tiokamp 110 m häck
IAAF Män 110m häck
Höjd: 91,4cm
7/8 11:10
Heat 1
Vind: 0.0
Poäng Tot. plac.
1 Erik Larripa Taxell
Hässelby SK
05 Hässelby SK 15.25 820 1
2 Victor Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK 15.65 773 2
3 Lucas Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK 15.86 749 3
4 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 15.92 742 4
5 Mikola Ahlgren
Västerås FK
05 Västerås FK 16.51 676 5
Heat 2
Vind: 0.0
Poäng Tot. plac.
1 Leo Ericson
Upsala IF
05 Upsala IF 16.91 634 6
2 Ludvig Palmkvist
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 17.29 594 =7 17.29
2 Oscar Idehall
IK Ymer
05 IK Ymer 17.29 594 =7 17.29
4 Edvin Håkansson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 18.43 484 9
5 Rafael Vikic
Visby IF Gute
05 Visby IF Gute 19.02 431 10
P16 Tiokamp Diskus
IAAF Män Diskus
Vikt: 1,5kg
7/8 11:50
Poäng
1 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 40.54 676
2 Erik Larripa Taxell
Hässelby SK
05 Hässelby SK 36.83 600
3 Lucas Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK 35.38 571
4 Victor Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK 31.82 500
5 Mikola Ahlgren
Västerås FK
05 Västerås FK 29.85 461
6 Rafael Vikic
Visby IF Gute
05 Visby IF Gute 29.38 452
7 Oscar Idehall
IK Ymer
05 IK Ymer 28.60 437
8 Edvin Håkansson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 27.82 422
9 Leo Ericson
Upsala IF
05 Upsala IF 27.57 417
10 Ludvig Palmkvist
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 19.50 263
123
78 Lucas Törnström33.7535.3832.42
67 Leo Göranssonx36.8240.54
97 Rafael Vikic25.1629.3829.08
111 Victor Törnström31.48x31.82
36 Erik Larripa Taxell35.7736.83x
24 Edvin Håkansson27.82x23.02
80 Ludvig Palmkvist19.4819.5019.11
87 Mikola Ahlgren25.76x29.85
66 Leo Ericson22.7123.5427.57
94 Oscar Idehall28.2128.6027.48
P16 Tiokamp Stav
IAAF Män Stav
7/8 14:40
Poäng
1 Victor Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK 410 645
2 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 390 590
3 Erik Larripa Taxell
Hässelby SK
05 Hässelby SK 360 509
4 Lucas Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK 350 482
=5 Ludvig Palmkvist
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 310 381
=5 Mikola Ahlgren
Västerås FK
05 Västerås FK 310 381
7 Leo Ericson
Upsala IF
05 Upsala IF 300 357
8 Oscar Idehall
IK Ymer
05 IK Ymer 280 309
9 Edvin Håkansson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 250 242
10 Rafael Vikic
Visby IF Gute
05 Visby IF Gute 230 199
200210220230240250260270280290300310320330340350360370380390400410420
36 Erik Larripa Taxell--------------xooxxx
87 Mikola Ahlgren---------xoooxxx
78 Lucas Törnström-------------oooxxx
111 Victor Törnström---------------oooooxxoxxx
97 Rafael Vikic---xoxxx
80 Ludvig Palmkvist---------oxooxxx
94 Oscar Idehall-----oooxxx
67 Leo Göransson----------ooooooxooxxx
24 Edvin Håkanssonooxooooxxx
66 Leo Ericson---ooxooooxxx
P16 Tiokamp Spjut
IAAF Män Spjut
Vikt: 700g
7/8 17:50
Poäng
1 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 52.04 619
2 Erik Larripa Taxell
Hässelby SK
05 Hässelby SK 45.22 518
3 Victor Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK 42.60 480
4 Leo Ericson
Upsala IF
05 Upsala IF 41.73 467
5 Lucas Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK 41.12 458
6 Mikola Ahlgren
Västerås FK
05 Västerås FK 32.15 330
7 Edvin Håkansson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 26.36 248
8 Oscar Idehall
IK Ymer
05 IK Ymer 26.14 245
9 Ludvig Palmkvist
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 24.35 221
Rafael Vikic
Visby IF Gute
05 Visby IF Gute x
123
66 Leo Ericson39.2538.5241.73
36 Erik Larripa Taxell45.22x44.39
97 Rafael Vikicxxx
78 Lucas Törnström32.6841.1236.85
67 Leo Göransson47.7248.8752.04
111 Victor Törnströmx42.6038.05
94 Oscar Idehallx26.14x
80 Ludvig Palmkvist24.3520.3623.12
24 Edvin Håkansson25.2326.3625.45
87 Mikola Ahlgrenx30.4032.15
P16 Tiokamp 300 m
SFIF Kompletteringstabell Pojkar 300m
7/8 19:20
Heat 1
Poäng Tot. plac.
