Resultat Kretsmästerskap Seniorer/veteraner

Kålgårdsarenan, Jönköping   2023-01-24

Arrangör: Jönköpings Friidrottskrets Tävlingsledare: Ann Axelsson Senast uppdaterad: 2023-01-25 02:00:05
Kvinnor & K35 60 m Försök
24/1 19:20
Heat 1
1 Ella Axén
Hovslätts IK
03 Hovslätts IK 8.03 q
2 Clara Nilsson
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 8.52 q
3 Tilda Eriksson
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 8.54 q
4 Tindra Westlund Stenberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 8.68 q
Heat 2
1 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 8.67 q
2 Anna Elwing
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 8.90 q
3 Emma Ots
IKHP Huskvarna
76 IKHP Huskvarna 8.94 q SB
4 Stina Essberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 9.03 q
Heat 3
1 Olivia Andersson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 8.99 q PB
2 Ida Gustavsson
IKHP Huskvarna
08 IKHP Huskvarna 9.01 q
3 Tyra Antevik
Hovslätts IK
08 Hovslätts IK 9.22 q PB
Heat 4
1 Hilda Sten
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 8.65 q PB
2 Stina Samuelsson
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 9.74 q
3 Emma Lannhard
Hovslätts IK
08 Hovslätts IK 10.29 q
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Ella Axén
Hovslätts IK
03 Hovslätts IK 8.03
2 Clara Nilsson
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 8.52
3 Tilda Eriksson
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 8.54
4 Hilda Sten
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 8.65
5 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 8.67
6 Tindra Westlund Stenberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 8.68
7 Anna Elwing
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 8.90
8 Olivia Andersson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 8.99
9 Ida Gustavsson
IKHP Huskvarna
08 IKHP Huskvarna 9.01
10 Stina Essberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 9.03
11 Tyra Antevik
Hovslätts IK
08 Hovslätts IK 9.22
12 Stina Samuelsson
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 9.74
13 Emma Lannhard
Hovslätts IK
08 Hovslätts IK 10.29
K35
1 Emma Ots
IKHP Huskvarna
76 IKHP Huskvarna 8.94
Kvinnor 60 m Final
24/1 19:59
A-Final
1 Ella Axén
Hovslätts IK
03 Hovslätts IK 8.08 3.00
2 Hilda Sten
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 8.65 2.00 PB
3 Tilda Eriksson
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 8.72 1.00 8.716
4 Clara Nilsson
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 8.72 8.717
B-Final
1 Tindra Westlund Stenberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 8.54
2 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 8.64
3 Anna Elwing
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 8.96
4 Ida Gustavsson
IKHP Huskvarna
08 IKHP Huskvarna 9.08
C-Final
1 Stina Essberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 9.01
2 Tyra Antevik
Hovslätts IK
08 Hovslätts IK 9.22 PB
3 Stina Samuelsson
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 9.68
4 Emma Lannhard
Hovslätts IK
08 Hovslätts IK 10.53
D-Final
Olivia Andersson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 DNS
Sammanställning
Plac. Res.
1 Ella Axén
Hovslätts IK
03 Hovslätts IK 8.08 3.00
2 Tindra Westlund Stenberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 8.54
3 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 8.64
4 Hilda Sten
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 8.65 2.00 PB
=5 Tilda Eriksson
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 8.72 1.00 8.716
=5 Clara Nilsson
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 8.72 8.717
7 Anna Elwing
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 8.96
8 Stina Essberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 9.01
9 Ida Gustavsson
IKHP Huskvarna
08 IKHP Huskvarna 9.08
10 Tyra Antevik
Hovslätts IK
08 Hovslätts IK 9.22 PB
11 Stina Samuelsson
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 9.68
12 Emma Lannhard
Hovslätts IK
08 Hovslätts IK 10.53
Olivia Andersson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 DNS
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Ella Axén
Hovslätts IK
03 Hovslätts IK 8.08
2 Tindra Westlund Stenberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 8.54
3 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 8.64
