Resultat Sommarspelen

Kristianstads idrottsplats, Kristianstad   2020-07-11 - 2020-07-12

Arrangör: Åhus FIK Senast uppdaterad: 2020-07-24 20:49:04
2020-07-11 2020-07-12 Alla dagar
Visa Resultatkort
Kvinnor 100 m Försök
Söndag 16:55
Heat 1Vind: +1.9
1 Nora Lindahl
Hässelby SK
04 Hässelby SK 12.21 q PB
2 Elise Legzdins
Mälarhöjdens IK
02 Mälarhöjdens IK 12.28 q PB
3 Binai Ahmad
KA2 IF
97 KA2 IF 12.39 q
4 Maja Maunsbach
IFK Lund
01 IFK Lund 12.53 q
5 Joy Thulin
Malmö AI
03 Malmö AI 12.67 q
6 Klara Persson
IFK Lund
04 IFK Lund 12.71 q
Heat 2Vind: +4.0
1 Linnea Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 12.29 q
2 Magda Karlsson
IFK Lund
04 IFK Lund 12.56 q
3 Lina Ånstad
Motala AIF
05 Motala AIF 12.93
4 Cornelia Helgesson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 13.07
5 Filippa Svensson
Åhus FIK
03 Åhus FIK 13.48
6 Sana Al-ani
Åhus FIK
02 Åhus FIK 14.91
Kvinnor 100 m Final
Söndag 18:10
Vind: +1.3
1 Nora Lindahl
Hässelby SK
04 Hässelby SK 12.19 PB
2 Elise Legzdins
Mälarhöjdens IK
02 Mälarhöjdens IK 12.27 PB
3 Maja Maunsbach
IFK Lund
01 IFK Lund 12.34 PB
4 Binai Ahmad
KA2 IF
97 KA2 IF 12.39
5 Linnea Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 12.40
6 Joy Thulin
Malmö AI
03 Malmö AI 12.60
7 Magda Karlsson
IFK Lund
04 IFK Lund 13.13
Klara Persson
IFK Lund
04 IFK Lund DNS
Kvinnor 400 m Final
Lördag 14:50
1 Cornelia Helgesson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 1:03.72
Kvinnor 1500 m Final
Lördag 16:00
1 Elin Carlsson
Pan-Kristianstad
96 Pan-Kristianstad 5:03.38
2 Nelly Carlsson
Pan-Kristianstad
96 Pan-Kristianstad 5:12.20
3 Anne Oostra
Höörs IS
04 Höörs IS 5:12.27
4 Mysa Hillbur
Höörs IS
03 Höörs IS 5:24.73 SB
5 Fillippa Lonhage
Höörs IS
03 Höörs IS 5:25.15 PB
6 Ella Törnblom
Åhus FIK
07 Åhus FIK 5:31.75 PB
Kvinnor 100 m häck Final
Höjd: 84,0cm
Söndag 16:30
Vind: +2.1
1 Maja Maunsbach
IFK Lund
01 IFK Lund 14.17
2 Freja Andersdotter
Malmö AI
01 Malmö AI 14.51
3 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 14.92
4 Ellen Holmberg
UF Contact
02 UF Contact 16.07
Kvinnor 4x100 m Final
Lördag 12:15
1 Åhus Kvinnor 4x100m
Hannah Hansson 00
Cornelia Helgesson 02
Filippa Svensson 03
Sydney Karström 04

Åhus FIK
Åhus FIK 49.70
Kvinnor Längd Final
Söndag 17:15
1 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 5.66 +2.2
2 Emilia Mandl
Malmö AI
04 Malmö AI 5.33 +1.0
3 Frida McCabe
IFK Lund
92 IFK Lund 5.28 +2.1
4 Filippa Svensson
Åhus FIK
03 Åhus FIK 5.05 +0.9
5 Sana Al-ani
Åhus FIK
02 Åhus FIK 4.02 0.0
1234
Sana Al-anix 4.02 0.0x 3.83 +2.0
Frida McCabe5.28 +2.15.23 +3.05.26 +1.1x
Emilia Mandl4.92 +2.14.83 +2.75.33 +1.05.00 +3.0
Angel Richmore5.66 +2.25.43 +1.1x 3.86 0.0
Filippa Svensson5.05 +0.9x 4.96 +0.74.80 +1.6
Kvinnor Spjut Final
Vikt: 600g
Söndag 18:00
1 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 42.38
2 Kajsa Andersson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 34.62
3 Moa Kjellander
Ullevi FK
99 Ullevi FK 31.59
4 Fanny Lundberg
Åhus FIK
01 Åhus FIK 31.12
5 Cornelia Helgesson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 22.00
6 Filippa Svensson
Åhus FIK
03 Åhus FIK 18.32
7 Sana Al-ani
Åhus FIK
02 Åhus FIK 13.12
1234
Moa Kjellander31.59x--
Fanny Lundberg30.8031.1228.5430.10
Angel Richmorexxx42.38
Kajsa Andersson34.62x29.4631.96
Sana Al-anixx13.12x
Cornelia Helgesson19.6818.9422.0021.43
Filippa Svensson18.3218.3116.2413.70