1 Lucas Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK 35.37 859 1
2 Victor Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK 35.49 851 2
3 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 37.96 703 3
4 Erik Larripa Taxell
Hässelby SK
05 Hässelby SK 38.45 675 4
5 Mikola Ahlgren
Västerås FK
05 Västerås FK 38.80 655 6
Heat 2
Poäng Tot. plac.
1 Ludvig Palmkvist
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 38.63 665 5
2 Edvin Håkansson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 39.24 631 7
3 Leo Ericson
Upsala IF
05 Upsala IF 39.88 596 8
4 Rafael Vikic
Visby IF Gute
05 Visby IF Gute 40.47 565 9
5 Oscar Idehall
IK Ymer
05 IK Ymer 41.28 524 10
P16 Tiokamp 100 m
IAAF Män 100m
8/8 09:00
Heat 1
Vind: 0.0
Poäng Tot. plac.
1 Victor Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK 11.28 799 1
2 Lucas Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK 11.35 784 2
3 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 11.74 703 3
4 Mikola Ahlgren
Västerås FK
05 Västerås FK 12.08 635 4
5 Erik Larripa Taxell
Hässelby SK
05 Hässelby SK 12.11 629 5
Heat 2
Vind: 0.0
Poäng Tot. plac.
1 Rafael Vikic
Visby IF Gute
05 Visby IF Gute 12.14 624 =6 12.14
2 Ludvig Palmkvist
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 12.14 624 =6 12.14
3 Leo Ericson
Upsala IF
05 Upsala IF 12.31 591 8
4 Oscar Idehall
IK Ymer
05 IK Ymer 12.57 543 9
5 Edvin Håkansson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 12.64 531 10
P16 Tiokamp Längd
IAAF Män Längd
8/8 09:50
Poäng
1 Victor Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK 6.27 0.0 646
2 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 6.26 -0.3 644
3 Lucas Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK 6.24 -0.3 639
4 Mikola Ahlgren
Västerås FK
05 Västerås FK 6.17 -0.3 624
5 Erik Larripa Taxell
Hässelby SK
05 Hässelby SK 5.64 -0.6 510
6 Ludvig Palmkvist
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 5.51 -0.8 483
7 Edvin Håkansson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 5.37 -1.3 455
8 Leo Ericson
Upsala IF
05 Upsala IF 5.29 -1.6 439
9 Rafael Vikic
Visby IF Gute
05 Visby IF Gute 5.06 -1.4 394
10 Oscar Idehall
IK Ymer
05 IK Ymer 4.99 -0.6 380
123
36 Erik Larripa Taxell5.64 -0.64.76 -0.25.60 -0.6
94 Oscar Idehall4.95 -0.84.84 -0.24.99 -0.6
111 Victor Törnström5.93 -0.96.27 0.06.01 -1.0
97 Rafael Vikic4.57 -1.3 5.06 -1.4
66 Leo Ericson5.28 0.0x 5.29 -1.6
80 Ludvig Palmkvistx 5.51 -0.85.12 -1.8
87 Mikola Ahlgren5.64 -2.16.17 -0.35.90 -0.6
24 Edvin Håkansson5.37 -1.34.71 -0.15.25 -0.9
67 Leo Göransson5.82 -1.05.88 -1.16.26 -0.3
78 Lucas Törnström5.39 -1.06.06 -1.16.24 -0.3
P16 Tiokamp Kula
IAAF Män Kula
Vikt: 5,0kg
8/8 11:20
Poäng
1 Erik Larripa Taxell
Hässelby SK
05 Hässelby SK 12.19 618
2 Victor Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK 11.99 606
3 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 11.99 606
4 Mikola Ahlgren
Västerås FK
05 Västerås FK 11.58 581
5 Lucas Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK 11.40 570
