Resultat IPRK 2

Nolia friidrottshall, Umeå   2023-01-24

Arrangör: IFK Umeå och Umedalens IF Tävlingsledare: Göran Kero Senast uppdaterad: 2023-01-25 20:07:31
Kvinnor 200 m
24/1 19:15
A-Final
Tot. plac.
1 Emma Vikström
IF Vingarna
05 IF Vingarna 29.20 2 =PB
2 Alma Isaksson
IF Vingarna
07 IF Vingarna 29.92 4 PB
3 Tindra Burman Sjölander
Umedalens IF
11 Umedalens IF 33.86 5
B-Final
Tot. plac.
1 Elin Sander
IF Vingarna
06 IF Vingarna 28.95 1 PB
2 Klara Fjällström
IF Vingarna
06 IF Vingarna 29.87 3
3 Molly Bergner
IFK Umeå
07 IFK Umeå 34.76 6
4 Sigrid Styrman
IFK Umeå
10 IFK Umeå 36.75 7
Kvinnor 800 m
24/1 19:40
1 Ellie Vedin
IF Vingarna
09 IF Vingarna 2:41.61
2 Svea Andersson-Junkka
IFK Umeå
10 IFK Umeå 2:52.94
3 Anni Westlund
IFK Umeå
08 IFK Umeå 2:58.36
4 Frida Jonsson
IFK Umeå
98 IFK Umeå 3:02.16
5 Emelina Olofsson
IFK Umeå
07 IFK Umeå 3:09.69
Kvinnor 60 m häck
Höjd: 84,0cm
24/1 18:00
1 Kajsa Myhr
Marieby GIF
05 Marieby GIF 9.40 PB
2 Nellie Wartanian
IFK Umeå
05 IFK Umeå 9.98
Kvinnor Stav
24/1 17:00
1 Tuva Weiland
Piteå IF
04 Piteå IF 331 SB
2 Thea Nilsson
Umedalens IF
11 Umedalens IF 171 =PB
Iris Grimbert
IFK Umeå
07 IFK Umeå x
131141151161171181221291301311321331341
Tuva Weiland-------ooxoooxxx
Iris Grimbert------xxx
Thea Nilssonooooxoxxx
Kvinnor Längd
24/1 18:20
1 Cornelia Nilsson
Skellefteå AIK
01 Skellefteå AIK 5.40 PB
2 Nellie Wartanian
IFK Umeå
05 IFK Umeå 4.88
3 Lotta Laurin
Hammarby IF
99 Hammarby IF 4.73
4 Eyja Gautadóttir
Umedalens IF
09 Umedalens IF 4.71
5 Klara Fjällström
IF Vingarna
06 IF Vingarna 4.66
6 Elin Tegenborg Sjöström
Umedalens IF
05 Umedalens IF 4.65 SB
7 Pernilla Norgren
Umedalens IF
02 Umedalens IF 4.50
8 Ellie Vedin
IF Vingarna
09 IF Vingarna 4.49
9 Estelle Mjöbring
Umedalens IF
08 Umedalens IF 4.36 PB
10 Tuva Steneberg
IFK Umeå
06 IFK Umeå 4.29
11 Alma Isaksson
IF Vingarna
07 IF Vingarna 4.25
12 Maja Lodwika
IFK Umeå
06 IFK Umeå 4.06 SB
13 Miriam Marklin
IFK Umeå
92 IFK Umeå 4.03 PB
123456
Ellie Vedin4.474.334.49x3.423.31
Miriam Marklin3.623.953.834.033.823.89
Elin Tegenborg Sjöströmxxxx4.394.65
Alma Isaksson3.783.84x4.254.05-
Eyja Gautadóttir4.564.34x4.464.71x
Nellie Wartanianxxx4.87x4.88
Klara Fjällström4.614.644.514.66x-
Tuva Steneberg4.153.364.29x3.72x
Cornelia Nilsson5.194.92x5.405.075.20
Estelle Mjöbring3.223.783.824.044.364.19
Lotta Laurin4.674.734.604.504.464.65
Maja Lodwika3.714.06x3.993.933.91
Pernilla Norgren4.50xxx4.444.47
F15 60 m häck
Höjd: 76.2cm
24/1 18:00
1 Eyja Gautadóttir
Umedalens IF
09 Umedalens IF 10.00
2 Estelle Mjöbring
Umedalens IF
08 Umedalens IF 11.72
F13 60 m häck
Höjd: 68,6cm
24/1 18:30
A-Final
Tot. plac.
