Resultat Heleneholms Vårtävling

Heleneholms IP, Malmö   2019-05-21

Arrangör: Heleneholms IF Tävlingsledare: Sebastian Persson Senast uppdaterad: 2019-06-10 11:42:17
Väder: ca 16 C vindstilla  
Övrigt: Teknisk strul med tidtagning, manuella tider  
Män Veteraner 400 m Final
DM
tisdag 18:45
A-Final
1 Jonas Boijertz
Malmö AI
74 Malmö AI 57.7 1
2 Jörgen Olsson
Björnstorps IF
72 Björnstorps IF 58.0 2
3 Karl Dannestam
Björnstorps IF
80 Björnstorps IF 58.4 3 SB
4 Henrik Nord
Ystads IF
73 Ystads IF 58.7 4 PB
5 Peter Bengtsson
Ystads IF
64 Ystads IF 59.9 7 PB
6 Martin Edvardsson
Ystads IF
75 Ystads IF 1:01.3 8
B-Final
Per Lundqvist
IS Göta
79 IS Göta 58.8 5 PB
Fredrik Krantz
Öresund FK
80 Öresund FK 59.8 6 PB
Jonas Jönsson
Hässleholm Freeflow
66 Hässleholm Freeflow 1:07.6 10
Gustav Sande
Genarps IF
69 Genarps IF 1:08.4 11
Peter Hansson
Björnstorps IF
64 Björnstorps IF 1:09.0 14
Andreas Nilsson
IS Göta
73 IS Göta DNS
C-Final
Dennis Due
IS Göta
73 IS Göta 1:07.2 9
Per Gränse
IS Göta
71 IS Göta 1:08.8 13 PB
Nils-Arvid Olofsson
Ystads IF
64 Ystads IF 1:11.6 15
Adam Crona
IS Göta
68 IS Göta 1:12.3 16 PB
Jerry Olsson
Björnstorps IF
57 Björnstorps IF 1:14.4 17 PB
D-Final
Clive Cole
Björnstorps IF
49 Björnstorps IF 1:22.8 19
Klas Paulsson
Höörs IS
47 Höörs IS 1:28.0 21 SB
Magnus Bergh
Heleneholms IF
49 Heleneholms IF 1:28.5 22
Greger Ahnlund
Heleneholms IF
39 Heleneholms IF 1:29.9 24 PB
Rune Persson
UF Contact
47 UF Contact 1:32.9 25
E-Final
Mats Nilsson
Heleneholms IF
70 Heleneholms IF 1:08.7 12
Palle Simonsson
Simrishamns AIF
43 Simrishamns AIF 1:21.5 18
Göran Anderson
Björnstorps IF
63 Björnstorps IF 1:23.6 20
Carl Almström
Björnstorps IF
51 Björnstorps IF 1:29.3 23
Gunnar Nilsson
Heleneholms IF
33 Heleneholms IF 1:50.8 26 PB
Sammanställning
1 Jonas Boijertz
Malmö AI
74 Malmö AI 57.7
2 Jörgen Olsson
Björnstorps IF
72 Björnstorps IF 58.0
3 Karl Dannestam
Björnstorps IF
80 Björnstorps IF 58.4 SB
4 Henrik Nord
Ystads IF
73 Ystads IF 58.7 PB
5 Per Lundqvist
IS Göta
79 IS Göta 58.8 PB
6 Fredrik Krantz
Öresund FK
80 Öresund FK 59.8 PB
7 Peter Bengtsson
Ystads IF
64 Ystads IF 59.9 PB
8 Martin Edvardsson
Ystads IF
75 Ystads IF 1:01.3
9 Dennis Due
IS Göta
73 IS Göta 1:07.2
10 Jonas Jönsson
Hässleholm Freeflow
66 Hässleholm Freeflow 1:07.6
11 Gustav Sande
Genarps IF
69 Genarps IF 1:08.4
12 Mats Nilsson
Heleneholms IF
70 Heleneholms IF 1:08.7
13 Per Gränse
IS Göta
71 IS Göta 1:08.8 PB
14 Peter Hansson
Björnstorps IF
64 Björnstorps IF 1:09.0
15 Nils-Arvid Olofsson
Ystads IF
64 Ystads IF 1:11.6
16 Adam Crona
IS Göta
68 IS Göta 1:12.3 PB
17 Jerry Olsson
Björnstorps IF
57 Björnstorps IF 1:14.4 PB
18 Palle Simonsson
Simrishamns AIF
43 Simrishamns AIF 1:21.5