6 Leo Ericson
Upsala IF
05 Upsala IF 9.48 454
7 Rafael Vikic
Visby IF Gute
05 Visby IF Gute 9.38 448
8 Oscar Idehall
IK Ymer
05 IK Ymer 9.38 448
9 Edvin Håkansson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 8.43 392
10 Ludvig Palmkvist
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 8.34 386
123
94 Oscar Idehall9.388.968.98
80 Ludvig Palmkvist8.068.347.87
67 Leo Göransson11.8111.6111.99
78 Lucas Törnström10.8611.4010.92
97 Rafael Vikic9.06x9.38
24 Edvin Håkanssonxx8.43
111 Victor Törnström11.9911.86x
87 Mikola Ahlgren11.58xx
36 Erik Larripa Taxell11.48x12.19
66 Leo Ericson8.829.259.48
P16 Tiokamp Höjd
IAAF Män Höjd
8/8 13:10
Poäng
1 Erik Larripa Taxell
Hässelby SK
05 Hässelby SK 176 593
2 Lucas Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK 173 569
=3 Victor Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK 173 569
=3 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 173 569
5 Mikola Ahlgren
Västerås FK
05 Västerås FK 170 544
6 Leo Ericson
Upsala IF
05 Upsala IF 167 520
7 Edvin Håkansson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 161 472
8 Oscar Idehall
IK Ymer
05 IK Ymer 161 472
9 Ludvig Palmkvist
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 158 449
10 Rafael Vikic
Visby IF Gute
05 Visby IF Gute 131 257
131146152155158161164167170173176179
66 Leo Ericson----ooxxooxxx
78 Lucas Törnström-----oooxo
24 Edvin Håkansson--ooxoxxx
87 Mikola Ahlgren----ooxoxxoxxx
97 Rafael Vikicxo
36 Erik Larripa Taxell------ooxoxox
67 Leo Göransson--xooooxoxoxxx
80 Ludvig Palmkvist-oooxoxxx
111 Victor Törnström-----oxxooxox
94 Oscar Idehall--ooxoxoxxx
P16 Tiokamp 1000 m
IAAF Män 1000m
8/8 15:50
Poäng
1 Lucas Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK 2:53.72 727
2 Victor Törnström
Danderyds SK
05 Danderyds SK 2:54.67 717
3 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 2:55.30 711
4 Mikola Ahlgren
Västerås FK
05 Västerås FK 3:01.53 649
5 Edvin Håkansson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 3:02.31 642
6 Ludvig Palmkvist
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 3:06.56 601
7 Leo Ericson
Upsala IF
05 Upsala IF 3:06.60 601
8 Erik Larripa Taxell
Hässelby SK
05 Hässelby SK 3:17.52 503
9 Oscar Idehall
IK Ymer
05 IK Ymer 3:22.06 464
10 Rafael Vikic
Visby IF Gute
05 Visby IF Gute 3:22.16 464
P15 Åttakamp
8 av 8 grenar genomförda
Poäng Poängdiff.
1 Elias Kapell
Hammarby IF
06 Hammarby IF 4775 0
2 Oliver Ericsson
Spårvägens FK
06 Spårvägens FK 4741 -34
3 Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
06 KA2 IF 4719 -56
4 Gustav Källström
Turebergs FK
06 Turebergs FK 4367 -408
5 Jonathan Edberg
Turebergs FK
06 Turebergs FK 4196 -579
6 Kristoffer Eneman
IFK Göteborg
06 IFK Göteborg 4005 -770
7 Edvin Tögenmark
Upsala IF
06 Upsala IF 3989 -786
8 Isak Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 3981 -794
9 Hampus Hillding
KFUM Örebro
06 KFUM Örebro 3909 -866
10 Joel Härensjö
Kalmar SK
06 Kalmar SK 3804 -971
11 Alfred Berglind
Hammarby IF
06 Hammarby IF 3790 -985
