Resultat Veckans gren: Öppna KM 5000m

Lidingövallen, Lidingö   2022-09-14

Arrangör: IFK Lidingö Senast uppdaterad: 2022-09-16 16:51:05
Kvinnor 2000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 2000 m

Kvinnor & Män 2000 m
1 Sebastian Lörstad
IFK Lidingö
08 IFK Lidingö 5:53.86
2 Daniel Nilsson
IFK Lidingö
74 IFK Lidingö 7:28.87
3 Olivia Lundevall
IFK Lidingö
07 IFK Lidingö 7:29.47
4 Philine Leichtle
IFK Lidingö
10 IFK Lidingö 7:50.77
5 Sylvester af DONNER
IFK Lidingö
07 IFK Lidingö 7:58.48
6 Isabel Andersson
IFK Lidingö
11 IFK Lidingö 7:59.52
7 Matilda Rangne
IFK Lidingö
11 IFK Lidingö 8:33.36
8 Hannes Proskorin
IFK Lidingö
11 IFK Lidingö 8:48.04
9 Nike Jansson
IFK Lidingö
11 IFK Lidingö 8:53.55
Sammanställning per klass
Män
1 Sebastian Lörstad
IFK Lidingö
08 IFK Lidingö 5:53.86
2 Daniel Nilsson
IFK Lidingö
74 IFK Lidingö 7:28.87
3 Sylvester af DONNER
IFK Lidingö
07 IFK Lidingö 7:58.48
4 Hannes Proskorin
IFK Lidingö
11 IFK Lidingö 8:48.04
Kvinnor
1 Olivia Lundevall
IFK Lidingö
07 IFK Lidingö 7:29.47
2 Philine Leichtle
IFK Lidingö
10 IFK Lidingö 7:50.77
3 Isabel Andersson
IFK Lidingö
11 IFK Lidingö 7:59.52
4 Matilda Rangne
IFK Lidingö
11 IFK Lidingö 8:33.36
5 Nike Jansson
IFK Lidingö
11 IFK Lidingö 8:53.55
Män 5000 m
A-Final
Tot. plac.
1 Edvin Karlström
Rehns BK
91 Rehns BK 16:07.45 1 PB
2 Thomas Bergman
Saltsjöbadens IF
84 Saltsjöbadens IF 17:00.52 2 SB
3 Anders Hållberg
IFK Lidingö
82 IFK Lidingö 17:14.16 3 SB
4 Harry McMurtrie
-
00 - 17:17.35 4
5 Adam Liljeroos
IFK Lidingö
93 IFK Lidingö 17:45.95 5
6 Daniel Nilsson
IFK Lidingö
74 IFK Lidingö 17:49.54 6
7 Svante Lenke
Upsala IF
69 Upsala IF 18:22.69 7
8 Olle Lindeberg
IFK Lidingö
81 IFK Lidingö 18:28.51 8
9 Sofus Kreutzmann
-
73 - 18:40.06 9
10 Anders Jobeus
-
75 - 18:57.90 11
11 Philip Byman
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 19:24.92 14
Leonardo Garavini
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö DNF
Daniel Förberg
Fredrikshofs FIF
74 Fredrikshofs FIF DNF
Sebastian Lörstad
IFK Lidingö
08 IFK Lidingö DNS
B-Final
Tot. plac.
1 Jonas Karlsson
-
84 - 18:55.81 10
2 Adam Alfredsson
-
91 - 19:02.07 12
3 Oscar Svensson
-
90 - 19:11.61 13
4 Anders Mogren
IFK Lidingö
80 IFK Lidingö 20:37.73 15
5 Martin Theander
-
77 - 20:42.60 16
6 Mikael Theander
IFK Lidingö
77 IFK Lidingö 20:42.61 17
7 Roland Lycksell
IFK Lidingö
64 IFK Lidingö 20:51.84 18
8 Lisa Löchen
IFK Lidingö
01 IFK Lidingö 21:42.09 19
9 Martin Larsson
IKJ Haninge
71 IKJ Haninge 24:17.54 20 SB
10 Jan Förberg
Löparnas Vänner IF
42 Löparnas Vänner IF 24:44.40 21