Results Trelleborgspelen

Östervångstadion, Trelleborg   2019-06-01

Arrangör: IFK Trelleborg Tävlingsledare: Majvi Wijk Senast uppdaterad: 2019-06-02 22:32:48
Väder: Uppehållsväder, växlande molnighet, temp 14-19 stigande under dagen, omväxlande byig vind SV  
Kvinnor 100 m Försök
lördag 12:35
Heat 1Vind: +2.0
1 Fatou Sowe
Malmö AI
93 Malmö AI 11.91 q
2 Lisa Björklund
Malmö AI
98 Malmö AI 12.38 q
3 Emma Hedlund
Malmö AI
00 Malmö AI 12.75 q
4 Sissela Österberg
Malmö AI
02 Malmö AI 13.29 q
5 Emelie Freiland Paulsson
IFK Lund
95 IFK Lund 14.03
Heat 2Vind: +1.7
1 Anja Olsson
Malmö AI
01 Malmö AI 12.60 q
2 Ida Svendsen
IFK Trelleborg
03 IFK Trelleborg 13.91 q PB
3 Camilla Rönnerling
FK Athlet
85 FK Athlet 15.03
4 Elin Mårtensson
Malmö AI
00 Malmö AI 15.10
Famke Persson
IFK Lund
03 IFK Lund DNS
Kvinnor 100 m Final
lördag 13:15
Vind: +2,2
1 Fatou Sowe
Malmö AI
93 Malmö AI 11.97
2 Emma Hedlund
Malmö AI
00 Malmö AI 12.64
3 Sissela Österberg
Malmö AI
02 Malmö AI 13.20
4 Ida Svendsen
IFK Trelleborg
03 IFK Trelleborg 14.02
Anja Olsson
Malmö AI
01 Malmö AI DNS
Lisa Björklund
Malmö AI
98 Malmö AI DNS
Kvinnor 200 m Final
lördag 13:40
A-FinalVind: +1,5
1 Daniella Busk
Malmö AI
93 Malmö AI 23.92 1
2 Pernilla Nilsson
Malmö AI
92 Malmö AI 24.18 2
3 Wilma Rosenquist
Malmö AI
01 Malmö AI 24.23 3 SB
4 Fatou Sowe
Malmö AI
93 Malmö AI 24.79 4
5 Samantha Oware
Malmö AI
01 Malmö AI 25.17 5
B-FinalVind: +2,3
1 Stephanie Ydström
Malmö AI
92 Malmö AI 28.57 6
2 AnnaLena Falknell
FK Athlet
78 FK Athlet 29.93 7
Kvinnor Längd Final
lördag 11:55
1 Agnes Johansson
Trollhättan FIK
95 Trollhättan FIK 4.98 -1,2
Kvinnor Diskus Final
Vikt: 1,0kg
lördag 15:10
1 Ella Andersson
Eslövs AI
00 Eslövs AI 47.05
2 Emilia Wamsler
Heleneholms IF
03 Heleneholms IF 37.12
Vilma Engbe
Öresund FK
00 Öresund FK -
123456
Ella Andersson 45.69 42.35 47.05 x 44.76 44.93
Emilia Wamsler x 37.12 x 33.10 35.09 x
F19 200 m Final
lördag 13:35
Vind: +2,5
1 Emma Hedlund
Malmö AI
00 Malmö AI 26.03
2 Elin Mårtensson
Malmö AI
00 Malmö AI 32.08
F19 Längd Final
lördag 11:55
1 Anja Olsson
Malmö AI
01 Malmö AI 5.30 -1.2
2 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 5.22 -1.8
3 Hanna Dahlberg
Eslövs AI
00 Eslövs AI 5.04 -0.4
Helena Cronstedt
Malmö AI
01 Malmö AI -
123456
Angel Richmore 5.07 -1.6 5.17 -2.0 5.22 -1.8 4.89 -1.8 5.19 -2.2 2.10 -1.1
Helena Cronstedt - - - - - -
Hanna Dahlberg x x 5.04 -0.4 4.98 -0.7 3.69 -1.1 x
Anja Olsson 5.15 -1.6 1.85 -4.1 5.30 -1.2 5.21 -1.0 - 5.07 -0.4
F19 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
lördag 15:10
1 Ella Andersson
Eslövs AI
00 Eslövs AI 48.22
Vilma Engbe
Öresund FK
00 Öresund FK -
123456
Vilma Engbe - - - - - -
Ella Andersson 46.23 48.22 45.39 45.99 x 48.22
F19 Spjut Final
Vikt: 600g
lördag 10:20
1 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 36.50
2 Moa Simonsson
Malmö AI
01 Malmö AI 26.06
Helena Cronstedt
Malmö AI
01 Malmö AI -
F17 200 m Final
lördag 13:30
Vind: +1,1
1 Joy Thulin
Malmö AI
03 Malmö AI 25.99
2 Sissela Österberg
Malmö AI
02 Malmö AI 28.53
3 Ida Svendsen
IFK Trelleborg
03 IFK Trelleborg 29.83
4 Michaëla De Burger
FK Athlet
03 FK Athlet 33.90
