Resultat Sommarkampen dag 2

Landskrona Friidrottsarena, Landskrona   2020-07-26

Arrangör: IF Kronan och IFK Helsingborg Senast uppdaterad: 2020-07-27 09:04:58
F17 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
Söndag 13:00
1 Saga Redestam
IFK Helsingborg
04 IFK Helsingborg 26.45
2 Matilda Karlsson
IFK Helsingborg
04 IFK Helsingborg 21.15
1234
45 Saga Redestam19.93x26.4523.58
44 Matilda Karlsson20.2619.7221.1519.75
F17 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 10:00
1 Matilda Karlsson
IFK Helsingborg
04 IFK Helsingborg 38.42
2 Saga Redestam
IFK Helsingborg
04 IFK Helsingborg 36.59
1234
45 Saga Redestam36.57x34.1236.59
44 Matilda Karlsson38.4235.8436.6034.61
F15 Höjd Final
Söndag 11:00
1 Lovisa Nilsson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 154
2 Asta Hägglund
IF Kronan
06 IF Kronan 146
=3 Ida Svedenborn
IF Kronan
06 IF Kronan 134
=3 Anastasia Nilsson
Ängelholms IF
06 Ängelholms IF 134
5 Anesa Delkic
IF Kronan
06 IF Kronan 130
122126130134138142146150154158
37 Anastasia Nilsson--ooxxx
31 Asta Hägglund-----xxooxxx
42 Lovisa Nilsson------oooxxx
41 Anesa Delkicooxoxxx
38 Ida Svedenbornooooxxx
F15 Diskus Final
Vikt: 0,75kg
Söndag 13:00
1 Alba Hansson
Malmö AI
05 Malmö AI 30.26
2 Sofie Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 25.90
3 Hanna Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 25.75
4 Ida Svedenborn
IF Kronan
06 IF Kronan 22.29
5 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 21.01
6 Asta Hägglund
IF Kronan
06 IF Kronan 18.50
7 Anesa Delkic
IF Kronan
06 IF Kronan 18.46
Maud Utter
IF Kronan
05 IF Kronan -
1234
38 Ida Svedenborn22.29x18.7921.29
36 Sofie Anderssonx25.0525.9021.46
32 Sara Anderssonx21.0118.64x
39 Maud Utter----
40 Alba Hanssonx30.26xx
35 Hanna Andersson25.7524.8421.1919.92
41 Anesa Delkic15.30xx18.46
31 Asta Hägglund17.0818.5016.2815.21
F15 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 10:00
1 Alba Hansson
Malmö AI
05 Malmö AI 28.85
2 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 24.81
3 Ida Svedenborn
IF Kronan
06 IF Kronan 24.06
4 Maud Utter
IF Kronan
05 IF Kronan 18.14
Elin Thor
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg x
1234
38 Ida Svedenborn23.6224.0623.2222.81
32 Sara Andersson24.81x22.3323.74
39 Maud Utterxx16.9018.14
40 Alba Hansson26.5626.6528.8528.84
33 Elin Thorx---
F15 Spjut Final
Vikt: 500g
Söndag 14:30
1 Hanna Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 29.67
2 Sofie Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 26.23
3 Elin Thor
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 21.85
4 Anastasia Nilsson
Ängelholms IF
06 Ängelholms IF 21.28
Asta Hägglund
IF Kronan
06 IF Kronan x
Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg x
1234
35 Hanna Andersson29.6727.6727.7928.39
31 Asta Hägglundxxxx
37 Anastasia Nilsson21.2819.63x21.21
32 Sara Anderssonxxxx
33 Elin Thor20.28x21.8520.86
36 Sofie Andersson26.2322.5125.15x
F13 Höjd Final
Söndag 11:00
1 Ebba Mohlin
Malmö AI
07 Malmö AI 146
2 Tova Lundin
