Results Tidiga Vinterspelen

Friidrottshallen Nolia Idrottscentrum , Umeå   2019-11-30

Arrangör: Umedalens IF Tävlingsledare: Helena Karlsson Senast uppdaterad: 2019-12-01 16:01:21
Kvinnor 60 m Final
Lördag 11:15
1 Maja Brucks
IFK Umeå
00 IFK Umeå 9.10
Kvinnor 200 m Final
Lördag 14:45
A-Final
Tot. plac.
1 Hanna Urpiala Seeman
IFK Umeå
06 IFK Umeå 27.74 1
2 Wilma Sundström
Boden FI
04 Boden FI 29.28 4
3 Tova Lindbäck
Luleå FI
05 Luleå FI 29.74 6
4 Klara Fjällström
IF Vingarna
06 IF Vingarna 29.77 7
B-Final
Tot. plac.
1 Isabelle Björnfot
Umedalens IF
00 Umedalens IF 28.67 2
2 Emma Vikström
IF Vingarna
05 IF Vingarna 29.20 3
3 Maja Andersson
Luleå FI
05 Luleå FI 29.39 5
Kvinnor 1500 m Final
Lördag 14:05
1 Ida Esperi
Haparanda SKT
00 Haparanda SKT 4:58.68
Kvinnor Höjd Final
Lördag 13:20
1 Pernilla Norgren
Umedalens IF
02 Umedalens IF 161
2 Isabelle Björnfot
Umedalens IF
00 Umedalens IF 143
122127132137140143146149152155158161164
328 Pernilla Norgren-------ooooxxoxxx
287 Isabelle Björnfot---ooxoxxx
Kvinnor Kula Final
Vikt: 4,0kg
Lördag 14:05
1 Therese Hedlund
Boden FI
00 Boden FI 8.84
123456
202 Therese Hedlund8.848.818.67x8.84x
F17 60 m Final
Lördag 11:15
1 Wilma Sundström
Boden FI
04 Boden FI 8.72
F17 60 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Lördag 10:00
Kommentar: Sista häckraden felplacerad
1 Wilma Sundström
Boden FI
04 Boden FI 11.56
F17 Längd Final
Lördag 11:25
1 Alma Gelfgren
Umedalens IF
04 Umedalens IF 4.62
2 Wilma Sundström
Boden FI
04 Boden FI 4.19
123456
207 Wilma Sundströmx4.193.844.124.04x
300 Alma Gelfgren 4.62x4.564.514.594.54
F15 60 m Försök
Lördag 10:45
Heat 1
1 Hanna Urpiala Seeman
IFK Umeå
06 IFK Umeå 8.31 q
2 Nellie Wartanian
Umedalens IF
05 Umedalens IF 8.49 q
3 Klara Fjällström
IF Vingarna
06 IF Vingarna 8.92 q SB
4 Ebba Nyfelt
IF Vingarna
05 IF Vingarna 9.00 q
5 Emilia Rosenblom
IF Vingarna
05 IF Vingarna 9.26
Heat 2
1 Kajsa Johansson
IF Vingarna
06 IF Vingarna 8.51 q
2 Maja Andersson
Luleå FI
05 Luleå FI 8.54 q PB
3 Tuva Steneberg
IFK Umeå
06 IFK Umeå 8.68 q
4 Tova Lindbäck
Luleå FI
05 Luleå FI 8.96 q
5 Elin Sander
IF Vingarna
06 IF Vingarna 9.33
Maja Lodwika
IFK Umeå
06 IFK Umeå DNS
F15 60 m Final
Lördag 13:00
1 Hanna Urpiala Seeman
IFK Umeå
06 IFK Umeå 8.33
2 Nellie Wartanian
Umedalens IF
05 Umedalens IF 8.44
3 Tuva Steneberg
IFK Umeå
06 IFK Umeå 8.57 SB
4 Kajsa Johansson
IF Vingarna
06 IF Vingarna 8.61
5 Maja Andersson
Luleå FI
05 Luleå FI 8.63 PB
6 Ebba Nyfelt
IF Vingarna
05 IF Vingarna 8.92 SB
7 Klara Fjällström
IF Vingarna
06 IF Vingarna 9.16
Tova Lindbäck
Luleå FI
05 Luleå FI DNS
F15 1000 m Final
Lördag 15:00
1 Emilia Rosenblom
IF Vingarna
05 IF Vingarna 3:30.83
2 Elin Sander
IF Vingarna
06 IF Vingarna 3:30.98
3 Ebba Nyfelt
IF Vingarna
05 IF Vingarna 3:49.16
F15 60 m häck Försök
Höjd: 76,2cm
Lördag 10:15
1 Tuva Steneberg
IFK Umeå
06 IFK Umeå 9.75
2 Maja Andersson
Luleå FI
05 Luleå FI 10.63
3 Tova Lindbäck
Luleå FI
05 Luleå FI 10.72
4 Emma Vikström
IF Vingarna
05 IF Vingarna 10.74
Emilia Sponseller
Umedalens IF
05 Umedalens IF DNS
F15 Höjd Final
Lördag 13:20
1 Maja Andersson
Luleå FI
05 Luleå FI 143 PB
=2 Tuva Steneberg
IFK Umeå
06 IFK Umeå 132
=2 Tova Lindbäck
Luleå FI
05 Luleå FI 132
122127132137140143146
269 Maja Andersson-oooooxxx
271 Tova Lindbäck-ooxxx
260 Tuva Stenebergoooxxx
F15 Längd Final
Lördag 11:25
1 Hanna Urpiala Seeman
IFK Umeå
06 IFK Umeå 4.90
2 Klara Fjällström
IF Vingarna
06 IF Vingarna 4.84