19 Clive Cole
Björnstorps IF
49 Björnstorps IF 1:22.8
20 Göran Anderson
Björnstorps IF
63 Björnstorps IF 1:23.6
21 Klas Paulsson
Höörs IS
47 Höörs IS 1:28.0 SB
22 Magnus Bergh
Heleneholms IF
49 Heleneholms IF 1:28.5
23 Carl Almström
Björnstorps IF
51 Björnstorps IF 1:29.3
24 Greger Ahnlund
Heleneholms IF
39 Heleneholms IF 1:29.9 PB
25 Rune Persson
UF Contact
47 UF Contact 1:32.9
26 Gunnar Nilsson
Heleneholms IF
33 Heleneholms IF 1:50.8 PB
Andreas Nilsson
IS Göta
73 IS Göta DNS
Sammanställning per klass
M35
1 Karl Dannestam
Björnstorps IF
80 Björnstorps IF 58.4
2 Fredrik Krantz
Öresund FK
80 Öresund FK 59.8
M40
1 Per Lundqvist
IS Göta
79 IS Göta 58.8
2 Martin Edvardsson
Ystads IF
75 Ystads IF 1:01.3
M45
1 Jonas Boijertz
Malmö AI
74 Malmö AI 57.7
2 Jörgen Olsson
Björnstorps IF
72 Björnstorps IF 58.0
3 Henrik Nord
Ystads IF
73 Ystads IF 58.7
4 Dennis Due
IS Göta
73 IS Göta 1:07.2
5 Mats Nilsson
Heleneholms IF
70 Heleneholms IF 1:08.7
6 Per Gränse
IS Göta
71 IS Göta 1:08.8
Andreas Nilsson
IS Göta
73 IS Göta DNS
M50
1 Jonas Jönsson
Hässleholm Freeflow
66 Hässleholm Freeflow 1:07.6
2 Gustav Sande
Genarps IF
69 Genarps IF 1:08.4
3 Adam Crona
IS Göta
68 IS Göta 1:12.3
M55
1 Peter Bengtsson
Ystads IF
64 Ystads IF 59.9
2 Peter Hansson
Björnstorps IF
64 Björnstorps IF 1:09.0
3 Nils-Arvid Olofsson
Ystads IF
64 Ystads IF 1:11.6
4 Göran Anderson
Björnstorps IF
63 Björnstorps IF 1:23.6
M60
1 Jerry Olsson
Björnstorps IF
57 Björnstorps IF 1:14.4
M65
1 Carl Almström
Björnstorps IF
51 Björnstorps IF 1:29.3
M70
1 Clive Cole
Björnstorps IF
49 Björnstorps IF 1:22.8
2 Klas Paulsson
Höörs IS
47 Höörs IS 1:28.0
3 Magnus Bergh
Heleneholms IF
49 Heleneholms IF 1:28.5
4 Rune Persson
UF Contact
47 UF Contact 1:32.9
M75
1 Palle Simonsson
Simrishamns AIF
43 Simrishamns AIF 1:21.5
M80
1 Greger Ahnlund
Heleneholms IF
39 Heleneholms IF 1:29.9
M85
1 Gunnar Nilsson
Heleneholms IF
33 Heleneholms IF 1:50.8
Kvinnor Veteraner 400 m Final
DM
tisdag 18:40
A-Final
1 Sara Liljegren
IS Göta
81 IS Göta 1:00.5 1
2 AnnaLena Falknell
FK Athlet
78 FK Athlet 1:08.4 2 SB
3 Karolin Wennerbeck
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 1:13.6 3
4 Agnes Cybulko
Heleneholms IF
76 Heleneholms IF 1:27.0 7 SB
B-Final
1 Sara Johnson
IFK Helsingborg
68 IFK Helsingborg 1:15.7 4
2 Anne Erixon
Heleneholms IF
83 Heleneholms IF 1:20.9 5
3 Ann-Magret Friberg
Björnstorps IF
48 Björnstorps IF 1:25.0 6
Sammanställning
1 Sara Liljegren
IS Göta
81 IS Göta 1:00.5
2 AnnaLena Falknell
FK Athlet
78 FK Athlet 1:08.4 SB
3 Karolin Wennerbeck
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 1:13.6
4 Sara Johnson
IFK Helsingborg
68 IFK Helsingborg 1:15.7
5 Anne Erixon
Heleneholms IF