1 Tindra Burman Sjölander
Umedalens IF
11 Umedalens IF 13.64 2 PB
2 Emina Åström
IFK Umeå
11 IFK Umeå 14.05 4 PB
3 Alina Åberg
IFK Umeå
11 IFK Umeå 14.17 5
4 Olivia Wernstedt
IFK Umeå
12 IFK Umeå 14.50 6
B-Final
Tot. plac.
1 Svea Andersson-Junkka
IFK Umeå
10 IFK Umeå 11.82 1
2 Laura Alturk
IFK Umeå
10 IFK Umeå 13.87 3 PB
3 Vilja Ottosson
Umedalens IF
13 Umedalens IF 15.98 7
F13 Längd
Hoppzon
24/1 19:15
1 Thea Nilsson
Umedalens IF
11 Umedalens IF 3.78
2 Emina Åström
IFK Umeå
11 IFK Umeå 3.59 PB
3 Alina Åberg
IFK Umeå
11 IFK Umeå 3.40
4 Novalie Holmkvist
IFK Umeå
12 IFK Umeå 3.33
5 Laura Alturk
IFK Umeå
10 IFK Umeå 3.15
6 Molly Boström
IFK Umeå
12 IFK Umeå 3.03
7 Vilja Ottosson
Umedalens IF
13 Umedalens IF 2.70 PB
8 Olivia Wernstedt
IFK Umeå
12 IFK Umeå 2.28
123
Alina Åberg3.053.403.23
Laura Alturk3.153.142.87
Novalie Holmkvist3.133.333.06
Emina Åström3.593.523.51
Vilja Ottosson2.682.702.43
Thea Nilsson-3.783.66
Molly Boström2.733.032.88
Olivia Wernstedt1.922.281.69
Män 200 m
24/1 19:25
A-Final
Tot. plac.
1 Reino Olervo
IFK Umeå
49 IFK Umeå 35.17 12
2 Sune Persson
IFK Umeå
45 IFK Umeå 36.22 13 SB
B-Final
Tot. plac.
1 Felix Ridderstråle
Piteå IF
04 Piteå IF 22.72 1 PB
2 Hjalmar Rutqvist
IFK Umeå
09 IFK Umeå 27.83 2
3 Knut Grönlund
IFK Umeå
10 IFK Umeå 32.15 6 PB
C-Final
Tot. plac.
1 Ari Freyr Gautason
Umedalens IF
12 Umedalens IF 30.11 3
2 Christian Carlsson
IFK Umeå
12 IFK Umeå 30.59 4 PB
3 Adam Ottosson
Umedalens IF
11 Umedalens IF 38.32 15
D-Final
Tot. plac.
1 Sebastian Amnéus
IFK Umeå
11 IFK Umeå 31.29 5
2 Hampus Wilhelmsson
Umedalens IF
12 Umedalens IF 32.30 7
3 Noh Djerf
IFK Umeå
12 IFK Umeå 35.09 11
E-Final
Kommentar: Christian Carlsson. IFK Umeå, 32.68 Han sprang även i C-Final
Tot. plac.
2 Sixten Andersson
Umedalens IF
11 Umedalens IF 32.69 8
3 Malte Andersson-Junkka
IFK Umeå
13 IFK Umeå 34.14 10
F-Final
Tot. plac.