4 Hilda Sten
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 8.65
5 Tilda Eriksson
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 8.72
5 Clara Nilsson
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 8.72
7 Anna Elwing
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 8.96
8 Stina Essberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 9.01
9 Ida Gustavsson
IKHP Huskvarna
08 IKHP Huskvarna 9.08
10 Tyra Antevik
Hovslätts IK
08 Hovslätts IK 9.22
11 Stina Samuelsson
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 9.68
12 Emma Lannhard
Hovslätts IK
08 Hovslätts IK 10.53
Olivia Andersson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 DNS
Kvinnor 60 m häck
Höjd: 84,0cm
24/1 18:20
1 Tuva Svensson Swärdh
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 11.90 PB
2 Stina Samuelsson
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 13.01 3.00
Kvinnor Höjd
24/1 20:10
1 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 152 3.00 PB
2 Emma Östklint
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 152 2.00 PB
3 Olivia Andersson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 142 1.00
4 Ella Hakeberg
IKHP Huskvarna
04 IKHP Huskvarna 142
5 Ida Gustavsson
IKHP Huskvarna
08 IKHP Huskvarna 137
6 Hilda Sten
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 132
7 Esther Uppenberg
Hovslätts IK
07 Hovslätts IK 122
Tuva Svensson Swärdh
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 152 PB
117122127132137142147152157
Emma Östklint-----oxxoxoxxx
Olivia Andersson----ooxxx
Hilda Sten-oooxxx
Ida Gustavsson--oooxxx
Nike Blomberg---ooooxoxxx
Esther Uppenbergooxxx
Ella Hakeberg----oxoxxx
Tuva Svensson Swärdh-----xxooxxoxxx
Kvinnor Längd
24/1 18:30
1 Ella Axén
Hovslätts IK
03 Hovslätts IK 5.18 3.00
2 Clara Nilsson
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 4.70 2.00 =PB
3 Tilda Eriksson
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 4.68 1.00 SB
4 Olivia Andersson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 4.64 PB
5 Stina Essberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 4.59 PB
6 Tindra Westlund Stenberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 4.53 PB
7 Ida Gustavsson
IKHP Huskvarna
08 IKHP Huskvarna 4.52
8 Anna Elwing
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 4.28
9 Tyra Antevik
Hovslätts IK
08 Hovslätts IK 3.94 PB
123456
Olivia Andersson4.644.454.454.364.574.45
Ella Axén5.145.075.015.165.185.10
Tilda Erikssonx2.264.674.683.01x
Stina Essberg4.404.534.484.59x4.34
Tindra Westlund Stenberg4.484.434.534.484.46x
Clara Nilsson4.524.70x4.624.67x
Anna Elwingx3.874.044.234.214.28
Tyra Antevik3.863.643.94
Ida Gustavssonxx4.524.254.224.37
Kvinnor Kula
Vikt: 4,0kg
24/1 18:00
1 Emma Östklint
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 8.73 3.00 PB
2 Tilda Eriksson
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 8.67 2.00
3 Ida Gustavsson
IKHP Huskvarna
08 IKHP Huskvarna 8.30 1.00
4 Esther Uppenberg
Hovslätts IK
07 Hovslätts IK 6.19
5 Stina Samuelsson
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 5.86 PB
123456
Ida Gustavsson6.986.76x6.846.758.30
Stina Samuelsson5.655.86x-x-
Tilda Eriksson8.188.67-8.028.20-
Emma Östklint8.728.738.458.518.138.52
Esther Uppenberg5.755.855.985.896.196.14
Män 60 m
24/1 19:00
1 Felix Wyon
Hovslätts IK
04 Hovslätts IK 7.94 3.00 q PB
2 William Blom
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 8.31 2.00 q PB
3 Anders Stenberg
Habo Friidrott -04
81 Habo Friidrott -04 8.32 1.00 q
Lukas Björklund
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 7.54 q SB
Män 60 m Extra
24/1 19:50
1 Lukas Björklund
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 7.66
2 Felix Wyon
Hovslätts IK
04 Hovslätts IK 8.01
3 William Blom
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 8.47
Anders Stenberg
Habo Friidrott -04
81 Habo Friidrott -04 DNS DNS
Män Längd
24/1 19:20
Lukas Björklund
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 6.03 SB
123456
Lukas Björklundxxx5.956.016.03
Män Kula
Vikt: 7,26kg
24/1 19:40
1 Felix Wyon
Hovslätts IK
04 Hovslätts IK 7.38 3.00
2 William Blom
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 6.32 2.00
123456
Felix Wyon6.676.296.907.387.067.16
William Blom5.995.965.656.325.786.17
K35 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 60 m