Betty Lecander
IFK Trelleborg
03 IFK Trelleborg DNS
F17 Höjd Final
lördag 09:15
1 Johanna Persson
Ystads IF
03 Ystads IF 150
2 Ida Valentinsson
FK Athlet
02 FK Athlet 150
3 Johanna Persson
Simrishamns AIF
03 Simrishamns AIF 145
F17 Längd Final
lördag 11:55
1 Johanna Persson
Ystads IF
03 Ystads IF 4.92 -1,7
2 Betty Lecander
IFK Trelleborg
03 IFK Trelleborg 4.21 -2,5
3 Johanna Persson
Simrishamns AIF
03 Simrishamns AIF 3.94 -0,4
4 Andrea Egermayer
IFK Trelleborg
03 IFK Trelleborg 3.61 -0,9
5 Elvira Dryselius
IFK Trelleborg
03 IFK Trelleborg 2.98 -1,6
F17 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
lördag 12:50
1 Emilia Wamsler
Heleneholms IF
03 Heleneholms IF 36.89
2 Ida Valentinsson
FK Athlet
02 FK Athlet 23.92
3 Emilia Pai
IFK Trelleborg
02 IFK Trelleborg 21.06 PB
4 Johanna Persson
Simrishamns AIF
03 Simrishamns AIF 15.92
F17 Spjut Final
Vikt: 500g
lördag 10:20
1 Johanna Persson
Ystads IF
03 Ystads IF 27.73
2 Johanna Persson
Simrishamns AIF
03 Simrishamns AIF 21.00
3 Emilia Pai
IFK Trelleborg
02 IFK Trelleborg 20.38
F15 80 m Försök
lördag 10:55
Heat 1Vind: 0.0
1 Ella Uddenäs
Malmö AI
05 Malmö AI 10.38 q
2 Alba Hansson
Malmö AI
05 Malmö AI 11.47 q
3 Linnea Rydin
FK Athlet
05 FK Athlet 11.92
Heat 2Vind: +2,3
1 Klara Persson
IFK Lund
04 IFK Lund 10.47 q
2 Iza Mellberg
Öresund FK
04 Öresund FK 10.89 q
3 Stina Svenby
Ystads IF
04 Ystads IF 11.18 q
4 Ella Wolff
Malmö AI
05 Malmö AI 11.40 q
F15 80 m Final
lördag 12:20
Vind: 0.0
1 Ella Uddenäs
Malmö AI
05 Malmö AI 10.27 SB
2 Klara Persson
IFK Lund
04 IFK Lund 10.31 PB
3 Iza Mellberg
Öresund FK
04 Öresund FK 10.82
4 Stina Svenby
Ystads IF
04 Ystads IF 11.12
5 Alba Hansson
Malmö AI
05 Malmö AI 11.44
6 Ella Wolff
Malmö AI
05 Malmö AI 11.61
F15 300 m Final
lördag 14:05
1 Klara Persson
IFK Lund
04 IFK Lund 42.20
2 Emilia Mandl
Malmö AI
04 Malmö AI 42.47
3 Ella Uddenäs
Malmö AI
05 Malmö AI 42.80
4 Olivia Jensfeldt
Malmö AI
05 Malmö AI 43.08
5 Celia Parmatow
Malmö AI
05 Malmö AI 45.46
6 Mollie Jönsson
Malmö AI
04 Malmö AI 45.52
F15 Höjd Final
lördag 09:15
1 Tilde Bjerager
Höörs IS
04 Höörs IS 172
Elvira Collvin
Malmö AI
04 Malmö AI -
F15 Längd Final
lördag 13:00
1 Emilia Mandl
Malmö AI
04 Malmö AI 5.05 -2,7
2 Iza Mellberg
Öresund FK
04 Öresund FK 4.95 0.0
3 Alba Hansson
Malmö AI
05 Malmö AI 4.14 -2,5
4 Linnea Rydin
FK Athlet
05 FK Athlet 3.88 -4,2
5 Isabelle Lund
IFK Trelleborg
05 IFK Trelleborg 3.87 -1,9
F15 Diskus Final
Vikt: 0,75kg
lördag 12:50
1 Amanda Rönn
Malmö AI
05 Malmö AI 19.40
F15 Spjut Final
Vikt: 500g
lördag 11:25
1 Alba Hansson
Malmö AI
05 Malmö AI 27.82
2 Amanda Rönn
Malmö AI
05 Malmö AI 27.78
3 Mollie Jönsson
Malmö AI
04 Malmö AI 22.65
4 Linnea Rydin
FK Athlet
05 FK Athlet 16.44
F13 60 m Försök
lördag 09:15
Heat 1Vind: +3,2
1 Lucky Olsson
Malmö AI
06 Malmö AI 8.55 q
2 Ebba Holgersson
IFK Lund
06 IFK Lund 9.18 q 9.18
3 Majken Nilsson
Simrishamns AIF
06 Simrishamns AIF 9.45 q
4 Ebba Mohlin
Malmö AI
07 Malmö AI 9.55 q
5 Stella Falknell
FK Athlet
07 FK Athlet 9.67
Heat 2Vind: +2,5
1 Ella Roman
IFK Lund
06 IFK Lund 9.09 q
2 Olivia Lindberg Tillander
Ystads IF
07 Ystads IF 9.18 q 9.171
3 Sophia Schüttert
IFK Lund