3 Tuva Steneberg
IFK Umeå
06 IFK Umeå 4.71 SB
4 Emma Vikström
IF Vingarna
05 IF Vingarna 4.56
5 Ebba Nyfelt
IF Vingarna
05 IF Vingarna 4.40 SB
6 Elin Sander
IF Vingarna
06 IF Vingarna 4.16
7 Emilia Rosenblom
IF Vingarna
05 IF Vingarna 4.15
8 Kajsa Johansson
IF Vingarna
06 IF Vingarna 3.85
123456
224 Emilia Rosenblom4.153.73x4.074.023.94
215 Klara Fjällström4.734.844.674.644.754.56
218 Kajsa Johansson3.85x3.65x3.333.79
226 Elin Sanderx3.93x4.114.16x
260 Tuva Stenebergxxx4.62x4.71
229 Emma Vikström4.512.141.783.064.56x
263 Hanna Urpiala Seeman4.624.624.904.564.754.73
222 Ebba Nyfelt3.894.054.304.404.294.34
F15 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Lördag 14:05
1 Hanna Urpiala Seeman
IFK Umeå
06 IFK Umeå 8.76
2 Emilia Sponseller
Umedalens IF
05 Umedalens IF 8.03
3 Klara Fjällström
IF Vingarna
06 IF Vingarna 7.82
4 Emma Vikström
IF Vingarna
05 IF Vingarna 7.55
5 Elin Sander
IF Vingarna
06 IF Vingarna 7.43
6 Emilia Rosenblom
IF Vingarna
05 IF Vingarna 7.40
7 Ebba Nyfelt
IF Vingarna
05 IF Vingarna 7.08
123456
222 Ebba Nyfelt7.086.146.026.956.596.65
215 Klara Fjällström7.367.187.827.157.217.11
226 Elin Sander6.387.436.767.077.036.68
334 Emilia Sponseller8.028.037.067.837.89x
229 Emma Vikström7.427.487.037.007.227.55
224 Emilia Rosenblom6.857.407.356.456.476.73
263 Hanna Urpiala Seeman7.508.397.928.768.558.17
F13 60 m Försök
Lördag 11:00
Heat 1
1 Emilia Jonsdotter
Umedalens IF
08 Umedalens IF 9.37 q
2 Ella hagervall
IFK Umeå
07 IFK Umeå 9.48 q
3 Elly Wikström
IFK Umeå
08 IFK Umeå 9.72 q PB
4 Esther Sjödin
Umedalens IF
08 Umedalens IF 9.76 q
5 Tyra Kärrman
IFK Umeå
07 IFK Umeå 10.15 q
Heat 2
1 Emma Marklund
Umedalens IF
08 Umedalens IF 9.13 q
2 Alice Ridderstråle
Piteå IF
07 Piteå IF 9.23 q
3 Estelle Mjöbring
Umedalens IF
08 Umedalens IF 9.73 q
4 Klara Ahlner
IFK Umeå
08 IFK Umeå 10.26
5 Tova Eriksson
Umedalens IF
08 Umedalens IF 10.70
6 Mathilda Hedström
IFK Umeå
08 IFK Umeå 11.04 PB
F13 60 m Final
Lördag 12:20
1 Emma Marklund
Umedalens IF
08 Umedalens IF 9.10
2 Alice Ridderstråle
Piteå IF
07 Piteå IF 9.26
3 Emilia Jonsdotter
Umedalens IF
08 Umedalens IF 9.39
4 Ella hagervall
IFK Umeå
07 IFK Umeå 9.45
5 Elly Wikström
IFK Umeå
08 IFK Umeå 9.65 PB
6 Esther Sjödin
Umedalens IF
08 Umedalens IF 9.75
7 Estelle Mjöbring
Umedalens IF
08 Umedalens IF 9.77
8 Tyra Kärrman
IFK Umeå
07 IFK Umeå 9.89
F13 800 m Final
Lördag 13:55
1 Eyja Gautadóttir
Umedalens IF
09 Umedalens IF 2:52.51
2 Emma Marklund
Umedalens IF
08 Umedalens IF 2:52.79
Frida Lauri
IF Vingarna
09 IF Vingarna DNS
Mathilda Hedström
IFK Umeå
08 IFK Umeå DNF
F13 60 m häck Försök
Höjd: 68,6cm
Lördag 10:15
1 Iris Grimbert
IFK Umeå
07 IFK Umeå 10.62
2 Alice Ridderstråle
Piteå IF
07 Piteå IF 12.32
3 Isabelle Wilhelmsson
Umedalens IF
09 Umedalens IF 13.67
4 Mathilda Hedström
IFK Umeå
08 IFK Umeå 13.85 PB
5 Tove Kling
Umedalens IF
10 Umedalens IF 13.95
F13 Höjd Final
Lördag 11:20
1 Anni Westlund
IFK Umeå
08 IFK Umeå 132 PB
2 Emilia Jonsdotter
Umedalens IF
08 Umedalens IF 132
3 Alice Ridderstråle
Piteå IF
07 Piteå IF 121
4 Klara Ahlner
IFK Umeå
08 IFK Umeå 106
5 Mathilda Hedström
IFK Umeå
08 IFK Umeå 101 PB
96101106111116121126129132135
247 Mathilda Hedströmoxoxxx
274 Alice Ridderstråle-oooxooxxx
305 Emilia Jonsdotter -oooooxooxoxxx
265 Anni Westlund----oooooxxx
230 Klara Ahlner-ooxxx--
F13 Längd Final
Hoppzon
Lördag 12:35
1 Iris Grimbert
IFK Umeå
07 IFK Umeå 4.18
2 Alice Ridderstråle