1 Erik Nilsson
IFK Umeå
10 IFK Umeå 33.81 9
2 Hugo Delmart
IFK Umeå
12 IFK Umeå 36.32 14
3 Harry Norberg
Umedalens IF
11 Umedalens IF 40.43 16
Män 800 m
24/1 19:45
A-Final
Tot. plac.
1 Tony Berglund
IFK Umeå
75 IFK Umeå 2:04.87 1
2 Ludvig Renström
IFK Umeå
92 IFK Umeå 2:05.19 2 PB
3 Lucas Wall
IFK Umeå
07 IFK Umeå 2:06.01 3 PB
4 Tobias Backeström
Umedalens IF
06 Umedalens IF 2:06.75 4 PB
5 Mikkel Knif
IFK Umeå
82 IFK Umeå 2:12.82 5
6 David Källströmer
IFK Umeå
77 IFK Umeå 2:15.58 6
7 Albin Oja
Nedre Soppero IK
06 Nedre Soppero IK 2:16.84 7 PB
8 Andreas Andersson
Oskarshamn RC
80 Oskarshamn RC 2:23.15 8
9 Thomas Strömsten
IFK Umeå
70 IFK Umeå 2:24.21 9
10 Robert Eriksson
Jalles TC
75 Jalles TC 2:34.45 10
B-Final
Tot. plac.
1 Isak Bengtsson
Umedalens IF
08 Umedalens IF 2:58.96 11
2 Sebastian Amnéus
IFK Umeå
11 IFK Umeå 2:58.99 12
3 Erik Nilsson
IFK Umeå
10 IFK Umeå 3:00.04 13
4 Sixten Andersson
Umedalens IF
11 Umedalens IF 3:13.01 14
Män Stav
24/1 18:00
1 Jesper Unander
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 401 PB
2 Linus Öhman
Strands IF
04 Strands IF 391 PB
3 Christof Neib
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 371
4 Sune Persson
IFK Umeå
45 IFK Umeå 241 SB
5 Isak Bengtsson
Umedalens IF
08 Umedalens IF 181
6 Ari Freyr Gautason
Umedalens IF
12 Umedalens IF 181 PB
7 Elias Bengtsson
Umedalens IF
11 Umedalens IF 171 PB
8 Axel Bejstam-Zarin
IFK Umeå
10 IFK Umeå 141
9 Linus Grebner Irgum
IFK Umeå
11 IFK Umeå 141
10 Elmer Gandal
IFK Umeå
11 IFK Umeå 141
Adam Ottosson
Umedalens IF
11 Umedalens IF x
Linus Holmlund
IFK Umeå
12 IFK Umeå x
131141151161171181191221231241341351361371381391401410
Sune Persson-------xxooxxo
Linus Öhman----------o-oxooxoxxx
Jesper Unander----------xo-o-ooxoxxx
Christof Neib----------xo-xoo-xxx
Linus Grebner Irgumxoxoxxx
Elias Bengtssonoxooxxoxoxxx
Isak Bengtsson---ooox--
Ari Freyr Gautasono-xooxoxoxxx
Adam Ottossonxxx
Elmer Gandaloxxoxxx
Linus Holmlundxxx
Axel Bejstam-Zarinoxoxxx
Män Längd
24/1 18:20
1 Jonathan Marklund
Skellefteå AIK
97 Skellefteå AIK 6.46
2 Hans Lämås
IFK Umeå
88 IFK Umeå 5.65
3 Hjalmar Rutqvist
IFK Umeå
09 IFK Umeå 4.89
4 Isak Bengtsson
Umedalens IF
08 Umedalens IF 4.10 =PB
123456
Jonathan Marklund6.376.256.46x6.28-
Hans Lämås5.545.655.63-5.465.61
Isak Bengtsson4.103.933.974.073.70x
Hjalmar Rutqvist4.814.834.804.893.36-
P15 60 m häck
Höjd: 84,0cm
24/1 18:05
1 Isak Bengtsson
Umedalens IF
08 Umedalens IF 17.07
P13 60 m häck
Höjd: 76.2cm
24/1 18:35
A-Final
Tot. plac.