06 IFK Lund 9.82
4 Li-Anne Vursén
IFK Trelleborg
07 IFK Trelleborg 10.14
F13 60 m Final
lördag 11:30
Vind: +3,0
1 Lucky Olsson
Malmö AI
06 Malmö AI 8.52
2 Ella Roman
IFK Lund
06 IFK Lund 8.97
3 Olivia Lindberg Tillander
Ystads IF
07 Ystads IF 9.05
4 Ebba Holgersson
IFK Lund
06 IFK Lund 9.08
5 Majken Nilsson
Simrishamns AIF
06 Simrishamns AIF 9.36
6 Ebba Mohlin
Malmö AI
07 Malmö AI 9.44
F13 Höjd Final
lördag 12:10
1 Ella Roman
IFK Lund
06 IFK Lund 140
2 Lucky Olsson
Malmö AI
06 Malmö AI 135
3 Ebba Mohlin
Malmö AI
07 Malmö AI 135
=4 Meja Wallering
IFK Lund
07 IFK Lund 125
=4 Felicia Mårtensson
Ystads IF
07 Ystads IF 125
F13 Längd Final
Hoppzon
lördag 10:20
1 Felicia Mårtensson
Ystads IF
07 Ystads IF 4.36 +2,3
2 Ella Roman
IFK Lund
06 IFK Lund 4.25 +1,7
3 Rebecca Ekman
IFK Trelleborg
06 IFK Trelleborg 4.20 +2,3
4 Olivia Lindberg Tillander
Ystads IF
07 Ystads IF 4.07 +1,9
5 Meja Wallering
IFK Lund
07 IFK Lund 4.07 +2,2
6 Alva Hägglund
Ystads IF
06 Ystads IF 4.00 +1,0
7 Ebba Holgersson
IFK Lund
06 IFK Lund 3.99 +2,1
8 Sophia Schüttert
IFK Lund
06 IFK Lund 3.92 +2,6
9 Stella Falknell
FK Athlet
07 FK Athlet 3.72 +3,2
10 Hedvig Jeansson Rahm
FK Athlet
07 FK Athlet 3.58 +3,0
11 Li-Anne Vursén
IFK Trelleborg
07 IFK Trelleborg 3.18 +1,9
Emilia Malmlöf
Heleneholms IF
06 Heleneholms IF -
F13 Kula Final
Vikt: 2,0kg
lördag 13:20
1 Majken Nilsson
Simrishamns AIF
06 Simrishamns AIF 10.89
2 Ella Roman
IFK Lund
06 IFK Lund 9.76
3 Meja Wallering
IFK Lund
07 IFK Lund 8.86
4 Sophia Schüttert
IFK Lund
06 IFK Lund 7.77
5 Felicia Mårtensson
Ystads IF
07 Ystads IF 7.44
6 Hedvig Jeansson Rahm
FK Athlet
07 FK Athlet 6.42
123456
Ella Roman 9.40 9.24 9.76 8.72 8.85 9.02
Hedvig Jeansson Rahm 6.37 6.33 6.32 6.35 6.42 5.93
Meja Wallering 8.47 8.86 8.72 8.84 x x
Majken Nilsson 9.04 10.22 9.73 10.23 10.29 10.89
Sophia Schüttert 6.70 6.06 6.93 7.47 7.19 7.77
Felicia Mårtensson 7.09 7.27 6.65 7.26 7.44 7.38
F13 Spjut Final
Vikt: 400g
lördag 14:20
1 Ella Roman
IFK Lund
06 IFK Lund 21.18
2 Felicia Mårtensson
Ystads IF
07 Ystads IF 20.32
3 Sophia Schüttert
IFK Lund
06 IFK Lund 19.85
4 Meja Wallering
IFK Lund
07 IFK Lund 19.64
5 Majken Nilsson
Simrishamns AIF
06 Simrishamns AIF 16.69
6 Olivia Lindberg Tillander
Ystads IF
07 Ystads IF 16.12
Emilia Malmlöf
Heleneholms IF
06 Heleneholms IF -
F11 60 m Försök
lördag 09:30
Heat 1Vind: +2,4
1 Ebba Römbo
Malmö AI
08 Malmö AI 9.24 q
2 Ida Wikberg
Öresund FK
09 Öresund FK 9.87 q
3 Olivia Mårtensson
Ystads IF
09 Ystads IF 10.22
4 Evelina Olsson
Malmö AI
09 Malmö AI 10.59
Olivia Weldingh
Öresund FK
09 Öresund FK DNS
Heat 2Vind: +2,1
1 Tilde Bladh
Malmö AI
08 Malmö AI 9.32 q
2 Lisa Högberg
Mölndals AIK
09 Mölndals AIK 9.92 q
3 Vendela Bogren
Höörs IS
08 Höörs IS 9.93
4 Ella Prag
Malmö AI
09 Malmö AI 10.80
Heat 3Vind: +1,4
1 Lisa Berggren
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 9.61 q
2 Alma Bergstrand
IFK Lund
08 IFK Lund 9.91 q
3 Ella Hägglund
Ystads IF
08 Ystads IF 9.94
4 Dalia Kamf Hoppe
IFK Trelleborg
08 IFK Trelleborg 10.19
F11 60 m Final
lördag 11:35
Vind: +2,0
1 Tilde Bladh
Malmö AI
08 Malmö AI 9.27
2 Ebba Römbo
Malmö AI
08 Malmö AI 9.28 PB
3 Lisa Berggren