F17 100 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Söndag 14:00
Vind: +3.3
1 Nora Lindahl
Hässelby SK
04 Hässelby SK 14.04
2 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 14.25
3 Filippa Svensson
Åhus FIK
03 Åhus FIK 15.60
4 Louise Tilly
Täby IS
04 Täby IS 15.82
F17 Längd Final
Söndag 15:30
1 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 5.63 +0.1 SB
2 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 5.54 +3.1
3 Lina Ånstad
Motala AIF
05 Motala AIF 5.31 +4.0
4 Annie Thorkell
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 5.27 +6.4
5 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 5.18 +0.9
6 Elenie Carlsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 5.11 +0.8
7 Alma Holmberg
IK Ymer
04 IK Ymer 4.67 +1.9
8 Asta Hägglund
IF Kronan
06 IF Kronan 4.61 +1.6
9 Frida Westfeldt
Upsala IF
05 Upsala IF 4.60 +0.8 SB
10 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 4.47 +2.2
11 Celine Stjernfelt
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 4.36 +2.4
1234
Elenie Carlsson5.11 +0.84.95 +2.05.03 +1.1x
Linnéa Säfström5.54 +3.15.26 +2.55.45 +1.95.49 +1.6
Annie Thorkell5.27 +6.4x x x
Frida Westfeldtx 4.44 +1.01.72 +3.44.60 +0.8
Sydney Karström5.63 +0.13.56 +1.9x 5.62 +2.4
Alma Holmberg4.67 +1.94.43 +1.44.52 +3.14.60 +3.5
Asta Hägglund4.61 +1.6x x 4.51 +2.1
Lina Ånstad5.31 +4.05.00 +0.82.12 +0.85.25 +0.6
Wilma Nilsson5.16 +4.05.18 +0.95.03 +3.05.06 +0.1
Celine Stjernfelt4.36 +2.44.33 +3.7x x
Sara Andersson4.47 +2.24.33 +0.83.37 +0.73.20 +2.6
F17 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 15:00
1 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 12.81 PB
2 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 12.79 SB
3 Annie Thorkell
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 11.83 PB
4 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.19
1234
Sydney Karström12.8112.4712.71x
Sara Anderssonx8.80x9.19
Wilma Nilsson11.9312.2612.7912.10
Annie Thorkell11.1011.83x11.16
F17 Spjut Final
Vikt: 500g
Söndag 14:15
1 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 31.80
2 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 28.69
3 Annie Thorkell
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 26.97
4 Elise Parander
Malmö AI
06 Malmö AI 13.53
1234
Wilma Nilsson30.3131.8028.1728.79
Elise Paranderx12.3110.9113.53
Sara Andersson28.69x27.57x
Annie Thorkell26.9719.9723.8522.87
F15 80 m Försök
Söndag 12:40
Heat 1Vind: 0.0
1 Linnea Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 10.03 q PB
2 Ella Uddenäs
Malmö AI
05 Malmö AI 10.14 q PB
3 Lina Ånstad
Motala AIF
05 Motala AIF 10.56 q
4 Elin Pihlström
Malmö AI
06 Malmö AI 10.69 q PB
5 Annie Thorkell
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 10.74 q PB
6 Ella Wolff
Malmö AI
05 Malmö AI 11.06 q
7 Frida Westfeldt
Upsala IF
05 Upsala IF 11.16 q
Heat 2Vind: 0.0
1 Celine Stjernfelt
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 10.89 q
2 Ebba Holgersson
IFK Lund
06 IFK Lund 11.25 PB
3 Lia Dahlqvist
Åhus FIK
05 Åhus FIK 11.32 PB
4 Elise Parander
Malmö AI
06 Malmö AI 11.39 PB
5 Siri Ingvarsson
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 11.59
6 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 11.66
F15 80 m Final
Söndag 13:20
Vind: +2.2
1 Ella Uddenäs
Malmö AI
05 Malmö AI 9.96
2 Linnea Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 10.11
3 Lina Ånstad
Motala AIF
05 Motala AIF 10.48
4 Elin Pihlström
Malmö AI