Piteå IF
07 Piteå IF 4.07
3 Emma Marklund
Umedalens IF
08 Umedalens IF 3.99
4 Emilia Jonsdotter
Umedalens IF
08 Umedalens IF 3.95
5 Estelle Mjöbring
Umedalens IF
08 Umedalens IF 3.92
6 Anni Westlund
IFK Umeå
08 IFK Umeå 3.88
7 Tyra Kärrman
IFK Umeå
07 IFK Umeå 3.61
8 Esther Sjödin
Umedalens IF
08 Umedalens IF 3.55
9 Tova Eriksson
Umedalens IF
08 Umedalens IF 3.40
10 Mathilda Hedström
IFK Umeå
08 IFK Umeå 3.04 PB
123456
240 Iris Grimbert4.084.114.154.064.184.13
331 Esther Sjödin3.503.513.463.313.553.40
265 Anni Westlund3.813.823.883.683.753.80
253 Tyra Kärrman3.343.613.503.533.573.60
296 Tova Eriksson3.403.303.173.273.172.96
305 Emilia Jonsdotter 3.923.863.773.913.813.95
274 Alice Ridderstråle3.784.073.923.783.963.84
317 Estelle Mjöbring3.923.213.623.733.553.43
247 Mathilda Hedström2.942.753.042.852.942.88
316 Emma Marklund 3.913.993.933.873.833.87
F13 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Lördag 10:35
1 Ella hagervall
IFK Umeå
07 IFK Umeå 6.60
2 Mathilda Hedström
IFK Umeå
08 IFK Umeå 6.15 PB
3 Emilia Jonsdotter
Umedalens IF
08 Umedalens IF 5.55
123456
305 Emilia Jonsdotter 5.55x5.305.385.205.06
247 Mathilda Hedström6.155.804.616.005.665.86
242 Ella hagervall6.606.405.946.275.586.06
F11 60 m Försök
Lördag 10:30
Heat 1
1 Eyja Gautadóttir
Umedalens IF
09 Umedalens IF 9.17 q
2 Elsa Åström
Umedalens IF
10 Umedalens IF 10.07 q
3 Lea Dahlberg
Umedalens IF
09 Umedalens IF 10.34 q
4 Isabelle Wilhelmsson
Umedalens IF
09 Umedalens IF 10.37 q
5 Tove Kling
Umedalens IF
10 Umedalens IF 11.12 11.12
6 Selma Snell
Boden FI
09 Boden FI 11.40
Julie Petersen
Heleneholms IF
09 Heleneholms IF DNS
Heat 2
1 Frida Lauri
IF Vingarna
09 IF Vingarna 9.20 q
2 Vera Persson Jonsson
IFK Umeå
10 IFK Umeå 9.90 q
3 Elsa Wikberg
Umedalens IF
09 Umedalens IF 10.31 q
4 Ida Lundgren
Umedalens IF
09 Umedalens IF 10.70 q 10.695
5 Edith Kjellgren
IFK Umeå
09 IFK Umeå 10.70 10.696
6 Kristina Elwer
Umedalens IF
10 Umedalens IF 11.12 11.12
Wilma Nilsson
Umedalens IF
09 Umedalens IF DNS
F11 60 m Final
Lördag 12:55
Kommentar: Rättelse på plats 1 och 2 efter kontroll
1 Frida Lauri
IF Vingarna
09 IF Vingarna 9.21
2 Eyja Gautadóttir
Umedalens IF
09 Umedalens IF 9.23
3 Vera Persson Jonsson
IFK Umeå
10 IFK Umeå 9.78
4 Elsa Åström
Umedalens IF
10 Umedalens IF 10.14
5 Lea Dahlberg
Umedalens IF
09 Umedalens IF 10.20
6 Isabelle Wilhelmsson
Umedalens IF
09 Umedalens IF 10.44
7 Ida Lundgren
Umedalens IF
09 Umedalens IF 10.53
Elsa Wikberg
Umedalens IF
09 Umedalens IF DNS
F11 Höjd Final
Lördag 11:15
1 Eyja Gautadóttir
Umedalens IF
09 Umedalens IF 126
2 Edith Kjellgren
IFK Umeå
09 IFK Umeå 110
3 Lea Dahlberg
Umedalens IF
09 Umedalens IF 110
4 Frida Lauri
IF Vingarna
09 IF Vingarna 110
5 Elsa Wikberg
Umedalens IF
09 Umedalens IF 110
6 Thea Nilsson
Umedalens IF
11 Umedalens IF 110
7 Isabelle Wilhelmsson
Umedalens IF
09 Umedalens IF 105
8 Kristina Elwer
Umedalens IF
10 Umedalens IF 100
9 Elsa Åström
Umedalens IF
10 Umedalens IF 100
9095100105110115126128
294 Kristina Elweroooxxx
343 Elsa Wikbergoxoooxxoxx---
220 Frida Lauriooooxxoxxx
252 Edith Kjellgrenoooooxxx
345 Isabelle Wilhelmssonooooxxx
298 Eyja Gautadóttir ooooooxoxxx
324 Thea Nilssonoxoxooxxoxxx
348 Elsa Åströmoxooxxx
290 Lea Dahlbergooooxoxxx
F11 Längd Final
Hoppzon
Lördag 13:15
1 Frida Lauri
IF Vingarna
09 IF Vingarna 3.87
2 Eyja Gautadóttir
Umedalens IF
09 Umedalens IF 3.75
3 Vera Persson Jonsson
IFK Umeå
10 IFK Umeå 3.48
4 Lea Dahlberg