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 9.58
4 Alma Bergstrand
IFK Lund
08 IFK Lund 9.76
5 Lisa Högberg
Mölndals AIK
09 Mölndals AIK 10.03
6 Ida Wikberg
Öresund FK
09 Öresund FK 10.05
F11 Längd Final
Hoppzon
lördag 11:55
1 Ida Wikberg
Öresund FK
09 Öresund FK 3.63 +1,3
2 Alma Bergstrand
IFK Lund
08 IFK Lund 3.63 +1,8
3 Tilde Bladh
Malmö AI
08 Malmö AI 3.62 +1,9
4 Vendela Bogren
Höörs IS
08 Höörs IS 3.52 +1,0
5 Olivia Mårtensson
Ystads IF
09 Ystads IF 3.49 +2,8
6 Ebba Römbo
Malmö AI
08 Malmö AI 3.36 +1,6
7 Ida Trumstedt
Öresund FK
08 Öresund FK 3.35 +2,1
8 Rut Nilsson
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 3.34 +2,1
9 Lisa Berggren
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 3.31 +2,1
10 Lisa Högberg
Mölndals AIK
09 Mölndals AIK 3.22 +1,8
11 Dalia Kamf Hoppe
IFK Trelleborg
08 IFK Trelleborg 3.21 +2,7
12 Ella Hägglund
Ystads IF
08 Ystads IF 3.06 +1,4
Olivia Weldingh
Öresund FK
09 Öresund FK -
F11 Kula Final
Vikt: 2,0kg
lördag 10:05
1 Lisa Berggren
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 5.71
2 Dalia Kamf Hoppe
IFK Trelleborg
08 IFK Trelleborg 5.36
3 Ida Trumstedt
Öresund FK
08 Öresund FK 5.06
4 Ida Wikberg
Öresund FK
09 Öresund FK 4.90
5 Ella Hägglund
Ystads IF
08 Ystads IF 4.85
6 Alma Bergstrand
IFK Lund
08 IFK Lund 4.68
7 Olivia Mårtensson
Ystads IF
09 Ystads IF 4.57
8 Olivia Weldingh
Öresund FK
09 Öresund FK 4.32
1234
Ida Trumstedt 4.94 4.97 4.00 5.06
Alma Bergstrand 3.65 2.46 4.68 4.31
Olivia Mårtensson 4.55 4.35 4.09 4.57
Dalia Kamf Hoppe 4.22 4.39 x 5.36
Lisa Berggren 5.55 x 5.71 5.53
Olivia Weldingh 4.32 3.95 4.10 3.77
Ida Wikberg 4.77 4.90 4.38 x
Ella Hägglund 4.85 4.29 4.79 4.84
F9 60 m Försök
lördag 09:50
Heat 1Vind: +1,7
1 Ella Thümmel
FK Athlet
10 FK Athlet 9.85 q
2 Astrid Holmberg
Malmö AI
10 Malmö AI 10.84 q
3 Aaliyah Randrup
IFK Trelleborg
11 IFK Trelleborg 11.33
4 Lisa Tage
IFK Lund
10 IFK Lund 11.64 PB
5 Miranda Ljunge Lundqvist
Ystads IF
11 Ystads IF 12.19
Heat 2Vind: +3,2
1 Sarah Berkani
Malmö AI
10 Malmö AI 9.63 q
2 Melanie Andersson
Ystads IF
10 Ystads IF 10.11 q
3 Zavannah Persson
FK Athlet
10 FK Athlet 10.28 q
4 Denise Kemi Rehnborg
Malmö AI
10 Malmö AI 10.30 q
5 Ella Trommer
IFK Lund
11 IFK Lund 12.41
6 Molly Björk
IFK Lund
10 IFK Lund 12.63
F9 60 m Final
lördag 11:50
Vind: +2,7
1 Sarah Berkani
Malmö AI
10 Malmö AI 9.55
2 Ella Thümmel
FK Athlet
10 FK Athlet 9.84
3 Zavannah Persson
FK Athlet
10 FK Athlet 10.05
4 Melanie Andersson
Ystads IF
10 Ystads IF 10.07
5 Denise Kemi Rehnborg
Malmö AI
10 Malmö AI 10.41
6 Astrid Holmberg
Malmö AI
10 Malmö AI 10.73
F9 Längd Final
Hoppzon
lördag 10:40
1 Sarah Berkani
Malmö AI
10 Malmö AI 3.83 -0,1
2 Melanie Andersson
Ystads IF
10 Ystads IF 3.27 -1,5
=3 Ella Thümmel
FK Athlet
10 FK Athlet 3.04 -2,5
=3 Zavannah Persson
FK Athlet
10 FK Athlet 3.04 -1,4
5 Denise Kemi Rehnborg
Malmö AI
10 Malmö AI 2.96 -1,6
6 Astrid Holmberg
Malmö AI
10 Malmö AI 2.84 -0,5
7 Lisa Tage
IFK Lund
10 IFK Lund 2.74 -0,5
8 Molly Björk
IFK Lund
10 IFK Lund 2.68 -0,5
9 Ella Trommer
IFK Lund
11 IFK Lund 2.44 -1,0
10 Aaliyah Randrup
IFK Trelleborg
11 IFK Trelleborg 2.39 -3,2