12 Viggo Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 3738 -1037
13 Albin Freiholtz
Trollhättan FIK
06 Trollhättan FIK 3568 -1207
14 Ebbe Dahlenborg
Varbergs GIF
06 Varbergs GIF 3564 -1211
15 Aron Gullberg
Hammarby IF
06 Hammarby IF 3347 -1428
16 Jack Forsberg
Västerås FK
06 Västerås FK 2989 -1786
17 Gustav Ågårdh
IFK Lund
06 IFK Lund 2409 -2366 löpt innanför egen bana
80 m häck
Höjd: 84,0cm
Diskus
Vikt: 1,0kg
StavSpjut
Vikt: 600g
LängdKula
Vikt: 4,0kg
Höjd800 m
27 Elias Kapell
Hammarby IF
774
11.58 +1.3
672
40.36
431
330
470
41.95
563
5.89 -1.8
697
13.48
496
164
672
2:16.92
92 Oliver Ericsson
Spårvägens FK
798
11.43 +1.3
607
37.15
482
350
497
43.80
613
6.12 -2.0
606
12.00
619
179
519
2:29.21
1 Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
850
11.12 +1.1
800
46.61
0
x
661
54.88
550
5.83 -1.0
698
13.50
426
155
734
2:12.30
42 Gustav Källström
Turebergs FK
765
11.63 +1.3
555
34.56
406
320
298
29.89
537
5.77 -0.6
559
11.22
619
179
628
2:20.31
57 Jonathan Edberg
Turebergs FK
761
11.66 +1.3
548
34.20
333
290
314
31.07
492
5.55 -1.4
549
11.05
670
185
529
2:28.42
63 Kristoffer Eneman
IFK Göteborg
673
12.22 +1.3
448
29.15
406
320
400
37.06
453
5.36 0.0
449
9.39
472
161
704
2:14.47
25 Edvin Tögenmark
Upsala IF
650
12.37 +1.5
449
29.19
381
310
280
28.65
479
5.49 0.0
516
10.50
496
164
738
2:11.96
50 Isak Bergström
IFK Växjö
713
11.96 +1.3
503
31.96
482
350
322
31.65
437
5.28 -1.1
445
9.32
472
161
607
2:21.97
44 Hampus Hillding
KFUM Örebro
584
12.82 +1.1
342
23.70
590
390
254
26.75
525
5.71 -1.5
461
9.59
449
158
704
2:14.50
54 Joel Härensjö
Kalmar SK
727
11.87 +1.5
478
30.70
264
260
344
33.20
498
5.58 -1.8
565
11.32
496
164
432
2:37.04
3 Alfred Berglind
Hammarby IF
653
12.35 +1.5
583
35.95
431
330
314
31.05
407
5.13 -1.4
507
10.35
404
152
491
2:31.63
112 Viggo Bergström
IFK Växjö
569
12.93 +1.5
463
29.95
509
360
384
35.97
333
4.74 0.0
478
9.88
381
149
621
2:20.83
2 Albin Freiholtz
Trollhättan FIK
615
12.61 +1.5
331
23.10
286
270
223
24.52
415
5.17 0.0
480
9.91
472
161
746
2:11.41
23 Ebbe Dahlenborg
Varbergs GIF
571
12.91 +1.1
414
27.42
264
260
350
33.61
386
5.02 -1.0
540
10.91
544
170
495
2:31.28
12 Aron Gullberg
Hammarby IF
607
12.66 +1.5

x
482
350
315
31.13
348
4.82 -1.0
546
11.01
360
146
689
2:15.61
51 Jack Forsberg
Västerås FK
350
14.66 +1.1
261
19.43
286
270
259
27.12
343
4.79 -0.9
468
9.70
381
149
641
2:19.32
43 Gustav Ågårdh
IFK Lund
511
13.35 +1.1
416
27.53
264
260
296
29.80
191
3.91 -2.0
434
9.14
297
137

DQ
P15 Åttakamp 80 m häck
SFIF Kompletteringstabell Pojkar 80m häck
Höjd: 84,0cm
7/8 10:00
Heat 1
Vind: +1.3
Poäng Tot. plac.
1 Oliver Ericsson
Spårvägens FK
06 Spårvägens FK 11.43 798 2
2 Elias Kapell
Hammarby IF
06 Hammarby IF 11.58 774 3
3 Gustav Källström
Turebergs FK
06 Turebergs FK 11.63 765 4
4 Jonathan Edberg
Turebergs FK
06 Turebergs FK 11.66 761 5
5 Isak Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 11.96 713 7
6 Kristoffer Eneman
IFK Göteborg
06 IFK Göteborg 12.22 673 8
Heat 2
Vind: +1.5
Poäng Tot. plac.