83 Heleneholms IF 1:20.9
6 Ann-Magret Friberg
Björnstorps IF
48 Björnstorps IF 1:25.0
7 Agnes Cybulko
Heleneholms IF
76 Heleneholms IF 1:27.0 SB
Sammanställning per klass
K35
1 Sara Liljegren
IS Göta
81 IS Göta 1:00.5
2 Anne Erixon
Heleneholms IF
83 Heleneholms IF 1:20.9
K40
1 AnnaLena Falknell
FK Athlet
78 FK Athlet 1:08.4
2 Karolin Wennerbeck
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 1:13.6
3 Agnes Cybulko
Heleneholms IF
76 Heleneholms IF 1:27.0
K50
1 Sara Johnson
IFK Helsingborg
68 IFK Helsingborg 1:15.7
K70
1 Ann-Magret Friberg
Björnstorps IF
48 Björnstorps IF 1:25.0
Kvinnor 400 m Final
tisdag 19:15
1 My Ekström
Björnstorps IF
04 Björnstorps IF 1:08.9 SB
2 Anna Jörgensen
Genarps IF
07 Genarps IF 1:10.9 PB
3 Freja Bjerström
Björnstorps IF
07 Björnstorps IF 1:11.1 SB
Kvinnor 800 m Final
tisdag 19:30
1 Elin Björkman
Malmö AI
99 Malmö AI 2:36.2
2 Caroline Norrsand
Ystads IF
85 Ystads IF 2:39.3
Kvinnor Kula Final
Vikt: 4,0kg
tisdag 18:30
1 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 12.40
123456
Angel Richmore 12.40 11.77 x 11.63 x 11.88
Kvinnor Diskus Final
Vikt: 1,0kg
tisdag 18:55
1 Emilia Wamsler
Heleneholms IF
03 Heleneholms IF 37.28
123456
Emilia Wamsler x 34.47 x 37.28 x x
Kvinnor Spjut Final
Vikt: 600g
tisdag 19:30
1 Malin Andersson
Heleneholms IF
93 Heleneholms IF 41.68
2 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 40.91
3 Moa Simonsson
Malmö AI
01 Malmö AI 28.99
123456
Moa Simonsson x x x 27.72 28.99 26.52
Malin Andersson 39.76 40.54 x x 41.68 39.67
Angel Richmore 37.33 32.65 38.52 40.91 33.91 x
Män 400 m Final
tisdag 19:20
1 Zeth Söderlund
Eslövs AI
97 Eslövs AI 54.5
2 Noah Lacayo
Björnstorps IF
99 Björnstorps IF 54.9 SB
3 Albin Lago
Genarps IF
03 Genarps IF 55.7 SB
4 Melvin Bertilsson
Björnstorps IF
06 Björnstorps IF 1:12.7 SB
Män 800 m Final
tisdag 19:35
1 Abubakar Abdullahi
Malmö AI
99 Malmö AI 1:51.2 PB
2 Joakim Andersson
IFK Trelleborg
92 IFK Trelleborg 1:51.6
3 Michael Hansson
IS Göta
96 IS Göta 2:01.9
4 Daniel Lundborg
Malmö AI
97 Malmö AI 2:02.9
5 Biniam Habtom
Åhus FIK
01 Åhus FIK 2:03.9 PB
6 Marc Lövgren Karlsson
Heleneholms IF
74 Heleneholms IF 2:04.2
7 Anton Larsson
Malmö AI
02 Malmö AI 2:18.0
Adrian Mehic
Heleneholms IF
94 Heleneholms IF DNF hare
Mattias Ohlsson
Heleneholms IF
94 Heleneholms IF DNF
Hassan Jirrabey
Malmö AI
93 Malmö AI DNF
Män Diskus Final
Vikt: 2,0kg
tisdag 18:55
1 Mikael Persson
UF Contact
86 UF Contact 33.12
2 Dan Lindahl
IFK Lund
60 IFK Lund 27.25
123456
Dan Lindahl 26.82 x 26.88 27.25 x 26.74
Mikael Persson x 32.47 32.87 32.80 33.12 31.38
Män Spjut Final
Vikt: 800g
tisdag 19:30
1 Dennis Due
IS Göta
73 IS Göta 30.39
123456
Dennis Due 25.67 24.16 x 27.70 30.39 29.18