11 Miranda Ljunge Lundqvist
Ystads IF
11 Ystads IF 2.22 -0,9
F9 Kula Final
Vikt: 2,0kg
lördag 12:10
1 Sarah Berkani
Malmö AI
10 Malmö AI 5.90
2 Ella Thümmel
FK Athlet
10 FK Athlet 4.84
3 Aaliyah Randrup
IFK Trelleborg
11 IFK Trelleborg 4.04
4 Ella Trommer
IFK Lund
11 IFK Lund 3.60
5 Zavannah Persson
FK Athlet
10 FK Athlet 3.28
6 Lisa Tage
IFK Lund
10 IFK Lund 3.23
7 Molly Björk
IFK Lund
10 IFK Lund 3.20
8 Astrid Holmberg
Malmö AI
10 Malmö AI 2.64
1234
Molly Björk 3.00 3.20 3.17 3.11
Astrid Holmberg 2.53 x 2.64 2.60
Sarah Berkani x 4.90 5.57 5.90
Lisa Tage x 3.02 3.23 x
Ella Trommer 2.80 3.34 3.60 3.05
Aaliyah Randrup 3.70 3.93 4.04 3.55
Zavannah Persson 2.55 3.28 2.60 2.78
Ella Thümmel 4.81 x 4.84 4.77
Män 100 m Försök
lördag 12:45
Heat 1Vind: +3,3
1 Philip Nilsson
IFK Lund
95 IFK Lund 11.00 q
2 Max Rosquist-Larsson
Malmö AI
01 Malmö AI 11.13 q
3 Hugo Larsson Wilhelmsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 12.33 q
4 Markus Rönnerling
FK Athlet
81 FK Athlet 12.54
Heat 2Vind: +0,7
1 Sebastian Kadestål
Malmö AI
96 Malmö AI 11.17 q
2 Gustav Monien
IFK Lund
97 IFK Lund 11.37 q
3 Marcus Andersson
Öresund FK
00 Öresund FK 11.64 q
4 Tomas Jeansson
FK Athlet
71 FK Athlet 13.80
Män 100 m Final
lördag 13:20
Vind: +2,3
1 Max Rosquist-Larsson
Malmö AI
01 Malmö AI 11.12
2 Sebastian Kadestål
Malmö AI
96 Malmö AI 11.20
3 Marcus Andersson
Öresund FK
00 Öresund FK 11.67
4 Hugo Larsson Wilhelmsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 12.43
Philip Nilsson
IFK Lund
95 IFK Lund DNS
Gustav Monien
IFK Lund
97 IFK Lund DNS
Män 200 m Final
lördag 13:50
Vind: +2,7
1 Kasper Kadestål
Malmö AI
99 Malmö AI 21.09
2 Sebastian Kadestål
Malmö AI
96 Malmö AI 22.59
Män 400 m Final
lördag 14:30
1 Zeth Söderlund
Eslövs AI
97 Eslövs AI 54.38 PB
2 Noah Lacayo
Björnstorps IF
99 Björnstorps IF 54.62 PB
3 Caroline Norrsand
Ystads IF
85 Ystads IF 1:06.34 Utom tävlan
Män Höjd Final
lördag 09:15
1 Henrik Falknell
FK Athlet
74 FK Athlet 158
Män Diskus Final
Vikt: 2,0kg
lördag 15:10
1 Tomas Jeansson
FK Athlet
71 FK Athlet 23.90
2 Henrik Falknell
FK Athlet
74 FK Athlet 21.54
3 Markus Rönnerling
FK Athlet
81 FK Athlet 20.65
123456
Tomas Jeansson 23.37 19.80 18.15 23.90
Henrik Falknell 21.54 17.84 19.55 19.58 18.80
Markus Rönnerling 19.80 19.03 20.65
P19 Diskus Final
Vikt: 1,75kg
lördag 15:10
1 Eli Karström
FK Athlet
01 FK Athlet 18.14
123456
Eli Karström x 18.05 x 18.14 18.02 x
P17 200 m Final
lördag 13:45
Vind: +1,6
1 Zacharias Parmatow
Malmö AI
03 Malmö AI 24.47
2 Hugo Larsson Wilhelmsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 24.85
3 Birk van de Boel
Malmö AI
03 Malmö AI 25.23
P17 400 m Final
lördag 14:35
1 Albin Lago
Genarps IF
03 Genarps IF 56.55
P17 Längd Final
lördag 11:55
1 Birk van de Boel
Malmö AI
03 Malmö AI 4.95 -0,6
Nils Nilsson Gott
Malmö AI
03 Malmö AI -
P17 Spjut Final
Vikt: 700g
lördag 10:20
1 Filip Nilsson
Ystads IF
03 Ystads IF 38.69
P15 80 m Försök
lördag 11:05
Heat 1Vind: +1,3
1 Isak Holgersson
IFK Lund
04 IFK Lund 9.60 q SB
2 Oliver Fehrlund Persson
Ystads IF
05 Ystads IF 10.16
3 Joar Karström
FK Athlet
04 FK Athlet 10.55
4 Alfons Blomberg
Öresund FK
04 Öresund FK 10.60