1 Joel Härensjö
Kalmar SK
06 Kalmar SK 11.87 727 6
2 Alfred Berglind
Hammarby IF
06 Hammarby IF 12.35 653 9
3 Edvin Tögenmark
Upsala IF
06 Upsala IF 12.37 650 10
4 Albin Freiholtz
Trollhättan FIK
06 Trollhättan FIK 12.61 615 11
5 Aron Gullberg
Hammarby IF
06 Hammarby IF 12.66 607 12
6 Viggo Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 12.93 569 15
Heat 3
Vind: +1.1
Poäng Tot. plac.
1 Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
06 KA2 IF 11.12 850 1
2 Hampus Hillding
KFUM Örebro
06 KFUM Örebro 12.82 584 13
3 Ebbe Dahlenborg
Varbergs GIF
06 Varbergs GIF 12.91 571 14
4 Gustav Ågårdh
IFK Lund
06 IFK Lund 13.35 511 16
5 Jack Forsberg
Västerås FK
06 Västerås FK 14.66 350 17
P15 Åttakamp Diskus
IAAF Män Diskus
Vikt: 1,0kg
7/8 10:40
Poäng
1 Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
06 KA2 IF 46.61 800
2 Elias Kapell
Hammarby IF
06 Hammarby IF 40.36 672
3 Oliver Ericsson
Spårvägens FK
06 Spårvägens FK 37.15 607
4 Alfred Berglind
Hammarby IF
06 Hammarby IF 35.95 583
5 Gustav Källström
Turebergs FK
06 Turebergs FK 34.56 555
6 Jonathan Edberg
Turebergs FK
06 Turebergs FK 34.20 548
7 Isak Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 31.96 503
8 Joel Härensjö
Kalmar SK
06 Kalmar SK 30.70 478
9 Viggo Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 29.95 463
10 Edvin Tögenmark
Upsala IF
06 Upsala IF 29.19 449
11 Kristoffer Eneman
IFK Göteborg
06 IFK Göteborg 29.15 448
12 Gustav Ågårdh
IFK Lund
06 IFK Lund 27.53 416
13 Ebbe Dahlenborg
Varbergs GIF
06 Varbergs GIF 27.42 414
14 Hampus Hillding
KFUM Örebro
06 KFUM Örebro 23.70 342
15 Albin Freiholtz
Trollhättan FIK
06 Trollhättan FIK 23.10 331
16 Jack Forsberg
Västerås FK
06 Västerås FK 19.43 261
Aron Gullberg
Hammarby IF
06 Hammarby IF x
123
25 Edvin Tögenmark29.1529.19x
3 Alfred Berglind25.73x35.95
50 Isak Bergström30.0928.3831.96
27 Elias Kapell37.32x40.36
43 Gustav Ågårdhxx27.53
23 Ebbe Dahlenborg27.4225.2926.06
51 Jack Forsbergx19.43x
112 Viggo Bergström28.6829.95x
12 Aron Gullbergxxx
63 Kristoffer Eneman25.6729.1523.95
44 Hampus Hillding18.9923.7019.99
57 Jonathan Edberg33.6934.2033.63
54 Joel Härensjö26.9230.7024.31
92 Oliver Ericsson30.50x37.15
1 Akilles Teglbjaergx46.61x
2 Albin Freiholtz23.10x17.95
42 Gustav Källström30.4034.5632.37
P15 Åttakamp Stav
IAAF Män Stav
7/8 12:00
Poäng
1 Hampus Hillding
KFUM Örebro
06 KFUM Örebro 390 590
2 Viggo Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 360 509
3 Isak Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 350 482
4 Oliver Ericsson
Spårvägens FK
06 Spårvägens FK 350 482
5 Aron Gullberg
Hammarby IF
06 Hammarby IF 350 482
6 Elias Kapell
Hammarby IF
06 Hammarby IF 330 431
7 Alfred Berglind
Hammarby IF
06 Hammarby IF 330 431
8 Kristoffer Eneman
IFK Göteborg
06 IFK Göteborg 320 406
9 Gustav Källström
Turebergs FK
06 Turebergs FK 320 406
10 Edvin Tögenmark
Upsala IF
06 Upsala IF 310 381
11 Jonathan Edberg
Turebergs FK
06 Turebergs FK 290 333
12 Jack Forsberg