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 138
3 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 138
4 Evelin Varga
IFK Helsingborg
08 IFK Helsingborg 134
5 Savannah Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 130
6 Lavinia Winstedt
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 126
7 Clara Aldskogius
Hammarby IF
07 Hammarby IF 126
8 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 122
Johanna Wijk
IF Kronan
08 IF Kronan x
Freja Lundin
IFK Helsingborg
08 IFK Helsingborg x
98102106110114118122126130134138142146150
26 Johanna Wijkxxx
23 Sienna Karström---ooxooxxx
29 Evelin Varga------oooxoxxx
21 Elin Lundberg----oxoxoooxxooxxx
19 Clara Aldskogius----o-xoxxoxxx
24 Tova Lundin------oooooxxx
30 Ebba Mohlin---------ooooxxx
22 Savannah Karström--ooooooxxoxxx
47 Lavinia Winstedt----o-ooxxx
25 Freja Lundin----xxx
F13 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
Söndag 13:00
1 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 20.57
2 Savannah Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 19.98
3 Viktoria Pettersson Stephanovic
IFK Helsingborg
10 IFK Helsingborg 17.67
4 Alicia Lindström
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 14.28
1234
28 Viktoria Pettersson Stephanovicxx16.6117.67
22 Savannah Karström17.8417.2419.9817.48
23 Sienna Karström20.5718.81xx
27 Alicia Lindström12.5514.2813.68x
F13 Slägga Final
Vikt: 2,0kg
Söndag 10:00
1 Clara Aldskogius
Hammarby IF
07 Hammarby IF 30.17
2 Liv Håkansson
IF Kronan
07 IF Kronan 28.16
3 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 24.09
4 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 23.41
5 Tyra Svedenborn
IF Kronan
08 IF Kronan 23.17
6 Savannah Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 18.88
7 Johanna Wijk
IF Kronan
08 IF Kronan 12.57
1234
23 Sienna Karström14.3219.5222.0623.41
19 Clara Aldskogius30.1725.4127.8227.17
22 Savannah Karströmxx18.8816.90
21 Elin Lundberg24.0922.5921.3622.71
26 Johanna Wijkx6.3812.578.96
20 Liv Håkansson24.9725.7126.2728.16
46 Tyra Svedenborn21.9521.9923.1721.31
F13 Spjut Final
Vikt: 400g
Söndag 14:30
1 Liv Håkansson
IF Kronan
07 IF Kronan 27.18
2 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 25.16
3 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 24.01
4 Tova Lundin
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 20.15
5 Clara Aldskogius
Hammarby IF
07 Hammarby IF 19.49
6 Savannah Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 14.08
7 Tyra Svedenborn
IF Kronan
08 IF Kronan 12.02
8 Freja Lundin
IFK Helsingborg
08 IFK Helsingborg 9.51
1234
24 Tova Lundinx19.3318.9120.15
21 Elin Lundberg20.1423.4825.1619.69
22 Savannah Karström14.0813.96
23 Sienna Karström18.9224.0119.8722.28
25 Freja Lundin9.518.058.149.49
19 Clara Aldskogius19.4915.4416.84-
20 Liv Håkansson26.3021.1426.0727.18
46 Tyra Svedenborn11.9112.0211.1511.63
Män Höjd Final
Söndag 13:00
1 Adam Svensson
Malmö AI
03 Malmö AI 190
176181186190194
18 Adam Svenssonooxoxxoxxx
Män Spjut Final
Vikt: 800g
1 Björn Lundin
IFK Helsingborg
82 IFK Helsingborg 40.23