Jeroen Persson
IFK Lund
05 IFK Lund DNS
Heat 2Vind: +3,2
1 Noah Karlberg
Lomma FIK
05 Lomma FIK 9.73 q
2 Kalle Aldskogius
Hammarby IF
04 Hammarby IF 10.08 q
3 Olle Holmberg
IFK Trelleborg
04 IFK Trelleborg 10.37
4 Filip Olsson
IFK Lund
04 IFK Lund 10.48
5 Adrian Carlström Selimovic
Malmö AI
05 Malmö AI 10.49
Heat 3Vind: +2,0
1 Erik Erlandsson
IFK Lund
04 IFK Lund 9.59 q
2 Måns Bergström
Malmö AI
05 Malmö AI 9.86 q
3 Joel Ring
IFK Trelleborg
04 IFK Trelleborg 10.07 q PB
4 Isak Carlström Celimovic
Malmö AI
05 Malmö AI 10.70
5 Ludvig Månsson
Ystads IF
05 Ystads IF 11.45
6 Hilding Grip
IFK Lund
04 IFK Lund 12.09
P15 80 m Final
lördag 12:25
Vind: +2,9
1 Erik Erlandsson
IFK Lund
04 IFK Lund 9.49
2 Isak Holgersson
IFK Lund
04 IFK Lund 9.58
3 Noah Karlberg
Lomma FIK
05 Lomma FIK 9.64
4 Måns Bergström
Malmö AI
05 Malmö AI 9.83
5 Joel Ring
IFK Trelleborg
04 IFK Trelleborg 9.87
Kalle Aldskogius
Hammarby IF
04 Hammarby IF DNS
P15 300 m Final
lördag 14:15
1 Erik Erlandsson
IFK Lund
04 IFK Lund 37.72 PB
2 Isak Holgersson
IFK Lund
04 IFK Lund 37.95
3 Oliver Fehrlund Persson
Ystads IF
05 Ystads IF 38.80 PB
4 Joel Ring
IFK Trelleborg
04 IFK Trelleborg 40.12
5 Olle Holmberg
IFK Trelleborg
04 IFK Trelleborg 46.21
6 Ludvig Månsson
Ystads IF
05 Ystads IF 47.69
P15 Höjd Final
lördag 09:15
1 Sebastian Odell
IFK Trelleborg
04 IFK Trelleborg 150 SB
2 Melvin Pai
IFK Trelleborg
04 IFK Trelleborg 140
3 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 135
P15 Längd Final
lördag 14:00
1 Måns Bergström
Malmö AI
05 Malmö AI 5.20 -1,4
2 Melvin Pai
IFK Trelleborg
04 IFK Trelleborg 5.13 -1,8 PB
3 Filip Olsson
IFK Lund
04 IFK Lund 5.03 -1,0
4 Victor Oldén
FK Athlet
04 FK Athlet 5.02 -2,0
5 Adrian Carlström Selimovic
Malmö AI
05 Malmö AI 4.52 -1,2
6 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 4.39 -0,8
7 Gavin Wastrell
IFK Trelleborg
05 IFK Trelleborg 4.17 -2,4
8 Alfons Blomberg
Öresund FK
04 Öresund FK 4.16 -0,5
9 Joar Karström
FK Athlet
04 FK Athlet 4.06 -0,1
10 Hugo Green
Malmö AI
05 Malmö AI 3.78 -1,4
P15 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
lördag 12:50
1 Casper Griphage
IFK Trelleborg
05 IFK Trelleborg 38.71 PB
2 Victor Oldén
FK Athlet
04 FK Athlet 34.94
3 Bertil Augustsson
IFK Lund
04 IFK Lund 25.22
4 Christoffer Cimbritz
IFK Lund
04 IFK Lund 21.63
5 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 19.36
P15 Spjut Final
Vikt: 600g
lördag 11:25
1 Måns Bergström
Malmö AI
05 Malmö AI 39.57
2 Kalle Aldskogius
Hammarby IF
04 Hammarby IF 38.84
3 Casper Griphage
IFK Trelleborg
05 IFK Trelleborg 35.46 PB
4 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 33.71
5 Christoffer Cimbritz
IFK Lund
04 IFK Lund 27.93
6 Melvin Pai
IFK Trelleborg
04 IFK Trelleborg 26.58 PB
7 Sebastian Odell
IFK Trelleborg
04 IFK Trelleborg 23.45
P13 60 m Försök
lördag 10:20
Heat 1Vind: +1,3
1 Vidar Nilsson
Ystads IF
07 Ystads IF 8.87 q
2 Benjamin Bornmyr
IFK Lund
06 IFK Lund 8.93 q
3 Eric Noghi
Heleneholms IF
07 Heleneholms IF 9.39
4 Nils Leloup
Genarps IF
06 Genarps IF 9.42 PB
5 Lucas Sövgren
FK Athlet
06 FK Athlet 9.95
6 Elias Sövgren
FK Athlet
07 FK Athlet 10.74
Heat 2Vind: +2,9