Västerås FK
06 Västerås FK 270 286
13 Albin Freiholtz
Trollhättan FIK
06 Trollhättan FIK 270 286
14 Joel Härensjö
Kalmar SK
06 Kalmar SK 260 264
=15 Gustav Ågårdh
IFK Lund
06 IFK Lund 260 264
=15 Ebbe Dahlenborg
Varbergs GIF
06 Varbergs GIF 260 264
Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
06 KA2 IF x 0
220230240250260270280290300310320330340350360370380390400
63 Kristoffer Eneman---ooxoxooooxxx
25 Edvin Tögenmark---oxoooxoxxoxxx
54 Joel Härensjöoooooxxx
43 Gustav Ågårdh-oooxoxxx
27 Elias Kapell-------oooxooxxx
92 Oliver Ericsson----oxooooxooxxoxxx
42 Gustav Källström---ooxooooxxooxxx
112 Viggo Bergström-----------oxxooxxoxxx
57 Jonathan Edberg--xooxooxoxxx
3 Alfred Berglind------oxoxooxxooxxx
1 Akilles Teglbjaerg--------xxx
50 Isak Bergström---------ooxoxoxoxxx
44 Hampus Hillding---------ooxxoxoxxoxooxoxxx
12 Aron Gullberg----------xxooxxoxxoxxx
51 Jack Forsberg----xxooxxx
2 Albin Freiholtz-xooooxxox
23 Ebbe Dahlenborg---oxoxxx
P15 Åttakamp Spjut
IAAF Män Spjut
Vikt: 600g
7/8 15:50
Poäng
1 Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
06 KA2 IF 54.88 661
2 Oliver Ericsson
Spårvägens FK
06 Spårvägens FK 43.80 497
3 Elias Kapell
Hammarby IF
06 Hammarby IF 41.95 470
4 Kristoffer Eneman
IFK Göteborg
06 IFK Göteborg 37.06 400
5 Viggo Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 35.97 384
6 Ebbe Dahlenborg
Varbergs GIF
06 Varbergs GIF 33.61 350
7 Joel Härensjö
Kalmar SK
06 Kalmar SK 33.20 344
8 Isak Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 31.65 322
9 Aron Gullberg
Hammarby IF
06 Hammarby IF 31.13 315
10 Jonathan Edberg
Turebergs FK
06 Turebergs FK 31.07 314
11 Alfred Berglind
Hammarby IF
06 Hammarby IF 31.05 314
12 Gustav Källström
Turebergs FK
06 Turebergs FK 29.89 298
13 Gustav Ågårdh
IFK Lund
06 IFK Lund 29.80 296
14 Edvin Tögenmark
Upsala IF
06 Upsala IF 28.65 280
15 Jack Forsberg
Västerås FK
06 Västerås FK 27.12 259
16 Hampus Hillding
KFUM Örebro
06 KFUM Örebro 26.75 254
17 Albin Freiholtz
Trollhättan FIK
06 Trollhättan FIK 24.52 223
123
112 Viggo Bergström34.9635.9735.11
23 Ebbe Dahlenborg31.3233.6131.95
50 Isak Bergström26.7131.6527.59
44 Hampus Hillding26.7525.50
2 Albin Freiholtz24.5224.13
43 Gustav Ågårdh29.8029.2727.90
54 Joel Härensjö30.6033.2030.88
25 Edvin Tögenmark28.5428.65
63 Kristoffer Eneman37.0633.1032.75
27 Elias Kapell37.7540.0341.95
51 Jack Forsberg27.1224.95
42 Gustav Källström29.1929.8929.19
1 Akilles Teglbjaerg45.2646.2454.88
92 Oliver Ericsson38.3037.9143.80
57 Jonathan Edberg31.0728.1830.75
3 Alfred Berglind23.9630.2831.05
12 Aron Gullberg30.8231.13
P15 Åttakamp Längd
IAAF Män Längd
8/8 11:00
Poäng
1 Oliver Ericsson
Spårvägens FK
06 Spårvägens FK 6.12 -2.0 613
2 Elias Kapell
Hammarby IF
06 Hammarby IF 5.89 -1.8 563
3 Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
06 KA2 IF 5.83 -1.0 550
4 Gustav Källström
Turebergs FK
06 Turebergs FK 5.77 -0.6 537
5 Hampus Hillding
KFUM Örebro
06 KFUM Örebro 5.71 -1.5 525