Umedalens IF
09 Umedalens IF 3.43
5 Edith Kjellgren
IFK Umeå
09 IFK Umeå 3.28
6 Isabelle Wilhelmsson
Umedalens IF
09 Umedalens IF 3.18
7 Ida Lundgren
Umedalens IF
09 Umedalens IF 3.10
8 Tove Kling
Umedalens IF
10 Umedalens IF 2.89
9 Elsa Åström
Umedalens IF
10 Umedalens IF 2.88
10 Selma Snell
Boden FI
09 Boden FI 2.79
11 Kristina Elwer
Umedalens IF
10 Umedalens IF 2.59
Wilma Nilsson
Umedalens IF
09 Umedalens IF x
1234
298 Eyja Gautadóttir 3.753.553.453.28
294 Kristina Elwer2.302.242.142.59
220 Frida Laurix3.873.65x
315 Ida Lundgren3.043.023.053.10
290 Lea Dahlberg3.432.883.333.38
345 Isabelle Wilhelmsson2.993.183.043.07
204 Selma Snell2.692.792.622.79
252 Edith Kjellgrenx3.182.973.28
310 Tove Kling2.892.732.712.62
348 Elsa Åström2.88xxx
325 Wilma Nilssonxxxx
350 Vera Persson Jonsson3.193.363.363.48
F11 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Lördag 10:00
1 Frida Lauri
IF Vingarna
09 IF Vingarna 8.19 PB
2 Elsa Åström
Umedalens IF
10 Umedalens IF 6.42
3 Edith Kjellgren
IFK Umeå
09 IFK Umeå 5.31
4 Kristina Elwer
Umedalens IF
10 Umedalens IF 4.69
5 Tindra Burman Sjölander
Umedalens IF
11 Umedalens IF 4.69
6 Selma Snell
Boden FI
09 Boden FI 4.21
1234
204 Selma Snell3.954.064.124.21
252 Edith Kjellgren4.065.314.974.08
288 Tindra Burman Sjölander4.104.694.534.24
294 Kristina Elwer4.694.664.554.59
220 Frida Lauri8.197.938.137.94
348 Elsa Åström6.425.585.986.06
F9 60 m Försök
Lördag 12:30
1 Nellie Aronsson
Umedalens IF
11 Umedalens IF 10.74
2 Thea Nilsson
Umedalens IF
11 Umedalens IF 10.93
3 Tindra Burman Sjölander
Umedalens IF
11 Umedalens IF 11.04
4 Nora Lindström
Umedalens IF
11 Umedalens IF 11.08 PB
F9 Kulprick Final
Lördag 11:20
1 Nora Lindström
Umedalens IF
11 Umedalens IF 0.80
2 Tindra Burman Sjölander
Umedalens IF
11 Umedalens IF 0.70
3 Nellie Aronsson
Umedalens IF
11 Umedalens IF 0.60
123
314 Nora Lindström 0.800.000.00
288 Tindra Burman Sjölander0.700.000.00
278 Nellie Aronsson0.600.000.00
F9 Längd Final
Hoppzon
Lördag 11:45
1 Thea Nilsson
Umedalens IF
11 Umedalens IF 3.14
2 Tindra Burman Sjölander
Umedalens IF
11 Umedalens IF 3.04
3 Nellie Aronsson
Umedalens IF
11 Umedalens IF 3.03
4 Nora Lindström
Umedalens IF
11 Umedalens IF 2.57
5 Hedvig Tykosson
Hörnefors IF
11 Hörnefors IF 2.02
Alva Nilsskog
Umedalens IF
11 Umedalens IF x
Ines Vestin
Umedalens IF
11 Umedalens IF x
123
314 Nora Lindström 2.392.252.57
319 Alva Nilsskogxxx
278 Nellie Aronsson2.543.032.99
324 Thea Nilsson3.142.882.97
337 Ines Vestinxxx
288 Tindra Burman Sjölander3.033.042.76
214 Hedvig Tykosson2.021.841.36
Män 60 m Final
Lördag 11:20
1 Josef Berggren
Umedalens IF
03 Umedalens IF 7.42
2 Joel Reinholdsson
Umedalens IF
01 Umedalens IF 7.44 PB
3 Mercy Marko Mugarama
IFK Umeå
99 IFK Umeå 7.57 SB
4 Olle Bång
Umedalens IF
02 Umedalens IF 7.59 PB
5 Filip Lindlöf
Piteå IF
04 Piteå IF 7.68
6 Johan Askefors
Skellefteå AIK
01 Skellefteå AIK 7.73
7 Robert Lodwika
IFK Umeå
70 IFK Umeå 7.86 PB
8 Anders Hofer
IFK Umeå
69 IFK Umeå 9.81
Män 200 m Final
Lördag 14:15
A-Final
Tot. plac.
1 Joakim Ståhl
Gefle IF
97 Gefle IF 25.35 4
2 Robert Lodwika
IFK Umeå
70 IFK Umeå 25.45 5
3 Jibril Yeosef Hammond
IFK Umeå
99 IFK Umeå 27.76 8
4 Albin Westlund
IFK Umeå
06 IFK Umeå 31.76 9 PB
B-Final
Tot. plac.
1 Mercy Marko Mugarama
IFK Umeå
99 IFK Umeå 24.38 2
2 Noah Berggren
Umedalens IF
07 Umedalens IF 25.94 7
Joel Reinholdsson
Umedalens IF
01 Umedalens IF DQ Linjetramp
C-Final
Tot. plac.
