Resultat Mellanskåne Friidrott

Göingevallen, Hässleholm   2020-07-26

Arrangör: Hässleholms AIS Tävlingsledare: Jimmy Säfström Senast uppdaterad: 2020-08-01 09:31:42
Kvinnor 100 m Final
Söndag 10:15
Vind: -0.1
1 Emilia Franzén
Klippans FK
04 Klippans FK 12.41
2 Cornelia Helgesson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 13.02 PB
3 Tova Möllerström
Eslövs AI
03 Eslövs AI 13.45
4 Maja Malm
Höörs IS
04 Höörs IS 14.31
Hannah Hansson
Åhus FIK
00 Åhus FIK DNS
K22 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
Söndag 11:30
1 Ella Andersson
Eslövs AI
00 Eslövs AI 45.39
2 Amelie Götesson
Hässleholms AIS
04 Hässleholms AIS 30.14
3 Alicia Byström
Hässleholms AIS
01 Hässleholms AIS 23.59
123456
Ella Andersson45.39xxx42.17x
Alicia Byströmxx18.6721.2022.4723.59
Amelie Götesson30.0830.14xxx27.75
F19 200 m Final
Söndag 11:00
Vind: 0.0
1 Emilia Franzén
Klippans FK
04 Klippans FK 25.62
2 Cornelia Helgesson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 26.89 PB
3 Tova Möllerström
Eslövs AI
03 Eslövs AI 27.81
4 Maja Malm
Höörs IS
04 Höörs IS 29.76
F19 Slägga Final
Vikt: 4,0kg
Söndag 09:45
1 Alicia Byström
Hässleholms AIS
01 Hässleholms AIS 35.37
123456
Alicia Byström34.6635.37xx35.2834.36
F17 100 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Söndag 12:00
Vind: +1.2
1 Louise Tilly
Täby IS
04 Täby IS 16.17
2 Filippa Svensson
Åhus FIK
03 Åhus FIK 16.43
F17 300 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Söndag 10:00
A-Final
Tot. plac.
1 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 45.66 1 SB
2 Helmi Hjortbäck
Sävedalens AIK
05 Sävedalens AIK 47.09 2
3 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 48.04 3 PB
4 Filippa Svensson
Åhus FIK
03 Åhus FIK 49.60 4 SB
5 Hedda Månsson
Åhus FIK
05 Åhus FIK 56.19 6
Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS DNF
B-Final
Kommentar: Sprang tillsammans med P15 och P17
Tot. plac.
1 Louise Tilly
Täby IS
04 Täby IS 50.40 5
F17 300 m häck Extra
Höjd: 76,2cm
Söndag 12:12
1 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 50.43
F16 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 09:45
1 Amelie Götesson
Hässleholms AIS
04 Hässleholms AIS 44.40 PB
2 Elvira Hall
Ljungby FIK
06 Ljungby FIK 29.17
3 Tilde Schack
Åhus FIK
05 Åhus FIK 26.02
123456
Amelie Götesson44.4041.5641.3043.3642.2540.86
Elvira Hallxxx29.1727.74x
Tilde Schackxx22.16x24.8626.02
F15 80 m Final
Söndag 10:45
Vind: +0.1
1 Ebba Eklund
IF Hagen
05 IF Hagen 10.38 PB
2 Amanda Lennartsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 10.72
F15 80 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Söndag 11:30
Vind: 0.0
1 Ebba Eklund
IF Hagen
05 IF Hagen 12.05
2 Helmi Hjortbäck
Sävedalens AIK
05 Sävedalens AIK 12.18
3 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 12.72
4 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 13.27
F15 80 m häck Extra
Höjd: 76,2cm
Söndag 12:16
Vind: +1.3
1 Ebba Eklund
IF Hagen
05 IF Hagen 12.05
2 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 12.66
Helmi Hjortbäck
Sävedalens AIK
05 Sävedalens AIK DNF
F15 Diskus Final
Vikt: 0,75kg
Söndag 11:30
1 Elvira Hall
Ljungby FIK
06 Ljungby FIK 25.09
2 Tilde Schack
Åhus FIK
05 Åhus FIK 22.66
123456
Elvira Hall24.0623.6825.0923.98xx