6 Joel Härensjö
Kalmar SK
06 Kalmar SK 5.58 -1.8 498
7 Jonathan Edberg
Turebergs FK
06 Turebergs FK 5.55 -1.4 492
8 Edvin Tögenmark
Upsala IF
06 Upsala IF 5.49 0.0 479
9 Kristoffer Eneman
IFK Göteborg
06 IFK Göteborg 5.36 0.0 453
10 Isak Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 5.28 -1.1 437
11 Albin Freiholtz
Trollhättan FIK
06 Trollhättan FIK 5.17 0.0 415
12 Alfred Berglind
Hammarby IF
06 Hammarby IF 5.13 -1.4 407
13 Ebbe Dahlenborg
Varbergs GIF
06 Varbergs GIF 5.02 -1.0 386
14 Aron Gullberg
Hammarby IF
06 Hammarby IF 4.82 -1.0 348
15 Jack Forsberg
Västerås FK
06 Västerås FK 4.79 -0.9 343
16 Viggo Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 4.74 0.0 333
17 Gustav Ågårdh
IFK Lund
06 IFK Lund 3.91 -2.0 191
123
2 Albin Freiholtz5.15 -1.15.17 0.05.03 -2.0
25 Edvin Tögenmarkx 5.49 0.03.62 -1.9
112 Viggo Bergström4.63 -1.94.74 0.04.72 -1.8
44 Hampus Hillding5.15 +0.15.20 -0.15.71 -1.5
27 Elias Kapell5.57 -0.45.63 -1.25.89 -1.8
12 Aron Gullberg4.72 -2.14.82 -1.04.70 -1.3
50 Isak Bergströmx 5.20 -2.15.28 -1.1
42 Gustav Källström5.77 -0.6x 4.84 -1.7
23 Ebbe Dahlenborgx 5.02 -1.0x
63 Kristoffer Eneman5.36 0.05.17 -0.9x
1 Akilles Teglbjaerg5.53 +1.05.83 -1.0x
51 Jack Forsberg4.79 -0.94.71 0.0x
43 Gustav Ågårdhx 3.91 -2.0x
54 Joel Härensjö5.27 -1.35.52 -0.65.58 -1.8
3 Alfred Berglind5.13 -1.44.76 -0.6x
92 Oliver Ericsson5.66 -2.16.12 -2.05.93 -0.5
57 Jonathan Edberg5.45 -1.35.52 -0.55.55 -1.4
P15 Åttakamp Kula
IAAF Män Kula
Vikt: 4,0kg
8/8 12:50
Poäng
1 Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
06 KA2 IF 13.50 698
2 Elias Kapell
Hammarby IF
06 Hammarby IF 13.48 697
3 Oliver Ericsson
Spårvägens FK
06 Spårvägens FK 12.00 606
4 Joel Härensjö
Kalmar SK
06 Kalmar SK 11.32 565
5 Gustav Källström
Turebergs FK
06 Turebergs FK 11.22 559
6 Jonathan Edberg
Turebergs FK
06 Turebergs FK 11.05 549
7 Aron Gullberg
Hammarby IF
06 Hammarby IF 11.01 546
8 Ebbe Dahlenborg
Varbergs GIF
06 Varbergs GIF 10.91 540
9 Edvin Tögenmark
Upsala IF
06 Upsala IF 10.50 516
10 Alfred Berglind
Hammarby IF
06 Hammarby IF 10.35 507
11 Albin Freiholtz
Trollhättan FIK
06 Trollhättan FIK 9.91 480
12 Viggo Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 9.88 478
13 Jack Forsberg
Västerås FK
06 Västerås FK 9.70 468
14 Hampus Hillding
KFUM Örebro
06 KFUM Örebro 9.59 461
15 Kristoffer Eneman
IFK Göteborg
06 IFK Göteborg 9.39 449
16 Isak Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 9.32 445
17 Gustav Ågårdh
IFK Lund
06 IFK Lund 9.14 434
123
3 Alfred Berglind10.0010.35x
57 Jonathan Edberg11.0510.4910.99
1 Akilles Teglbjaerg12.5312.8013.50
27 Elias Kapell12.5213.48x
2 Albin Freiholtz9.91x8.79
54 Joel Härensjö11.3210.7110.29
42 Gustav Källström10.8511.2210.25
51 Jack Forsberg9.70xx
12 Aron Gullberg11.01x10.57
23 Ebbe Dahlenborgx10.9110.63
112 Viggo Bergström9.889.72x
92 Oliver Ericsson11.8111.7212.00
43 Gustav Ågårdh8.968.669.14
25 Edvin Tögenmark10.5010.08x
44 Hampus Hillding9.599.149.40