1 Malte Wirén
IFK Umeå
10 IFK Umeå 12.57 1
2 Sixten Andersson
Umedalens IF
11 Umedalens IF 13.66 3
3 Erik Lundbäck
IFK Umeå
10 IFK Umeå 14.16 5
B-Final
Tot. plac.
1 Harry Norberg
Umedalens IF
11 Umedalens IF 14.94 6
2 Adam Ottosson
Umedalens IF
11 Umedalens IF 16.02 7
3 Elmer Gandal
IFK Umeå
11 IFK Umeå 16.07 8
4 Oliver Carlson
IFK Umeå
11 IFK Umeå 23.87 9
C-Final
Tot. plac.
1 Hampus Wilhelmsson
Umedalens IF
12 Umedalens IF 12.81 2
2 Valdemar Häggström
IFK Umeå
10 IFK Umeå 13.67 4
P13 Längd
Hoppzon
24/1 19:15
1 Sebastian Amnéus
IFK Umeå
11 IFK Umeå 4.10 PB
2 Sixten Andersson
Umedalens IF
11 Umedalens IF 4.00 PB
3 Malte Wirén
IFK Umeå
10 IFK Umeå 3.78
4 Erik Lundbäck
IFK Umeå
10 IFK Umeå 3.69 PB
5 Hampus Wilhelmsson
Umedalens IF
12 Umedalens IF 3.58
6 Malte Andersson-Junkka
IFK Umeå
13 IFK Umeå 3.57
7 Christian Carlsson
IFK Umeå
12 IFK Umeå 3.49
8 Simon Westberg
IFK Umeå
12 IFK Umeå 3.40
9 William Franck
IFK Umeå
10 IFK Umeå 3.37 PB
10 Noh Djerf
IFK Umeå
12 IFK Umeå 3.32 PB
11 Harry Norberg
Umedalens IF
11 Umedalens IF 3.30 PB
12 Axel Bejstam-Zarin
IFK Umeå
10 IFK Umeå 3.26
13 Valdemar Häggström
IFK Umeå
10 IFK Umeå 3.14
14 Dennis Nystedt
IFK Umeå
10 IFK Umeå 3.14
15 Melvin Backlund
IFK Umeå
12 IFK Umeå 3.03
16 Adam Ottosson
Umedalens IF
11 Umedalens IF 2.96
17 Alfons Hagström
IFK Umeå
11 IFK Umeå 2.91 PB
18 Casper Burman Sjölander
Umedalens IF
14 Umedalens IF 2.78 PB
19 Linus Grebner Irgum
IFK Umeå
11 IFK Umeå 2.49
20 Oliver Carlson
IFK Umeå
11 IFK Umeå 2.41
21 Linus Holmlund
IFK Umeå
12 IFK Umeå 2.32
123
Oliver Carlson2.212.41x
Adam Ottosson2.692.902.96
Malte Wirén3.783.69-
Harry Norberg3.303.003.13
William Franck2.923.343.37
Alfons Hagström2.912.64x
Sixten Andersson3.88-4.00
Erik Lundbäck3.37x3.69
Melvin Backlund3.002.983.03
Casper Burman Sjölander2.782.482.46
Linus Grebner Irgumx2.362.49
Christian Carlsson3.213.283.49
Valdemar Häggström2.873.143.02
Noh Djerf2.913.323.23
Hampus Wilhelmsson3.58--
Sebastian Amnéus3.554.103.99
Dennis Nystedt 2.473.14-
Malte Andersson-Junkka3.57x3.57
Linus Holmlundx2.262.32
Axel Bejstam-Zarin3.26x-
Simon Westberg3.343.403.39