Tilde Schack19.0919.7222.6619.08x19.30
F15 Spjut Final
Vikt: 500g
Söndag 10:45
1 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 36.82 PB
2 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 28.78
123456
Wilma Nilsson35.3836.8232.9835.0036.38x
Linnéa Säfström27.1328.7828.16xxx
Män 100 m Final
Söndag 10:30
Vind: -2.9
1 Simon Nordqvist
Åhus FIK
02 Åhus FIK 11.99
2 Hugo Larsson Wilhelmsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 12.15 PB
3 Joel Torp
Åhus FIK
04 Åhus FIK 12.27
4 Erik Johansson
Hässleholms AIS
94 Hässleholms AIS 12.29 PB
5 Elias Lindberg
Klippans FK
04 Klippans FK 12.67
Män 200 m Final
Söndag 11:15
Vind: 0.0
1 Simon Nordqvist
Åhus FIK
02 Åhus FIK 23.91 PB
2 Erik Johansson
Hässleholms AIS
94 Hässleholms AIS 24.51
3 Hugo Larsson Wilhelmsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 24.78 SB
4 Elias Lindberg
Klippans FK
04 Klippans FK 26.53
P19 Diskus Final
Vikt: 1,75kg
Söndag 11:30
1 Erik Lindberg
Åhus FIK
02 Åhus FIK 31.88 PB
123456
Erik Lindberg29.5431.3330.2431.88xx
P17 300 m häck Final
Höjd: 84,0cm
Söndag 09:45
1 Joel Torp
Åhus FIK
04 Åhus FIK 42.37
P17 Diskus Final
Vikt: 1,5kg
Söndag 11:30
1 Lukas Lindbladh
Åhus FIK
04 Åhus FIK 31.22
123456
Lukas Lindbladh30.8727.2230.7831.22x27.54
P17 Slägga Final
Vikt: 5,0kg
Söndag 09:45
1 Lukas Lindbladh
Åhus FIK
04 Åhus FIK 40.60 PB
123456
Lukas Lindbladh40.60x38.0038.86xx
P17 Spjut Final
Vikt: 700g
Söndag 10:45
1 Lukas Lindbladh
Åhus FIK
04 Åhus FIK 34.60
123456
Lukas Lindbladh30.8532.7832.4030.5034.6031.17
P15 80 m Final
Söndag 10:45
Vind: +0.1
1 Alexander Eklund
Klippans FK
05 Klippans FK 10.02 PB
2 Ivano Bevanda
Eslövs AI
07 Eslövs AI 10.12 PB
3 Leo Strand
Höörs IS
05 Höörs IS 10.17 SB
4 Karl Hansen Fridolf
Malmö AI
06 Malmö AI 11.64
P15 80 m häck Final
Höjd: 84,0cm
Söndag 11:45
Vind: -0.6
1 Samuel Jönsson
Åhus FIK
06 Åhus FIK 11.42 PB
2 Alexander Eklund
Klippans FK
05 Klippans FK 12.32
P15 300 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Söndag 09:45
1 Samuel Jönsson
Åhus FIK
06 Åhus FIK 41.28 PB
2 Alexander Eklund
Klippans FK
05 Klippans FK 45.32
3 Karl Hansen Fridolf
Malmö AI
06 Malmö AI 52.07 PB
P15 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
Söndag 11:30
1 Jakob Romberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 41.45 PB
2 Gustav Karlström
Åhus FIK
05 Åhus FIK 32.65
3 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 28.47
Isak Hjelm
Åhus FIK
06 Åhus FIK x
123456
Isak Hjelmxxxxxx
Gustav Karlströmx32.34xx32.65x
Algot Hallberg24.6427.8427.6028.4726.11x
Jakob Romberg40.5640.7141.45x37.36x
P15 Slägga Final
Vikt: 4,0kg
Söndag 09:45
1 Jakob Romberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 39.39 PB
2 Gustav Karlström
Åhus FIK
05 Åhus FIK 38.60
3 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 33.76
4 Isak Hjelm
Åhus FIK
06 Åhus FIK 22.22
123456
Jakob Rombergxxx39.39xx
Gustav Karlström38.6036.38xxxx
Algot Hallbergx33.76xxxx
Isak Hjelm16.29x18.0019.7422.22x
P15 Spjut Final
Vikt: 600g
Söndag 10:45
1 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 47.11 PB
2 Alexander Eklund
Klippans FK
05 Klippans FK 36.54
123456
Algot Hallberg38.1043.0035.8844.8844.7547.11
Alexander Eklund36.5435.2533.9734.4434.6734.36