1 Filip Lindlöf
Piteå IF
04 Piteå IF 24.12 1
2 Felix Ridderstråle
Piteå IF
04 Piteå IF 24.55 3
3 Tor Sjögren
Umedalens IF
06 Umedalens IF 25.66 6
Män 1500 m Final
Lördag 14:05
1 Jonathan Edman
IFK Umeå
01 IFK Umeå 4:02.55 PB
2 Jakob Sandström
IFK Umeå
99 IFK Umeå 4:19.93
3 Benjamin Edman
Umedalens IF
04 Umedalens IF 4:29.96
4 Tomas Pekkari
IFK Umeå
80 IFK Umeå 4:55.97
Män Höjd Final
Lördag 12:15
1 Olle Bång
Umedalens IF
02 Umedalens IF 197 PB
2 Joakim Ståhl
Gefle IF
97 Gefle IF 155
Edvin Källströmer
IFK Umeå
06 IFK Umeå x
122127132137140143146149152155158161164170173176179182185188191194197200
289 Olle Bång--------------o-ooooxoooxxx
208 Joakim Ståhl---oooooxooxxx
356 Edvin Källströmer------------------------
P17 60 m Final
Lördag 11:40
1 Isac Alfonso Juselius
IFK Umeå
03 IFK Umeå 8.06
P17 Höjd Final
Lördag 12:15
1 Felix Ridderstråle
Piteå IF
04 Piteå IF 176
2 Linus Olofsson
Boden FI
03 Boden FI 146 PB
3 Albin Silén
Strands IF
03 Strands IF 143
137140143146149152155158161164167170173176179
275 Felix Ridderstråle-------o-oooxoxoxxx
203 Linus Olofssonooooxxx
277 Albin Silénxoooxxx
P17 Längd Final
Lördag 10:15
1 Filip Lindlöf
Piteå IF
04 Piteå IF 5.45
123456
273 Filip Lindlöf5.225.355.355.425.45-
P17 Kula Final
Vikt: 5,0kg
Lördag 13:05
1 Filip Lindlöf
Piteå IF
04 Piteå IF 12.19
2 Albin Silén
Strands IF
03 Strands IF 12.10
3 Isac Alfonso Juselius
IFK Umeå
03 IFK Umeå 8.88
123456
251 Isac Alfonso Juselius5.80x8.078.748.768.88
277 Albin Silén11.27xx12.1011.9212.04
273 Filip Lindlöf11.3011.5111.9711.7811.4112.19
P15 60 m Final
Lördag 11:45
1 Julian Ferreti Horst
IFK Umeå
05 IFK Umeå 7.83
2 Ludwig Persson
IF Vingarna
06 IF Vingarna 7.86
3 Elvis Ineland
IFK Umeå
05 IFK Umeå 8.13
4 Tobias Backeström
Umedalens IF
06 Umedalens IF 8.94
Trond Bratvold
IFK Umeå
06 IFK Umeå DNS
Tor Sjögren
Umedalens IF
06 Umedalens IF DNS
P15 1000 m Final
Lördag 15:00
1 Emil Liljeholm
Umedalens IF
05 Umedalens IF 3:00.37 PB
2 Andreas Norgren
Umedalens IF
05 Umedalens IF 3:06.81
3 Tobias Backeström
Umedalens IF
06 Umedalens IF 3:11.38
4 Robin Hilli
IFK Umeå
06 IFK Umeå 3:11.80
5 Johan Gustafsson Tengman
Umedalens IF
06 Umedalens IF 3:47.72
P15 60 m häck Försök
Höjd: 84,0cm
Lördag 10:00
Kommentar: Sista häckraden felplacerad
1 Julian Ferreti Horst
IFK Umeå
05 IFK Umeå 9.23
2 Jonathan Sörman
Umedalens IF
06 Umedalens IF 10.62
3 Frans Eklund
Umedalens IF
06 Umedalens IF 10.89
P15 Höjd Final
Lördag 12:15
1 Elvis Ineland
IFK Umeå
05 IFK Umeå 164
2 Frans Eklund
Umedalens IF
06 Umedalens IF 152
3 Edvin Källströmer
IFK Umeå
06 IFK Umeå 132
122127132137140143146149152155158161164167
293 Frans Eklund----oooxoxoxxx
249 Elvis Ineland ---------xxoxoxxoxxoxxx
356 Edvin Källströmeroooxxx
P15 Längd Final
Lördag 10:15
1 Ludwig Persson
IF Vingarna
06 IF Vingarna 5.18
2 Tor Sjögren
Umedalens IF
06 Umedalens IF 4.73 PB
3 Frans Eklund
Umedalens IF
06 Umedalens IF 4.52
4 Tobias Backeström
Umedalens IF
06 Umedalens IF 4.36
5 Robin Hilli
IFK Umeå
06 IFK Umeå 4.06
6 Albin Westlund
IFK Umeå
06 IFK Umeå 3.56
123456
264 Albin Westlund3.563.513.533.293.033.43
223 Ludwig Persson4.964.764.924.934.835.18
248 Robin Hilli3.753.723.533.693.514.06
281 Tobias Backeström3.823.774.104.364.274.16
293 Frans Eklund4.274.494.52x4.474.47
333 Tor Sjögren4.734.694.624.574.454.53
P15 Kula Final
Vikt: 4,0kg
Lördag 13:05
1 Tor Sjögren
Umedalens IF
06 Umedalens IF 10.42
2 Ludwig Persson
IF Vingarna
06 IF Vingarna 9.83
3 Jonathan Sörman
Umedalens IF
06 Umedalens IF 8.64
123456
335 Jonathan Sörman8.438.398.168.648.498.26
333 Tor Sjögren9.149.3510.0510.2910.429.81
223 Ludwig Persson9.819.639.369.339.839.24
P13 60 m Final
Lördag 11:30
1 Noah Berggren
Umedalens IF
07 Umedalens IF 8.23