06 Malmö AI 10.69
5 Annie Thorkell
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 10.75
6 Celine Stjernfelt
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 10.80
7 Ella Wolff
Malmö AI
05 Malmö AI 10.96
8 Frida Westfeldt
Upsala IF
05 Upsala IF 11.08
F15 800 m Final
Lördag 15:20
1 Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet 2:35.33 PB
2 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 2:37.40
3 Sophia Schüttert
IFK Lund
06 IFK Lund 2:40.68 PB
4 Hedda Månsson
Åhus FIK
05 Åhus FIK 2:46.65 PB
5 Selma Oredsson Tomasini
IFK Lund
06 IFK Lund 2:54.86
F15 Höjd Final
Söndag 11:30
1 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 153
2 Asta Hägglund
IF Kronan
06 IF Kronan 148
3 Elin Pihlström
Malmö AI
06 Malmö AI 148 =PB
4 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 143
5 Tilda Persson
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 138 PB
6 Siri Lindgren
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 123
113118123128133138143148153156
Tilda Persson--oxooxoxxx
Siri Lindgrenoooxxx
Elin Pihlström-----ooxxoxxx
Wilma Nilsson------ooxoxxx
Asta Hägglund------ooxxx
Linnéa Säfström------xoxxx
F15 Stav Final
Söndag 11:30
1 Leonie Mörstam
IFK Växjö
06 IFK Växjö 326
286296306316326332
Leonie Mörstamo-oxoxxoxxx
F15 Diskus Final
Vikt: 0,75kg
Söndag 11:30
1 Annie Thorkell
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 30.51
2 Hanna Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 24.16
3 Sofie Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 23.57
4 Tilde Schack
Åhus FIK
05 Åhus FIK 22.39
5 Frida Westfeldt
Upsala IF
05 Upsala IF 20.66
6 Maud Utter
IF Kronan
05 IF Kronan 19.09
1234
Maud Utter18.8018.0019.09x
Annie Thorkell27.59x30.5124.30
Tilde Schack20.8220.6322.39x
Frida Westfeldtx16.3215.4420.66
Sofie Andersson23.57x19.0021.33
Hanna Anderssonx22.4524.16x
F13 60 m Försök
Söndag 09:00
Heat 1Vind: -0.3
1 Astrid Fakelius
Brattås CK
08 Brattås CK 8.27 q PB
2 Clara Aldskogius
Hammarby IF
07 Hammarby IF 8.64 q
3 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 8.87 q
4 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 9.20 q PB
5 Siri Lindgren
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 9.26 q
Heat 2Vind: -1.6
1 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 9.27 q
2 Jenna Jonasson
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 9.36 q
3 Nicole Björklund
Åhus FIK
07 Åhus FIK 9.43 q
4 Filipa Ivarsson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 9.71 =PB
5 Ottilia Thorell
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 10.20 =PB
F13 60 m Final
Söndag 10:20
Vind: +1.2
1 Astrid Fakelius
Brattås CK
08 Brattås CK 8.24 PB
2 Clara Aldskogius
Hammarby IF
07 Hammarby IF 8.70
3 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 8.85
4 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 9.16 PB
5 Siri Lindgren
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 9.29
6 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 9.37
7 Jenna Jonasson
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 9.38
8 Nicole Björklund
Åhus FIK
07 Åhus FIK 9.40
F13 600 m Final
Lördag 15:05
A-Final
Tot. plac.
1 Astrid Fakelius
Brattås CK
08 Brattås CK 1:45.20 1 PB
2 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 1:50.03 3 PB
3 Isa Lindberg
Ystads IF
07 Ystads IF 1:51.51 4
4 Nike Aldén
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 1:52.88 5 PB
B-Final
Tot. plac.