1 Kalel Mudingay
IFK Lund
06 IFK Lund 8.11 q
2 Andre´ Björk
Ystads IF
06 Ystads IF 8.46 q
3 Bram Persson
IFK Lund
07 IFK Lund 8.60 q
4 Konrad Mölstad Katsler
Malmö AI
06 Malmö AI 9.07 q
5 Kalle Fridolf
Malmö AI
06 Malmö AI 9.20
6 Olle Gustafson
Malmö AI
07 Malmö AI 9.73
P13 60 m Final
lördag 12:00
Vind: +2,6
1 Andre´ Björk
Ystads IF
06 Ystads IF 8.54
2 Bram Persson
IFK Lund
07 IFK Lund 8.71
3 Vidar Nilsson
Ystads IF
07 Ystads IF 8.77
4 Benjamin Bornmyr
IFK Lund
06 IFK Lund 8.86
5 Konrad Mölstad Katsler
Malmö AI
06 Malmö AI 9.11
Kalel Mudingay
IFK Lund
06 IFK Lund DNS
P13 Höjd Final
lördag 10:45
1 Linus Lindberg
Åhus FIK
06 Åhus FIK 139
2 Vidar Nilsson
Ystads IF
07 Ystads IF 136
3 Fredrik Walemo
Eslövs AI
07 Eslövs AI 136
4 Simon Oldén
FK Athlet
07 FK Athlet 120
5 Lucas Sövgren
FK Athlet
06 FK Athlet 115
6 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 110
Colin Rosén
IFK Trelleborg
08 IFK Trelleborg -
P13 Längd Final
Hoppzon
lördag 09:15
1 Kalel Mudingay
IFK Lund
06 IFK Lund 5.06 +2,8
2 Vidar Nilsson
Ystads IF
07 Ystads IF 4.37 +3,1
3 Benjamin Bornmyr
IFK Lund
06 IFK Lund 4.33 +1,9
4 Linus Lindberg
Åhus FIK
06 Åhus FIK 4.31 +2,8
5 Nils Leloup
Genarps IF
06 Genarps IF 4.11 +1,7 PB
6 Eric Noghi
Heleneholms IF
07 Heleneholms IF 4.00 +2,3
7 Olle Gustafson
Malmö AI
07 Malmö AI 3.93 +2,0
8 Simon Oldén
FK Athlet
07 FK Athlet 3.85 +1,3
9 Elias Sövgren
FK Athlet
07 FK Athlet 3.11 +1,7
P13 Kula Final
Vikt: 3,0kg
lördag 13:20
1 Erik Hansson
Malmö AI
07 Malmö AI 7.36
2 Simon Oldén
FK Athlet
07 FK Athlet 6.79
123456
Erik Hansson 7.36 6.03 6.78 6.94 6.85 6.44
Simon Oldén 6.05 x 5.76 6.29 6.79 6.41
P13 Spjut Final
Vikt: 400g
lördag 14:20
1 Linus Lindberg
Åhus FIK
06 Åhus FIK 27.59
2 Loke Bergström
Malmö AI
08 Malmö AI 18.96
3 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 18.06
4 Erik Hansson
Malmö AI
07 Malmö AI 16.01
Benjamin Bornmyr
IFK Lund
06 IFK Lund -
Nils Leloup
Genarps IF
06 Genarps IF -
P11 60 m Försök
lördag 10:35
Heat 1Vind: +1,4
1 Albin Anderberg
IFK Lund
09 IFK Lund 9.17 q
2 Christian Schüttert
IFK Lund
08 IFK Lund 9.27 q
3 Oskar Jönsson
Malmö AI
08 Malmö AI 10.00
4 Fabian Lindberg Tillander
Ystads IF
09 Ystads IF 10.10
5 Teo Björk
IFK Lund
08 IFK Lund 10.28
Heat 2Vind: +1,4
1 Colin Rosén
IFK Trelleborg
08 IFK Trelleborg 9.02 q PB
2 Svante Leufstedt
Ystads IF
08 Ystads IF 9.72
3 Alfred Tage
IFK Lund
08 IFK Lund 10.49
4 Jakob Löfkvist
IFK Lund
08 IFK Lund 11.06
5 Hector Swensson
IFK Lund
08 IFK Lund 11.15
Heat 3Vind: +1,1
1 Eric Bryde
Öresund FK
08 Öresund FK 8.98 q PB
2 Maximilian Bornmyr
IFK Lund
08 IFK Lund 9.07 q
3 Lucas Falknell
FK Athlet
09 FK Athlet 9.45 q
4 Loke Bergström
Malmö AI
08 Malmö AI 9.51 PB
5 Theo Lydén
Malmö AI
08 Malmö AI 9.69
P11 60 m Final
lördag 12:10
Vind: +2,6
1 Colin Rosén
IFK Trelleborg
08 IFK Trelleborg 8.97
2 Maximilian Bornmyr
IFK Lund
08 IFK Lund 9.05
3 Christian Schüttert
IFK Lund
08 IFK Lund 9.07
4 Albin Anderberg
IFK Lund
09 IFK Lund 9.09
5 Eric Bryde
Öresund FK
08 Öresund FK 9.15
6 Lucas Falknell
FK Athlet
09 FK Athlet 9.48
P11 Längd Final
Hoppzon
lördag 09:15
1 Christian Schüttert
IFK Lund
08 IFK Lund 4.06 -0,5
2 Colin Rosén