2 Vilhelm Borssén
IFK Umeå
08 IFK Umeå 9.29
3 Vilmer Jonsson
Umedalens IF
08 Umedalens IF 9.35
4 Egil Granåsen
IFK Umeå
08 IFK Umeå 9.37
5 Arvid Nilsson
Umedalens IF
08 Umedalens IF 9.52 PB
6 Enar Gelfgren
Umedalens IF
08 Umedalens IF 9.78
7 Algot Viberg
Umedalens IF
08 Umedalens IF 9.83
8 Nils Gustafsson Tengman
Umedalens IF
08 Umedalens IF 9.88
P13 800 m Final
Lördag 14:35
1 Vilmer Jonsson
Umedalens IF
08 Umedalens IF 2:47.49 SB
2 Lukas Hedenås
IFK Umeå
09 IFK Umeå 2:48.51
3 Algot Viberg
Umedalens IF
08 Umedalens IF 2:53.00
4 Nils Gustafsson Tengman
Umedalens IF
08 Umedalens IF 3:01.41
5 Lucas Lindström
Umedalens IF
08 Umedalens IF 3:04.43 PB
6 Espen Wennberg
Umedalens IF
10 Umedalens IF 3:16.14
7 Ethan Davis
Hörnefors IF
09 Hörnefors IF 3:44.72
Arvid Nilsson
Umedalens IF
08 Umedalens IF DNF
P13 60 m häck Försök
Höjd: 76,2cm
Lördag 10:15
Egil Granåsen
IFK Umeå
08 IFK Umeå DNS
P13 Höjd Final
Lördag 10:25
1 Egil Granåsen
IFK Umeå
08 IFK Umeå 129
2 Hjalmar Nilsson
IFK Umeå
08 IFK Umeå 126
3 Lucas Lindström
Umedalens IF
08 Umedalens IF 121 PB
4 Vilmer Jonsson
Umedalens IF
08 Umedalens IF 116 =SB
5 Nils Gustafsson Tengman
Umedalens IF
08 Umedalens IF 106
101106111116121126129132
313 Lucas Lindström -oooxoxxx
238 Egil Granåsenoooxoooxoxxx
307 Vilmer Jonssonooxooxxx
303 Nils Gustafsson Tengman ooxxx
352 Hjalmar Nilssonooxoxxooxoxxx
P13 Längd Final
Hoppzon
Lördag 13:40
1 Egil Granåsen
IFK Umeå
08 IFK Umeå 4.22
2 Vilmer Jonsson
Umedalens IF
08 Umedalens IF 4.02 SB
3 Arvid Nilsson
Umedalens IF
08 Umedalens IF 3.88
4 Vilhelm Borssén
IFK Umeå
08 IFK Umeå 3.80
5 Lucas Lindström
Umedalens IF
08 Umedalens IF 3.67 PB
123456
321 Arvid Nilsson3.593.88x3.88x3.77
232 Vilhelm Borssén3.613.763.51x3.803.73
313 Lucas Lindström 3.383.673.653.373.423.57
307 Vilmer Jonsson3.833.813.954.023.682.72
238 Egil Granåsen3.924.014.184.074.224.17
P13 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Lördag 11:55
1 Enar Gelfgren
Umedalens IF
08 Umedalens IF 6.94
2 Vilhelm Borssén
IFK Umeå
08 IFK Umeå 5.84
3 Lucas Lindström
Umedalens IF
08 Umedalens IF 5.74
4 Egil Granåsen
IFK Umeå
08 IFK Umeå 5.60
5 Vilmer Jonsson
Umedalens IF
08 Umedalens IF 5.58
6 Hjalmar Nilsson
IFK Umeå
08 IFK Umeå 5.51
7 Arvid Nilsson
Umedalens IF
08 Umedalens IF 4.94
123456
313 Lucas Lindström x5.485.305.745.535.29
321 Arvid Nilsson3.834.364.393.904.324.94
301 Enar Gelfgren5.806.446.946.466.916.86
307 Vilmer Jonsson5.485.585.235.205.42x
238 Egil Granåsen5.085.475.235.185.605.06
232 Vilhelm Borssén5.125.12x4.885.495.84
352 Hjalmar Nilsson4.744.935.515.125.135.40
P11 60 m Försök
Lördag 11:55
Heat 1
1 Thor Hochhard
IFK Umeå
09 IFK Umeå 8.80 q
2 Hjalmar Rutqvist
IFK Umeå
09 IFK Umeå 9.26 q PB
3 Pontus Johansson
IF Vingarna
09 IF Vingarna 9.61 q
4 Olle Bang
Umedalens IF
09 Umedalens IF 10.32 q
5 Edvin Åberg
Umedalens IF
10 Umedalens IF 11.09
6 Eskil Joelsson
IFK Umeå
10 IFK Umeå 11.41
Heat 2
1 Lukas Hedenås
IFK Umeå
09 IFK Umeå 9.82 q PB
2 Henry Vikström
Umedalens IF
09 Umedalens IF 10.34 q
3 Arvid Nilsson
Umedalens IF
09 Umedalens IF 10.65 10.641
4 Espen Wennberg
Umedalens IF
10 Umedalens IF 10.65 10.649
5 Thim Dahlén
Umedalens IF
09 Umedalens IF 10.78
6 Harry Ask-Lundin
Umedalens IF
09 Umedalens IF 11.60
Heat 3
1 Ethan Davis
Hörnefors IF
09 Hörnefors IF 10.02 q
2 Axel Säfström
IFK Umeå
10 IFK Umeå 10.22 q PB
3 Emil Jonsson
Umedalens IF
10 Umedalens IF 10.39
4 Jakob Sundström
Boden FI
10 Boden FI 10.41
5 Melvin Granlund
Hörnefors IF
10 Hörnefors IF 11.37
6 Elliot Fransson
Umedalens IF
09 Umedalens IF 11.58 PB
P11 60 m Final
Lördag 13:15
1 Thor Hochhard
IFK Umeå
09 IFK Umeå 8.92
2 Hjalmar Rutqvist
IFK Umeå
09 IFK Umeå 9.41 PB
3 Pontus Johansson
IF Vingarna
09 IF Vingarna 9.78