1 Jenna Jonasson
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 1:48.37 2
2 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 1:54.33 6
3 Elin Lindberg
Ystads IF
08 Ystads IF 2:05.05 7
4 Filipa Ivarsson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 2:23.66 8
Sammanställning
1 Astrid Fakelius
Brattås CK
08 Brattås CK 1:45.20 PB
2 Jenna Jonasson
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 1:48.37
3 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 1:50.03 PB
4 Isa Lindberg
Ystads IF
07 Ystads IF 1:51.51
5 Nike Aldén
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 1:52.88 PB
6 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 1:54.33
7 Elin Lindberg
Ystads IF
08 Ystads IF 2:05.05
8 Filipa Ivarsson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 2:23.66
F13 Stav Final
Söndag 10:30
1 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 186
2 Nicole Björklund
Åhus FIK
07 Åhus FIK 176
3 Savannah Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 166
4 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 166
5 Nelly Rohlen
Åhus FIK
08 Åhus FIK 156
6 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 146
106116126136146156166176186196
Savannah Karströmooooooxxoxxx
Alice Olsson-ooxooxxoxxoxxx
Nicole Björklund---ooooxoxxx
Nelly Rohlen---oooxxx
Elin Lundberg---ooxooooxxx
Sienna Karströmoooooxxx
F13 Längd Final
Hoppzon
Söndag 09:20
1 Astrid Fakelius
Brattås CK
08 Brattås CK 5.62 +1.2
2 Clara Aldskogius
Hammarby IF
07 Hammarby IF 4.97 +4.3
3 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 4.88 +1.6 PB
4 Jenna Jonasson
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 4.70 +3.8
5 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 4.59 +0.6
6 Siri Lindgren
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 4.55 +1.8
7 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 4.48 +1.9 PB
8 Nicole Björklund
Åhus FIK
07 Åhus FIK 4.15 +2.7
9 Filipa Ivarsson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 3.77 +2.6
10 Ottilia Thorell
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 3.63 +2.8
1234
Siri Lindgren4.36 +1.54.41 +2.24.55 +1.84.26 +2.0
Alice Olsson4.35 +1.84.42 +2.34.48 +1.94.47 +2.5
Elvira Helgesson4.66 +6.44.88 +1.64.68 +2.24.43 +2.2
Ottilia Thorell3.26 0.03.55 +3.43.63 +2.83.63 +2.2
Clara Aldskogiusx 4.85 +5.04.97 +4.34.87 +2.0
Elin Lundberg4.55 +2.74.59 +0.64.50 +3.74.57 +2.2
Filipa Ivarsson3.77 +2.63.76 +4.03.71 +3.4x
Nicole Björklund3.91 +1.83.86 +2.64.15 +2.73.87 +1.5
Jenna Jonasson4.70 +3.84.65 +3.34.59 +3.04.38 +1.1
Astrid Fakelius5.61 +3.05.62 +1.25.42 +2.15.40 +2.0
F13 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Söndag 11:30
1 Ottilia Thorell
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 11.22 PB
2 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 9.34
3 Jenna Jonasson
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 9.20
4 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 7.83 PB
5 Filipa Ivarsson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 7.82 PB
6 Nelly Rohlen
Åhus FIK
08 Åhus FIK 7.39
7 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 6.24 PB
1234
Nelly Rohlen7.396.607.097.37
Jenna Jonasson8.328.709.208.47