IFK Trelleborg
08 IFK Trelleborg 4.04 -1,0
3 Albin Anderberg
IFK Lund
09 IFK Lund 3.94 -0,8
4 Eric Bryde
Öresund FK
08 Öresund FK 3.92 -0,5
5 Loke Bergström
Malmö AI
08 Malmö AI 3.76 -0,9
6 Lucas Falknell
FK Athlet
09 FK Athlet 3.71 -1,9
7 Svante Leufstedt
Ystads IF
08 Ystads IF 3.58 -1,6
8 Maximilian Bornmyr
IFK Lund
08 IFK Lund 3.55 -0,3
9 Fabian Lindberg Tillander
Ystads IF
09 Ystads IF 3.40 -2,3
10 Benjamin Vartia
FK Athlet
09 FK Athlet 3.31 -2,0
11 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 3.22 0.0
12 Teo Björk
IFK Lund
08 IFK Lund 3.20 -1,2
13 Oskar Jönsson
Malmö AI
08 Malmö AI 3.14 -1,2
14 Jakob Löfkvist
IFK Lund
08 IFK Lund 3.03 -0,8
15 Alfred Tage
IFK Lund
08 IFK Lund 2.89 -1,9
16 Hector Swensson
IFK Lund
08 IFK Lund 2.59 -2,5
alvar Gustafsson
IFK Lund
08 IFK Lund -
Theo Lydén
Malmö AI
08 Malmö AI -
P11 Kula Final
Vikt: 2,0kg
lördag 11:00
1 Theo Lydén
Malmö AI
08 Malmö AI 9.24
2 Eric Bryde
Öresund FK
08 Öresund FK 7.24
3 Svante Leufstedt
Ystads IF
08 Ystads IF 6.72
4 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 6.69
5 Alfred Tage
IFK Lund
08 IFK Lund 6.47 PB
6 Teo Björk
IFK Lund
08 IFK Lund 6.19
7 Christian Schüttert
IFK Lund
08 IFK Lund 5.61
8 Fabian Lindberg Tillander
Ystads IF
09 Ystads IF 5.55
9 Albin Anderberg
IFK Lund
09 IFK Lund 5.38
10 Oskar Jönsson
Malmö AI
08 Malmö AI 5.02
11 Jakob Löfkvist
IFK Lund
08 IFK Lund 4.99
12 Hector Swensson
IFK Lund
08 IFK Lund 4.24
1234
Jakob Löfkvist 4.99 4.49 4.27 4.44
Ludvig Hallberg x 6.00 6.69 6.03
Theo Lydén 6.24 7.45 9.24 8.61
Svante Leufstedt 6.72 6.38 6.69 6.72
Albin Anderberg 5.25 4.45 4.67 5.38
Teo Björk 6.19 x 5.87 5.37
Fabian Lindberg Tillander 5.55 5.32 5.26 5.23
Oskar Jönsson x 5.02 4.37 x
Christian Schüttert x x 4.02 5.61
Eric Bryde 6.69 6.84 7.24 6.23
Hector Swensson 3.53 3.85 4.18 4.24
Alfred Tage 5.55 6.26 6.47 6.45
P9 60 m Final
lördag 10:00
Vind: +2,3
1 Melker Leufstedt
Ystads IF
10 Ystads IF 9.43
2 Love Hansson
Malmö AI
10 Malmö AI 9.71
3 Ludvig Frieberg
Malmö AI
10 Malmö AI 10.26
4 Melvin Sellberg
IFK Lund
10 IFK Lund 10.51
5 Tiger Odéhn
Ystads IF
10 Ystads IF 10.83
6 Noah Lydén
Malmö AI
12 Malmö AI 12.03
P9 Längd Final
Hoppzon
lördag 10:40
1 Love Hansson
Malmö AI
10 Malmö AI 3.45 -1,1
2 Melker Leufstedt
Ystads IF
10 Ystads IF 3.36 -1,2
3 Melvin Sellberg
IFK Lund
10 IFK Lund 3.05 0.0
4 Ludvig Frieberg
Malmö AI
10 Malmö AI 3.03 -1,7
5 Noah Lydén
Malmö AI
12 Malmö AI 2.48 -1,0
1234
Melker Leufstedt 3.25 -1,1 3.13 -1,4 3.36 -1,2 3.19 0.0
Noah Lydén 2.48 -1,0 2.22 -0,8 2.46 -1,5 2.26 -1,9
Ludvig Frieberg 2.99 -1,4 2.33 -1,5 3.03 -1,7 3.00 -4,1
Melvin Sellberg 2.95 -1,5 3.05 0.0 2.50 -0,4 3.04 -0,4
Love Hansson 3.12 -0,4 3.45 -1,1 3.29 -1,8 3.34 -1,1
P9 Kula Final
Vikt: 2,0kg
lördag 12:10
1 Melker Leufstedt
Ystads IF
10 Ystads IF 5.77
2 Melvin Sellberg
IFK Lund
10 IFK Lund 5.49
3 Love Hansson
Malmö AI
10 Malmö AI 5.33
4 Tiger Odéhn
Ystads IF
10 Ystads IF 5.29
5 Ludvig Frieberg
Malmö AI
10 Malmö AI 4.84
1234
Melvin Sellberg 5.49 5.20 5.30 5.29
Ludvig Frieberg 4.78 4.68 4.84 4.73
Melker Leufstedt 4.35 5.23 5.02 5.77
Tiger Odéhn 4.98 4.37 5.07 5.29
Love Hansson 5.33 4.87 5.09 4.99