4 Lukas Hedenås
IFK Umeå
09 IFK Umeå 9.92 PB
5 Ethan Davis
Hörnefors IF
09 Hörnefors IF 9.95
6 Olle Bang
Umedalens IF
09 Umedalens IF 10.20
7 Axel Säfström
IFK Umeå
10 IFK Umeå 10.38 PB
8 Henry Vikström
Umedalens IF
09 Umedalens IF 10.56
P11 Höjd Final
Lördag 12:20
1 Thor Hochhard
IFK Umeå
09 IFK Umeå 127
2 Hjalmar Rutqvist
IFK Umeå
09 IFK Umeå 124
3 Lukas Hedenås
IFK Umeå
09 IFK Umeå 118 PB
=4 Jakob Sundström
Boden FI
10 Boden FI 105
=4 Ethan Davis
Hörnefors IF
09 Hörnefors IF 105
=4 Henry Vikström
Umedalens IF
09 Umedalens IF 105
7 Edvin Åberg
Umedalens IF
10 Umedalens IF 105 SB
8 Harry Ask-Lundin
Umedalens IF
09 Umedalens IF 100
9 Hampus Wilhelmsson
Umedalens IF
12 Umedalens IF 100
9095100105110115118121124127129
344 Hampus Wilhelmssonxooxxo--------
210 Ethan Davisoooxoxxx
280 Harry Ask-Lundinxooxoxxx
339 Henry Vikströmoooxoxxx
258 Hjalmar Rutqvist oooooxxooxoxoxxx
206 Jakob Sundströmoooxoxxx
347 Edvin Åbergooxoxoxxx
244 Lukas Hedenåsoooooxxoxoxxx
351 Thor Hochhardooooooxoooxxoxxx
P11 Längd Final
Hoppzon
Lördag 10:00
1 Thor Hochhard
IFK Umeå
09 IFK Umeå 4.28
2 Hjalmar Rutqvist
IFK Umeå
09 IFK Umeå 4.24 PB
3 Lukas Hedenås
IFK Umeå
09 IFK Umeå 3.66 PB
4 Henry Vikström
Umedalens IF
09 Umedalens IF 3.37
5 Axel Säfström
IFK Umeå
10 IFK Umeå 3.09 PB
6 Jakob Sundström
Boden FI
10 Boden FI 3.06
7 Eskil Joelsson
IFK Umeå
10 IFK Umeå 2.99
8 Ethan Davis
Hörnefors IF
09 Hörnefors IF 2.95
9 Emil Jonsson
Umedalens IF
10 Umedalens IF 2.95
10 Elliot Fransson
Umedalens IF
09 Umedalens IF 2.92 PB
11 Edvin Åberg
Umedalens IF
10 Umedalens IF 2.90
12 Espen Wennberg
Umedalens IF
10 Umedalens IF 2.66
13 Melvin Granlund
Hörnefors IF
10 Hörnefors IF 2.61
14 Max Eriksson
Umedalens IF
11 Umedalens IF 2.55
1234
250 Eskil Joelsson2.992.892.832.80
212 Melvin Granlund2.602.372.612.38
347 Edvin Åberg2.902.872.88x
210 Ethan Davis2.952.862.942.80
258 Hjalmar Rutqvist 4.244.164.224.14
342 Espen Wennberg2.632.662.272.52
297 Elliot Fransson2.702.922.662.72
206 Jakob Sundström3.003.063.033.01
244 Lukas Hedenås3.463.663.323.49
261 Axel Säfström3.093.002.962.95
295 Max Eriksson2.552.132.28
339 Henry Vikström3.243.373.143.20
306 Emil Jonssonx2.642.922.95
351 Thor Hochhard4.284.134.104.18
P11 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Lördag 11:00
1 Pontus Johansson
IF Vingarna
09 IF Vingarna 7.92
2 Thor Hochhard
IFK Umeå
09 IFK Umeå 7.65
3 Edvin Åberg
Umedalens IF
10 Umedalens IF 6.93
4 Arvid Nilsson
Umedalens IF
09 Umedalens IF 6.30
5 Melvin Granlund
Hörnefors IF
10 Hörnefors IF 5.81
6 Ethan Davis
Hörnefors IF
09 Hörnefors IF 5.56
7 Harry Ask-Lundin
Umedalens IF
09 Umedalens IF 5.20
8 Olle Bang
Umedalens IF
09 Umedalens IF 4.91
9 Knut Grönlund
IFK Umeå
10 IFK Umeå 4.90
10 Jakob Sundström
Boden FI
10 Boden FI 4.88
11 Eskil Joelsson
IFK Umeå
10 IFK Umeå 4.55
12 Axel Säfström
IFK Umeå
10 IFK Umeå 4.33 PB
1234
210 Ethan Davis5.565.005.185.56
320 Arvid Nilsson6.305.575.895.71
206 Jakob Sundström4.884.344.614.67
219 Pontus Johansson7.927.347.017.20
241 Knut Grönlund4.324.044.194.90
250 Eskil Joelsson4.184.374.553.58
261 Axel Säfström4.334.014.124.07
282 Olle Bang4.914.283.374.36
212 Melvin Granlund5.125.815.415.42
347 Edvin Åberg6.876.936.636.72
280 Harry Ask-Lundinx5.005.025.20
351 Thor Hochhard7.516.726.657.65
P9 60 m Försök
Lördag 12:40
A-Försök
Tot. plac.
1 Sebastian Amnéus
IFK Umeå
11 IFK Umeå 10.51 1
2 Ola Granåsen
IFK Umeå
11 IFK Umeå 10.78 2
3 Ture Andersson
Luleå FI
11 Luleå FI 11.34 5 PB
4 Adam Ottosson
Umedalens IF
11 Umedalens IF 11.55 7
5 Albert Jansson
Hörnefors IF
13 Hörnefors IF 11.57 8
6 Elias Bengtsson.
Umedalens IF
11 Umedalens IF 11.95 9
7 Samuel Hedenås
IFK Umeå
13 IFK Umeå 12.47 12
B-Försök
Tot. plac.