1234
48 Björn Lundin36.7640.2339.7038.36
P15 Höjd Final
Söndag 11:00
1 Adam Greszkiewicz
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 158
2 Gabriel Hanfler
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 142
3 Oscar Hajny-Landgren
IF Kronan
05 IF Kronan 142
4 Gustav Ågårdh
IF Kronan
06 IF Kronan 130
126130134138142146150154158162
13 Adam Greszkiewicz------ooxoxxx
14 Gabriel Hanfler-ooooxxx
12 Gustav Ågårdhxooxxx
8 Oscar Hajny-Landgren--ooxoxxx
P15 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
Söndag 13:00
1 Jesper Lindqvist
Boden FI
05 Boden FI 42.17
2 Måns Bergström
Malmö AI
05 Malmö AI 33.09
3 Isak Gamst
IF Kronan
05 IF Kronan 25.98
4 Oscar Hajny-Landgren
IF Kronan
05 IF Kronan 23.66
5 Gustav Ågårdh
IF Kronan
06 IF Kronan 18.18
6 Julian Westberg-Dolfe
IF Kronan
06 IF Kronan 18.12
1234
8 Oscar Hajny-Landgrenx16.7623.6620.67
12 Gustav Ågårdh18.1817.70xx
10 Jesper Lindqvistxxx42.17
11 Julian Westberg-Dolfe18.12x17.4315.68
9 Måns Bergström27.2028.8932.3033.09
16 Isak Gamst25.6422.4825.98
P15 Slägga Final
Vikt: 4,0kg
Söndag 10:00
1 Jesper Lindqvist
Boden FI
05 Boden FI 51.62
2 Oscar Hajny-Landgren
IF Kronan
05 IF Kronan 23.41
3 Julian Westberg-Dolfe
IF Kronan
06 IF Kronan 19.53
1234
8 Oscar Hajny-Landgrenxx20.2623.41
11 Julian Westberg-Dolfe17.3715.7519.5319.10
10 Jesper Lindqvist51.62xx51.47
P15 Spjut Final
Vikt: 600g
Söndag 14:30
1 Måns Bergström
Malmö AI
05 Malmö AI 44.77
2 Isak Gamst
IF Kronan
05 IF Kronan 26.96
3 Oscar Hajny-Landgren
IF Kronan
05 IF Kronan 26.43
1234
8 Oscar Hajny-Landgrenxx26.4325.91
9 Måns Bergström44.7742.7540.9041.08
16 Isak Gamst21.0821.45x26.96
P13 Höjd Final
Söndag 11:00
1 Jonathan Thorin
Istrums SK
08 Istrums SK 138
2 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 130
110114118122126130134138142
6 Jonathan Thorin----ooxoxoxxx
7 Elias Hälloooooxoxxx
P13 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
Söndag 13:00
1 Eric Hansson
Malmö AI
07 Malmö AI 30.76
2 Alexander Lundberg
IF Kronan
11 IF Kronan 22.99
3 Jonathan Thorin
Istrums SK
08 Istrums SK 21.70
4 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 19.82
5 David Andersson
IFK Lund
08 IFK Lund 13.39
1234
3 David Andersson12.44x13.39x
1 Alexander Lundberg22.9920.9620.4320.64
6 Jonathan Thorin21.7021.1015.9017.15
5 Eric Hansson30.7630.15xx
7 Elias Häll19.8216.6318.4317.60
P13 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 10:00
1 Eric Hansson
Malmö AI
07 Malmö AI 34.04
2 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 17.36
1234
5 Eric Hanssonxxx34.04
7 Elias Häll15.9716.4717.2417.36
P13 Spjut Final
Vikt: 400g
Söndag 14:30
1 Loke Bergström
Malmö AI
08 Malmö AI 31.68
2 Alexander Lundberg
IF Kronan
11 IF Kronan 23.19
3 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 20.88
4 David Andersson
IFK Lund
08 IFK Lund 15.55
Jonathan Thorin
Istrums SK
08 Istrums SK -
1234
7 Elias Häll13.6820.7120.2020.88
6 Jonathan Thorin--
4 Loke Bergström31.6831.0426.3826.64
1 Alexander Lundberg22.1322.2223.19x
3 David Andersson15.0815.1615.4915.55