K35 Kula
Vikt: 4,0kg
24/1 18:00
1 Emma Ots
IKHP Huskvarna
76 IKHP Huskvarna 8.80 3.00 SB
2 Linda Manderhjelm
IKHP Huskvarna
80 IKHP Huskvarna 8.34 2.00 PB
123456
Linda Manderhjelm7.707.888.347.777.858.09
Emma Ots8.177.435.578.358.088.80
K50 Kula
Vikt: 3,0kg
24/1 18:00
1 Anne Fältström
IKHP Huskvarna
70 IKHP Huskvarna 8.27 3.00
2 Ann-Christin Olsson
IKHP Huskvarna
64 IKHP Huskvarna 6.43 2.00
123456
Anne Fältström7.997.947.397.647.898.27
Ann-Christin Olsson6.226.025.575.885.916.43
M35 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med M50 60 m

M35 Höjd
24/1 18:00
1 Tobias Gunnar
Hovslätts IK
77 Hovslätts IK 150 3.00
140150160
Tobias Gunnaroxoxxx
M35 Kula
Vikt: 7,26kg
24/1 19:40
1 Stefan Holst
Bottnaryds IF
82 Bottnaryds IF 8.10 3.00
123456
Stefan Holst6.987.497.667.328.107.70
M50 & M60 60 m
24/1 18:40
1 Jan-Olof Åkesson
IKHP Huskvarna
67 IKHP Huskvarna 8.19 3.00 SB
2 Sten-Göran Yngvesson
IK Vista
56 IK Vista 10.25 3.00
Sammanställning per klass
M60
1 Sten-Göran Yngvesson
IK Vista
56 IK Vista 10.25
M50
1 Jan-Olof Åkesson
IKHP Huskvarna
67 IKHP Huskvarna 8.19
M35 & M50 60 m Extralopp
24/1 20:35
1 Anders Stenberg
Habo Friidrott -04
81 Habo Friidrott -04 8.32
2 Jan-Olof Åkesson
IKHP Huskvarna
67 IKHP Huskvarna 8.48
Sammanställning per klass
M50
1 Jan-Olof Åkesson
IKHP Huskvarna
67 IKHP Huskvarna 8.48
M35
1 Anders Stenberg
Habo Friidrott -04
81 Habo Friidrott -04 8.32
M50 Höjd
24/1 18:00
1 Juha Koivukangas
IKHP Huskvarna
65 IKHP Huskvarna 128 3.00
120128135
Juha Koivukangasooxxx
M50 Längd
24/1 19:20
1 Juha Koivukangas
IKHP Huskvarna
65 IKHP Huskvarna 3.25 3.00 PB
123456
Juha Koivukangas2.631.403.233.213.093.25
M50 Kula
Vikt: 6,0kg
24/1 19:40
1 Sonny Stridh
Bottnaryds IF
73 Bottnaryds IF 9.69 3.00
2 Juha Koivukangas
IKHP Huskvarna
65 IKHP Huskvarna 9.53 2.00 PB
123456
Juha Koivukangas7.818.317.988.069.53x
Sonny Stridh8.288.808.600.959.539.69
M60 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med M50 60 m

M60 Längd
24/1 19:20
1 Sten-Göran Yngvesson
IK Vista
56 IK Vista 3.56 3.00 SB
123456
Sten-Göran Yngvesson3.083.363.233.383.273.56
M70 Kula
Vikt: 4,0kg
24/1 19:40
1 Stig Arvidsson
Lekeryd-Svarttorp SK
49 Lekeryd-Svarttorp SK 10.28 3.00 SB
123456
Stig Arvidsson9.479.659.7410.2810.2810.09

Lagtävling

Plac.Poäng
1 Hovslätts IK 35
2 IKHP Huskvarna 22
3 Bottnaryds IF 6
4 IK Vista 6
5 Habo Friidrott -04 5
6 Lekeryd-Svarttorp SK 3
KvinnorMänK35K50K60K70M35M50M60M70
60 m60 m häckHöjdLängdKula60 m60 m häckHöjdLängdKula60 mHöjdLängdKula60 mHöjdLängdKula60 mHöjdLängdKula60 mHöjdLängdKula60 mHöjdLängdKula60 mHöjdLängdKula60 mHöjdLängdKula60 mHöjdLängdKula
IK Vista33
Hovslätts IK63265553
IKHP Huskvarna001553332
Habo Friidrott -0404010
Lekeryd-Svarttorp SK3
Bottnaryds IF33