63 Kristoffer Eneman9.329.398.43
50 Isak Bergström9.328.958.62
P15 Åttakamp Höjd
IAAF Män Höjd
8/8 15:00
Poäng
1 Jonathan Edberg
Turebergs FK
06 Turebergs FK 185 670
2 Oliver Ericsson
Spårvägens FK
06 Spårvägens FK 179 619
3 Gustav Källström
Turebergs FK
06 Turebergs FK 179 619
4 Ebbe Dahlenborg
Varbergs GIF
06 Varbergs GIF 170 544
5 Elias Kapell
Hammarby IF
06 Hammarby IF 164 496
=6 Joel Härensjö
Kalmar SK
06 Kalmar SK 164 496
=6 Edvin Tögenmark
Upsala IF
06 Upsala IF 164 496
8 Albin Freiholtz
Trollhättan FIK
06 Trollhättan FIK 161 472
9 Kristoffer Eneman
IFK Göteborg
06 IFK Göteborg 161 472
10 Isak Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 161 472
11 Hampus Hillding
KFUM Örebro
06 KFUM Örebro 158 449
12 Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
06 KA2 IF 155 426
13 Alfred Berglind
Hammarby IF
06 Hammarby IF 152 404
14 Viggo Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 149 381
15 Jack Forsberg
Västerås FK
06 Västerås FK 149 381
16 Aron Gullberg
Hammarby IF
06 Hammarby IF 146 360
17 Gustav Ågårdh
IFK Lund
06 IFK Lund 137 297
128131134137140143146149152155158161164167170173176179182185188
27 Elias Kapell-------xooooooxxx
112 Viggo Bergström-----oxxooxxx
92 Oliver Ericsson------------xoxooxooxxx
23 Ebbe Dahlenborg---------oxoxooxoxxx
3 Alfred Berglind----oooxoxoxxx
50 Isak Bergström---oooooxoxoxxoxxoxxx
1 Akilles Teglbjaerg----ooxoxoxooxxx
57 Jonathan Edberg-----------oooxxoxxoxxooxxx
12 Aron Gullberg---ooooxxx
25 Edvin Tögenmark-------ooxoooxoxxx
2 Albin Freiholtz--------oooxoxxx
44 Hampus Hillding------xoxoxxoxxooxxx
54 Joel Härensjö--------oooxoxoxxx
63 Kristoffer Eneman--------xoooxoxxx
51 Jack Forsberg-----oxxoxxx
42 Gustav Källström--------------oooxoxxx
43 Gustav Ågårdhoooxoxxx
P15 Åttakamp 800 m
SFIF Kompletteringstabell Pojkar 800m
8/8 16:30
Heat 1
Poäng Tot. plac.
1 Albin Freiholtz
Trollhättan FIK
06 Trollhättan FIK 2:11.41 746 1
2 Edvin Tögenmark
Upsala IF
06 Upsala IF 2:11.96 738 2
3 Kristoffer Eneman
IFK Göteborg
06 IFK Göteborg 2:14.47 704 4
4 Hampus Hillding
KFUM Örebro
06 KFUM Örebro 2:14.50 704 5
5 Aron Gullberg
Hammarby IF
06 Hammarby IF 2:15.61 689 6
6 Jack Forsberg
Västerås FK
06 Västerås FK 2:19.32 641 8
7 Viggo Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 2:20.83 621 10
8 Ebbe Dahlenborg
Varbergs GIF
06 Varbergs GIF 2:31.28 495 14
Gustav Ågårdh
IFK Lund
06 IFK Lund DQ löpt innanför egen bana
Heat 2
Poäng Tot. plac.
1 Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
06 KA2 IF 2:12.30 734 3
2 Elias Kapell
Hammarby IF
06 Hammarby IF 2:16.92 672 7
3 Gustav Källström
Turebergs FK
06 Turebergs FK 2:20.31 628 9
4 Isak Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 2:21.97 607 11
5 Jonathan Edberg
Turebergs FK
06 Turebergs FK 2:28.42 529 12
6 Oliver Ericsson
Spårvägens FK
06 Spårvägens FK 2:29.21 519 13
7 Alfred Berglind
Hammarby IF
06 Hammarby IF 2:31.63 491 15
8 Joel Härensjö
Kalmar SK
06 Kalmar SK 2:37.04 432 16