Alice Olsson7.786.937.837.70
Elin Lundberg9.349.068.399.03
Filipa Ivarsson6.857.017.317.82
Elvira Helgesson6.245.605.756.05
Ottilia Thorell10.7710.6910.4311.22
F11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

Män 100 m Försök
Söndag 16:45
Heat 1Vind: +3.1
1 Björn Boström
IFK Lund
87 IFK Lund 10.82 q
2 Caleb Chidubem Nweke Conable
Malmö AI
01 Malmö AI 11.07 q
3 Elias Wennolf
IFK Lund
03 IFK Lund 11.09 q
4 Erik Erlandsson
IFK Lund
04 IFK Lund 11.16 q
5 Sebastian Kadestål
Malmö AI
96 Malmö AI 11.36 q
6 Isak Holgersson
IFK Lund
04 IFK Lund 11.37 q
7 Niklas Lundberg
KA2 IF
84 KA2 IF 11.60 q
8 Nils Lennartsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 11.70
Heat 2Vind: +1.0
1 Simon Wennolf
IFK Lund
00 IFK Lund 11.38 q
2 Simon Nordqvist
Åhus FIK
02 Åhus FIK 11.63
3 Joel Torp
Åhus FIK
04 Åhus FIK 11.71 PB
4 William Jarnemo
Åhus FIK
04 Åhus FIK 12.19 PB
5 Anders Nilsson
Malmö AI
63 Malmö AI 14.16
Bimo Soenarso
KFUM Örebro
01 KFUM Örebro DNS
Hugo Larsson Wilhelmsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK DNS
Män 100 m Final
Söndag 18:20
Vind: +2.0
1 Björn Boström
IFK Lund
87 IFK Lund 11.06 SB
2 Elias Wennolf
IFK Lund
03 IFK Lund 11.21
3 Caleb Chidubem Nweke Conable
Malmö AI
01 Malmö AI 11.26
4 Erik Erlandsson
IFK Lund
04 IFK Lund 11.31 PB
5 Sebastian Kadestål
Malmö AI
96 Malmö AI 11.46
6 Isak Holgersson
IFK Lund
04 IFK Lund 11.47 PB
7 Simon Wennolf
IFK Lund
00 IFK Lund 11.72
8 Niklas Lundberg
KA2 IF
84 KA2 IF 12.01
Män 400 m Final
Lördag 14:50
1 Kasper Kadestål
Malmö AI
99 Malmö AI 48.33
2 Truls Månsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 57.07
3 Jonas Boijertz
Malmö AI
74 Malmö AI 58.95
4 Mårten Skogman
Spårvägens FK
67 Spårvägens FK 59.84
Män 1500 m Final
Lördag 16:15
1 Gernot Ymsén
Pan-Kristianstad
83 Pan-Kristianstad 4:18.91
2 Kristoffer Karlsson
UF Contact
92 UF Contact 4:28.47 PB
3 Christoffer Danarö
Åhus FIK
84 Åhus FIK 4:43.48
4 Oskar Ekberg
Åhus FIK
92 Åhus FIK 4:45.32 SB
5 Anders Rydell
Malmö AI
78 Malmö AI 4:47.85
6 Henric Höglind
Åhus FIK
68 Åhus FIK 4:48.83 SB
7 Per Dreifaldt
Åhus FIK
69 Åhus FIK 4:56.43
8 Jonas Holmberg
IK Ymer
72 IK Ymer 5:26.08
9 Nils-Arvid Olofsson
Ystads IF
64 Ystads IF 5:38.53
Män Längd Final
Söndag 17:15
1 Nils Lennartsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 6.17 +2.5
2 Oskar Bergh
Åhus FIK
02 Åhus FIK 5.36 +1.9
1234
Oskar Berghx 5.21 +3.85.36 +1.9x
Nils Lennartsson6.17 +2.5x 3.13 +0.95.72 +0.3
Män Diskus Final
Vikt: 2,0kg
Söndag 17:00
1 Mikael Persson
UF Contact
86 UF Contact 34.78
2 Magnus Jiwestam Persson
Åhus FIK
70 Åhus FIK 24.05
Gustav Karlström
Åhus FIK
05 Åhus FIK 33.42 1 kg diskus
Erik Lindberg
Åhus FIK
02 Åhus FIK 31.84 1,75 kg diskus
Lukas Lindbladh
Åhus FIK
04 Åhus FIK 30.29 1,5 kg diskus
1234
Mikael Persson33.3734.7833.9233.96
Magnus Jiwestam Perssonx20.0624.05x
Lukas Lindbladh24.7228.47x30.29
Erik Lindberg31.40x31.6931.84
Gustav Karlström29.8033.42xx
P19 4x100 m Final
Lördag 12:15
Åhus P19 4x100m
Nils Lennartsson 02
Simon Nordqvist 02
Hugo Larsson Wilhelmsson 02
Truls Månsson 02

Åhus FIK
Åhus FIK DQ
P17 1500 m Final
Lördag 15:45
1 Arvid Jiwestam
Åhus FIK
04 Åhus FIK 4:44.17
2 Nils Gähler
Bromma IF
04 Bromma IF 4:44.35