1 Ari Freyr Gautason
Umedalens IF
12 Umedalens IF 10.83 3
2 Hampus Wilhelmsson
Umedalens IF
12 Umedalens IF 11.14 4
3 Hampus Nilsson
Umedalens IF
11 Umedalens IF 11.40 6
4 Linus Lauri
IF Vingarna
11 IF Vingarna 12.08 10
5 Eyvind Ask-Lundin
Umedalens IF
12 Umedalens IF 12.38 11
6 Noah Davis
Hörnefors IF
12 Hörnefors IF 12.54 13
7 Eskil Moberg
Umedalens IF
11 Umedalens IF 12.72 14
Ville Sjödin
Umedalens IF
11 Umedalens IF DNS
P9 Kulprick Final
Lördag 11:50
1 Sebastian Amnéus
IFK Umeå
11 IFK Umeå 99.99
=2 Max Eriksson
Umedalens IF
11 Umedalens IF 90.00
=2 Ari Freyr Gautason
Umedalens IF
12 Umedalens IF 90.00
=2 Adam Ottosson
Umedalens IF
11 Umedalens IF 90.00
=5 Ola Granåsen
IFK Umeå
11 IFK Umeå 80.00
=5 Elias Bengtsson.
Umedalens IF
11 Umedalens IF 80.00
=5 Eskil Moberg
Umedalens IF
11 Umedalens IF 80.00
8 Ture Andersson
Luleå FI
11 Luleå FI 70.00
=9 Noah Davis
Hörnefors IF
12 Hörnefors IF 60.00
=9 Albert Jansson
Hörnefors IF
13 Hörnefors IF 60.00
=9 Eyvind Ask-Lundin
Umedalens IF
12 Umedalens IF 60.00
=9 Hampus Wilhelmsson
Umedalens IF
12 Umedalens IF 60.00
=13 Linus Lauri
IF Vingarna
11 IF Vingarna 50.00
=13 Samuel Hedenås
IFK Umeå
13 IFK Umeå 50.00
123
270 Ture Andersson70.000.000.00
344 Hampus Wilhelmsson60.000.000.00
318 Eskil Moberg80.000.000.00
239 Ola Granåsen80.000.000.00
283 Elias Bengtsson. 80.000.000.00
279 Eyvind Ask-Lundin60.000.000.00
245 Samuel Hedenås50.000.000.00
231 Sebastian Amnéus99.990.000.00
211 Noah Davis60.000.000.00
213 Albert Jansson60.000.000.00
221 Linus Lauri50.000.000.00
299 Ari Freyr Gautason90.000.000.00
329 Adam Ottosson90.000.000.00
295 Max Eriksson90.000.000.00
P9 Längd Final
Hoppzon
Lördag 11:00
1 Sebastian Amnéus
IFK Umeå
11 IFK Umeå 3.17
2 Ari Freyr Gautason
Umedalens IF
12 Umedalens IF 3.10
3 Ville Sjödin
Umedalens IF
11 Umedalens IF 3.09
4 Ola Granåsen
IFK Umeå
11 IFK Umeå 2.80
5 Linus Lauri
IF Vingarna
11 IF Vingarna 2.71
6 Albert Jansson
Hörnefors IF
13 Hörnefors IF 2.70
7 Ture Andersson
Luleå FI
11 Luleå FI 2.69
8 Elias Bengtsson.
Umedalens IF
11 Umedalens IF 2.62
9 Hampus Wilhelmsson
Umedalens IF
12 Umedalens IF 2.57
10 Eyvind Ask-Lundin
Umedalens IF
12 Umedalens IF 2.53
11 Eskil Moberg
Umedalens IF
11 Umedalens IF 2.46
12 Samuel Hedenås
IFK Umeå
13 IFK Umeå 2.41
13 Hampus Nilsson
Umedalens IF
11 Umedalens IF 2.30
14 Adam Ottosson
Umedalens IF
11 Umedalens IF 2.29
15 Noah Davis
Hörnefors IF
12 Hörnefors IF 2.26
123
231 Sebastian Amnéus3.172.972.92
332 Ville Sjödin3.093.023.09
270 Ture Andersson2.45x2.69
211 Noah Davis1.882.261.70
213 Albert Jansson2.522.702.64
239 Ola Granåsen2.802.532.56
323 Hampus Nilsson2.302.082.22
245 Samuel Hedenås2.362.412.35
221 Linus Lauri2.712.46x
283 Elias Bengtsson. 2.602.622.52
299 Ari Freyr Gautason3.102.823.08
318 Eskil Moberg1.982.462.42
329 Adam Ottosson2.292.132.07
344 Hampus Wilhelmsson2.452.572.27
279 Eyvind Ask-Lundin2.442.532.49
Parasport 60 m Försök
Lördag 12:10
1 Emil Nilsson
Umedalens IF
06 Umedalens IF 11.79
2 Alice Isaksson
Umedalens IF
08 Umedalens IF 11.88
3 Tove Wivstad
Umedalens IF
07 Umedalens IF 12.84
Parasport 200 m Final
Lördag 13:45
1 Elin Kling
Umedalens IF
07 Umedalens IF 43.53
2 Tove Wivstad
Umedalens IF
07 Umedalens IF 55.65
Parasport Kulprick Final
Lördag 13:00
1 Alice Isaksson
Umedalens IF
08 Umedalens IF 70.00
2 Tove Wivstad
Umedalens IF
07 Umedalens IF 60.00
123
346 Tove Wivstad60.000.000.00
304 Alice Isaksson 70.000.000.00
Parasport Längd Final
Hoppzon
Lördag 12:25
1 Emil Nilsson
Umedalens IF
06 Umedalens IF 2.65
2 Alice Isaksson
Umedalens IF
08 Umedalens IF 2.49
3 Elin Kling
Umedalens IF
07 Umedalens IF 2.48
4 Tove Wivstad
Umedalens IF
07 Umedalens IF 2.34
123
322 Emil Nilsson2.642.542.65
309 Elin Kling2.452.442.48
304 Alice Isaksson 2.011.862.49
346 Tove Wivstad1.212.152.34
Parasport Kula Final
Vikt: 2,0kg
Lördag 11:00
1 Emil Nilsson
Umedalens IF
06 Umedalens IF 5.81
123
322 Emil Nilsson5.815.395.12