3 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 5:11.15
P17 4x100 m Final
Lördag 12:15
1 Åhus P17 4x100m
Joel Torp 04
Samuel Jönsson 06
William Jarnemo 04
Lukas Lindbladh 04

Åhus FIK
Åhus FIK 46.29
P17 Längd Final
Söndag 14:00
1 Samuel Ekelund
Eslövs AI
03 Eslövs AI 6.80 +3.2
2 Melvin Vala Tefre
Malmö AI
05 Malmö AI 6.27 +2.8
3 Samuel Jönsson
Åhus FIK
06 Åhus FIK 5.96 +2.6
4 Noah Karlberg
Malmö AI
05 Malmö AI 5.96 +3.2
5 Jeroen Persson
IFK Lund
05 IFK Lund 5.93 +1.7
6 William Duong
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 5.87 +1.8
7 Isak Gamst
IF Kronan
05 IF Kronan 5.65 +3.3
8 Morgan Lindstedt
Malmö AI
05 Malmö AI 5.65 +3.3
9 Kalle Aldskogius
Hammarby IF
04 Hammarby IF 5.14 +2.8
Albin Sjöh
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg x
1234
Morgan Lindstedt5.65 +3.35.52 +3.45.37 +3.05.21 +1.0
Samuel Ekelundx x 6.80 +3.2x
Albin Sjöhx x x x
Noah Karlberg5.96 +3.25.67 +2.45.35 +1.45.35 +1.9
Kalle Aldskogiusx x 4.53 +5.45.14 +2.8
Isak Gamst5.22 +3.35.01 +4.55.53 +0.35.65 +3.3
Melvin Vala Tefrex 6.27 +2.8x 5.97 +2.3
Samuel Jönssonx x 5.96 +2.65.94 +3.7
Jeroen Persson5.52 +2.6x 5.46 +2.35.93 +1.7
William Duong5.75 +3.55.85 +2.8x 5.87 +1.8
P17 Kula Final
Vikt: 5,0kg
Söndag 14:00
1 Lukas Lindbladh
Åhus FIK
04 Åhus FIK 11.96 PB
1234
Lukas Lindbladh11.8110.9411.3511.96
P17 Spjut Final
Vikt: 700g
Söndag 15:15
1 Lukas Lindbladh
Åhus FIK
04 Åhus FIK 38.64 PB
Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 38.58 Spjutvikt: 600 gram
Linus Lindberg
Åhus FIK
06 Åhus FIK 26.47 Spjutvikt: 600 gram
Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 23.21 Spjutvikt: 400 gram
1234
Ludvig Hallberg19.8619.7219.8823.21
Lukas Lindbladh33.7535.9838.1838.64
Algot Hallberg38.58x34.33x
Linus Lindberg26.47xx26.06
P15 80 m Försök
Söndag 11:30
Heat 1Vind: -0.9
1 Noah Karlberg
Malmö AI
05 Malmö AI 9.31 q
2 Isak Gamst
IF Kronan
05 IF Kronan 9.45 q PB
3 Samuel Jönsson
Åhus FIK
06 Åhus FIK 9.61 q
=4 William Lindqvist
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 9.80 q PB 9.797
=4 Melvin Vala Tefre
Malmö AI
05 Malmö AI 9.80 q 9.797
6 Jeroen Persson
IFK Lund
05 IFK Lund 9.82 q
7 Melvin Modess
Malmö AI
05 Malmö AI 10.05 q
8 Leo Strand
Höörs IS
05 Höörs IS 10.31
Heat 2Vind: +1.1
1 Ludvig Palmér
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 9.89 q PB
2 Elias Toth
IFK Lund
05 IFK Lund 10.23
3 David Eriksson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 10.41
4 Adam Greszkiewicz
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 10.61 PB
5 Viktor Vartia
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 10.67
6 Albin Sjöh
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 10.85
7 Gustav Ågårdh
IF Kronan
06 IF Kronan 11.38
P15 80 m Final
Söndag 12:10
Vind: +2.0
1 Noah Karlberg
Malmö AI
05 Malmö AI 9.09 PB
2 Isak Gamst
IF Kronan
05 IF Kronan 9.10 PB
3 Melvin Vala Tefre
Malmö AI
05 Malmö AI 9.55 PB
4 Ludvig Palmér
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 9.59 PB
5 Samuel Jönsson
Åhus FIK
06 Åhus FIK 9.63
6 Jeroen Persson
IFK Lund
05 IFK Lund 9.73 PB
7 Melvin Modess
Malmö AI
05 Malmö AI 9.98
William Lindqvist
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS DQ
P15 800 m Final
Lördag 15:30
A-Final
Tot. plac.
1 Oliver Fehrlund Persson
Ystads IF
05 Ystads IF 2:04.05 1 PB
2 Marcus Asker
Malmö AI
05 Malmö AI 2:04.40 2
3 Emil Liljeholm
Umedalens IF
05 Umedalens IF 2:06.93 3 PB
4 William Lindqvist
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 2:16.94 4
Albin Sjöström
Eslövs AI
06 Eslövs AI DNF
B-Final
Tot. plac.
1 Simon Danielsson
IFK Lund
06 IFK Lund 2:20.95 5 PB
2 Karl Hansen Fridolf
Malmö AI
06 Malmö AI 2:35.51 6 PB
3 Simon Persson
Höörs IS
05 Höörs IS 2:35.71 7
4 Linus Lindberg
Åhus FIK
06 Åhus FIK 2:35.83 8
5 Lucas Sövgren
FK Athlet
06 FK Athlet 2:54.46 9
Sammanställning
1 Oliver Fehrlund Persson
Ystads IF
05 Ystads IF 2:04.05 PB
2 Marcus Asker
Malmö AI
05 Malmö AI 2:04.40
3 Emil Liljeholm
Umedalens IF
05 Umedalens IF 2:06.93 PB
4 William Lindqvist
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 2:16.94
5 Simon Danielsson
IFK Lund
06 IFK Lund 2:20.95 PB
6 Karl Hansen Fridolf
Malmö AI
06 Malmö AI 2:35.51 PB
7 Simon Persson
Höörs IS
05 Höörs IS 2:35.71
8 Linus Lindberg
Åhus FIK
06 Åhus FIK 2:35.83
9 Lucas Sövgren
FK Athlet
06 FK Athlet 2:54.46
Albin Sjöström
Eslövs AI
06 Eslövs AI DNF
P15 Höjd Final
Söndag 12:30
1 Ludvig Palmér
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 165
2 Isak Gamst
IF Kronan
05 IF Kronan 156
3 Melvin Preihs
IFK Lund
06 IFK Lund 138 PB
4 Linus Lindberg
Åhus FIK
06 Åhus FIK 133
5 Gustav Ågårdh
IF Kronan
06 IF Kronan 133
Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS DNS
Melvin Vala Tefre
Malmö AI
05 Malmö AI DNS
123128133138143148153156159165170
Melvin Preihs-oxooxxx
Gustav Ågårdhoooxxx
Linus Lindberg-ooxxx
Ludvig Palmér------oo-oxxx
Isak Gamst-o-o-oooxxx
P15 Stav Final
Söndag 11:30
1 Gustav Karlström
Åhus FIK
05 Åhus FIK 316 PB
Jesper Dreifaldt
Åhus FIK
02 Åhus FIK 316
276286296306316326
Jesper Dreifaldt--ooxoxxx
Gustav Karlströmo-oxoxoxxx
P15 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
Söndag 13:15
1 Ben Kamijo
Mölndals AIK
05 Mölndals AIK 44.00 PB
2 Jakob Romberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 40.50 PB
3 Gustav Karlström
Åhus FIK
05 Åhus FIK 35.05 PB
4 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 31.03 PB
5 Erik Hallqvist
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 21.90
6 Isak Hjelm
Åhus FIK
06 Åhus FIK 21.70 PB
7 Gustav Ågårdh
IF Kronan
06 IF Kronan 19.04
8 Julian Westberg-Dolfe
IF Kronan
06 IF Kronan 16.67
1234
Ben Kamijo44.00x41.57x
Gustav Ågårdhx19.04x16.32
Julian Westberg-Dolfe16.67xxx
Gustav Karlström31.7333.3935.0532.95
Algot Hallbergx31.0326.12x
Erik Hallqvistxx21.90x
Isak Hjelm20.6320.35x21.70
Jakob Romberg40.50x39.1336.93
P13 60 m Försök
Söndag 08:45
Heat 1Vind: +1.0
1 Ivano Bevanda
Eslövs AI
07 Eslövs AI 7.78 q PB
2 Bram Persson
IFK Lund
07 IFK Lund 8.30 q PB
3 Uno Stål
KA2 IF
08 KA2 IF 8.59 q
4 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 9.23 q
5 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 9.33 q
Heat 2Vind: +1.2
1 Tim Björk Schwabe
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 8.80 q
2 Aron Powell
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 9.09 q PB
3 Philip Höglind
Åhus FIK
07 Åhus FIK 9.70 q
4 Ingmar Westfeldt
Upsala IF
08 Upsala IF 10.67
P13 60 m Final
Söndag 10:00
Vind: +2.0
1 Ivano Bevanda
Eslövs AI
07 Eslövs AI 7.81 PB
2 Bram Persson
IFK Lund
07 IFK Lund 8.46 8.459
3 Uno Stål
KA2 IF
08 KA2 IF 8.46 8.460
4 Tim Björk Schwabe
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 8.61
5 Aron Powell
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 9.23 PB
6 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 9.30
7 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 9.42
8 Philip Höglind
Åhus FIK
07 Åhus FIK 9.73
P13 600 m Final
Lördag 15:00
1 Christian Schüttert
IFK Lund
08 IFK Lund 1:54.52
2 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 1:58.28 PB
P13 Stav Final
Söndag 09:00
1 Elias Andersson
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 216
2 Oskar Nilsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 186 PB
3 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 186
4 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 166
5 Ingmar Westfeldt
Upsala IF
08 Upsala IF 146
6 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 146
126136146156166176186196201206216226
Ludvig Hallberg---oxoxxx
Oskar Nilsson-ooooooxxx
Mikel Månsson--ooooxoxxx
Elias Hällooxoxxx
Ingmar Westfeldtoooxxx
Elias Andersson---oooooxxoooxxx
P13 Längd Final
Hoppzon
Söndag 10:20
1 Uno Stål
KA2 IF
08 KA2 IF 5.30 +3.0
2 Ivano Bevanda
Eslövs AI
07 Eslövs AI 5.24 +2.8
3 Bram Persson
IFK Lund
07 IFK Lund 4.89 +2.7
4 Tim Björk Schwabe
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 4.50 +3.0
5 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 4.38 +1.2 PB
6 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 4.11 +0.9
7 Philip Höglind
Åhus FIK
07 Åhus FIK 3.89 +2.7
8 Ingmar Westfeldt
Upsala IF
08 Upsala IF 3.32 +1.9
1234
Philip Höglind- 3.87 +2.03.89 +2.7x
Bram Persson4.89 +2.74.83 +3.14.80 +2.1x
Mikel Månsson4.06 +3.63.86 +1.43.78 +2.04.11 +0.9
Tim Björk Schwabe4.50 +3.04.41 +1.44.41 +2.44.27 +2.6
Ivano Bevandax x x 5.24 +2.8
Elias Häll3.41 +2.44.38 +1.24.37 +2.1x
Ingmar Westfeldt3.14 +3.13.12 +1.43.06 +2.23.32 +1.9
Uno Stål5.13 +2.74.93 +2.34.83 +1.35.30 +3.0
P13 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 11:30
1 Elias Andersson
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 10.80
2 Oskar Nilsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 8.15 PB
3 Tim Björk Schwabe
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 7.78
4 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 7.06 PB
5 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 5.37
6 Ingmar Westfeldt
Upsala IF
08 Upsala IF 4.71
1234
Tim Björk Schwabe7.577.787.287.33
Oskar Nilsson7.457.397.398.15
Elias Andersson10.80x10.5410.68
Ingmar Westfeldt4.714.684.064.13
Ludvig Hallberg5.375.155.315.16
Elias Häll6.414.446.057.06
P11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

M50 4x100 m Final
Lördag 12:15
1 M50 4x100m
Jörgen Åberg 62 IFK Halmstad
Mårten Skogman 67 Spårvägens FK
Mattias Sunneborn 70 Spårvägens FK
Peter Johansson 69 Spårvägens FK

Landslag
Landslag 46.21